Pozycjonowanie stron internetowych (SEO) | SEMPIRE

Pozycjonowanie stron (SEO)

Pozycjonowanie stron to proces, którego celem jest zwiększenie ilości i jakości ruchu pochodzącego z bezpłatnych, naturalnych (organicznych) wyników wyszukiwania, np. Google. Służy temu wysoka pozycja witryny w wyszukiwarce na wybrane słowa kluczowe (ang. keywords). Im lepsza pozycja strony w organicznych wynikach wyszukiwania, tym większa szansa na wzrost liczby odwiedzin użytkowników realnie zainteresowanych Twoją ofertą.

W artykule na tej stronie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje o pozycjonowaniu stron (SEO). Dowiesz się m.in. co to jest pozycjonowanie stron, czym jest SEO, na czym polega i jaki jest cel pozycjonowania oraz dlaczego pozycjonowanie stron jest tak ważne.

Uzyskane informacje możesz wykorzystać jako solidny wstęp do nauki podstaw pozycjonowania strony, zrozumienia zasad dotyczących SEO i tego, jak pozycjonować strony oraz rozwijać wiedzę o SEO.

Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron przez 8 miesięcy - statystyki kliknięć i wyświetleń z Google Search Console

Liczne porady i wskazówki pozwolą Ci określić, od czego zacząć pozycjonowanie stron i jakie konkretne działania podjąć, aby skutecznie pozycjonować strony - samodzielnie czy z agencją SEO.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i sprawnie zacząć współpracę w zakresie pozycjonowania lub po prostu masz pytania, od razu skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze Specjalistą ds. reklamy w Internecie, który niezobowiązująco i całkowicie za darmo odpowie na pytania i przedstawi najlepsze rozwiązania dla skutecznego pozycjonowania Twojej strony internetowej.

Zwiń wszystkie

Co to jest pozycjonowanie stron? Definicja SEO

Pozycjonowanie stron (SEO) to działania, których celem jest wzrost ilości i jakości ruchu pochodzącego z bezpłatnych, naturalnych (organicznych) wyników wyszukiwania. Służy temu wysoka pozycja witryny w wyszukiwarce. Im lepsza pozycja strony w organicznych wynikach wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe (ang. keywords ), tym większa szansa na wzrost liczby odwiedzin użytkowników realnie zainteresowanych Twoją ofertą.

Co znaczy pozycjonowanie stron?

SEO to pojęcie używane zamiennie z pozycjonowaniem - stanowi skrót od angielskiego wyrażenia Search Engine Optimization , które oznacza dosłownie optymalizację stron pod wyszukiwarki internetowe, celem poprawy widoczności, a co za tym idzie wzrostu wartościowego ruchu w naturalnych wynikach wyszukiwania.
Źródłem ruchu w pozycjonowaniu mogą być różne rodzaje wyszukiwań - te ogólne i najbardziej popularne, pochodzące z domyślnego paska wyszukiwarki, jak i bardziej precyzyjne, pochodzące z wyszukiwarki grafik, wyszukiwarki wideo czy wyszukiwarki wiadomości. Do ruchu z pozycjonowania nie zalicza się bezpośrednich wejść na stronę, a także przekierowań z płatnych form reklamy, takich jak Google Ads.
Pozycjonowanie stron dotyczy przede wszystkim wyszukiwarki internetowej Google. Decyduje o tym jej zasięg i popularność - światowy udział Google na rynku wyszukiwarek wynosi obecnie aż 91,4%. Pozostałe pozycje w rankingu wyszukiwarek zajmują kolejno: Bing (3,14%), Baidu (1,76%), Yahoo! (1,53%), YANDEX (0,92%) oraz DuckDuckGo (0,66%) (źródło: Statcounter GlobalStats).

Pozycjonowanie - co to jest i dlaczego jest ważne?
Źródło: Youtube/ Ahrefs

Przydatne linki:

SEO a pozycjonowanie stron

Nie wszyscy traktują SEO i pozycjonowanie stron jako pojęcia tożsame - nieścisłości wynikają przede wszystkim z anglojęzycznej nomenklatury, która stosowana w języku polskim narzuca niejako ograniczanie terminu SEO do działań wykonywanych wyłącznie w obrębie witryny internetowej.
Search Engine Optimization (w skrócie SEO) oznacza dosłownie optymalizację pod silnik wyszukiwarki internetowej, co w Polsce rozumiane jest jako praca techniczna wykonywana bezpośrednio na stronie www. Tymczasem SEO to coś więcej. Słowo "optymalizacja" to nic innego jak "ulepszanie", a więc dostosowanie witryny do wszystkich wskazówek Google i czynników rankingowych, które wyszukiwarka bierze pod uwagę przy ocenie stron internetowych. Optymalizacji może więc podlegać nie tylko warstwa techniczna, struktura czy treść na stronie, ale i profil linków, czyli ogół odnośników prowadzących do witryny.

Zawiłości te wyjaśniamy dokładnie poniżej.

Zagraniczna terminologia - SEO = pozycjonowanie

W publikacjach anglojęzycznych poruszających tematykę działań polegających na zdobywaniu wysokich pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania spotkamy się z dwiema nazwami: SEO ( Search Engine Optimization ) oraz Web Positioning , choć ta druga używana jest znacznie rzadziej.
Oba te terminy określają ogół czynności wykonywanych w celu zwiększenia widoczności strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania - a więc nie tylko te związane z poprawą technicznych aspektów witryny (kształtowaniem architektury informacji i rozbudową treści), czyli wykonywane bezpośrednio na stronie, ale i te polegające na pozyskiwaniu wartościowych linków przychodzących, a więc podejmowane poza witryną.
Stąd też wziął się podział na:

 • SEO on-site/on-page (działania wykonywane w obrębie witryny),
 • SEO off-site/off-page (działania wykonywane poza witryną).

W zagranicznych źródłach nie występuje więc podział na SEO i pozycjonowanie stron. Ten drugi termin używany jest tylko w języku polskim - dla określenia tych samych czynności, które przypisuje SEO nomenklatura anglojęzyczna. Sięgając do zagranicznych źródeł branżowych, szybko zorientujemy się, że rozgraniczenie między SEO a pozycjonowaniem stron nie istnieje, a zatem: SEO = pozycjonowanie stron.

Polska terminologia - SEO ≠ pozycjonowanie stron

Wprowadzenie w Polsce terminu "pozycjonowanie stron" wprowadziło nieco zawiłości. W świecie marketingu funkcjonują takie pojęcia jak pozycjonowanie marki ( Brand Positioning - dotyczy marketingu tradycyjnego), pozycjonowanie produktu czy pozycjonowanie stron www (w kontekście wyszukiwarek internetowych).
Ten ostatni termin używany jest dla określenia ogółu czynności związanych z budowaniem widoczności i pozyskiwaniem wartościowego ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania (podobnie jak termin SEO w źródłach anglojęzycznych), ale samo SEO w naszym kraju jest często pojęciem stosowanym odrębnie.
Wielu ekspertów w Polsce uważa bowiem, że SEO ≠ pozycjonowanie stron, argumentując to tym, że SEO dotyczy wyłącznie technicznej optymalizacji strony, a więc stanowi jedynie jedną z gałęzi procesu pozycjonowania obok content marketingu, link buildingu czy analityki internetowej.
Nawet Wikipedia rozdziela sformułowania SEO i pozycjonowanie stron, choć warto podkreślić, że jeszcze do niedawna stosowała je wymiennie.

SEO - aktualna definicja Wikipedii
SEO - aktualna definicja Wikipedii (SEO ≠ pozycjonowanie stron)

Źródło: Wikipedia
SEO - wcześniejsza definicja Wikipedii
SEO - wcześniejsza definicja Wikipedii (SEO = pozycjonowanie stron)

Źródło: WebArchive (ostatnia widoczna kopia wcześniejszej definicji)

Podział ten przyjął się w polskiej branży marketingu internetowego przede wszystkim ze względu na swoją klarowność, choć warto zauważyć, że jest ona tylko pozorna. Rozdzielenie terminów SEO i pozycjonowanie stron nie uwzględnia bowiem kluczowego rozróżnienia wspomnianych wyżej działań: SEO on-site i SEO off-site.
Ograniczanie SEO jedynie do działań wykonywanych bezpośrednio na stronie (on-site) jest błędem merytorycznym, gdyż zakłada, że proces ulepszania witryny i dostosowywania jej do wymogów wyszukiwarek sprowadza się wyłącznie do optymalizacji kodu i treści strony. Nie ma w nim miejsca na pozostałe czynności takie jak link building, content marketing czy analityka internetowa, które mają przecież równie istotny wpływ na poprawę widoczności witryny w wynikach organicznych, a więc są ważnymi elementami pozycjonowania stron internetowych. Mimo wszystko w polskiej nomenklaturze przyjęło się sformułowanie optymalizacja i pozycjonowanie, które ma określać całość tych zjawisk.

SEO to pozycjonowanie stron

Podsumowując: SEO i pozycjonowanie stron to to samo. Pozycjonowanie stron jest po prostu terminem używanym w Polsce. Oba pojęcia można jednak stosować zamiennie. SEO obejmuje działania on-page (pozycjonowanie na stronie: optymalizacja kodu, architektury i treści strony) oraz działania off-page (pozycjonowanie poza stroną: link building i content marketing).
Specjaliści SEO raportujący działania polegające na zwiększaniu widoczności strony w Google mogą zatem używać terminów: pozycjonowanie stron, SEO lub optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych - zawsze jednak mają na myśli efekt końcowy, czyli poprawę pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.
Przydatne linki:

Jaki jest cel pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron w Internecie może realizować różne cele biznesowe. Najważniejsze z nich to:

 • poprawa widoczności strony w wyszukiwarce, a więc jednym z najpopularniejszych mediów,
 • pozyskiwanie ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania, bez konieczności inwestowania w płatne reklamy,
 • zaprezentowanie klientom oferty w momencie, gdy jej poszukują,
 • zwiększenie sprzedaży,
 • budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Dlaczego pozycjonowanie stron jest ważne i dlaczego warto być wysoko w wynikach wyszukiwania?

Wyszukiwarka Google to najczęściej odwiedzana strona internetowa. Światowy gigant odnotował aż 92,21 miliarda wejść w 2020 roku (źródło: Similarweb). Internauci korzystają na co dzień z wyszukiwarki Google w trakcie wykonywania codziennych czynności - śledzą bieżące wydarzenia i wiadomości, sprawdzają prognozę pogody, poszukują produktów i usług, czytają opinie i recenzje. Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie przetwarza ponad 3,5 miliarda zapytań dziennie (źródło: Web FX).
Skuteczne SEO dla wielu pozycjonowanych firm działających lokalnie lub globalnie jest jednym z najważniejszych działań w zakresie reklamy internetowej. Właściciele e-biznesów świadomie decydują się na promowanie serwisów www poprzez profesjonalne pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google ze względu na ogrom zalet, jakie towarzyszą tej usłudze.

Ogromna liczba klientów i nieograniczony zasięg

Internet to medium, z którego korzystamy niemal wszyscy. Ponad 92% Internautów z Polski to użytkownicy narzędzi Google. W poszukiwaniu produktów lub usług wykorzystujemy komputery stacjonarne, laptopy, telefony komórkowe, smartfony i tablety. Dzięki SEO Twoja strona internetowa pojawi się zawsze we właściwym miejscu.

Klienci sami trafiają na Twoją stronę internetową

Pozycjonowanie stron www w Google odpowiada na potrzeby użytkownika. Jest to reklama typu pull, czyli forma promocji, której założeniem jest zachęcenie użytkownika do świadomego kliknięcia w nią w celu poznania np. oferty. W praktyce użytkownik sam wpisuje słowa kluczowe związane z Twoim biznesem i trafia na stronę. Ważne, żeby wśród otrzymanych wyników znalazł Twoją podstronę internetową przed stronami konkurencyjnymi.

Idealna grupa docelowa

Dzięki odpowiednim narzędziom takim jak np. Google Keyword Planner możesz sprawdzić, jakie kombinacje słów kluczowych były dotychczas wpisywane przez Twoich potencjalnych klientów. Oznacza to, iż „celujesz" w aktualne potrzeby potencjalnych klientów, opierając się na konkretnych danych. Dzięki temu wybierasz najbardziej skuteczne i dopasowane do możliwości serwisu frazy i zwroty kluczowe odpowiadające ofercie Twojej firmy.

Budowanie zaufania do marki

Skuteczne pozycjonowanie stron to dbanie o wizerunek firmy. Prezentowanie wartościowych treści na stronie to znak, że firma jest ekspertem w swojej branży. Wysokie pozycje w rankingu stron Google na wiele popularnych słów kluczowych to prestiż i możliwość budowania świadomości marki u potencjalnych klientów.

Przewaga nad konkurencją

Pozycjonowanie stron firmy to przyszłość w zakresie reklamy online. Każdy serwis www i podstrona internetowa wymagają optymalizacji SEO pod wyszukiwarki internetowe. Im szybciej zaczniesz promować swoją firmową stronę www lub sklep internetowy, tym większa szansa na zdobycie znacznej przewagi nad konkurentami, umocnienie swojej pozycji w branży i szybsze zdobywanie klientów.

Rozwój Twojego biznesu

Optymalizacja strony www i pozycjonowanie stron firmy idzie w parze z rozwojem przedsiębiorstwa. Rosnąca liczba użytkowników Twojej strony www pozwala nie tylko na zwiększenie sprzedaży i budowanie relacji z klientami, ale często odkrywa również nowy potencjał i możliwości uzupełnienia oferty o dodatkowe produkty i usługi.

Długofalowe efekty

Profesjonalne pozycjonowanie stron (SEO) i zwiększanie ruchu na witrynie jest czasochłonnym procesem. SEO wymaga właściwej strategii, optymalizacji i zdobycia zaufania w Google. W praktyce jednak już po kilku tygodniach współpracy można zauważyć efekty i wzrost widoczności swojej witryny w Internecie, a rezultaty wypracowanych pozycji mogą przynosić korzyści przez bardzo długi czas.

Zyskujesz niski koszt dotarcia do klienta

W dalszym ciągu SEO - w szczególności pozycjonowanie w wyszukiwarce Google, jest najtańszą formą promocji serwisu w Internecie. Ceny lokalnego pozycjonowania strony internetowej mogą zaczynać się już od 300 zł miesięcznie. Porównując koszt pozycjonowania stron z cennikiem reklam w tradycyjnych mediach takich jak gazeta, radio czy telewizja, otrzymujesz znacznie lepszy zwrot z inwestycji, współczynnik konwersji. Każda złotówka wydawana jest na potencjalnych klientów.

Jakie znaczenie ma pierwsza strona wyników w Google?

Dla Internautów eksplorujących sieć pierwsza strona wyników Google ma największe znaczenie - to właśnie na niej skupiają swoje poszukiwania. Aż ¾ użytkowników sieci nigdy nie zagląda na drugą stronę SERP-ów (ang. Search Engine Results Page - strona wyświetlająca wyniki dla danego zapytania w wyszukiwarce).
O tym, dlaczego warto być wysoko w wynikach wyszukiwania Google, świadczą liczby.

 • Aż 75% użytkowników Internetu nigdy nie przechodzi dalej niż pierwsza strona wyników Google (źródło: HubSpot).
 • Pierwszy organiczny wynik w wyszukiwarce Google odnotowuje średni CTR ( Click Through Rate - współczynnik klikalności) na poziomie 28,5% (źródło: Search Engine Journal).
 • 70-80% Internautów wybiera bezpłatne wyniki wyszukiwania, a te w formie płatnych reklam odrzuca (źródło: Intergrowth).

Witryny, które nie pojawiają się wysoko w wyszukiwarce, równie dobrze mogłyby zatem nie istnieć. Pierwsza strona wyników Google ma jednak ograniczoną liczbę miejsc - w rankingu TOP 10 mogą znaleźć się tylko te witryny, które oceniane są przez wyszukiwarkę najlepiej. Ocenie tej służy ponad 200 czynników rankingowych. Jeżeli chcesz być wysoko w Google, musisz dostosować swoją witrynę do tych czynników. Temu właśnie służy skuteczne pozycjonowanie strony. Efekt? Duża liczba wartościowych, a więc przekładających się na konwersję odwiedzin.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie stron - dla kogo?

Z usługi pozycjonowania strony internetowej może skorzystać każdy, bez względu na rodzaj branży, typ witryny, cel reklamowy czy skalę prowadzonej działalności.

Typ witryny

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google sprawdzi się doskonale w przypadku takich witryn jak:

 • firmowe strony internetowe,
 • sklepy stacjonarne i internetowe,
 • blogi, portale, agregatory ofert i porównywarki,
 • strony typu One Page, Landing Page.

Skala działalności

Pozycjonowanie stron w Internecie to skuteczna forma reklamy dla biznesów działających:

 • lokalnie,
 • ogólnopolsko,
 • globalnie - międzynarodowo.

Założony cel

Pozycjonowanie stron w Google jest właśnie dla Ciebie, jeśli Twoim celem reklamy jest:

 • sprzedaż produktów,
 • sprzedaż usług,
 • budowanie świadomości marki,
 • budowanie wizerunku eksperta w branży,
 • pozyskiwanie leadów,
 • poprawa konwersji.

Przydatne linki:

Na czym polega pozycjonowanie stron? Jak działa SEO?

Na liście TOP 10 Google znajdują się te witryny, które wyszukiwarka ocenia najlepiej na podstawie ponad 200 unikalnych czynników rankingowych. Pozycjonowanie strony polega więc na dostosowywaniu witryny do tych kryteriów.
Aby móc zrozumieć wieloetapowy i złożony proces pozycjonowania, trzeba najpierw poznać zasadę działania wyszukiwarki i sposób prezentowania przez nią wyników.

Po co nam wyszukiwarka internetowa?

Wyszukiwarka internetowa to pierwszy krok na drodze do wyświetlenia Twojej strony www. Użytkownicy korzystają z niej, poszukując produktów, usług, informacji na dany temat i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prezentowane przez wyszukiwarkę wyniki w postaci adresów stron www mają ułatwiać im życie, zaspokajać potrzeby i rozwiązywać problemy poprzez dostarczanie wartościowych treści.
Google to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie - korzysta z niej 97% polskich Internautów (źródło: Statcounter), którzy każdego dnia poszukują w niej informacji o firmach, produktach i usługach, wpisując konkretne frazy kluczowe.
W 1998 roku wyszukiwarka Google przetwarzała 10 tysięcy zapytań dziennie. Dziś, w ciągu jednej sekundy, wpada do niej około 40 tysięcy haseł (źródło: Internet Live Stats). Nie bez powodu to właśnie Google cieszy się tak dużą popularnością - w najszybszy i najbardziej przystępny sposób prezentuje bowiem interesujące nas informacje z sieci.
Sprawdź, jak strona startowa Google zmieniała się na przestrzeni lat.

Ewolucja strony startowej Google na przestrzeni ostatnich lat
Źródło: YouTube/ EVO OF

Wpisując określone hasło w okno wyszukiwarki, Internauta oczekuje, że na liście wyników znajdzie interesującą go informację. Nieważne, czy jest to pytanie o najbliższą stację benzynową, sklep z ubraniami plus size czy to, jak zrobić ocet jabłkowy.
Zadaniem wyszukiwarki internetowej jest znajdowanie i wyświetlanie adresów url do podstron, które najbardziej pasują do zadawanych przez niego pytań. Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania na hasła związane z Twoim biznesem, musisz ułatwić jej to zadanie, udzielając możliwie najlepszych odpowiedzi. Tylko witryny, które dostarczają użytkownikom wartościowych, użytecznych i przyjaznych w odbiorze treści, zasługują na wysokie miejsce w ścisłej czołówce Google. Profesjonalne pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach właśnie do tego zmierza.

Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Za każdym razem, kiedy wpisujesz w wyszukiwarkę określone hasło, przeszukujesz prowadzony przez nią indeks stron internetowych. Obecne w Internecie witryny indeksowane są przez programy nazywane robotami. Proces indeksowania zaczyna się od kilku stron, później roboty podążają za linkami znajdującymi się na podstronach, indeksując w ten sposób kolejne witryny. I tak cały czas - do momentu, aż uda im się zaindeksować miliardy stron dostępnych w sieci.
Załóżmy, że chcesz dowiedzieć się, ile waży słoń. Wpisujesz więc zapytanie „słoń waga" i wciskasz Enter. Roboty przeszukują w tym czasie indeks i znajdują wszystkie strony, które zawierają te hasła. W efekcie otrzymujesz tysiące możliwych wyników - im wyższa ich pozycja, tym lepsze dopasowanie do Twojego zapytania.
Opublikowane przez Google filmy, które prezentujemy poniżej, szczegółowo omawiają sposób działania wyszukiwarki. Dowiesz się z nich:

 • co się dzieje, kiedy użytkownik wpisuje zapytanie do wyszukiwarki,
 • jak działają algorytmy (oprogramowanie) wyszukiwarki Google pozycjonujące strony www,
 • jak indeksowane są strony,
 • czym są sieciowe roboty indeksujące (crawler, spider) i jakie jest ich zadanie,
 • jak Google pozycjonuje strony internetowe i wybiera informacje, które pokazuje na pierwszej karcie wyników,
 • ile bierze czynników pod uwagę przy ocenie,
 • co zawierają wyniki wyszukiwania.
Jak działa wyszukiwarka - Matt Cutts
Źródło: YouTube/ ÿ ቐ̋ Google

Przydatne linki:

Jak Google tworzy wyniki wyszukiwania?

Google tworzy wyniki wyszukiwania ze stron internetowych w 3 następujących etapach:

 • skanowanie,
 • indeksowanie,
 • wyświetlanie wyników.
Skanowanie, indeksowanie i rankingowanie wyników w Google
Źródło: YouTube/ Google Search Central

Skanowanie

Skanowanie to proces, w którym robot indeksujący Google (inaczej Googlebot, crawler, robot wyszukiwarki czy pająk) odwiedza nowe oraz zaktualizowane strony, aby dodać je do indeksu wyszukiwarki. Działa on według określonych algorytmów. To one odpowiedzialne są za wybór witryn, które należy indeksować.
Niektóre strony są Google znane, ponieważ robotom udało się odwiedzić je wcześniej. O istnieniu nowych witryn Google dowiaduje się, śledząc linki ze znanych stron. Jeszcze inne udaje mu się zarejestrować dzięki mapom witryn dostarczanym przez właścicieli stron.
Gdy Googlebot odwiedza stronę, rozpoczyna proces skanowania, aby dowiedzieć się, co ona zawiera. Renderuje ją i analizuje pod kątem treści oraz ogólnego układu wizualnego, aby ustalić, gdzie powinna pojawiać się w wynikach wyszukiwania.
Przydatne linki:

Indeksowanie

Robot indeksujący Google przetwarza skanowaną stronę w celu poznania jej zawartości. Proces rozpoznawania tematyki witryny nazywa się indeksowaniem. Przetwarzane są nie tylko treści tekstowe, ale i kluczowe tagi oraz atrybuty treści, m.in. tagi title, atrybuty alt, filmy czy obrazy. Google próbuje w ten sposób zrozumieć, o czym jest dana strona internetowa. Uzyskane w tym procesie informacje są następnie przechowywane w indeksie wyszukiwarki Google, a więc bazie danych, która zawiera setki miliardów stron internetowych.
Indeks wyszukiwarki jest jak indeks biblioteczny - wyobraź sobie, że przeszukujesz woluminy po tematyce, a więc odpowiadających jej słowach kluczowych. Google działa podobnie - gdy wpisujesz w wyszukiwarkę daną frazę, zautomatyzowany system przeszukuje zaindeksowane przez siebie strony i wyłapuje te, na których znajduje się wpisane przez Ciebie słowo. Proces indeksowania strony internetowej polega na tym, że jest ona dodawana do wpisów dla wszystkich zawartych w niej słów kluczowych.
Przydatne linki:

Wyświetlanie wyników i pozycja w rankingu

Gdy użytkownik wpisuje zapytanie w okno wyszukiwarki, zautomatyzowane systemy rankingowe Google w ułamku sekundy przeszukują setki miliardów witryn i innych treści w indeksie wyszukiwania, aby przedstawić najtrafniejsze i najbardziej przydatne wyniki.
Algorytmy biorą pod uwagę wiele czynników, w tym słowa użyte w zapytaniu, trafność oraz użyteczność stron, lokalizację, język czy typ urządzenia. Dzięki temu na hasło "wymiana opon" zupełnie inne wyniki wyświetlą się w Poznaniu, a jeszcze inne w Warszawie. Waga każdego z tych czynników może być różna - wszystko zależy od charakteru wpisanego zapytania. Google zawsze stara się wyświetlić wynik o najwyższej jakości. Ustalanie pozycji w rankingu odbywa się automatycznie.
Przydatne linki:

Wyniki wyszukiwania Google - SERP

Wpisanie w wyszukiwarkę Google poszukiwanego hasła powoduje wyświetlenie listy stron - SERP-ów, które najbardziej odpowiadają zapytaniu. SERP ( Search Engine Results Page ) to wyniki wyszukiwania automatycznie znalezione i wyświetlone przez wyszukiwarkę internetową.
Istnieje ponad 20 różnych typów wyników, ale do najważniejszych z nich należą te organiczne (bezpłatne) oraz płatne w postaci linków sponsorowanych. Oprócz tego Google może prezentować m.in. mapy, obrazy, filmy z YouTube, bieżące wiadomości czy nawet bezpośrednie odpowiedzi na pytania (tzw. Answer Box).
Wyniki wyszukiwania (SERP-y), ich jakość i typ są bezustannie optymalizowane przez Google, aby najlepiej dopasowywać je do pytań stawianych przez użytkowników i ich oczekiwań.
Sprawdź, jak zmieniał się wygląd SERP-ów na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Ewolucja SERP-ów w ciągu ostatnich 5 lat.
Źródło: YouTube/ seoClarity

Przydatne linki:

Organiczne vs płatne wyniki wyszukiwania

Wyniki wyszukiwania Google dzielą się głównie na 2 typy:

 • organiczne, nazywane również wynikami naturalnymi lub bezpłatnymi, czyli te, które Google uznał za najbardziej trafne i wszechstronne dla wpisanej w wyszukiwarkę frazy kluczowej. To właśnie na te wyniki wpływ ma pozycjonowanie stron (SEO). Na pierwszej stronie wyszukiwarki Google wyświetla się najczęściej 10 wyników organicznych (TOP 10 pozycjonowanych stron). Im skuteczniejsze działania pozycjonerskie, tym wyższa pozycja witryny w wynikach organicznych;
 • płatne linki reklamowe ( linki sponsorowane), które występują nad wynikami organicznymi (jest ich maksymalnie 4), jak również poniżej tych wyników (maksymalnie 3 wystąpienia). Są to oznaczone ikoną reklamy tekstowe, za które odpowiedzialna jest usługa linków sponsorowanych Google Ads.
Wyniki wyszukiwania Google - SERP
Widok wyników wyszukiwania Google

Przydatne linki:

Jak Google ustala ranking stron internetowych?

Kolejność, w jakiej wyświetlane są strony internetowe na liście wyników wyszukiwania, nie jest zatem przypadkowa - najwyżej pojawiają się te, które najbardziej pasują do wpisanego przez Internautę zapytania w wyszukiwarkę. Za ocenę i tworzenie rankingu stron odpowiada algorytm wyszukiwarki Google. Jego zadaniem jest przedstawienie stron www w takiej kolejności, aby dostarczyć użytkownikowi jak najlepszej odpowiedzi, zaspokoić jego potrzeby i pomóc mu zrealizować cel, który może być różny i zależny od zapytania, np.:

 • chęć kupna produktu w sklepie internetowym,
 • znalezienie kontaktu do firmy wykonującej daną usługę,
 • chęć poznania recenzji produktu lub opinii o firmie,
 • przeczytanie poradnika na temat wyboru produktu lub usługi.

Przy ustalaniu rankingu stron internetowych brane są pod uwagę również takie elementy i parametry jak reputacja firmy, wiek domeny, jakość treści (content) na stronie, użyteczność strony czy liczba wartościowych linków zewnętrznych prowadzących do serwisu.
Wiedza na temat wyszukiwarki internetowej, sposobie wyświetlania wyników i tworzenia rankingu stron stanowi punkt wyjściowy do wszelkich działań związanych z pozycjonowaniem stron internetowych. Dokładna zasada działania algorytmu wyszukiwarki nie jest jednak znana, tak jak nie są znane wszystkie czynniki rankingowe. Google publikuje jedynie wskazówki dla webmasterów czy informacje o sposobach tworzenia witryn zgodnych z zasadami Google, którymi powinni kierować się właściciele oraz twórcy stron.
Zawarte tam informacje stanowią zatem podstawy pozycjonowania stron internetowych. Nie znajdziemy w nich żadnych szczegółów, które dałyby gwarancję osiągnięcia pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania - rankingu stron www.
Skuteczne pozycjonowanie musi być zatem poparte wiedzą na temat sposobu działania wyszukiwarki, znajomością ogólnych wskazówek Google, doświadczeniem, analizą konkurencji i niekończącą się liczbą testów.
Przydatne linki:

Od czego zależy pozycja strony w Google?

Wiesz już, że na pozycję strony w wynikach wyszukiwania wpływ ma ponad 200 unikalnych i mierzalnych czynników rankingowych. Wszystkie wskaźniki nie są jednak znane. Google nie mówi wprost, co i w jakim stopniu decyduje o widoczności domeny w wyszukiwarce. Waga poszczególnych czynników jest różna w zależności od branży czy charakteru prowadzonej działalności - inne aspekty będą ważniejsze dla sklepu internetowego z ubraniami, a inne dla bloga parentingowego.
Nie ma zatem jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to, co wpływa na pozycjonowanie strony internetowej - działania SEO w tym obszarze wynikają przede wszystkim ze znajomości ogólnych wskazówek Google, wieloletnich doświadczeń pozycjonerów, a także testów i analiz działań konkurencji.
Na tej podstawie można wyróżnić 3 najważniejsze grupy elementów mających wpływ na wyniki naturalne w Google:

 • on-site / on-page - czynniki w obrębie strony internetowej,
 • off-site / off-page - czynniki spoza witryny,
 • UX - czynniki odpowiadające za poprawę doświadczeń użytkowników podczas korzystania z witryny.

Przydatne linki:

Czynniki rankingowe Google - on-site

Niektóre elementy on-site, które mogą mieć wpływ na ustalanie pozycji w rankingu i pozycjonowanie strony internetowej w Google:

 • Fraza kluczowa w title (tagu tytułowym),
 • Title rozpoczynający się od frazy kluczowej,
 • Fraza kluczowa w description (opisie strony),
 • Fraza kluczowa w nagłówku h1,
 • Objętość prezentowanych na stronie treści,
 • Spis treści na stronie,
 • Treści odpowiednio nasycone frazami kluczowymi,
 • Semantyczne słowa kluczowe LSI ( Latent Semantic Indexing ) w treściach - słowa budujące kontekst, frazy silnie powiązane tematycznie,
 • Semantyczne słowa kluczowe LSI w title i description,
 • Wartościowa i merytoryczna treść na stronie,
 • Szybkość ładowania się strony ( w oparciu o HTML i dane z Chrome),
 • Duplicate content - duplikacja treści (wewnętrzna i zewnętrzna),
 • Linki kanoniczne,
 • Optymalizacja grafik na stronie,
 • Aktualizowanie treści na stronie,
 • Fraza kluczowa w pierwszych 150 znakach tekstu,
 • Frazy kluczowe w nagłówkach h2, h3, h4,
 • Jakość i liczba linków wychodzących,
 • Zgodność tematyczna z witrynami, do których prowadzą linki wychodzące,
 • Poprawność językowa treści,
 • Ogólna prezentacja i czytelność treści (m.in. listy numerowane, wypunktowania),
 • Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • Dodatkowa, uzupełniająca treść na stronie,
 • Treść rozwijana w zakładkach,
 • Materiały graficzne, multimedialne treści i wideo na stronie,
 • Jakość i liczba linków wewnętrznych prowadzących do podstron,
 • Błędy w kodzie HTML,
 • Przyjazne i krótkie adresy url,
 • Właściwa nawigacja wewnętrzna między stronami,
 • Strona "Kontakt",
 • Dodanie mapy strony,
 • Polityka prywatności i regulamin serwisu,
 • Duplikacja metadanych,
 • Materiały osadzone z YouTube.

Czynniki rankingowe Google - off-site

Wybrane elementy off-site, które mogą mieć wpływ na ocenę witryny w tworzeniu rankingu i pozycjonowanie strony www w Google:

 • Liczba domen i stron, z których pochodzą linki,
 • Jakość linków przychodzących,
 • Wiek domeny, z której pochodzą linki,
 • Autorytet domeny i strony linkującej,
 • Autorytet, wiek i historia domeny,
 • Fraza kluczowa w nazwie domeny,
 • Różnorodność typów linków,
 • Title linku,
 • Linki z witryn konkurencyjnych,
 • Anchor text - linkowany tekst,
 • Alt Tag na zdjęciach z linkami przychodzącymi,
 • Linki nofollow,
 • Domain Trust/Trust Rank,
 • Umiejscowienie linku w tekście i na stronie,
 • Regularny przyrost linków,
 • Naturalny profil linków,
 • Jakość i objętość treści, z której pochodzą linki,
 • Nienaturalny napływ linków,
 • PageRank witryn linkujących,
 • Certyfikat SSL,
 • Linki z przekierowań 301,
 • Trafność domeny linkującej,
 • Tematyczność linków,
 • Linkowania wewnętrzne na konkretną frazę kluczową,
 • Linki pochodzące z User Generated Content - treści tworzonej przez użytkowników,
 • Linki pochodzące z domen .gov i .edu, a także z sekcji źródeł na Wikipedii,
 • Linki z for internetowych,
 • Sygnały o stronie z mediów społecznościowych (social media: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn).

Czynniki rankingowe Google - UX (User Experience ) i UI ( User Interaction )

Niektóre elementy mające wpływ na ocenę użyteczności witryny i komfortu użytkowników na stronie:

 • RankBrain (sztuczna inteligencja w wyszukiwarce),
 • Współczynnik klikalności (CTR) w Google dla najważniejszych fraz kluczowych,
 • Współczynnik klikalności dla wszystkich fraz,
 • Współczynnik odrzuceń,
 • Powracający użytkownicy,
 • Ruch generowany z kanału bezpośredniego (direct),
 • Czas spędzony na stronie,
 • Liczba komentarzy,
 • Opuszczanie strony i wybór innej w wynikach wyszukiwania ( Pogosticking ),
 • Dodanie witryny do zakładek Chrome,
 • Zablokowane strony.

Jaki procent użytkowników trafia na strony internetowe poprzez wyszukiwarkę?

Statystyki Advanced Web Ranking pokazują, że serwis www będący na pierwszym miejscu w wynikach Google na dane słowo kluczowe może pozyskać około 30% całego ruchu organicznego z wyszukiwarki.
Druga pozycja w wynikach organicznych odnotowuje średni CTR na poziomie 15%, a trzecia na poziomie 11%. Średni współczynnik klikalności spada wraz z każdą kolejną pozycją - 10. miejsce w darmowych wynikach Google daje CTR na poziomie 2,5% (źródło: Search Engine Journal).
70-80% użytkowników wybiera bezpłatne wyniki wyszukiwania, a 75% z nich nigdy nie przechodzi na drugą stronę wyszukiwarki (źródło: HubSpot).

Wykres z liczbą kliknięć i dokładną pozycją strony
CTR wyników wyszukiwania Google

Podstawowy cel pozycjonowania strony to umieszczenie jej na wysokich pozycjach w TOP 10 i w efekcie zwiększenie widoczności strony w naturalnych wynikach wyszukiwania na słowa kluczowe związane z tematyką i treścią strony.
To, jak często strona główna lub dana podstrona internetowa będzie odwiedzana przez użytkowników, zależy przede wszystkim od 2 czynników:

 • popularności słowa kluczowego, czyli tego, ile razy dana fraza jest wpisywana do wyszukiwarki przez użytkowników w ciągu miesiąca. Sprawdzić to można m.in. przy użyciu narzędzia Google Keyword Planner;
 • pozycji strony zajmowanej na tę frazę kluczową - im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie właśnie w naszą stronę.

Poniżej w tabeli przedstawione zostały przykłady popularnych słów kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki Google przez użytkowników. Frazy te uzupełniono o miesięczną liczbę wyszukiwań (na podstawie narzędzia Google Keyword Planner) oraz potencjalny miesięczny ruch, jaki mogą dostarczyć stronie internetowej znajdującej się na pierwszym miejscu w naturalnych wynikach wyszukiwania.
W zestawieniu nie uwzględniono słów kluczowych z tzw. długiego ogona (long tail), o których należy zawsze pamiętać. Potencjał popularnych kilkuwyrazowych fraz jest również dużą wartością dodaną podczas procesu pozycjonowania strony.

Fraza kluczowa Miesięczne liczba wyszukiwań Potencjalna miesięczna liczba odwiedzin z miejsca nr 1
tłumacz74800002244000
opony6050018150
meble4950014850
wypożyczalnia samochodów4050012150
apteka internetowa331009930
pierścionki zaręczynowe271008130
prezenty na święta271008130
biżuteria222006660
garaże blaszane222006660
koszulki z nadrukiem222006660
okna222006660
beton architektoniczny181005430
wizytówki181005430
catering dietetyczny148004440
soczewki kontaktowe148004440
wypożyczalnia samochodów warszawa148004440
noclegi władysławowo121003630
ubrania dla dzieci121003630
tworzenie stron www44001320
usługi informatyczne1900570
depilacja laserowa poznań1300390
wizualizacje 3d1300390
odżywki dla sportowców1000300
budowa hal21063
Przykłady popularnych fraz kluczowych

Pozycjonowanie strony internetowej a aktualizacje algorytmów Google

Przedstawione wyżej czynniki rankingowe należy traktować pomocniczo, raczej jako wskazówki, a nie gotowy zestaw elementów i plan działania, który trzeba wziąć pod uwagę podczas pozycjonowania strony internetowej.
Google nieustannie pracuje nad ulepszaniem swoich algorytmów, aby wyświetlane przez wyszukiwarkę wyniki były jeszcze trafniejsze i bardziej przydatne dla użytkowników. To z kolei powoduje systematyczną zmianę czynników rankingowych i skutecznie utrudnia manipulowanie wynikami.
W ten sposób Google niejako wymusza na właścicielach witryn nieustanne podnoszenie jakości prezentowanych treści. To, co działało kiedyś na pozycjonowanie stron, dziś może poskutkować nałożeniem filtra algorytmicznego na witrynę, a co za tym idzie spadkiem pozycji oraz zasięgów.
Na przestrzeni ostatnich lat odnotowano kilka przełomowych zmian algorytmów Google, które miały znaczący wpływ na najważniejsze kryteria rankingowe i poprawę jakości wyników wyszukiwania. Najpopularniejsze z nich prezentujemy poniżej.

PageRank

PageRank to algorytm, od którego wszystko się zaczęło. Powstał w 1998 roku, razem z wyszukiwarką Google, i miał służyć ocenie stron internetowych. Opracowali go sami założyciele Google - Larry Page (od nazwiska którego pochodzi nazwa tego algorytmu) i Sergiej Brin. Legendarny już PageRank oceniał witryny na podstawie liczby przychodzących linków wewnętrznych, posługując się skalą od 0 do 10. Osiągany w ten sposób wynik nazwano współczynnikiem PageRank. Z czasem, wraz z pojawiającymi się technikami Black Hat SEO (sprzecznymi z określanymi przez wyszukiwarki wskazówkami dla webmasterów), m.in. poprzez systemy wymiany linków czy farmy odnośników, i udanymi próbami manipulacji rankingiem, PageRank ukryto i aktualnie stanowi on tylko wewnętrzny sygnał Google, nie wpływając bezpośrednio na zewnętrzne podmioty. Istnieje natomiast wiele innych wskaźników podawanych przez narzędzia SEO, np. Trust Flow i Citation Flow od Majestic, Domain Authority i Page Authority od Moz czy Domain Rating i URL Rating od Ahrefs.
Przydatne linki:

Panda

Panda (Google Panda) to flagowy algorytm Google, wprowadzony po raz pierwszy w 2011 roku, w celu zwiększenia jakości wyników wyszukiwania poprzez wyświetlanie wartościowych i odpowiadających na pytania użytkowników treści. Wprowadzenie tego algorytmu znacząco ograniczyło widoczność stron zawierających mało jakościowe, krótkie i zduplikowane treści. Google Panda ocenia treść na stronie internetowej, przypisując jej tak zwany "Wynik Jakości", który stosowany jest później jako jeden z najistotniejszych czynników rankingowych.

Pingwin

Pingwin (Google Penguin) to algorytm wprowadzony w 2012 roku w celu ograniczenia widoczności stron o spamerskim profilu linków przychodzących. Kolejne aktualizacje algorytmu jeszcze bardziej uderzyły w witryny, do których prowadziły niskiej jakości linki, co miało znaczący wpływ na stosowane do tej pory techniki pozycjonowania. Google promuje witryny wskazywane przez linki pochodzące z wartościowych, różnorodnych i tematycznie powiązanych domen. Algorytm Pingwin sprawdza odnośniki prowadzące do strony i obniża wartość tych serwisów, których profil linkowy wydaje się nienaturalny i podejrzany.

Pirat

Pirat (Google Pirate) to aktualizacja algorytmu wprowadzona w 2012 roku celem obniżenia widoczności oraz wykluczenia z rankingu wyników tych witryn, które łamią prawa autorskie, w tym m.in. strony oferujące nielegalne oprogramowanie czy kopiujące i dystrybuujące czyjeś treści. Pirat nie analizuje wszystkich stron - jego zadaniem jest rozpatrywanie zgłoszeń dotyczących naruszenia praw autorskich. W przypadku wykrycia jakichkolwiek naruszeń, nakłada na witryny filtry lub bany, co obniża ich widoczność lub całkowicie wyklucza je z rankingu.

Koliber

Koliber (Google Hummingbird) to algorytm z 2013 roku, który pomógł Google lepiej interpretować i wyświetlać wyniki wyszukiwania - zgodnie z intencjami użytkowników. Dzięki temu wyszukiwarka rozpoznaje synonimy oraz kontekst całego wpisywanego do niej wyrażenia, a nie tylko pojedynczych słów kluczowych. Prezentowane przez nią wyniki są tym samym lepiej dopasowane do zadawanych pytań.
Algorytm Koliber spowodował, że po wpisaniu do wyszukiwarki zapytania: "gdzie naprawić telewizor w Poznaniu", Google wyświetla w wynikach odpowiedzi na to konkretne pytanie, a nie treści związane z poszczególnymi słowami, których użył użytkownik. Algorytm sprawił również, że w wyszukiwarce pojawiły się wyniki zero-click, a więc bezpośrednie odpowiedzi na pytania, dzięki czemu nie ma konieczności opuszczania strony z wynikami wyszukiwania (SERP-y) i przechodzenia bezpośrednio na witrynę.

Gołąb

Gołąb (Google Pigeon) to algorytm wprowadzony w 2014 roku w celu poprawy lokalnych wyników wyszukiwania. Jego zadaniem jest prawidłowe dopasowanie wyników regionalnych pod szczegółowe zapytania Internautów. Aktualizacja algorytmu spowodowała, że wyniki naturalne zostały połączone z mapami, co miało wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron dobrze zoptymalizowanych pod konkretną lokalizację. Gołąb zwraca uwagę przede wszystkim na pełne dane teleadresowe (NAP), dane strukturalne czy zoptymalizowaną wizytówkę w Google Moja Firma.

Mobile Friendly Update

Mobile Friendly Update, Mobile First Index, Mobilegeddon - to nazwy, które określają aktualizacje algorytmu Google zmierzające do uwzględnienia w ocenie jakości witryn ich dostosowania do urządzeń mobilnych. Pierwsza aktualizacja została wprowadzona w 2015 roku jako odpowiedź na rosnące potrzeby użytkowników korzystających ze smartfonów i tabletów.
Był to przełomowy moment - wielu specjalistów ds. SEO sądziło wówczas, że algorytm ten kompletnie przewróci widok wyników wyszukiwań i wpłynie tym samym na pozycjonowanie stron w Google. W rzeczywistości jednak zaplanowane zmiany mocno przeciągnęły się w czasie. W 2016 roku wprowadzono aktualizację Mobile Friendly 2, a w 2018 roku Mobile First Index - ta ostatnia całkowicie zmieniła sposób oceniania witryn. Od momentu jej wprowadzenia, strony z wersją mobilną indeksowane są jako pierwsze.

RankBrain

RankBrain nie jest algorytmem czy aktualizacją wprowadzonych wcześniej rozwiązań, lecz systemem uczenia maszynowego, a więc sztuczną inteligencją, którą w 2015 roku włączono do głównego algorytmu wyszukiwarki Google. Gigant z Mountain View potwierdził wówczas, że jest to trzeci najistotniejszy element decydujący o ustalaniu kolejności wyników wyszukiwania, a więc mający ogromny wpływ na pozycjonowanie strony (SEO).
Jego najważniejszym celem jest poprawa jakości wyników wyświetlanych przez wyszukiwarkę poprzez coraz lepsze ich dopasowanie do intencji użytkowników. RankBrain poszukuje powiązania pomiędzy słowami umieszczonymi w treści a frazami wpisywanymi przez Internautów w wyszukiwarce.

Possum

Aktualizacje Possum (Opos), podobnie jak algorytm Gołąb, miały wpływ na lokalne pozycjonowanie stron. Wdrożono je w 2016 roku celem lepszego dopasowania wyświetlanych wyników do fizycznej lokalizacji użytkownika. W efekcie spowodowało to wzrost widoczności w prezentowanych wynikach tych firm, które znajdują się najbliżej użytkownika. Realną możliwość reklamy w wyszukiwarce zyskały tym samym firmy działające stacjonarnie, a także prowadzące działalność na małym obszarze lub w innym miejscu niż siedziba firmy.

Medical Update

Pod nazwą Medical Update kryje się jedna z najbardziej przełomowych, ale i drastycznych aktualizacji algorytmu Google. Wprowadzono ją w 2018 roku w celu zwiększenia jakości wyników w przypadku stron zaliczanych do kategorii YMYL ( Your Money Your Life ), a więc związanych ze zdrowiem oraz finansami. Medical Update mocno wpłynął na zmianę widoczności, a co za tym idzie na pozycjonowanie witryn w tej kategorii. Aktualizacja zwiększyła nacisk na dostarczanie wiarygodnych i jakościowych treści, a także właściwe oznaczanie zawartości stron i unikanie reklam.

Core Update

Google wprowadził kilka większych aktualizacji algorytmu z dopiskiem Core Update: March 2019 Core Update, June 2019 Core Update, September 2019 Core Update, January 2020 Core Update, May 2020 Core Update, June 2021 Core Update, July 2021 Core Update. W każdej z tych zmian nie wskazano jednak dokładnego zakresu aktualizacji. Można jedynie domyślać się, że chodzi o kwestie związane z UX oraz promowanie stron zawierających wartościowy content.

BERT

BERT ( Bidirectional Encoder Representation from Transformers ) to jedna z największych w historii Google aktualizacji algorytmu, będąca rozwinięciem opisanego wyżej algorytmu RankBrain. Wprowadzono ją w 2019 roku w celu jeszcze lepszego zrozumienia intencji użytkowników wpisujących w wyszukiwarkę określone zapytania. Wprowadzenie aktualizacji BERT miało przyczynić się do zmiany około 10% zapytań na całym świecie. Jak zapowiedział Google, zmiany w widoczności witryn nie są zależne od ich jakości czy poszczególnych elementów, dlatego pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych do tej aktualizacji nie są możliwe.
Aktualizacja algorytmu korzysta z technologii przetwarzania języka naturalnego i stanowi odpowiedź na aktualny sposób kreowania zapytań stawianych wyszukiwarce, które są coraz dłuższe, bardziej precyzyjne i bliższe naturalnej komunikacji. Właściwa interpretacja zapytań użytkowników jest kluczem do uzyskania wysokiej jakości prezentowanych wyników.

Google Search Spam Update

Google Search Spam Update to aktualizacje algorytmu Google zmierzające do jeszcze bardziej restrykcyjnego ograniczenia spamu w wynikach wyświetlanych przez wyszukiwarkę. Dwie pierwsze zmiany ogłoszono kolejno 23 czerwca 2021 roku i 28 czerwca 2021 roku. Trzecia część update'u pojawiła się 26 lipca 2021 roku i dotyczyła poprawy oceny profilu linków zewnętrznych - można więc powiedzieć, że stanowiła odrębną aktualizację. 1 listopada 2021 roku wprowadzono czwartą część - November 2021 spam update, którą Google określił jako część regularnej pracy nad ulepszaniem wyników .
Przydatne linki:

Pozycjonowanie stron - rodzaje

Google to skuteczne narzędzie marketingowe - pozwala dotrzeć z przekazem do precyzyjnej grupy odbiorców wyrażających swoje potrzeby poprzez wpisywane w wyszukiwarkę hasła. Pozycjonowanie stron, jak żadna inna metoda reklamy, pozwala Ci wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców zorientowanych na konkretne produkty i usługi. Dzięki pozycjonowaniu stron internetowych możesz być tam, gdzie są Twoi klienci - na pierwszej stronie wyników Google.
Istnieją różne rodzaje i metody pozycjonowania stron internetowych. Cel jest zawsze taki sam - TOP 10, TOP 5, TOP 3, a najlepiej TOP 1. Aby zyskać miano branżowego lidera w Google, potrzeba dobrze zaplanowanej strategii reklamy w Internecie, a tę należy przygotować w oparciu o specyfikę branży i charakter prowadzonego biznesu, rodzaj witryny, obszar prowadzonej działalności czy założony cel. Poniżej prezentujemy różne rodzaje pozycjonowania stron internetowych, które podzieliliśmy ze względu na te czynniki.

Pozycjonowanie strony ze względu na obszar / zasięg

Pozycjonowanie stron w Internecie może różnić się ze względu na obszar prowadzonej działalności czy zasięg terytorialny, który ma obejmować widoczność Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Inne techniki pozycjonowania stron stosowane są w przypadku biznesów prowadzonych jedynie na określonym obszarze, a zupełnie inne w przypadku firm świadczących usługi na arenie międzynarodowej.
Ze względu na obszar wyróżnia się zatem:

 • pozycjonowanie lokalne,
 • pozycjonowanie ogólnopolskie,
 • pozycjonowanie zagraniczne.

Pozycjonowanie lokalne

W lipcu 2014 roku Google wypuścił pierwszą wersję aktualizacji o nazwie Pigeon (Gołąb), która dała możliwość konkurowania o wysokie pozycje w rankingach wyszukiwania na poziomie lokalnym. Legendarny już Gołąb zaprosił tym samym lokalne firmy do świata wyszukiwarek, dając im nowe możliwości do zwiększenia widoczności w sieci.
Dziś prawie połowa (46%) użytkowników wyszukiwarki Google poszukuje w sieci informacji lokalnych. 76% konsumentów poszukujących firm w pobliżu, odwiedza je w ciągu 24 godzin. 18% wyszukiwań lokalnych kończy się zakupem w ciągu jednej doby (źródło: Social Media Today). Liczba wyszukiwań lokalnych na urządzeniach mobilnych wzrosła aż o 250% w latach 2017-2019 (źródło: Affde).
Jeżeli Twoja firma działa na rynku lokalnym, a Ty chcesz dotrzeć do klientów z okolicy, zwiększenie widoczności w Google powinno być dla Ciebie kluczowe - to właśnie tam klienci szukają Twoich produktów lub usług.

Lokalne pozycjonowanie strony - na czym polega?

Pozycjonowanie lokalne, określane również jako pozycjonowanie regionalne lub lokalne SEO ( local SEO ), polega na wypromowaniu strony internetowej w naturalnych wynikach wyszukiwania na frazy związane z konkretną lokalizacją. Słowa kluczowe mogą uwzględniać województwo, miasto, dzielnicę czy ulicę, zwłaszcza że Internauci coraz chętniej wpisują do wyszukiwarki bardzo precyzyjne zapytania związane z lokalizacją.
Przykład lokalnych fraz kluczowych:

 • adwokat Gdańsk,
 • kosmetyczka Poznań Jeżyce,
 • restauracja wegetariańska Wrocław,
 • mechanik Warszawa,
 • pozycjonowanie Poznań,
 • busy do Niemiec lubuskie.

Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu możesz dotrzeć do klientów poszukujących produktów lub usług w swoim najbliższym otoczeniu, a więc realnie zainteresowanych Twoją ofertą.
Google rozpoznaje lokalizację użytkownika, biorąc pod uwagę jego aktualny pobyt (lokalizację fizyczną, ustalaną przede wszystkim na podstawie adresu IP komputera lub innego urządzenia, na którym korzysta on z wyszukiwarki) oraz miejsca, którymi wcześniej był zainteresowany (lokalizację zainteresowania, ustalaną na podstawie wpisywanych do wyszukiwarki nazw miast czy województw, obszarów poszukiwań na Mapie Google czy wcześniejszych lokalizacji fizycznych urządzenia).
Kolejność wyświetlania lokalnych wyników wyszukiwania nie jest przypadkowa. Google tworzy ranking lokalny w oparciu o 3 czynniki: trafność, odległość oraz rozpoznawalność. Na podstawie tych czynników algorytmy są w stanie stwierdzić, która firma oferuje produkty lub usługi najbardziej zbliżone do oczekiwań danego użytkownika. Im wyższy współczynnik dopasowania, tym wyższa pozycja w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Dla kogo?

Pozycjonowanie lokalne w Google to idealny sposób promocji dla takich branż jak:

 • gastronomia,
 • finanse i bankowość,
 • medycyna i farmacja,
 • szkoła i edukacja,
 • prawo i administracja,
 • motoryzacja,
 • inżynieria i budownictwo,
 • telekomunikacja i IT.

Z usługi pozycjonowania na rynku lokalnym mogą skorzystać również sklepy stacjonarne oraz nowopowstałe firmy, które w niedalekiej przyszłości chcą zaistnieć na arenie ogólnopolskiej lub międzynarodowej, ale muszą najpierw zbudować pozycję branżowego lidera w swoim regionie.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie w Mapach Google

Ważnym elementem i idealnym uzupełnieniem kampanii lokalnego SEO jest pozycjonowanie w Mapach Google (Google Maps). Optymalizacja strony pod kątem wyświetlania w Google Maps wpływa automatycznie na jej widoczność w wynikach organicznych.
Wizytówka w Google Maps, utworzona za pomocą konta w usłudze Google Moja Firma, to darmowa reklama, która ułatwia odnalezienie firm w okolicy. Dzięki niej udostępniasz Internautom wszystkie niezbędne informacje na temat swojej firmy już z poziomu wyszukiwarki. Możesz opublikować w niej adres, logo, odnośnik do strony, trasę dojazdu, informację o godzinach otwarcia, a nawet zdjęcia i materiały wideo oraz pozyskiwać opinie klientów.
Pozycjonowanie w Google Maps oznacza widoczność w wynikach wyszukiwania na frazy lokalne, brandowe oraz ogólne. Trzy najlepiej dopasowane wizytówki (lokalny 3-pak) wyświetlane są w wyszukiwarce nad reklamami i wynikami organicznymi związanymi z daną lokalizacją, dlatego jeszcze bardziej zwiększają szansę na pozyskanie klientów z Internetu.

Jak ustawić pozycjonowanie w Google Maps? Optymalizacja wizytówki

Pozycjonowanie w Mapach Google wiąże się nierozerwalnie z optymalizacją wizytówki, utworzonej za pomocą konta w Google Moja Firma. Jej założenie i prowadzenie jest bezpłatne. Im bardziej szczegółowe i przydatne informacje w niej umieścisz, tym lepsze wyniki możesz osiągnąć. Wizytówkę w Google Maps warto wzbogacić o następujące dane:

 • nazwa firmy,
 • adres,
 • numer telefonu,
 • godziny otwarcia,
 • godziny otwarcia w czasie świąt,
 • link do witryny,
 • linki do rezerwacji (w przypadku hoteli, restauracji czy biur podróży),
 • obszar świadczenia usług,
 • opis firmy,
 • lista wiodących produktów lub usług,
 • zdjęcia lub materiały wideo,
 • odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów.

Aby zoptymalizować wizytówkę w Google Maps, wystarczy wejść na stronę Google Moja Firma (trzeba posiadać konto Google) i postępować zgodnie z zamieszczoną tam instrukcją. Wizytówka aktywowana jest dopiero po weryfikacji firmy, która możliwa jest za pomocą SMS-a lub kartki pocztowej wysłanej przez Google. Pozycjonowanie wizytówki Google Maps wspierają prowadzące do niej odnośniki, które warto umieszczać w różnych miejscach (na stronie www, blogu czy social mediach), a także pozytywne opinie klientów.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie ogólnopolskie

Jeżeli w przypadku Twojego biznesu lokalizacja nie ma większego znaczenia, a Tobie zależy na dotarciu do szerszego grona odbiorców, postaw na ogólnopolskie pozycjonowanie stron. SEO ogólne koncentruje się na frazach powiązanych z promowanymi produktami lub usługami, ale pozbawionych oznaczeń geograficznych. Jego celem jest dotarcie do klientów z całej Polski.
Lokalne SEO nie wyklucza pozycjonowania o ogólnopolskim zasięgu. Wręcz przeciwnie - regionalne wypozycjonowanie strony stanowi doskonały wstęp do działań prowadzonych na znacznie szerszą skalę.

Ogólnopolskie pozycjonowanie stron - na czym polega?

Ogólnopolskie pozycjonowanie stron w sieci to usługa skierowana do firm kierujących swój przekaz do odbiorców w całym kraju. Dzięki temu użytkownicy mogą trafić na Twoją ofertę niezależnie od swojej lokalizacji. Pozycjonowanie stron na frazy ogólnopolskie jest bardziej wymagające i czasochłonne od lokalnego SEO.
Wynika to przede wszystkim z tego, że przyjęte w strategii słowa kluczowe charakteryzuje większy stopień ogólności, co wiąże się oczywiście z ich większą konkurencyjnością. Wraz z konkurencyjnością fraz wzrasta też cena pozycjonowania, jednak zasięg i efekty są w tym przypadku dużo lepsze.

Dla kogo?

Pozycjonowanie fraz ogólnopolskich sprawdzi się w przypadku:

 • właścicieli sklepów internetowych, którym zależy na pozyskaniu klientów z całego kraju,
 • dużych firm z oddziałami w różnych miastach Polski,
 • firm świadczących usługi na terenie całego kraju (np. przewóz osób).

Przydatne linki:

Pozycjonowanie zagraniczne

Rozwój technologii internetowej aktywizuje ekspansję zagraniczną przedsiębiorstw z różnych branż. Tworzenie stron internetowych w kilku wersjach językowych lub nawet osobnych witryn obcojęzycznych jest coraz powszechniejsze.
Jeżeli chcesz rozwijać się na arenie międzynarodowej, a Twoim targetem są również klienci spoza Polski, możesz postawić na pozycjonowanie zagraniczne. Promocja w skali globalnej może obejmować swoim zasięgiem jeden lub kilka krajów, wyłącznie Europę lub inne kontynenty. Możliwe jest pozycjonowanie we wszystkich wersjach językowych wyszukiwarki (np. pozycjonowanie stron w niemieckim Google - w google.de, pozycjonowanie stron anglojęzycznych - w google.com i wielu innych).
Pozycjonowanie w skali globalnej wymaga bardziej zaawansowanych działań SEO i większych nakładów finansowych, ale stanowi ważny aspekt w ekspansji marki na nowe, zagraniczne rynki.

Zagraniczne pozycjonowanie - na czym polega?

Pozycjonowanie stron za granicą to proces, którego celem jest zwiększenie widoczności witryny w obcojęzycznych wersjach wyszukiwarek (np. google.com, google.co.uk, google.de, google.cz). Podobnie jak w przypadku pozycjonowania w polskim Google, opiera się na działaniach on-site oraz off-site, z tą różnicą, że uwzględnia szereg dodatkowych czynników takich jak cechy lingwistyczne, obcojęzyczne wyrażenia lokalne, różnice kulturowe, a także dostosowanie witryny do charakteru rynku oraz specyfiki i zwyczajów grupy docelowej.
Zagraniczne pozycjonowanie zmierza do tego, aby Twoja witryna mogła wyświetlać się w naturalnych wynikach wyszukiwania kraju, do którego kierujesz swoją ofertę. Chodzi o to, aby domena była widoczna na hasła związane z Twoim biznesem nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Każdy rynek ma jednak inną specyfikę i rządzi się swoimi zasadami, dlatego pozycjonowanie strony za granicą będzie wymagać za każdym razem indywidualnego podejścia - to, co sprawdzi się w Niemczech, niekoniecznie może zadziałać np. w Anglii.
Jeszcze inną kwestią jest to, jaka wyszukiwarka przoduje w danym kraju. Google to światowy lider i w wielu krajach wyniki z tej wyszukiwarki będą istotnym kryterium dla zagranicznej optymalizacji, ale internetowy gigant nie na wszystkich rynkach dominuje. Warto mieć na uwadze lokalne przeglądarki - w Rosji na przykład będzie to pozycjonowanie w Yandex, a w Chinach pozycjonowanie w Baidu.
Każda z tych wyszukiwarek dysponuje własnymi narzędziami analitycznymi, a to oznacza, że pozycjonowanie domen zagranicznych wymaga jeszcze większej wiedzy technicznej.

Dla kogo?

SEO międzynarodowe nie jest dla każdego. Nawet jeśli wydaje Ci się, że oferujesz produkty lub usługi, które są w stanie podbić rynek zagraniczny, w praktyce może okazać się, że nie jesteś jeszcze gotowy na obsługę takich zamówień, choćby pod kątem logistycznym.
Pozycjonowanie za granicą może być dobrym sposobem na międzynarodową ekspansję dla:

 • firm poszukujących klientów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami,
 • przedsiębiorstw planujących podbijać rynek globalny.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie strony ze względu na platformę i silnik

O obecność w jednym z najpopularniejszych mediów internetowych walczą firmowe strony, e-sklepy, blogi, agregatory ofert, porównywarki cenowe, portale branżowe i wiele innych serwisów, którym zależy na byciu tam, gdzie ich potencjalni klienci - w wyszukiwarce Google. Witryny te budowane są w oparciu o różne technologie i platformy, które oferują wiele możliwości zaistnienia w świecie online.
W optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek internetowych mogą pomóc wbudowane w popularne systemy CMS i platformy e-commerce moduły, a także dodatkowe wtyczki i rozszerzenia, które usprawniają prace SEO i proces pozycjonowania. Najpopularniejsze z nich prezentujemy poniżej.

Pozycjonowanie stron firmowych

Strony internetowe mogą być budowane w oparciu o różne silniki. Tak zwane CMS-y, czyli systemy zarządzania treścią (ang. Content Management System ), pozwalają na łatwe tworzenie i prowadzenie serwisów www, a także ich późniejszą aktualizację oraz rozbudowę, co jest niezwykle ważne również w kontekście SEO.
Pozycjonowanie stron internetowych może dotyczyć każdego systemu CMS, zarówno tego bardzo popularnego, jak i mniej rozpowszechnionego czy nawet autorskiego. I mimo że Google nie zwraca uwagi na to, jakiego systemu używasz, jego wybór może mieć wpływ na zakres możliwości w ramach technicznej optymalizacji strony internetowej.
Podczas procesu crawlowania roboty Google zwracają uwagę na jakość wynikowego kodu HTML, który zawierają w sobie elementy odpowiedzialne za wygląd witryny (szablony, motywy czy tematy). Sam kod CMS nie ma dla nich żadnego znaczenia w ocenie witryny.
Z technicznego punktu widzenia należy więc przyjąć, że system zarządzania treścią nie ma bezpośredniego wpływu na SEO. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że jeden CMS jest lepszy od drugiego pod względem SEO. Takie opinie wynikają przede wszystkim z faktu, że dany system może być łatwiejszy w obsłudze pod kątem SEO, ponieważ nie generuje błędów (np. związanych z budowaniem adresów url) lub ma wtyczki, które usprawniają optymalizację. Są to jednak aspekty, które sprawiają, że dany system CMS jest po prostu łatwiejszy w obsłudze pod kątem SEO, a nie lepszy w kontekście uzyskiwania korzystniejszych efektów pozycjonowania.
W każdym procesie pozycjonowania najważniejsza jest dokładna analiza fraz kluczowych, odpowiednio przygotowana struktura strony, zaplanowana optymalizacja treści dla poszczególnych podstron, a następnie przeniesienie tego na dany CMS. To od poziomu wdrożenia systemu będzie zależeć, czy motyw / szablon jest odpowiednio dostosowany do wymagań wyszukiwarek. To, czy strona zbudowana na danym systemie CMS, jest przyjazna SEO, zależy więc przede wszystkim od wybranego motywu oraz zainstalowanych wtyczek.
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze systemy CMS, a także dedykowane im wtyczki, moduły, rozszerzenia i inne elementy, które mogą pomóc w SEO.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie Wordpress
Wordpress

Z Wordpressa korzysta obecnie 43,41% wszystkich stron internetowych (źródło: First Site Guide). Najpopularniejszy na świecie system CMS wyróżnia wysoka funkcjonalność, łatwość obsługi, elastyczność i przyjazność wyszukiwarce Google.
To darmowy system zarządzania treścią typu open source (otwarte oprogramowanie, którego licencja pozwala na legalne i nieodpłatne kopiowanie, a także modyfikowanie, rozbudowywanie i dostosowanie do własnych potrzeb). Nie trzeba mieć wiedzy programistycznej, by sprawnie zarządzać tym systemem - Wordpress to jeden z najbardziej intuicyjnych i najprostszych w obsłudze CMS-ów.
Lider na rynku systemów zarządzania treścią zaczynał jako platforma do tworzenia blogów. Dziś stanowi skuteczne narzędzie promocyjne, biznesowe i wizerunkowe, umożliwiając budowę zaawansowanych stron internetowych, forów, e-sklepów, serwisów ogłoszeniowych, portali społecznościowych, a nawet baz wiedzy podobnych do Wikipedii.
Jedną z największych zalet Wordpressa jest jego rozszerzalność - system udostępnia wiele motywów i wtyczek tworzonych przez jedną z największych społeczności internetowych, co zwiększa jego funkcjonalność i sprawia, że każdego dnia staje się jeszcze lepszym narzędziem do prowadzenia biznesu online.
Pozycjonowanie na Wordpressie niewiele różni się od działań SEO przeprowadzanych na innych systemach CMS. Może okazać się jednak trochę łatwiejsze - wynika to przede wszystkim z jego podstawowych funkcjonalności, które są dobrze przygotowane pod SEO.
Przydatne linki:

Elementy silnika Wordpress przyjazne SEO

Wordpress ma doskonałe zaplecze SEO, które w znacznym stopniu ułatwia proces optymalizacji witryny pod wyszukiwarki internetowe. Do najważniejszych funkcji przyjaznych pozycjonowaniu zalicza się:

 • dostęp do plików na FTP ( File Transfer Protocol - protokół transferu plików),
 • domyślne tworzenie przyjaznych adresów URL,
 • domyślne tworzenie przyjaznych tytułów podstron,
 • możliwość edytowania tytułów i meta opisów podstron,
 • możliwość dodawania opisów ALT (opisów alternatywnych) do zdjęć,
 • możliwość edycji szablonu z poziomu Wordpressa,
 • automatyczne przekierowania,
 • generowanie mapy witryny (sitemap.xml),
 • możliwość utworzenia wersji mobilnej / responsywnej strony,
 • możliwość dodania różnych wersji językowych strony.
Wtyczki ułatwiające pozycjonowanie stron Wordpress

Na dzień dzisiejszy użytkownicy Wordpressa mogą korzystać z 58 702 wtyczek służących ulepszaniu jego funkcji (źródło: Affde). Najpopularniejszy na świecie system CMS ewoluuje każdego dnia, dając dostęp do szeregu gotowych rozwiązań zwiększających jego możliwości. Najpopularniejsze wtyczki SEO, które pomagają wdrażać zmiany wspierające pozycjonowanie strony na Wordpressie:

 • Yoast SEO,
 • All In One SEO Pack,
 • The SEO Framework,
 • RankMath.

Każda z nich ma podobne funkcje główne:

 • zarządzanie tytułami i opisami stron,
 • edycja pliku robots.txt,
 • zarządzanie indeksowaniem witryny,
 • dodawanie tagów kanonicznych do poszczególnych podstron,
 • budowanie mapy strony.

Oprócz tego wtyczki oferują także inne funkcjonalności, dlatego należy je dobierać pod kątem własnych preferencji. Yoast SEO to najpopularniejsza wtyczka do pozycjonowania Wordpress, dostępna w wersji bezpłatnej oraz premium. Podobnie jak inne wtyczki, posiada checklisty, które sprawdzają poprawność strony w zakresie optymalizacji pod SEO. Ta funkcja może jednak okazać się zgubna, dlatego lepiej wykonywać działania SEO, opierając się na własnej wiedzy w zakresie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie Joomla!
Joomla

W ciągu ostatnich 16 lat Joomla! stał się jednym z najbardziej wszechstronnych systemów CMS na rynku. Udało mu się pozostać całkowicie darmową platformą typu open source , z której korzysta dziś prawie 2,5% witryn na całym świecie (źródło: First Site Guide).
System wymaga jednak sporej wiedzy programistycznej i nie jest zalecany osobom początkującym. Mimo to Joomla! należy do najpopularniejszych platform zarządzania treścią i ma wielu zwolenników. Za jego wyborem przemawia wysoka funkcjonalność i intuicyjność, a także dość duża możliwość personalizacji witryny.
Olbrzymia baza wtyczek i rozszerzeń umożliwia swobodne rozbudowywanie strony internetowej, a dokładając do tego opcję modyfikacji skryptu, można stwierdzić, że możliwości tego systemu są niemal nieograniczone. Joomla!, podobnie jak Wordpress, może pochwalić się ogromną społecznością Internautów zaangażowanych w rozwój i ciągłe udoskonalanie systemu.
Przydatne linki:

Funkcje wspierające pozycjonowanie strony Joomla!

Pozycjonowanie stron Joomla! ułatwiają domyślne funkcje platformy umożliwiające między innymi:

 • optymalizację meta title,
 • optymalizację meta description,
 • tworzenie przyjaznych adresów url,
 • optymalizację zdjęć,
 • stworzenie odpowiedniej hierarchii podstron.
Wtyczki i rozszerzenia ułatwiające pozycjonowanie Joomli!

Dla administratorów stron Joomla! dostępne są także liczne wtyczki i rozszerzenia, które ułatwiają zarządzanie witryną i wspierają proces pozycjonowania. Do najciekawszych z nich należą:

 • sh404SEF,
 • JSitemap,
 • SEO Boss,
 • Easy Frontend SEO,
 • JoomSEF,
 • Route 66,
 • Google Structured Data.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Drupal
Drupal

Drupal to CMS typu open source , który zawiera wszystkie podstawowe funkcje, jakich można oczekiwać od systemu zarządzania treścią. Wiele popularnych stron internetowych korzysta z Drupala, np. whitehouse.gov, bbc.com czy london.gov.uk.
Ten system pozwala na budowę dowolnej witryny, ale warto podkreślić, że z uwagi na konieczność znajomości języka PHP, niezbędnej do konfiguracji wielu istotnych funkcji, nie jest to CMS dla początkujących.
Drupal oferuje przyjazny i intuicyjny panel administracyjny, obsługę wielu systemów płatności, proste zarządzanie najważniejszymi funkcjonalnościami, a także współpracę z wieloma platformami sprzedażowymi i porównywarkami cenowymi. Podobnie jak dwa poprzednie systemy CMS, daje dostęp do wszelkich rozszerzeń, modułów oraz szablonów, których liczba sięga blisko 40 tysięcy. Prawidłowa konfiguracja strony opartej na Drupalu pozwala uzyskać skuteczne narzędzie do jej zarządzania i pozycjonowania.
Przydatne linki:

Funkcje wspierające pozycjonowanie witryn internetowych Drupal

Rozbudowany system Drupal daje wiele możliwości w zakresie przygotowania witryny do skutecznego pozycjonowania. Do najważniejszych funkcji wspierających optymalizację niektórych elementów strony należą:

 • tworzenie przyjaznych adresów URL,
 • konfiguracja metadanych,
 • tworzenie opisów alternatywnych do grafik,
 • automatyczne przekierowania,
 • edycja pliku robots.txt,
 • generowanie mapy witryny (sitemap.xml),
 • dodawanie tagów kanonicznych.
Rozszerzenia Drupal wspomagające pozycjonowanie stron

Wymienione wyżej prace są możliwe dzięki przyjaznym działaniom SEO modułom. Do najchętniej wybieranych rozszerzeń wspomagających projektowanie i pozycjonowanie stron Drupal należą:

 • Pathauto,
 • Metatag,
 • Robots Txt,
 • Simple XML sitemap,
 • SEO Checklist,
 • Content Optimizer,
 • Schedule,
 • HTML Purifier.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Wix
Wix

Wix to drugi pod względem popularności system CMS na świecie. Jego udział w rynku wynosi obecnie 7,03% (źródło: First Site Guide). Jako kreator stron internetowych funkcjonuje od 2006 roku, umożliwiając tworzenie efektownych witryn bez znajomości programowania i umiejętności w zakresie web developmentu.
Wix to oprogramowanie w systemie SaaS ( Software as a Service - model dystrybucji, w którym dokonuje się płatności za określone funkcje oprogramowania). W związku z tym, że działa on na zasadzie usługi w chmurze, użytkownicy nie mają dostępu do plików źródłowych strony, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami w kontekście optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek internetowych.
System oferuje bezpłatne oraz płatne plany tworzenia stron internetowych. Jedną z najważniejszych jego zalet jest z całą pewnością prostota obsługi - strony firmowe, sklepy internetowe, wizytówki, blogi i inne serwisy budowane są w technologii HTML5, w oparciu o niezwykle intuicyjny kreator, który nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.
Wix oferuje kilkaset motywów i wtyczek, które w znacznym stopniu rozbudowują funkcjonalność serwisu, również w zakresie prac przeprowadzanych w ramach pozycjonowania. To jeden z najbardziej przyjaznych dla użytkownika systemów CMS, który oferuje możliwość wykupienia własnego hostingu i domeny.
Przydatne linki:

Wbudowane narzędzia wspomagające pozycjonowanie stron Wix

Każda witryna Wix ma wbudowany solidny zestaw narzędzi SEO, które ułatwiają pozycjonowanie stron w wyszukiwarce. Z poziomu panelu CMS można wykonać następujące działania:

 • szybkie i efektywne przekierowania 301,
 • konfiguracja metadanych,
 • automatyczne przekierowania kanoniczne,
 • generowanie mapy witryny (sitemap.xml),
 • automatyczne generowanie pliku robots.txt,
 • nadanie pożądanych atrybutów ALT do grafik i multimediów,
 • ustawienie niezbędnej hierarchii nagłówków Hx za pomocą intuicyjnego edytora tekstowego,
 • konfiguracja Google Search Console bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego Wix.

Przydatne linki:

Wix SEO Wiz - narzędzie samodzielnie tworzące plany działań SEO

Platforma oferuje także dostęp do dedykowanego narzędzia Wix SEO Wiz, które ułatwia pozycjonowanie strony Wix. Narzędzie to podpowiada, jakie działania należy wykonać w celu optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek. Użytkownik otrzymuje tym samym listę z gotowymi zaleceniami, które narzędzie dodatkowo objaśnia za pomocą szczegółowych instrukcji.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie sklepów internetowych

Ponad 2 miliardy kupujących online to wystarczający dowód na to, że branża e-commerce ma się bardzo dobrze (źródło: Statista). Digitalizacja społeczeństwa, zmiana zachowań i preferencji zakupowych konsumentów, stale powiększany asortyment produktów i usług w sieci, szybkość, wygoda, elastyczność - można by bez końca wymieniać przyczyny rosnącej od lat przewagi e-handlu nad tradycyjną formą sprzedaży.
Sklep internetowy to dziś najlepsza okazja do tego, by rozwinąć biznes w przestrzeni online. Wartościowy ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania jest jednym z najlepszych źródeł pozyskiwania klientów w e-sklepie. Dzięki skutecznemu pozycjonowaniu w Google możesz systematycznie zwiększać ten ruch, generując przy tym coraz lepszą sprzedaż.
Pozycjonowanie sklepu internetowego, podobnie jak działania SEO przeprowadzane na innych witrynach, sprowadzić można do pięciu kluczowych obszarów: wyboru słów kluczowych, optymalizacji technicznej, optymalizacji treści, link buildingu i analityki internetowej. Sklepy internetowe charakteryzuje jednak rozbudowana struktura kategorii i stron produktowych, dlatego proces pozycjonowania musi objąć setki, czasem nawet tysiące pojedynczych adresów stron.
Istnieje wiele zróżnicowanych platform e-commerce, na których stawiane są sklepy internetowe. Każda z nich ma inne możliwości w zakresie przygotowania witryny do skutecznego pozycjonowania. Aby optymalizacja sklepu mogła przebiegać sprawnie, niezbędna jest wiedza programistyczna oraz duże doświadczenie w obsłudze tych platform.
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze platformy e-commerce, a także dedykowane im wtyczki, moduły i rozszerzenia, które wspierają pozycjonowanie sklepów internetowych.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie WooCommerce
WooCommerce

WooCommerce to bezpłatna wtyczka rozszerzająca funkcjonalność Wordpressa i umożliwiająca prowadzenie sklepu internetowego. Jej największą zaletą jest prostota i intuicyjność obsługi, znana zresztą z całego systemu Wordpress. Poradzą sobie z nią nawet początkujący i niemający wcześniejszego doświadczenia ze sprzedażą online użytkownicy.
WooCommerce obsługuje prawie 30% wszystkich sklepów internetowych (źródło: Affde) i każdego dnia zyskuje coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników. To sprawia, że wtyczka cieszy się większą popularnością niż samodzielne systemy e-commerce, takie jak Magento, Shopify czy PrestaShop.
Do największych zalet WooCommerce, oprócz prostoty użytkowania, zalicza się niskie koszty uruchomienia e-sklepu, możliwość darmowych i płatnych integracji z obsługą kurierską czy płatnościami, a także duży wybór szablonów, dodatków i wtyczek zwiększających funkcjonalność platformy.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepów WooCommerce

Podstawowy zakres działań w ramach optymalizacji sklepu WooCommerce nie różni się znacząco od prac wykonywanych na innych platformach e-commerce i systemach zarządzania treścią. Pracując na WooCommerce, można wykonać następujące działania SEO:

 • edycja metadanych,
 • edycja nagłówków H1,
 • tworzenie przyjaznych adresów url,
 • tworzenie mapy witryny,
 • wprowadzanie danych strukturalnych,
 • rozbudowana edycja treści na stronie głównej, podstronach kategorii oraz produktowych,
 • utworzenie i prowadzenie bloga firmowego,
 • prawidłowa indeksacja sklepu (zarządzanie dostępnością dla robotów Google poszczególnych podstron).
Wtyczki SEO wspierające pozycjonowanie e-commerce na WooCommerce

Pozycjonowanie sklepu na WooCommerce możliwe jest dzięki szeregu darmowym i płatnym pluginom do Wordpressa. Liczba wtyczek dedykowanych WooCommerce sięga prawie 1000 (źródło: Affde). Najważniejsze z nich to:

 • Yoast SEO,
 • All in One SEO Pack

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Magento
Magento

Magento to trzecia pod względem popularności platforma handlu elektronicznego, która obsługuje prawie 1% wszystkich stron internetowych na świecie (źródło: Affde). Pierwsze wersje skryptu powstały w 2007 roku, od 2020 roku platforma jest rozwijana przez Adobe. Magento 2 dostępne jest w 3 wersjach: Magento Open Source, Magento Commerce oraz Magento Commerce Cloud (wersja z hostingiem).
Jeden z wiodących systemów zarządzania treścią dla sklepów internetowych daje praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy i szereg gotowych rozszerzeń, które zwiększają jego funkcjonalność, również w kontekście działań SEO.
Zaawansowany system zarządzania produktami, zamówieniami, bazą klientów i działaniami marketingowymi, wersja mobilna, rozbudowane analizy i systemy płatności, możliwość zarządzania wieloma sklepami z poziomu jednego panelu - to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje Magento. Z platformy tej korzystają najbardziej znane marki na świecie, w tym m.in.: Coca-Cola, Nike, Ford, G2A, Castorama, Bulgari czy Omega Watches.
Przydatne linki:

Funkcje wspierające pozycjonowanie sklepów Magento

Magento daje duże możliwości optymalizacji pod SEO. Pracując na tej platformie e-commerce, można wykonać szereg istotnych działań wspomagających pozycjonowanie sklepu w Google. Panel sklepu posiada całą sekcję poświęconą pozycjonowaniu. Dzięki temu w jednym miejscu można zrealizować takie działania jak:

 • edycja metadanych,
 • włączenie przekierowania 301,
 • tworzenie mapy witryny (sitemap.xml),
 • tworzenie przyjaznych adresów url,
 • dodawanie opisów alternatywnych do zdjęć,
 • konfiguracja pliku robots.txt,
 • ustawienie linków kanonicznych,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • dodanie treści dla każdej podstrony serwisu.
Wtyczki wspierające pozycjonowanie Magento

Magento doskonale wspiera pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Przy pomocy wielu wtyczek i różnych rozszerzeń można zadbać o prawidłową optymalizację e-sklepu. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • SEO Suite Ultimate,
 • Magento SEO Suite Ultimate extension,
 • Magento SEO Plus,
 • Wyomind Simple Google Shopping.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Shoper
Shoper

Shoper zajmuje ważne miejsce w branży e-commerce w Polsce. Z tego oprogramowania typu SaaS korzysta ponad 15 tysięcy biznesów online, w tym ponad 10 tysięcy podmiotów zarejestrowanych w naszym kraju (źródło: Senuto).
Platforma daje szereg możliwości służących sprawnemu zarządzaniu sklepem internetowym. Zalicza się do nich m.in. integrację z platformami kurierskimi, systemami płatności online, porównywarkami cen i systemami ERP, sprawną automatyzację procesu zakupowego, moduł do prowadzenia bloga firmowego, szablon strony w wersji responsywnej, a także bogatą ofertę aplikacji zwiększających funkcjonalność e-sklepu.
Pod koniec 2021 roku platforma Shoper połączyła się z Shoplo, a to oznacza, że wszystkie sklepy Shoplo zyskały dostęp do narzędzi oraz stałego wsparcia technicznego, które umożliwiają im rozwijać asortyment, zwiększać sprzedaż i realizować działania wspierające efektywne pozycjonowanie.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepu Shoper

Panel obsługi platformy zawiera funkcje, które umożliwiają pozycjonowanie sklepu internetowego Shoper. Do gotowych elementów można zaliczyć:

 • prawidłowo skonfigurowane przekierowania 301,
 • poprawną konfigurację znacznika H1 w nagłówkach,
 • automatyczne uzupełnienia znacznika Alt,
 • przekierowanie do wersji z prefiksem www lub bez.

Oprócz tego użytkownicy mają do dyspozycji szereg narzędzi, które umożliwiają m.in.:

 • optymalizację sekcji HEAD (tagi meta title oraz meta description),
 • tworzenie przyjaznych adresów url,
 • kontrolę nad przekierowaniami w strukturze serwisu,
 • zakup i wdrożenie certyfikatu SSL,
 • optymalizację treści na stronie głównej, w opisach kategorii i produktów, a także w sekcji blogowej/poradnikowej,
 • dodanie mapy witryny,
 • dodanie linku kanonicznego przy wybranym produkcie czy artykule.

Przydatne linki:

Aplikacja dla Shoper wspierająca pozycjonowanie

Dostępna jest specjalna aplikacja, która łączy w sobie wiele różnych funkcji i w znacznym stopniu wspiera optymalizację sklepu pod kątem wyszukiwarek. SEO Plugin umożliwi Ci analizę opisów produktów, integrację z Google Analytics, optymalizację widoku strony w wynikach wyszukiwania, a także monitoring ruchu na stronie sklepu.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie IdoSell
IdoSell

Idosell (dawniej IAI Shop) to oparta o technologię SaaS platforma z ponad 20-letnią historią na rynku. Obecnie z IdoSell korzysta 6000 sklepów internetowych (źródło: Senuto). Oprogramowanie przeznaczone jest dla szeroko pojętego e-commerce. Przy odpowiedniej optymalizacji zapewnia prowadzenie skutecznej sprzedaży, bez względu na branżę czy wielkość e-sklepu.
IdoSell oferuje możliwość zarządzania kilkoma sklepami internetowymi z poziomu jednego panelu obsługi. Oprócz tego może pochwalić się bogatą ofertą szablonów, integracją z systemami płatności, narzędziami analitycznymi, platformami sprzedażowymi i social media, a także technologią RWD ( Responsive web design - technika responsywnego projektowania strony) czy standardowo dostępnym certyfikatem SSL.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepów IdoSell

IdoSell to platforma dobrze przygotowana do działań SEO. Wiele elementów, które na innych platformach trzeba wykonywać ręcznie, w tym przypadku jest zautomatyzowanych. W sklepach IdoSell można dodatkowo wykonać następujące działania:

 • automatyczne lub ręczne ustawianie metadanych,
 • tworzenie nagłówków Hx,
 • nieograniczona rozbudowa treści na stronie głównej, w opisach kategorii, na kartach produktów, a także na blogu,
 • tworzenie mapy witryny,
 • tworzenie danych strukturalnych,
 • tworzenie przekierowania 301.

Przydatne linki:

Wtyczki do IdoSell wspierające pozycjonowanie

IdoSell umożliwia także korzystanie z wielu integracji, które wspomagają pozycjonowanie serwisów www. Do najpopularniejszych rozszerzeń dla sklepów opartych na tym oprogramowaniu zalicza się:

 • Enhanced Ecommerce,
 • IAI Downloader,
 • Certyfikat SSL.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie SOTE
SOTE

SOTE to polska platforma oparta o silnik SaaS, dedykowana małym i średnim firmom. Ponad 840 sklepów w Polsce działa obecnie na tym oprogramowaniu (źródło: Senuto).

Użytkownicy mogą korzystać z wielu funkcjonalnych narzędzi wspomagających obsługę prosprzedażową oraz zarządzanie bazami klientów. Dużą zaletą SOTE jest z całą pewnością bogaty wybór szablonów graficznych, możliwość integracji z mediami społecznościowymi i innymi platformami zewnętrznymi, np. Allegro, Domodi czy Homebook. SOTE określana jest jako platforma mało przyjazna pod pozycjonowanie, ale spełnia podstawowe wymagania, jakie stawia przed nią algorytm Google.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepów SOTE

Deweloperzy zadbali o następujące aspekty wspierające działania SEO:

 • globalne i indywidualne ustawianie znaczników meta,
 • automatyczne tworzenie mapy witryny,
 • automatyczne ustawianie linków kanonicznych,
 • integracje z social media.

Moduł "Pozycjonowanie" w sklepach SOTE zawiera wiele opcji, które umożliwiają wykonanie najważniejszych działań w zakresie optymalizacji:

 • ustawienie metadanych dla strony głównej i pozostałych podstron,
 • dodanie do danych sklepu pliku weryfikacyjnego,
 • tworzenie mapy witryny,
 • blokowanie podstron przed indeksacją,
 • tworzenie przekierowania 301,
 • generowanie przyjaznych adresów url.

Przydatne linki:

Wtyczki do SOTE wspierające pozycjonowanie

Do dyspozycji użytkowników są także moduły, które w znacznym stopniu wspierają proces pozycjonowania. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Zakładki opisowe,
 • Kategorie Google,
 • Smartlook,
 • Hreflang.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Prestashop
Prestashop

Prestashop to darmowe oprogramowanie z silnikiem typu open source , dostępne w 65 wersjach językowych. Z rozwiązania tego korzysta obecnie 300 000 sklepów na świecie. Prestashop wyróżnia się łatwą instalacją i przyjaznym interfejsem. Platforma określana jest jako SEO Friendly, a więc dostosowana do działań realizowanych w kontekście SEO.
Użytkownicy mają do dyspozycji moduły systemu e-commerce znacząco rozszerzające funkcjonalność e-sklepu. Należą do nich między innymi szybkie płatności, a także integracje z kurierem, Allegro, porównywarkami cen czy hurtowniami.
Prestashop oferuje zarówno płatne, jak i darmowe moduły. Oprogramowanie może pochwalić się także olbrzymią społecznością zaangażowanych użytkowników, którzy każdego dnia dbają o jego rozwój.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepów Prestashop

Platforma Prestashop jest wstępnie przygotowana do pozycjonowania. Pracując na tym oprogramowaniu, można wykonać podstawowe działania optymalizacyjne:

 • indywidualne ustawienie metadanych,
 • stworzenie odpowiedniej struktury adresów url,
 • stworzenie odpowiedniej struktury nagłówków Hx,
 • stworzenie prawidłowej struktury linków wewnętrznych,
 • dodawanie tekstów alternatywnych,
 • blokowanie indeksacji stron,
 • wygodne dodawanie treści dla każdej podstrony serwisu.
Wtyczki do Prestashop wspierające pozycjonowanie

Platforma umożliwia skorzystania z kilku tysięcy modułów, które wspierają pozycjonowanie sklepu Prestashop. Do najchętniej wybieranych należą:

 • SEO Expert,
 • SEO Alt Image Tags,
 • Generatory mapy witryny dla SEO,
 • Przekierowanie URL.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Sky-Shop
Sky-Shop

Sky-Shop to polska platforma e-commerce, oparta o silnik SaaS i dedykowana średnim oraz dużym e-sklepom, a także hurtowniom. Oprogramowanie powstało w 2009 roku i dziś cieszy się liczbą 2500 wdrożeń na świecie (źródło: Senuto).
Jedną z najważniejszych zalet platformy Sky-Shop jest możliwość bezpłatnej migracji z najpopularniejszych systemów e-commerce. Oprogramowanie wyróżnia także intuicyjny panel zarządzania, integracja z systemami płatności, platformami sprzedażowymi, systemami logistycznymi i magazynowymi, a także wsparcie w języku polskim.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepów Sky-Shop

Z poziomu panelu zarządzania e-sklepem można wykonać jedynie część podstawowych działań optymalizacyjnych. Dla uzyskania zaawansowanych zmian konieczne jest ich zlecenie wsparciu technicznemu. Pracując na tej platformie, można wykonać następujące działania:

 • edycję metadanych,
 • tworzenie treści na poszczególnych podstronach,
 • utworzenie bloga i zarządzanie wpisami,
 • generowanie mapy witryny,
 • automatyczne przekierowania 301,
 • tworzenie przyjaznych adresów url,
 • tworzenie i optymalizację pliku robots.txt,
 • połączenie z narzędziami analitycznymi,
 • tworzenie tekstów alternatywnych,
 • tworzenie linków kanonicznych.

Przydatne linki:

Wtyczki do Sky-Shop wspierające pozycjonowanie

SkyShop daje dostęp do wielu darmowych i płatnych integracji oraz modułów, które ułatwiają pozycjonowanie w Google:

 • Wyszukiwanie po opisach produktów,
 • Certyfikat SSL.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie E-sklepu (dawniej Click Shop)
E-sklep

E-sklep (dawniej Click Shop) to platforma e-commerce oferowana przez firmę home.pl - znanego w Polsce dostawcę usług z zakresu hostingu oraz domen internetowych. Oprogramowanie dostępne jest w formie SaaS i polecane małym oraz średnim e-sklepom. Obecnie z E-sklepu korzysta około 5000 serwisów e-commerce na świecie (źródło: Senuto).
Olbrzymią zaletą platformy oferowanej przez home.pl jest bezpłatna pomoc techniczna w ramach konfiguracji, niski koszt utworzenia i utrzymania e-sklepu, przyjazny w obsłudze panel administracyjny, integracja z zewnętrznymi systemami, dedykowany serwer, a także możliwość bezpłatnego przeniesienia sklepu z innej platformy.
Przydatne linki:

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie E-sklepu

Panel administracyjny E-sklepu pozwala na przeprowadzenie podstawowej optymalizacji. Do najważniejszych działań, które należy wykonać w tym zakresie, należą m.in.:

 • ustawienie metadanych,
 • utworzenie przyjaznych adresów url,
 • utworzenie pliku robots.txt,
 • wygenerowanie mapy witryny.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Comarch
Comarch

Oprogramowanie oferowane przez firmę Comarch oferuje cztery dedykowane rozwiązania dla e-commerce: Comarch e-Sklep, Comarch B2B, Comarch e-Sale oraz wszystko.pl. Dla przedsiębiorców rozpoczynających przygodę z e-handlem polecane jest intuicyjne narzędzie Comarch e-Sklep, które sprawdza się zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i w modelu B2B.
e-Sklep oferuje szereg przydatnych funkcjonalności, które wspierają sprzedaż, realizację zamówień oraz komunikację z klientem. Oprogramowanie daje dostęp do licznych integracji w zakresie marketingu oraz sprzedaży, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność e-sklepu.

Funkcje umożliwiające pozycjonowanie sklepów Comarch

Comarch dostarcza rozwiązania, dzięki którym możliwa jest sprawna optymalizacja i pozycjonowanie. Z szeregu działań optymalizacyjnych szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • konfigurację metadanych,
 • optymalizację (ustawienie) linkowania wewnętrznego z zastosowaniem przyjaznych adresów url,
 • ustawienie przekierowania 301,
 • utworzenie mapy serwisu w formacie .xml,
 • utworzenie struktury nagłówków Hx (Comarch nie umożliwia tego z poziomu CMS; w tym celu konieczne jest wprowadzenie zmian w kodzie źródłowym).

Pozycjonowanie strony ze względu na cel

W zależności od tego, w jakiej branży działasz, jakiego rodzaju biznes prowadzisz i jaki cel zamierzasz osiągnąć, możesz walczyć o wysokie pozycje w Google i pozyskiwać wartościowy ruch z wyszukiwarki, promując w naturalnych wynikach wyszukiwania swoje produkty, usługi, markę czy wpisy, kierując potencjalnych klientów na stworzone w tym celu strony docelowe.

Pozycjonowanie produktów

W świecie marketingu tradycyjnego pozycjonowanie produktu polega na kreowaniu wizerunku danej oferty w taki sposób, aby w świadomości konsumentów zajęła ona szczególne, wyróżniające się na tle konkurencji miejsce. Na pozycję produktu, a więc to, w jaki sposób jest on odbierany przez odbiorców, wpływają ich spostrzeżenia, wrażenia oraz emocje.
Pozycjonowanie nowego produktu ma skłonić klienta do jego zakupu - służą temu odpowiednio dobrane narzędzia marketingowe. W opracowaniu skutecznych przekazów reklamowych pomaga segmentacja rynku, dzięki której możliwe jest wyselekcjonowanie konkretnych grup odbiorców, dla których dany produkt stanie się atrakcyjniejszy w porównaniu do innych ofert.
Segmenty tworzy się na podstawie wielu zmiennych, ale do najważniejszych z nich zaliczyć można wiek, płeć, wykształcenie, zawód, styl życia czy osobowość. Jedną z najczęściej stosowanych zmiennych w celu segmentacji jest płeć. Doskonałym przykładem pozycjonowania produktów na rynku właśnie pod tym kątem są działania marki Dove, która kieruje swoją ofertę wyłącznie do kobiet.
W świecie SEO pozycjonowanie produktu polega na jego wypromowaniu w wyszukiwarce internetowej. Służy temu najczęściej optymalizacja karty produktu lub strony kategorii. W pierwszym przypadku działania nakierowane są na pozyskiwanie klientów wpisujących w wyszukiwarkę bardzo precyzyjne i zawężone frazy (np. konkretną nazwę produktu), a więc już zdecydowanych i poszukujących gotowych rozwiązań. W drugim przypadku działania SEO koncentrują się na pozyskiwaniu klientów wpisujących ogólne, mniej sprecyzowane wyrażenia, a więc jeszcze niezdecydowanych i potrzebujących wsparcia w podjęciu decyzji.
Ponad 90% wszystkich podstron w sklepach internetowych to strony produktowe, które stanowią kluczowy punkt na ścieżce zakupowej użytkownika. Powinny zatem dostarczać wartościowych i wyczerpujących informacji, aby ułatwić klientom wybór i zakup towaru. Służy temu odpowiedni układ karty produktu, wzbogacony o dostosowane do profilu odbiorców elementy bazowe.
Najważniejsze elementy bazowe, które powinna zawierać każda karta produktu:

 • pełna nazwa produktu - uwzględniająca rodzaj produktu / słowo kluczowe opisujące produkt (np. laptop, regał, buty), jak i ważne cechy (np. kolor, rozmiar, materiał, nr modelu, nr katalogowy, indeks, nazwa producenta);
 • unikalne zdjęcia i multimedia (filmy, prezentacje, wizualizacje 360°) - obrazujące produkt i stanowiące ważny sygnał jakościowy dla algorytmów Google. Należy przy tym zadbać o główne elementy optymalizacyjne grafik: nazwę pliku zdjęcia zawierającą nazwę produktu, np. malm-biale-lozko-z-pojemnikiem.jpg, uzupełniony atrybut ALT (ang. alternative text - tekst alternatywny dla robotów), np. MALM Białe łóżko z pojemnikiem 140 x 200 cm, wysoką jakość zdjęcia oraz optymalny rozmiar prezentacji grafiki na stronie;
 • unikalny opis produktu - zawierający wszystkie niezbędne informacje i odpowiedzi na kluczowe dla klientów pytania. Nie należy kopiować opisów ze strony producenta. Warto zadbać o umieszczenie informacji w czytelny i przejrzysty sposób (pomocne w tym celu mogą okazać się umieszczone w nagłówkach pytania, np. Jak to działa? Jakie ma właściwości? Jaki jest skład?)
 • dane techniczne / specyfikacja - umieszczone w formie tabelki i zawierające wszystkie istotne cechy produktu oraz związane z nim informacje dodatkowe (np. moc, zabezpieczenia, seria, funkcje dodatkowe);
 • oceny i opinie klientów - sekcja ocen i komentarzy wzbudza zaufanie klientów, angażuje ich i zachęca do zakupów. Przycisk „Dodaj opinię" na karcie danego produktu pozwoli Ci zebrać opinie i komentarze przypisane wyłącznie do tego produktu.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie grafik

Pozycjonowanie elementów na stronie może dotyczyć także zdjęć. Google Grafika (ang. Google Images ) to wyszukiwarka dedykowana obrazom. Korzystamy z niej (podobnie jak przy standardowym wyszukiwaniu), wpisując frazę, na którą wyświetlają się przypisane do niej zdjęcia.
Załóżmy, że interesują Cię aranżacje salonu w stylu boho. Na liście wyników wyszukiwania w Google Grafika pojawią Ci się odpowiadające temu wyrażenia zdjęcia. Istnieje duża szansa, że poszukując inspiracji, klikniesz w grafikę, która Ci się spodoba i przejdziesz tym samym na stronę, z jakiej to zdjęcie pochodzi. Zaczniesz ją przeglądać i być może znajdziesz tam gotowe rozwiązania.

Wyniki wyszukiwania w Google Grafika
Wyniki wyszukiwania w Google Grafika

Google Grafika może stanowić wartościowe źródło organicznego ruchu na stronie. Aby było to możliwe, konieczna jest prawidłowa optymalizacja grafik, a więc pozycjonowanie zdjęć w Google.
Jak to działa?
Specjalne Googleboty odszukują grafiki umieszczone na stronach internetowych, a następnie kategoryzują je pod określone wyrażenia kluczowe. Miniaturki tych zdjęć są wysyłane na serwery Google, a następne z nich zaczytywane i wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Przy obrazkach znajdują się także linki do witryn, z których pochodzą - dzięki temu łatwo można odnaleźć oryginalne grafiki.
Pozycjonowanie grafik w wyszukiwarce to proces polegający na optymalizacji wielu elementów, do których należy zaliczyć:

 • atrybut ALT ( alternative text - opis alternatywny) - znacznik w języku HTML, którego używa się do opisywania grafik. Opis alternatywny ma dostarczyć wyszukiwarce dokładnych informacji o tematyce zdjęcia;
 • atrybut title (tytuł zdjęcia) - powinien różnić się od opisu alternatywnego alt,
 • podpis pod zdjęciem - skrótowo przedstawiający to, co znajduje się na grafice,
 • nazwa pliku - odpowiadająca zawartości grafiki, bez polskich znaków, z uwzględnieniem słowa kluczowego, na które grafika ta ma się wyświetlać,
 • rozmiar zdjęcia - należy zadbać o odpowiednie proporcje pomiędzy rozmiarem a wagą zdjęcia,
 • format zdjęcia - najpopularniejszym jest .jpg (.jpeg); dodatkowo można wykorzystywać rozszerzenie .png, które sprawdzi się przy logotypach, diagramach i innych grafikach,
 • mapa zdjęć - należy zadbać o to, aby znalazły się w niej wszystkie adresy URL zdjęć zamieszczonych na stronie. Dzięki temu robotom łatwiej będzie odnaleźć zdjęcia i je zaindeksować,
 • dane strukturalne - pozwolą na wyświetlanie dodatkowych informacji, np. o cenie czy specyfikacji danego produktu.

Pozycjonowanie grafiki w Google obejmuje także dodatkowe elementy takie jak rozmieszczenie zdjęć na stronie czy dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. Na trafność wyszukiwania wpływają również treści znajdujące się obok obrazka, a wraz z nimi frazy kluczowe czy dane strukturalne. Pozycjonowanie zdjęć sprawdzi się wszędzie tam, gdzie o wyborze danego produktu decydują względy wizualne.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie usług

Wiele osób uważa, że pozycjonowanie internetowe sprowadza się w głównej mierze do e-sklepów. Nic bardziej mylnego. Strategia SEO może być realizowana dla każdej firmy, bez względu na jej przeznaczenie czy branżę.
Użytkownicy Internetu każdego dnia korzystają z wyszukiwarki, by znaleźć interesujące ich produkty, usługi i firmy, także te znajdujące się w najbliższej okolicy. Pozycjonowanie usług, które przybiera zwykle charakter lokalny (choć nie zawsze, bo są przecież usługi świadczone online), doskonale temu służy.
Pozycjonowanie usługi nie różni się znacząco od działań SEO przeprowadzanych w celu wypromowania produktów. Tu również całościowy proces sprowadza się przede wszystkim do optymalizacji technicznej, wartościowego contentu i linkowania.
Różnicę stanowią jednak słowa kluczowe - do pozycjonowania usług lokalnych dobiera się frazy określające dany obszar, np. miasto czy województwo. Z kolei sprzedaż produktów w e-commerce prowadzona jest na terenie całego kraju, dlatego frazy do pozycjonowania w tym przypadku są trudniejsze i bardziej konkurencyjne.
Strategia SEO w przypadku usług może też okazać się mniej skomplikowana - wynika to z tego, że pozycjonowane strony (wizytówki firm usługowych) są zwykle mniej rozbudowane niż platformy e-commerce, co ułatwia i skraca proces optymalizacji.
Najważniejsze elementy bazowe, które powinna zawierać każda podstrona opisująca usługę:

 • dokładny opis usługi - wyjaśniający, na czym polega dana usługa, unikalny i uwzględniający powiązane z nią słowa kluczowe;
 • zakres usług - wymienienie i opisanie wszystkich działań wchodzących w zakres usługi (np. w przypadku naprawy telefonów: wymiana szybki, naprawa zbitego wyświetlacza, naprawa uszkodzonego portu, naprawa mikrofonu itp.);
 • proces realizacji usługi krok po kroku - wymienienie i opisanie poszczególnych etapów realizacji usługi (np. w przypadku projektowania wnętrz: spotkanie z klientem, wizualizacja wnętrz, dokumentacja wykonawcza, nadzór nad realizacją prac itp.);
 • termin - wskazanie dokładnego lub orientacyjnego czasu wykonania usługi, ewentualnie czynników mających wpływ na jego skrócenie lub wydłużenie;
 • cena - podanie dokładnego cennika usługi w formie tabeli lub informacji o orientacyjnym koszcie, czynnikach wpływających na ostateczną cenę czy indywidualnej wycenie;
 • realizacje / certyfikaty / technologie - przykłady dotychczasowych realizacji, np. formie galerii zdjęć, uwzględnienie elementów podnoszących jakość i wiarygodność świadczonych usług (np. w formie certyfikatów czy stosowanych technologii);
 • sekcja FAQ - lista najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących konkretnej usługi;
 • CTA (ang. Call To Action - wezwanie do działania) i elementy wpływające na UX (ang. User Experience - doświadczenie użytkownika) - przyciski umożliwiające szybkie uzyskanie pomocy, kontaktu czy oferty.

Pozycjonowanie marki

Pozycjonowanie marketingowe należy odnieść także do kreowania wizerunku marki. Zgodnie z definicją pozycjonowanie marki to działania, które mają na celu wywoływać pozytywne skojarzenia z firmą i wyróżniać ją spośród konkurencji (źródło: Encyklopedia zarządzania).
Pozycjonowanie marki na rynku i w Internecie prowadzi do wykreowania rozpoznawalnej firmy, która ma grono stałych i lojalnych klientów, którzy postrzegają ją jako lepszą od konkurencji. Istnieje jeszcze takie pojęcie jak repozycjonowanie marki - odnosi się ono do dokonywania zmian wizerunkowych i tworzenia konceptu marketingowego, który ma przyciągnąć nowych odbiorców.
Elementy, o które należy zadbać, pozycjonując markę:

 • aktywność w social mediach - odpowiednio zbudowany i dobrze prowadzony profil w mediach społecznościowych wspiera działania PR-owe i jest także cennym źródłem backlinków, które stanowią jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu;
 • dzielenie się wiedzą i budowanie wizerunku eksperta w branży - tworzenie wartościowych i przydatnych treści na blogu firmowym, organizowanie szkoleń i webinarów;
 • publikacje w serwisach branżowych o ważnych wydarzeniach w firmie, akcjach charytatywnych, wyróżnieniach i nagrodach;
 • eksperckie wypowiedzi w branżowych czasopismach i serwisach internetowych;
 • stały kontakt z użytkownikami, odpowiadanie na opinie o firmie - pozyskiwanie komentarzy, odpowiadanie na opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne;
 • współpraca z innymi ekspertami w branży - publikowanie raportów, tworzenie relacji z konferencji, przeprowadzanie wywiadów.
SERM - Search Engine Reputation Management - zarządzanie reputacją marki w wyszukiwarce

Integralną częścią długofalowej strategii SEO powinno być zarządzanie reputacją marki w wyszukiwarce, czyli SERM (ang. Search Engine Reputation Management ), określane też często jako pozycjonowanie wizerunkowe.
SERM to zespół działań zmierzających do poprawy wizerunku firmy w wyszukiwarkach internetowych. Działania z zakresu SERM polegają na stałej obserwacji wyników wyszukiwania. Regularne monitorowanie profilu firmy pozwala szybko reagować w sytuacjach krytycznych, a więc wtedy, gdy w czołówce wyników Google pojawia się negatywny dla reputacji marki wynik.
Realizacja strategii SERM prowadzi do pozycjonowania wyników przedstawiających firmę w dobrym świetle. W efekcie tego depozycjonowane są wyniki, które działają na niekorzyść marki, a to oznacza przesunięcie negatywnych linków na niższe, mniej eksponowane pozycje.
Jeśli w wynikach wyszukiwania pojawiają się nieprawdziwe, obraźliwe lub naruszające prawo treści na temat firmy, można też próbować je usunąć, kontaktując się z administratorem danego serwisu.
Przydatne linki:

Depozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach zmierza do uzyskania możliwie najwyższych pozycji w Google na dane słowa kluczowe. Jego przeciwieństwem jest depozycjonowanie (ang. negative SEO - negatywne SEO), które ma na celu obniżenie pozycji w SERP-ach.
Działania ukierunkowane na zmniejszanie widoczności witryny w wyszukiwarce mają miejsce w 2 przypadkach:

 • jako element Black Hat SEO - negatywne praktyki stosowane przez nieuczciwą konkurencję w celu zaszkodzenia innym firmom poprzez zdepozycjonowanie wypracowanych przez nie wyników i zmniejszenie zasięgów w Google;
 • jako element pozycjonowania wizerunkowego - uczciwe praktyki stosowane w celu wypromowania konkretnych podstron (o pozytywnym wydźwięku) kosztem obniżenia pozycji innych (o negatywnym wydźwięku), np. w przypadku, gdy w wynikach wyszukiwania pojawiają się nieprawdziwe lub szkodzące firmie informacje.

W przestrzeni internetowej wciąż obecne są działania zmierzające do wyrządzania szkód innym, dlatego depozycjonowanie stron znacznie częściej dotyczy jednak nieuczciwych praktyk konkurencji. I choć w rzeczywistości wcale niełatwo jest coś zdepozycjonować, zdarzają się takie przypadki, spowodowane głównie nienaturalnym, agresywnym linkowaniem, do którego dochodzi wskutek pozyskiwania setek, a nawet tysięcy odnośników ze spamerskich stron niskiej jakości.
Profesjonalne agencje SEO nie świadczą usług wpisujących się w praktyki Black Hat SEO. Można im zlecić wyłącznie depozycjonowanie, które sprowadza się do działań związanych z tworzeniem i/lub optymalizacją treści o pozytywnym wydźwięku oraz pozycjonowania wyżej wymienionych wyników.

Pozycjonowanie bloga

Wyszukiwarka Google to jeden z najlepszych kanałów dotarcia do czytelników. W większości przypadków stanowi pierwszy krok w poszukiwaniu ciekawych, inspirujących treści i rozwiązywaniu problemów. Dla blogerów Google to źródło wartościowego ruchu - miliony użytkowników każdego dnia poszukują w sieci odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Blog firmowy to obok social mediów i case studies jedna z najważniejszych taktyk content marketingu. Aż 76% marketerów B2B regularnie bloguje, a przeciętny wpis na blogu ma już 1142 słowa - o 41% więcej niż w 2014 roku (źródło: Affde).
Dobrze wypozycjonowany blog to olbrzymia szansa na szybki wzrost widoczności strony w wyszukiwarkach. Nie tylko generuje ruch organiczny i naturalnie wspiera sprzedaż, ale jest także doskonałym dowodem na to, że można szybko zbudować wizerunek eksperta w branży.
W pozycjonowaniu bloga niezwykle ważny jest dobór tematów. O czym pisać? Jak znaleźć tematy, które zainteresują czytelników? Oto najlepsze źródła tematów na bloga:

 • najczęstsze pytania klientów, związane np. z wyborem produktu, jego stosowaniem czy porównaniem z innymi produktami,
 • nowości z branży, trendy i ciekawostki, które mogą zainteresować klientów,
 • wątki poruszane w grupach społecznościowych, np. na Facebooku,
 • pytania zadawane na branżowych forach internetowych,
 • frazy wpisywane do Google.

Jeżeli zależy Ci na skutecznym pozyskiwaniu ruchu z wyników organicznych Google, ostatni punkt tej listy powinien zainteresować Cię szczególnie. Tematy poruszane na blogu nigdy nie powinny być dziełem przypadku. Skuteczne pozycjonowanie bloga w Google to przede wszystkim odwoływanie się do realnych potrzeb odbiorców i poruszanie tematów, które stanowią odpowiedź na stawiane przez nich pytania. W znalezieniu takich pytań pomogą Ci narzędzia, np. Google Keyword Planner, Keyword Tool czy Answer the Public.

Wyniki z Answer The Public dla frazy: gitara
Wyniki z Answer The Public dla frazy: "gitara".

Przydatne linki:

Jak pozycjonować bloga?

Pozycjonowanie blogów niewiele różni się od działań SEO przeprowadzanych dla strony firmowej czy sklepu internetowego. Cały proces sprowadza się do następujących etapów:

 • zaplanowanie treści (content plan obejmujący listę tematów oraz wstępny keyword research),
 • zaplanowanie treści dla konkretnego artykułu (konspekt oraz dokładny keyword research),
 • tworzenie treści przyjaznej użytkownikom (wyczerpująca treść, odpowiedzi na kluczowe pytania, krótkie akapity, nieskomplikowane zdania, czytelny i przejrzysty tekst),
 • wzbogacenie tekstu o elementy wizualne (zdjęcia, infografiki, wykresy czy wideo),
 • optymalizacja tekstu pod roboty Google (umieszczenie słów kluczowych, odpowiednio zoptymalizowane nagłówki, linkowanie wewnętrzne),
 • promocja na zewnątrz (na forach internetowych, w social mediach i innych serwisach, które pozwolą na pozyskanie wartościowych linków).
Pozycjonowanie Blogger (Blogspot)
Blogger

Bloga można prowadzić na wielu systemach zarządzania treścią. Najpopularniejszym z nich jest opisany wyżej Wordpress, ale dużym zainteresowaniem cieszy się również Blogger (Blogspot) - darmowy serwis, który tworzy blogi w domenie blogspot.com.
Istnieje możliwość wykupienia innej domeny, aby zmienić adres URL, i z całą pewnością warto to zrobić - bez względu na wybraną platformę do blogowania, lepiej już od samego początku prowadzić działania pod własnym, docelowym adresem domeny. Można więc przetestować funkcjonalności systemu, stawiając bloga w domenie Bloggera, ale gotowe treści powinny być już dystrybuowane z docelowego adresu.
Zaletą Wordpressa jest wysoka funkcjonalność i konfigurowalność. Blogger ma nieco ograniczone funkcje i nie daje tak dużej swobody w zakresie modyfikacji ustawień, ale jest łatwy w instalacji i obsłudze.
Pozycjonowanie na Bloggerze (Blogspocie) obejmuje dwa obszary:

 • optymalizacja bloga (ustawienie tytułu, opisu i słów kluczowych),
 • optymalizacja wpisu (ustawienie tytułu, opisu posta, używanie nagłówków, słowa kluczowe w treści, wstawianie hiperłączy, załadowanie i optymalizacja zdjęć).

Przydatne linki:

Inne pozycjonowanie

Pozycjonowanie może dotyczyć również najpopularniejszych kanałów społecznościowych, takich jak YouTube, Facebook czy Instagram, serwisów aukcyjnych (np. Allegro), a także aplikacji mobilnych (w Google Play czy App Store).
Z promocji w wyszukiwarce mogą skorzystać również firmy działające w trudnych i specyficznych branżach, zaliczanych do kategorii YMYL (ang. Your Money or Your Live ), a więc takich, które mogą potencjalnie wpływać na nasze zdrowie, szczęście, stabilność finansową czy bezpieczeństwo. Kluczowe w tym przypadku jest jednak odpowiednie prowadzenie działań promocyjnych, zgodnych z zasadami Google, a więc nastawionych przede wszystkim na rzetelność, wiarygodność oraz wysoką jakość merytoryczną zamieszczanych treści.

Pozycjonowanie YouTube

YouTube

YouTube to drugi pod względem popularności portal społecznościowy na świecie, który ustępuje jedynie Facebookowi. Z reklamą na Youtube możesz dotrzeć do ponad 70% populacji (źródło: Empemedia).
Coraz więcej marketingowców dostrzega potencjał tego kanału, inwestując środki głównie w kampanie Google Ads. Tymczasem najpopularniejsze na świecie medium strumieniowe może zapewnić firmie wzrost widoczności dzięki wynikom organicznym. Content tworzony na YouTube w postaci filmów poradnikowych, wideoinstrukcji czy relacji warto optymalizować, by zwiększyć liczbę wyświetleń, a co za tym idzie zainteresować klientów i wzbudzić zaufanie do marki.
Z pomocą przychodzi pozycjonowanie filmów na YouTube. Wystarczy poświęcić zaledwie kilkanaście minut na najważniejsze działania SEO, aby zwiększyć zasięg organiczny wideo aż o 400%! (źródło: Ahrefs).

Jak pozycjonować film na YouTube?

Pozycjonowanie filmów YouTube wygląda podobnie jak pozycjonowanie stron czy sklepów internetowych. Proces ten obejmuje następujące etapy:

 • analiza słów kluczowych, na które mają wyświetlać się filmy,
 • optymalizacja techniczna (tytuł filmu i nazwa pliku, opis filmu, tagi),
 • dodanie niestandardowej miniatury do filmu,
 • wzbogacenie filmu o napisy,
 • dodanie kart i ekranów końcowych,
 • promocja filmów w wielu kanałach.

Aby osiągnąć zadowalające efekty, samo pozycjonowanie kanału YouTube nie wystarczy. Niezwykle istotna jest jakość tworzonego przekazu, która przełoży się na wysoki współczynnik aktywności oglądających.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie Facebook

Facebook

Dla wielu firm Facebook to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. O potencjalne tego medium społecznościowego świadczą liczby: korzysta z niego obecnie 1,9 miliarda użytkowników dziennie (źródło: raport Facebooka). Dobrze sprofilowana reklama na Facebooku wyświetla się osobom tylko potencjalnie zainteresowanym danym tematem, podczas gdy wyniki wyszukiwania w Google ukazują się tym, którzy są nimi rzeczywiście zainteresowani.
Praca nad optymalizacją strony na Facebooku pomoże Ci dotrzeć do jeszcze większej rzeszy potencjalnych klientów. Aby było to możliwe, musisz wiedzieć, na czym polega pozycjonowanie strony na Facebooku.

Jak wypozycjonować stronę na Facebooku?

Pozycjonowanie na Facebooku sprawdzi się w przypadku firm lub osób, które aktywnie prowadzą swój fanpage. Usługa polecana jest także tym, którzy nie mają własnej strony internetowej i promują swoje produkty lub usługi wyłącznie za pośrednictwem tej platformy.
Pozycjonowanie fanpage w Google działa analogicznie jak pozycjonowanie. W procesie tym kluczowe są następujące elementy:

 • optymalizacja treści na FB,
 • content marketing,
 • linkowanie wewnętrzne na portalu,
 • liczba like'ów i udostępnień,
 • staż fanpage'a.

O pozycjonowaniu na Facebooku mówi się także w kontekście promowania postów w newsfeedzie. O tym, czy dany post wyświetli się użytkownikom, decyduje prawie 100 000 sygnałów, w dużej mierze dotyczących umieszczanych w nich linków. Do sygnałów, które mogą zmniejszać zasięg organiczny postów na Facebooku, należą:

 • zbyt duża liczba reklam na stronie,
 • zbyt krótki czas spędzony na stronie po przekierowaniu z Facebooka,
 • niewłaściwe lub niekompletne metadane na stronie internetowej,
 • liczba negatywnych zgłoszeń wysłanych przez użytkowników w kontekście linków pochodzących z tej samej domeny,
 • opis posta na Facebooku (tytuł, zdjęcie) niezgodny z tym, co znajduje się na stronie, do której prowadzi link,
 • brak zabezpieczenia witryny za pomocą protokołu HTTPS.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Instagram

Instagram

Instagram to medium o dużym potencjalne marketingowym, zwłaszcza w przypadku firm, które opierają swój biznes na aspektach wizualnych. Fotograficzny serwis społecznościowy każdego dnia przyciąga coraz większą rzeszę użytkowników przeglądających zdjęcia i relacje. Pozycjonowanie na Instagramie sprowadza się do wypromowania profilu - tak, aby stał się możliwie najłatwiejszy do wyszukania przez użytkowników.

Jak wypozycjonować konto na Instagramie?

Pozycjonowanie na Instagramie obejmuje następujące działania:

 • optymalizacja profilu na Instagramie pod kątem wyszukiwania (zakładka Explore na Instagramie działa podobnie jak wyszukiwarka Google - pozwala odkrywać konta użytkowników, hashtagi i lokalizacje) - umieszczenie słów kluczowych w nicku i nazwie użytkownika,
 • optymalizacja biogramu - umieszczenie informacji na temat tego, jakiej tematyki dotyczy konto; dodanie klikalnych hashtagów,
 • używanie hashtagów w postach,
 • tworzenie podpisów pod postami, które pomogą innym znaleźć konto w zakładce Explore ,
 • tworzenie własnych tekstów alternatywnych do zdjęć na Instagramie.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie Allegro

Allegro

Allegro plasuje się w TOP 10 największych serwisów e-commerce na świecie. Do 2010 roku e-handel w Polsce łączył się z niemal "przymusową" obecnością na tej platformie aukcyjnej. Dziś prowadzenie sprzedaży na Allegro to popularny sposób na rozszerzenie działalności e-commerce, a więc tak zwany handel wielokanałowy.
Największy serwis aukcyjny w Polsce bije rekordy sprzedaży i dla wielu przedsiębiorców stanowi niezwykle ważny (o ile nie najważniejszy) kanał dystrybucji. Pozwala szybciej wejść na rynek i docierać do szerokiego grona klientów, choć nie daje tak dużych możliwości jak własna platforma e-commerce.
To dla Allegro jednak niejako "zarezerwowane" są miejsca w ścisłej czołówce Google. Dominujący gracz na rynku marketplace'ów ma wyrobiony autorytet i skutecznie utrudnia zajęcie topowych miejsc w wyszukiwarce innym witrynom.

Jak pozycjonować aukcje na Allegro?

Pozycjonowanie na Allegro polega na budowaniu swojej pozycji, a więc promowaniu aukcji w tym właśnie serwisie. Wyszukiwarka Allegro, podobnie jak wyszukiwarka Google, działa w oparciu o algorytm, według którego sortowane są wyniki wyszukiwania.
Na pozycjonowanie aukcji na Allegro wpływ ma wskaźnik Jakości Sprzedaży - im wyższy, tym wyższa pozycja produktów. Dotyczy to wyników sortowanych za pomocą domyślnego filtra "Trafność". Do czynników, które wywierają wpływ na Jakość Sprzedaży według Allegro, należą:

 • oceny od kupujących,
 • obsługa klienta,
 • atrakcyjność oferty (merytoryczny opis, uzupełniona specyfikacja produktu),
 • realizacja zamówień,
 • naruszenia regulaminu.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych

Google Play
App Store

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych - ASO (ang. App Store Optimization ) - to proces zmierzający do wzrostu widoczności strony aplikacji w wewnętrznej wyszukiwarce sklepu z aplikacjami (np. App Store, Google Play, Windows Store czy Amazon App Store) na określone frazy kluczowe.
Działania te można określić jako SEO dla aplikacji - tu również kluczowe jest zrozumienie algorytmów wspomnianych wyżej sklepów z aplikacjami, a także czynników rankingowych, które decydują o tym, czy aplikacja pojawi się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania na wpisywane przez użytkowników hasła. Wysoka pozycja ma przełożyć się na wzrost konwersji, którą w tym przypadku jest liczba pobranych aplikacji.

Jak pozycjonować aplikacje mobilne?

Rynek e-sklepów oferujących różnego rodzaju aplikacje mobilne, zwłaszcza te przeznaczone dla smartfonów wyposażonych w systemy iOS i Android, rozrasta się w zawrotnym tempie, dlatego coraz większe znaczenie ma pozycjonowanie aplikacji w Google Play i App Store. Proces pozycjonowania zaczyna się jeszcze na etapie tworzenia aplikacji. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe należy uwzględnić w następujących elementach aplikacji:

 • nazwa aplikacji (tytuł),
 • krótki opis aplikacji,
 • główny opis aplikacji,
 • adres URL strony w sklepie Google.

Wyróżnić można także elementy, które nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie aplikacji, ale oddziałują na współczynnik klikalności. Należą do nich: ikona aplikacji oraz zrzuty ekranu z aplikacji.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie firm z trudnych i specyficznych branż - medycyna, farmacja, prawo, finanse

Aktualizacja algorytmu Google z 2018 roku o nazwie Medical Update znacząco wpłynęła na zmianę widoczności, a co za tym idzie pozycjonowanie stron z kategorii YMYL (ang. Your Money or Your Life ). Google podjęło wówczas dość drastyczne kroki w kierunku ograniczenia dostępu do nieprawdziwych i szkodliwych informacji, a także zwalczania złych praktyk w branżach takich jak medycyna, farmacja, prawo, finanse czy ubezpieczenia.
Wspomniana aktualizacja skupiła się na 3 czynnikach, znanych jako E.A.T. (ang. Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness ), czyli ekspertyzie, autorytecie i zaufaniu. Parametry te stały się od tej pory najważniejszym wyznacznikiem mierzenia wartości i jakość stron dla wyszukiwarki.

Jak pozycjonować stronę z trudnej i specyficznej branży?

Niska jakość treści na stronach z kategorii YMYL może mieć negatywny wpływ na życie, zdrowie, finanse i szczęście osób, które mają z nimi styczność, dlatego zdaniem Google powinni je tworzyć eksperci:
Reputacja oraz E-A-T twórców contentu są ogromnie ważne, zwłaszcza gdy dana strona ma wielu autorów.
Wskazówki te dotyczą w szczególności:

 • witryn oferujących porady finansowe,
 • stron zawierających porady zdrowotne,
 • witryn zawierających informacje prawne.

Z tego względu pozycjonowanie stron medycznych, prawniczych czy finansowych wymaga podjęcia specjalnych kroków, zgodnych z zasadami Google. W procesie tym olbrzymią rolę odgrywa content marketing. Podczas tworzenia treści warto rozważyć uwzględnienie następujących elementów:

 • krótkie bio wszystkich autorów treści,
 • moderacja treści generowanych przez użytkowników (ang. User Generated Content ),
 • budowanie profilu linkowego,
 • zawieranie faktów, korzystanie z wiarygodnych źródeł.

Przydatne linki:

Pozycjonowanie strony ze względu na słowa kluczowe

Słowa kluczowe (ang. keywords ), określane także jako frazy kluczowe lub wyrażenia kluczowe, to jeden z najważniejszych elementów w procesie pozycjonowania i podstawa dobrze zaplanowanej strategii SEO. Pojedyncze wyrazy, zwroty lub zapytania, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki, stanowią klucz do sukcesu Twojej witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
Znajomość tych wyrażeń pozwoli Ci prowadzić działania, dzięki którym dotrzesz do potencjalnych klientów wtedy, kiedy będą tego oczekiwać. Istnieją różne rodzaje fraz kluczowych - ich wybór w znacznym stopniu determinuje to, jaką strategię pozycjonowania powinieneś obrać. Poniżej prezentujemy sposoby na pozycjonowanie strony ze względu na słowa kluczowe.

Dobór słów kluczowych

Umiejętny dobór fraz kluczowych (ang. keyword research ) stanowi podstawę skutecznego pozycjonowania strony internetowej. Musisz pamiętać o tym, że każdy, kto korzysta z wyszukiwarki internetowej, ma jakąś intencję: chce kupić produkt, skorzystać z usługi, poczytać opinie czy znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie. To, w jaki sposób wyraża swoją intencję, jasno sygnalizuje, gdzie chciałby (i powinien!) trafić.
Użytkownik, który wpisuje w wyszukiwarkę konkretną nazwę produktu (np. perfum Carolina Herrera Good Girl, telewizor Samsung 65 cali ue65ru7172 4k UHD HDR czy telefon Apple iPhone 13 Pro Max 128gb), najprawdopodobniej zamierza go kupić, a więc powinien od razu trafić na kartę produktu.
Internauta wpisujący frazę ogólną, związaną z jakąś grupą produktów (np. pierścionek zaręczynowy), powinien trafić na stronę kategorii - tak, aby przejrzeć różne produkty, porównać je ze sobą, a nawet dowiedzieć się, czym kierować się przy ich wyborze.
Z kolei osoba szukająca rozwiązania swojego problemu (np. jak pozycjonować stronę internetową) powinna znaleźć się na stronie, która dostarczy jej precyzyjnej odpowiedzi - doskonale służy temu witryna informacyjna, poradnikowa czy blog (np. blog o pozycjonowaniu).

Rodzaje fraz kluczowych wykorzystywanych w pozycjonowaniu

Wyróżnia się następujące frazy do pozycjonowania:

 • ogólne słowa kluczowe - składające się z jednego lub dwóch wyrazów, np. buty, srebrne pierścionki, tłumaczenia;
 • słowa kluczowe typu long tail (tzw. długi ogon) - składające się z więcej niż dwóch wyrazów, np. złoty pierścionek z brylantem,
 • brandowe frazy kluczowe - nawiązujące do nazwy konkretnej firmy, np. sempire, sempire pl, pozycjonowanie stron sempire, lub frazy regionalne łączące nazwy produktów bądź usług z konkretną lokalizacją, np. architekt wnętrz Poznań, usługi księgowe Warszawa, pozycjonowanie stron Kraków;
 • słowa kluczowe w formie pytań i opinii - np. [nazwa firmy] opinie, jak szybko schudnąć, gdzie kupić suszone kwiaty
 • personalne słowa kluczowe - nawiązujące do imion i nazwisk konkretnych osób.

W zagranicznych źródłach spotkać można podział fraz kluczowych ze względu na 3 typy intencji wyszukiwania (ang. Search Intent ):

 • zapytania informacyjne (ang. informational search queries ) - wyrażenia, które umożliwiają zdobycie informacji, porad, instrukcji czy odpowiedzi, zaczynające się często od pytań typu „jak", „dlaczego", „gdzie", „ile", „kto" czy „kiedy" (np. jak pozycjonować stronę w Google, dlaczego gaz drożeje, Robert Lewandowski wiek);
 • zapytania nawigacyjne (ang. navigational search queries ) - dotyczą wyszukiwania osób, stron i firm w Internecie. Użytkownicy wpisujący takie zapytania wiedzą, czego lub kogo szukają (np. Jan Kowalski Facebook, SEMPIRE pozycjonowanie, pue zus rejestracja);
 • zapytania transakcyjne (ang. transactional search queries ) - wpisują je użytkownicy, którzy wiedzą dokładnie, co chcą kupić, i poszukują miejsca, w którym mogą to zrobić. Tego typu frazy składają się najczęściej z nazwy danego produktu, kategorii produktu czy usługi (np. lekcje angielskiego Poznań, dron z kamerą sklep internetowy, laptop asus).

Przydatne linki:

Jak pozycjonować się pod frazę?

Ze względu na rodzaj słów kluczowych i cele, jakie może realizować promocja w naturalnych wynikach wyszukiwania, wyróżnia się pozycjonowanie na frazy ogólne, typu long tail, brandowe, personalne, a także w formie pytań i opinii.

Pozycjonowanie na frazy ogólne

Frazy ogólne wpisują osoby, które nie mają jeszcze sprecyzowanych oczekiwań. Ich celem jest ogólne zorientowanie się i przejrzenie oferty na rynku. Pozycjonowanie na frazy ogólne sprawdzi się zatem w przypadku dużych, ogólnopolskich firm, którym zależy na statusie branżowego lidera w Google.
W związku z tym, że frazy ogólne są bardzo konkurencyjne, a pierwsze miejsca w wyszukiwarce "zarezerwowane" dla internetowych gigantów typu Allegro czy Ceneo, ta metoda pozycjonowania stron powinna być stosowana długoterminowo, najlepiej w połączeniu z doborem fraz kluczowych innego typu.

Pozycjonowanie szerokie - long tail (długi ogon)

Frazy z długiego ogona (frazy typu long tail) wpisują użytkownicy, którzy chcą dokładnie sprecyzować, czego poszukują w Internecie. Pozycjonowanie long tail, określane także jako pozycjonowanie szerokie lub pozycjonowanie na długi ogon, jest łatwiejsze, ponieważ w tym przypadku frazy kluczowe charakteryzuje znacznie mniejsza konkurencyjność niż frazy ogólne.
Szerokie pozycjonowanie to metoda polecana zwłaszcza sklepom internetowym z rozbudowanym asortymentem. Użytkownicy, którzy wpisują ściśle sprecyzowane hasła, są przeważnie na jednym z ostatnich etapów ścieżki zakupowej, dlatego kierowanie ich bezpośrednio do sklepu, w którym znajdą poszukiwany produkt, jest najlepszą strategią.
Doskonałym miejscem pod budowanie zasięgów dla fraz z długiego ogona jest także blog - wystarczy poruszać na nim zagadnienia odzwierciedlające realne zapytania Internautów wpisywane do wyszukiwarki, by stworzyć bazę wiedzy dla potencjalnych klientów, skupiać wokół marki lojalną społeczność i prowadzić z nią dialog, budować wizerunek eksperta, promować swoje produkty i usługi oraz skutecznie rankingować w organicznych wynikach Google na ogromną liczbę wyrażeń kluczowych.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie na frazy brandowe

Frazy związane z nazwą konkretnej firmy wpisują użytkownicy, którzy nie znają adresu jej strony www. Jeżeli nazwa Twojej firmy nie jest unikalna, warto zadbać o optymalizację pod słowo nawiązujące do jej kluczowych usług i lokalizacji (np. serwis samochodowy Gdańsk). Tego rodzaju pozycjonowanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku sklepów, firm oraz punktów usługowych działających regionalnie. Jest też tańsze i daje szybsze efekty, ponieważ rynek lokalny charakteryzuje mniejsza konkurencyjność.

Pozycjonowanie na frazy personalne

Personalne słowa kluczowe wpisują osoby, które poszukują informacji o konkretnej osobie, najczęściej specjaliście. Ten rodzaj pozycjonowania sprawdzi się zwłaszcza w przypadku lekarzy, stomatologów, prawników, artystów czy dziennikarzy. Pozycjonowanie na frazy personalne pozwala dostarczyć użytkownikom rzetelnych informacji o danej osobie, a także budować wizerunek eksperta w branży.

Pozycjonowanie na frazy w formie pytań i opinii

Frazy do pozycjonowania w formie pytań stanowią doskonałe uzupełnienie strategii long tail SEO, opierającej się na wykorzystaniu fraz z długiego ogona. Rozwiązywanie problemów potencjalnych klientów w postaci wartościowych treści, wyczerpujących odpowiedzi i poradnikowych wpisów na blogu firmowym pozwala budować wizerunek eksperta w branży, łączyć klienta z marką i skupiać wokół niej lojalną społeczność, a także budować bazę klientów i podtrzymywać autorytet.

Jak pozycjonuje się strony w Google?

Profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych to złożony proces, który uwzględnia szereg zaawansowanych działań prowadzonych na wielu płaszczyznach, stąd kluczowe jest bardzo indywidualne podejście zarówno podczas jego planowania, jak i realizacji.
Wyróżnić można następujące etapy pozycjonowania:

 1. Audyt SEO
 2. Strategia pozycjonowania
 3. Działania on-site (on-page)
 4. Działania off-site (off-page)
 5. Analityka internetowa
 6. Cykliczne rekomendacje i optymalizacje
 7. Doradztwo, szkolenia, wsparcie

Tylko szeroka wiedza na temat sposobu działania wyszukiwarek, bardzo dobra znajomość wskazówek Google i nieustanna obserwacja trendów oraz zmian zachodzących w ramach aktualizacji algorytmów pozwala wypracować skuteczne metody pozycjonowania stron internetowych.

Audyt SEO

Audyt SEO, określany także jako audyt pozycjonowania, to usługa polegająca na kompleksowej analizie oraz ocenie audytowanej strony www pod kątem aktualnych standardów i wymagań wyszukiwarek internetowych.
Algorytmy Google oceniają stronę www na podstawie ponad 200 niepowtarzalnych wskaźników, a każdego roku wprowadzane są tysiące aktualizacji algorytmów w celu poprawy jakości prezentowanych wyników. Szczegółowa analiza techniczna strony internetowej pozwala na szybką identyfikację elementów niezgodnych z tymi wskaźnikami. Są to najczęściej błędy związane z planowaniem struktury i rozmieszczeniem fraz kluczowych, treścią strony, a także działaniem samej witryny.
Efektem wykonanego audytu jest dokument z wnioskami i rekomendacjami zmian optymalizacyjnych, których wdrożenie pozwala na zwiększenie widoczności witryny i wzrost jej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
Sprawnie przeprowadzony audyt SEO stanowi integralny element procesu pozycjonowania. Pozwala znaleźć słabe strony i możliwości rozwoju danego serwisu www, a następnie zaplanować, wdrożyć i koordynować wprowadzanie istotnych poprawek, dzięki którym strona internetowa będzie lepiej pozycjonowana, zwiększy zasięg i dotrze do większej liczby użytkowników.
Audyt SEO to podstawa działań optymalizacyjnych i promocyjnych w ramach marketingu w wyszukiwarkach. Dobrze wykonany, pozwala na:

 • identyfikację i eliminację problemów technicznych witryny,
 • znalezienie słabych stron serwisu,
 • poprawę kluczowych elementów rankingowych,
 • poprawę szybkości ładowania strony i komfortu użytkowników,
 • wzrost widoczności strony,
 • wzrost odwiedzin,
 • wzrost konwersji w witrynie,
 • zaplanowanie i wdrożenie właściwej strategii rozwoju strony.

Kluczem do wykonania profesjonalnego audytu pozycjonowania jest kompleksowe podejście. Darmowe narzędzia testujące witrynę to przeważnie zwykłe analizatory kodu, które generują automatyczne audyty SEO i sprawdzają jedynie stronę główną lub wyłącznie część parametrów odpowiedzialnych za pozycję witryny.
Profesjonalny audyt SEO powinien opierać się o ręczną analizę witryny, słów kluczowych i konkurencji. Doświadczeni specjaliści SEO używają zaawansowanych narzędzi crawlujących, które umożliwiają im sprawdzanie wszystkich kluczowych parametrów, w dodatku globalnie - dla całej domeny. Tylko tak szczegółowa analiza SEO pozwala wysunąć najistotniejsze wnioski i zaproponować zmiany, które będą w stanie poprawić pozycję strony w Google.
Przydatne linki:

Strategia pozycjonowania

Bez względu na to, co chcesz pozycjonować na swojej stronie - produkt, usługę czy markę - w każdym przypadku niezbędna będzie przemyślana strategia pozycjonowania, która pozwoli Ci zwiększyć widoczność w sieci, wygenerować większy ruch w witrynie, zbudować przewagę konkurencyjną, a nawet poprawić wyniki sprzedażowe.
Do działań SEO zawsze należy podchodzić indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę danej branży, rodzaj prowadzonego biznesu, a także typ witryny, dlatego strategie pozycjonowania mogą być różne.
Strategia SEO uwzględnia długofalowe działania optymalizacyjne, skupiające się na indywidualnych potrzebach danego serwisu i realizowane w kolejności dającej najlepsze rezultaty. Podstawę opracowania skutecznej strategii pozycjonowania stanowią:

 • wywiad z klientem,
 • szczegółowa analiza branży oraz konkurentów,
 • ustalenie najważniejszych celów kampanii i jej założeń,
 • keyword research + analiza nośników reklamowych,
 • opracowanie oferty, weryfikacja z klientem,
 • potwierdzenie zakresu i warunków współpracy.

Po podpisaniu umowy następuje etap realizacji obranej strategii pozycjonowania. W tym czasie należy skupić się nie tylko na osiąganiu założonych celów, ale i na nieustannym monitorowaniu efektów oraz stałym reagowaniu na działania konkurencji.

Pozycjonowanie on-site (on-page)

Działania on-site (nazywane również on-page) to wszystkie prace optymalizacyjne wykonywane bezpośrednio na stronie, a więc mające wpływ na jej wygląd, zachowanie i jakość kodu źródłowego. Do obszaru tych prac zalicza się m.in.:

 • optymalizację kodu strony,
 • optymalizację treści strony.

Przydatne linki:

Optymalizacja kodu strony

Pozycjonowanie on-page, realizowane w obrębie kodu strony, obejmuje następujące działania optymalizacyjne:

 • optymalizacja tagów tytułowych - title,
 • optymalizacja opisów - meta description,
 • wdrożenie / weryfikacja przekierowań w celu ujednolicenia protokołu i wersji strony,
 • zabezpieczenie serwisu przed powstawaniem duplikatów,
 • analiza, utworzenie i optymalizacja pliku robots.txt,
 • analiza i optymalizacja serwisu pod kątem dostępności stron dla robotów wyszukiwarek,
 • optymalizacja ilości, długości i jakości nagłówków,
 • analiza i wdrożenie wybranych danych strukturalnych,
 • wdrożenie danych teleadresowych,
 • analiza, wdrożenie i weryfikacja mapy Google,
 • analiza i optymalizacja nawigacji wewnętrznej,
 • analiza i optymalizacja nawigacji zewnętrznej,
 • normalizacja adresów URL,
 • weryfikacja przyjaznych adresów URL,
 • zabezpieczenie serwisu przed indeksowaniem pustych stron i stron o małej ilości treści,
 • zabezpieczenie serwisu przed indeksowaniem nieprzyjaznych adresów z parametrami i sesjami,
 • utworzenie / weryfikacja mapy witryny w formacie XML,
 • weryfikacja poprawności występowania strony błędu 404,
 • analiza obrazków występujących w serwisie,
 • uzupełnienie kluczowych atrybutów ALT,
 • optymalizacja kluczowych grafik,
 • analiza prędkości strony,
 • analiza responsywności strony pod kątem dostosowania do urządzeń mobilnych,
 • weryfikacja i optymalizacja nagłówków HTTP,
 • weryfikacja i optymalizacja przekierowań,
 • weryfikacja serwisu pod kątem występowania wirusów,
 • optymalizacja istotnych elementów kodu HTML.

Audyt pozycjonowania obejmuje także analizę strony pod kątem stosowania technik niezgodnych z wytycznymi Google, które również wymagają optymalizacji. Należą do nich m.in.:

 • treści generowane automatycznie,
 • niejawne przekierowania,
 • systemy wymiany linków,
 • maskowanie,
 • ukryty tekst i linki,
 • strony przejściowe,
 • skopiowane treści,
 • upychanie słów kluczowych,
 • złośliwe strony.

Optymalizacja treści strony

Dokładnej analizie podlegają również publikowane w serwisie teksty. Google jest wyszukiwarką tekstową, a merytoryczna treść odpowiadająca na potrzeby użytkowników to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w skutecznym pozycjonowaniu stron internetowych.
Google w opublikowanych wskazówkach dla webmasterów pisze m.in.:

Ułatw Google zrozumienie zawartości Twoich stron

 • Witryna powinna być bogata w przydatne treści, a strony powinny być przejrzyste i dokładne.
 • Pomyśl, jakich słów użyliby użytkownicy, by znaleźć Twoją stronę. Upewnij się, że te słowa znajdują się w treści witryny.
 • Upewnij się, że ważne treści są domyślnie widoczne w witrynie.
Wskazówki dla webmasterów Google

Analiza i optymalizacja treści obejmuje najważniejsze elementy pod kątem pozycjonowania stron:

 • jakość,
 • długość,
 • świeżość,
 • unikalność,
 • merytoryczność,
 • ogólną prezentację i czytelność,
 • nasycenie słowami kluczowymi,
 • zastosowanie struktury nagłówków,
 • stosowanie Call To Action (CTA) - wezwania do działania.

W wyniku analizy rekomendowane są konkretne zmiany w obrębie contentu lub zalecane jest stworzenie całkowicie nowych treści. Wszystko po to, by pozycjonowana strona odpowiadała na potrzeby nie tylko robotów Google, ale przede wszystkim użytkowników Internetu.

Pozycjonowanie off-site (off-page)

Działania off-site (nazywane również off-page) to wszystkie prace wykonywane poza stroną internetową, mające na celu poprawę pozycji i widoczności strony w wyszukiwarce internetowej. Do prac w tym zakresie zalicza się m.in.:

 • link building - zdobywanie wartościowych linków do strony,
 • content marketing - tworzenie i publikacja atrakcyjnych treści.

Przydatne linki:

Link building

Działania zewnętrzne, związane ze zdobywaniem odnośników wspomagających pozycjonowanie stron poprawiają popularność witryny, budują zaufanie i wpływają na poprawę pozycji w wyszukiwarce.

Link building to działania polegające na zdobywaniu wartościowych linków prowadzących bezpośrednio do strony internetowej. Pozyskiwanie linków zwrotnych to również jeden z najistotniejszych, a zarazem najtrudniejszych elementów SEO.
Poprzez publikację linków realizowane są działania promocyjne na serwisach zewnętrznych. Kluczowy w tym przypadku jest staranny dobór wartościowych witryn internetowych, jak również wykorzystywanie autorskich serwisów www, w których publikowane są informacje o działalności firmy, jej kluczowych produktach, usługach i lokalizacji. Rozpowszechnianie tego typu informacji i pozyskiwanie linków przychodzących do witryny ma korzystny wpływ na zwiększanie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania, promocję marki i końcowy efekt pozycjonowania firmy.
W ramach prac związanych z link buildingiem należy wykonać analizę obecnego profilu linkowego, jak również analizę profili linkowych konkurencji, uwzględniając kluczowe elementy:

 • aktualna liczba linków,
 • jakość linków,
 • rodzaje anchor textów,
 • tematyczność linków,
 • typ linków (nofollow / dofollow, tekstowe / obrazkowe).

Zebrane w ten sposób informacje pozwalają na realizację bezpiecznej i skutecznej strategii pozycjonowania stron oraz linkowania witryny.
Przydatne linki:

Content marketing

Wyszukiwarka każdego dnia doskonali swoje algorytmy, dbając o jakość prezentowanych wyników wyszukiwania. Wartościowa treść stanowi jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google. Jednym z kluczowych elementów wpływających na pozycjonowanie serwisu jest zatem content marketing (marketing treści), a więc strategia polegająca na tworzeniu i dystrybucji jakościowych, atrakcyjnych i przydatnych dla użytkowników treści.
Dobrze zaplanowana i umiejętnie wdrożona strategia marketingu treści zakłada gromadzenie wokół marki lojalnej społeczności, która darzy firmę zaufaniem, widzi w niej eksperta, zwraca się do niej z problemem i jest gotowa skorzystać z jej produktów lub usług. W tym celu konieczne jest prowadzenie długofalowych i systematycznych działań, a także budowanie trwałych relacji z odbiorcami poprzez poznawanie ich potrzeb, dostarczanie wartościowych treści i wchodzenie z nimi w dialog.
Content marketing może przybierać różne formy przekazu. O ich wyborze decyduje rodzaj prowadzonej działalności, grupa docelowa, sposób dystrybucji treści oraz cel, który zamierzamy osiągnąć dzięki kampanii contentowej.
Do najpopularniejszych form marketingu treści należą:

 • blogi firmowe,
 • poradniki,
 • artykuły sponsorowane,
 • artykuły eksperckie,
 • wywiady,
 • recenzje,
 • rankingi,
 • testy i porównania produktów,
 • poradniki dotyczące wyboru produktów,
 • case studies,
 • FAQ,
 • infografiki,
 • nagrania wideo,
 • treści w mediach społecznościowych.

Content marketing skutecznie wspiera pozycjonowanie, przekonuje klientów do marki, buduje wokół niej lojalną społeczność, kreuje firmę w roli eksperta i w sposób naturalny zwiększa sprzedaż.
Przydatne linki:

Analityka internetowa

Każde działania SEO związane z optymalizacją i pozycjonowaniem strony w Google mają wpływ na widoczność witryny, dlatego konieczne jest cykliczne sprawdzanie efektów prac nad poprawą widoczności strony internetowej i raportowanie wyników.
Profesjonalne agencje SEO na bieżąco monitorują efekty prac, wykorzystując do tego m.in. narzędzia autorskie, jak również Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools) czy Google Analytics. W procesie tym niezwykle ważne jest utrzymywanie stałego kontaktu z klientami poprzez przesyłanie comiesięcznych raportów z uzyskanych wyników (m.in. pozycji fraz kluczowych) oraz rekomendacji, których realizacja może przyspieszyć proces pozycjonowania stron.

Google Search Console

Co to jest Google Search Console?

To usługa Google m.in. dzięki której nasi specjaliści SEO monitorują widoczność witryny w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki Google Search Console widzimy jak Google postrzega Twoją witrynę, oraz możemy ją zoptymalizować, by osiągała bardzo dobre pozycję w wyszukiwarce.

Google Analytics

Co to jest Google Analytics?

Google Analytics to internetowe narzędzie służące do analizy statystyk stron internetowych. Zainstalowanie tego narzędzia pozwala na generowanie dziesiątek różnego rodzaju raportów związanych z danymi na temat ruchu na stronie, wskaźników konwersji i ROI.

Cykliczne rekomendacje i optymalizacje

Pozycjonowanie nie jest procesem jednorazowym. To długofalowe i systematycznie prowadzone działania, w których równie ważne jest cykliczne sprawdzanie aktualnych trendów, analizowanie firm konkurencyjnych, a także rekomendowanie i wprowadzanie zmian optymalizacyjnych, aby witryna była najlepsza w branży, a pozycjonowanie strony internetowej w Google coraz skuteczniejsze.

Założeniem wyszukiwarek jest dostarczanie użytkownikom jak najbardziej trafnych wyników odpowiadających ich intencjom. Z tego względu algorytmy wyszukiwarek są bezustannie rozwijane i modyfikowane.
W samym tylko 2018 roku Google wprowadził aż 3234 zmiany w algorytmie, podczas gdy w 2010 roku zmian tych było 516. To, co działało 10 lat temu, nijak ma się zatem do aktualnych zasad pozycjonowania.
W 2015 roku pracownik Google - John Mueller - podczas jednego z prowadzonych Hangoutów powiedział:

Wprowadzamy tysiące aktualizacji algorytmów każdego roku.

John Mueller – analityk trendów internetowych w Google

Taka liczba zmian, w zestawieniu z ponad 200 czynnikami branymi pod uwagę przy ustalaniu rankingu, sprawia, że specjaliści ds. pozycjonowania nie tylko dokonują ciągłych poprawek w witrynie i prac poza nią, ale również nieustannie edukują się, śledząc nowinki branżowe, wykonując testy optymalizacyjne czy analizując witryny konkurencyjne.
Działania te wymagają poświęcenia kilkudziesięciu godzin w miesiącu. Wszystko po to, aby dostarczać klientom najświeższe rozwiązania technologiczne w zakresie marketingu w wyszukiwarkach oraz dbać o zdobycie i utrzymywanie stabilnych pozycji w procesie pozycjonowania stron.

Doradztwo, szkolenia, wsparcie

W SEMPIRE najważniejszy jest dla nas klient i jego sukcesy, dlatego podczas pozycjonowania stron w wyszukiwarkach zarówno optymalizujemy witryny, tłumaczymy zasadę działania Google i wpływ zmian na osiągane wyniki, jak również podpowiadamy sprawdzone rozwiązania, które wychodzą poza zakres współpracy.
Jako jedyna firma pozycjonerska na rynku po nawiązaniu współpracy zapraszamy naszych klientów na szkolenie z podstaw marketingu w wyszukiwarkach. Dzięki temu grono naszych klientów jest świadome najważniejszych aspektów tej dziedziny i sprawnie wykorzystuje oraz przekłada przekazane informacje w skutecznym prowadzeniu swojego biznesu. Świadczymy dodatkowo wsparcie dla klientów z zakresu doradztwa e-marketingowego.
Najważniejsze aspekty, w których doradzamy ekspercko naszym klientom, to m.in.:

 • badanie słów kluczowych,
 • analiza treści lub struktury witryny,
 • wszelkie porady techniczne na temat projektowania witryn,
 • weryfikacje konkretnych rynków lub obszarów geograficznych,
 • zarządzanie kampaniami rozwoju firmy w sieci,
 • projektowanie treści na serwisie.

Pomagamy w pełni wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą skuteczne pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google, wspierając klientów w wyborze najskuteczniejszych rozwiązań biznesowych. Specjaliści z naszej agencji są do dyspozycji w całym okresie współpracy i z przyjemnością odpowiedzą na pytania z obszarów swoich specjalizacji.

Skuteczne pozycjonowanie wyszukiwarkach - efekty SEO

SEO - pozycjonowanie strony w Google jest działaniem długofalowym i wymaga wieloetapowych prac zarówno na samej stronie www (on-page), jak również poza nią (off-page). Kluczem jest tutaj indywidualne podejście do każdego z realizowanych projektów SEO, które sprawia, że rezultaty prac często pojawiają się już po kilku tygodniach od rozpoczęcia działań.
Sprawdzone i skuteczne metody, a także cykliczne i skrupulatne prace specjalisty SEO (opiekuna pozycjonowania) pozwalają na zwiększanie zasięgu strony internetowej w miarę rozwijającej się współpracy.
Efekty pozycjonowania stron www:

 • wzrost widoczności w wyszukiwarce Google,
 • wzrost wartościowego ruchu na stronie www,
 • zwiększenie zainteresowania produktami i usługami,
 • większa liczba zapytań ze strony www,
 • większa sprzedaż produktów lub usług,
 • większa rozpoznawalność marki,
 • większy prestiż w branży,
 • budowanie przewagi konkurencyjnej.

Pozycjonowanie sklepów internetowych

Pozycjonowanie stron firmowych

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google? Jak mierzyć efekty SEO?

SEO to bardzo skomplikowany proces. O sukcesie działań prowadzonych w ramach pozycjonowania świadczy oczywiście duża liczba fraz kluczowych w TOP 10 i wzrost ruchu na stronie internetowej, ale to nie jedyne efekty i parametry zarazem, które warto mierzyć.
Cykliczny monitoring prac powinien uwzględniać także kluczowe cele biznesowe firmy, w tym m.in. wyniki sprzedażowe. Systematyczna analityka internetowa pozwala również wyciągać odpowiednie wnioski, istotne dla bieżącej poprawy wyników i dające podstawę do dalszych optymalizacji.
Istnieje wiele narzędzi służących do analizy stron internetowych pod kątem różnych parametrów. Najpopularniejsze z nich to Google Analytics oraz Google Search Console, które pozwalają szybko weryfikować postępy prac, w tym m.in. badać wzrost zasięgu strony i ruch z organicznych wyników wyszukiwania.
Oprócz tego istnieją inne płatne programy, które dają ogrom możliwości analitycznych - agencje SEO oferujące najlepsze pozycjonowanie stron internetowych korzystają z wielu z nich jednocześnie.
Parametry, które warto mierzyć w pozycjonowaniu:

 • liczba wejść na stronę z bezpłatnych wyników wyszukiwania (analiza możliwa m.in. dzięki Google Analytics),
 • widoczność witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania (analiza możliwa m.in. dzięki Senuto czy SEMSTORM),
 • frazy kluczowe kierujące użytkowników na stronę www (analiza możliwa m.in. dzięki połączeniu Google Analytics z Google Search Console),
 • współczynnik klikalności (CTR) dla każdego zapytania, na które strona wyświetlana jest w wynikach wyszukiwania (analiza możliwa m.in. dzięki Google Search Console),
 • średnia pozycja witryny dla danego zapytania (analiza możliwa m.in. dzięki Google Search Console czy SEMSTORM),
 • widoczność na tle konkurencji (analiza możliwa m.in. dzięki SEMSTORM, Senuto, Surfer SEO czy Ahrefs),
 • profil linków przychodzących (analiza możliwa m.in. dzięki Ahrefs),
 • duplicate content , czyli duplikacja treści (analiza możliwa m.in. dzięki Siteliner).

Przydatne linki:

Czy pozycjonowanie ma sens?

Pozycjonowanie strony w Google z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w działaniach marketingowych przedsiębiorstw. Główne powody popularności usługi SEO:

 • duża dostępność narzędzi Google umożliwiających potencjalnym klientom dotarcie do niezliczonych ilości informacji - wyszukiwarka, mapy, grafiki;
 • niesamowicie duży potencjał kryjący się w zapytaniach, jakie użytkownicy wpisują do wyszukiwarki - możliwość określenia konkretnych słów kluczowych powiązanych z prowadzonym biznesem, a następnie sprecyzowania grupy docelowej, dostosowania treści, contentu i przekazu strony do konkretnych odbiorców;
 • rosnąca świadomość osób odpowiedzialnych za rozwój biznesu, związana z możliwościami i działaniami firm konkurencyjnych w zakresie pozycjonowania i reklamy internetowej.

Użytkownicy coraz częściej używają google.pl, by zrealizować swoje potrzeby - kupić produkt, zamówić usługę, znaleźć niezbędne informacje oraz opinie. Tym bardziej istotne jest to, aby Twoja strona www była dobrze pozycjonowana i zajmowała możliwie najwyższe pozycje na frazy kluczowe związane z Twoim biznesem. To właśnie dobrze dobrane i pozycjonowane słowa kluczowe pozwalają dotrzeć potencjalnym klientom do Twojej strony internetowej.
Skuteczne pozycjonowanie to przyszłość wszystkich firm na rynku. Brak obecności w czołowych wynikach wyszukiwania na nazwy oferowanych produktów lub usług oznacza brak podążania za trendami i wysoce prawdopodobny spadek przychodów w kolejnych latach.
Optymalizacja strony - SEO, proces pozycjonowania i budowania silnej, zaufanej marki na rynku to działania długofalowe wymagające specjalistycznych prac, które realizują najlepsze firmy w Internecie. Im szybciej zaczniesz optymalizować i pozycjonować swoją stronę, tym szybciej masz szansę dogonić inne pozycjonowane firmy, które dostrzegły potencjał usługi SEO i rozwijają swój biznes w sieci, pozyskując setki klientów z Internetu.

Ile trwa pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie strony w Google to proces o charakterze ciągłym, który wymaga systematycznych prac w zakresie technicznej optymalizacji, linkowania oraz analiz. Brak kontynuacji działań we wszystkich tych obszarach prowadzi do stopniowego spadku pozycji i utraty wcześniej wypracowanych efektów.
Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu najwyższych i, co równie ważne, stabilnych pozycji w Google oraz dalszym zwiększaniu zasięgu, Twoja strona internetowa powinna być pod stałą opieką specjalistów SEO. Na pierwsze efekty pozycjonowania możesz liczyć już po upływie kilku tygodni od momentu rozpoczęcia współpracy.

Jakie czynniki mają wpływ na czas pozycjonowania i szybkość efektów?

Podstawę sukcesu w SEO stanowi właściwie zaplanowany proces pozycjonowania, a wraz z nim dobór odpowiednich narzędzi i ułożenie prac w takiej kolejności, aby przyniosły oczekiwane efekty możliwie najszybciej. Oprócz tego kluczowe znaczenie mają następujące czynniki:

 • branża i konkurencja,
 • wiek strony,
 • tematyka witryny,
 • historia domeny,
 • zaufanie Google.

Pozycjonowanie - kiedy pierwsze efekty?

Od pierwszego zaindeksowania witryny do uzyskania pozycji w TOP 10 może minąć rok, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi pozycjonowanie domen o niskim autorytecie (źródło: Ahrefs).
Na satysfakcjonujące wyniki trzeba poczekać zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy - wszystko zależy od przedstawionych wyżej parametrów. Pierwsze efekty pozycjonowania w postaci poprawy pozycji i wzrostu ruchu mogą pojawić się już w okresie od 1 do 3 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac pozycjonerskich.
Kluczem do osiągnięcia szybkich rezultatów jest przede wszystkim indywidualnie dobrana strategia uwzględniająca m.in. historię i wiek domeny, branżę, rodzaj i zasięg prowadzonej działalności, rodzaj pozycjonowania (lokalne, ogólnopolskie lub międzynarodowe / zagraniczne), a także cele krótko- i długoterminowe, w tym dotyczące fraz z długiego ogona i fraz ogólnych.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google? Cennik

Cena pozycjonowania może wynosić od kilkuset złotych do kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca. Na całkowity miesięczny koszt pozycjonowania strony internetowej wpływ ma wiele czynników SEO, dlatego podanie jednego, sztywno obowiązującego cennika, jest niemożliwe.
Ceny pozycjonowania stron internetowych mogą zaczynać się od:

 • 500 zł miesięcznie dla firm działających lokalnie lub firm produkcyjnych,
 • 1500 zł miesięcznie dla sklepów internetowych działających bardzo szeroko w branży e-commerce.

W SEMPIRE oferujemy darmową wycenę pozycjonowania stron internetowych. Dowiedz się, ile kosztuje pozycjonowanie firmowej witryny, sklepu internetowego, bloga lub marki.

Od czego zależy cena pozycjonowania strony w Google?

Na koszt pozycjonowania strony wpływ mają następujące elementy:

 • branża,
 • konkurencyjność fraz kluczowych,
 • rodzaj wyników wyszukiwania,
 • liczba wyników wyszukiwania,
 • rodzaj frazy kluczowej (ogólna czy precyzyjna - long tail),
 • rynek docelowy (fraza lokalna, ogólnopolska lub międzynarodowa),
 • aktualna jakość serwisu,
 • obecnie zajmowane pozycje,
 • historia pozycjonowanej domeny,
 • długość trwania umowy,
 • całkowita liczba fraz kluczowych.

Pozycjonowanie - abonament

Model abonamentowy to najpopularniejsza i najbardziej klarowna metoda rozliczenia w przypadku pozycjonowania stron internetowych. Stała opłata uiszczana miesięcznie pozwala na prowadzenie naturalnych, długofalowych prac, zmierzających do realizacji najważniejszych celów biznesowych klienta. Pozycjonowanie abonamentowe pozwala podejść do działań strategicznie, z zamiarem osiągnięcia długoterminowych efektów.
Umowa na pozycjonowanie strony internetowej trwa zwykle od 12 do 24 miesięcy - to optymalny czas na uzyskanie czołowych i stabilnych pozycji w Google. Taka długość umowy jest też najkorzystniejsza cenowo, gdyż podczas wyceny usługi bierze się pod uwagę m.in. liczbę fraz kluczowych oraz czas trwania umowy.
Osoby niezdecydowane lub mające ograniczone zaufanie do firm pozycjonerskich mogą skorzystać z umów abonamentowych na okres 3 lub 6 miesięcy - w tym czasie można zweryfikować działania agencji SEO, zaobserwować pierwsze efekty i podjąć decyzję o przedłużeniu współpracy. Niektórzy freelancerzy oferują pozycjonowanie stron bez umowy - warto wystrzegać się takich współprac, gdyż niosą ze sobą duże ryzyko, nie dają też gwarancji rzetelnej i profesjonalnej realizacji.
W SEMPIRE usługa pozycjonowania stron internetowych dostępna jest w 3 atrakcyjnych pakietach:

 • optymalnym,
 • rozszerzonym,
 • kompleksowym.

Zamów darmową wycenę pozycjonowania strony internetowej.

Pozycjonowanie za efekt

Pozycjonowanie stron w modelu "płatność za efekt" oznacza, że płacisz dopiero po uzyskaniu ustalonego w umowie efektu. Takie rozliczenie może być bardzo ryzykowne w przypadku dużych kampanii ogólnopolskich oraz międzynarodowych, w których pozycjonowane są witryny z setkami, a nawet tysiącami podstron.
Wydłużone tempo wdrażania zmian deweloperskich, zmiany algorytmu, działania konkurencji - wszystkie te elementy mają wpływ na finalny efekt pozycjonowania, dlatego profesjonalne agencje SEO zdecydowanie częściej decydują się na rozliczenie za pracę, której zakres ustalany jest w umowie abonamentowej.
Pozycjonowanie za efekty może sprawdzić się tylko w niektórych przypadkach - głównie w kampaniach, w których można liczyć na dość dużą stabilność i przewidywalność (np. pozycjonowanie lokalne firm z niszowych i mało konkurencyjnych branż).

Jak pozycjonować stronę w Google za darmo?

Darmowe pozycjonowanie stron internetowych należy sprowadzić do wykonywania działań SEO we własnym zakresie i korzystania w tym celu z bezpłatnych narzędzi.
Działania, które należy wykonać we własnym zakresie:

 • zgłębienie wiedzy na temat SEO,
 • zainstalowanie narzędzi analitycznych: Google Analytics i Google Search Console,
 • założenie i zoptymalizowanie konta w usłudze Google Moja Firma,
 • analiza i wybór odpowiednich słów kluczowych,
 • przygotowanie stron docelowych (Landing Pages),
 • optymalizacja techniczna serwisu (przyjazne adresy url, meta title, meta description, nagłówki h1-h6, przygotowanie i optymalizacja treści na stronie, zoptymalizowanie grafik, nawigacja wewnętrzna, dbałość o dostosowanie pozostałe elementów on-page),
 • wdrożenie niezbędnych elementów UX,
 • pozyskiwanie wartościowych linków (link building),
 • tworzenie i dystrybucja treści (content marketing),
 • dalsze analizy, reagowanie na zmiany, wdrażanie ulepszeń,
 • dalszy rozwój i pogłębianie wiedzy SEO.

Darmowe programy do pozycjonowania stron:

 • Google Keyword Planner - ułatwia wyszukiwanie i dobór słów kluczowych, pozwala analizować średnią wyszukiwalność fraz i prognozować, jakie korzyści może przynieść kierowanie na nie płatnych reklam.
 • Keyword Tool - narzędzie dostępne w wersji darmowej i płatnej. Pobiera sugestie fraz z różnych wyszukiwarek (Google, Bing i innych). Prezentuje popularność słów kluczowych, koszt kliknięcia w przypadku kampanii płatnej, trendy oraz konkurencyjność fraz.
 • Ubersuggest - narzędzie dostępne w wersji darmowej i płatnej. Prezentuje popularność fraz kluczowych, koszt kliknięcia w przypadku kampanii płatnej, konkurencyjność fraz oraz podpowiedzi innych słów.
 • Answer The Public - prezentuje różne kombinacje fraz kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki przez Internautów. Narzędzie bazuje na automatycznych podpowiedziach Google. W wersji darmowej pozwala na dwa wyszukania dziennie.
 • Google Search Console - darmowa platforma dla osób zajmujących się administrowaniem stron internetowych. Umożliwia dokładny monitoring witryny i kontrolę nad indeksowaniem stron. Dostarcza informacji na temat linków przychodzących, zawartych na stronie fraz kluczowych czy występujących błędów.
 • Google Analytics - dostarcza zbioru danych i umożliwia szczegółową analizę ruchu na stronie, daje również pogląd na profil użytkowników odwiedzających witrynę.
 • Google Moja Firma - konto w tej usłudze pozwala stworzyć wizytówkę w Google Maps, która ułatwia odnalezienie firm w okolicy. Daje możliwość opublikowania dokładnych danych na temat firmy, logo, odnośnika do strony, zdjęć, materiałów wideo, a nawet opinii użytkowników.
 • Page Speed Insights - darmowe narzędzie Google analizujące czas ładowania strony. Wystarczy skopiować adres URL i wkleić w odpowiednie pole.
 • Test optymalizacji mobilnej - proste i darmowe narzędzie online w Google Search Console, które pozwala sprawdzić, czy dana witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych.
 • Test danych strukturalnych - bezpłatne narzędzie Google do testowania uporządkowanych danych. Na początek zalecany jest test wyników z elementami rozszerzonymi. Walidator znaczników schema.org umożliwia natomiast przeprowadzenie ogólnej weryfikacji umieszczonych na stronie znaczników schema.org.
 • Screaming Frog - darmowy crawler analizujący czynniki on-site danej witryny. Narzędzie pomaga wykryć wiele nieprawidłowości, np. zduplikowaną treść i nagłówki, niepoprawne meta tagi, źle wdrożone przekierowania czy błędy 404.

Zakładając, że wszystkie powyższe prace wykonywane są samodzielnie, można mówić o darmowym pozycjonowaniu strony w Google. Warto jednak podkreślić, że działania te wymagają olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, a inwestycja w postaci ogromnej ilości czasu i zaangażowania niejako wyklucza określenie "za darmo".
Google cały czas doskonali algorytmy, a to oznacza, że skuteczne pozycjonowanie stron wiąże się z systematyczną analizą poszczególnych elementów witryny, wyników wyszukiwania oraz potencjalnych czynników rankingowych. Prace pozycjonerskie to nieustanna obserwacja zmian, trendów, zachowań użytkowników i działań konkurencji. W związku z tym, że wyszukiwarka Google jest bardzo wymagająca pod kątem oceny jakości witryn, pozycjonowanie stron za darmo może okazać się nieskuteczne, a nawet bardzo ryzykowne.
Zamiast zastanawiać się nad tym, jak wypozycjonować stronę za darmo, zdecydowanie lepiej powierzyć działania SEO wyspecjalizowanej firmie pozycjonerskiej. Współpraca z doświadczoną agencją SEO to duża oszczędność, gwarancja efektów, dostęp do licznych płatnych narzędzi, których koszt niejednokrotnie przekracza kilka tysięcy złotych miesięcznie, a co za tym idzie możliwość przeprowadzenia zaawansowanych działań, których nie da się wykonać samodzielnie i za darmo.
Przydatne linki:

Czy pozycjonowanie się opłaca?

Od wielu lat pozycjonowanie stron internetowych znajduje się w czołówce najbardziej rentownych działań promocyjnych w Internecie. Usługa opłacana zgodnie z abonamentem miesięcznym w połączeniu ze stale rosnącym przychodem to bardzo dobra inwestycja.
Regularnie prowadzone prace pozycjonerskie przynoszą stałe efekty, podczas gdy rezultaty innych kampanii reklamowych, np. Google Ads, są tymczasowe. Każdy kolejny miesiąc działań SEO to rosnąca liczba wartościowych odwiedzin na stronie i wyższy współczynnik konwersji.
W porównaniu do innych form promocji w Internecie lub reklamy w mediach tradycyjnych pozycjonowanie uznawane jest również za stosunkowo tanią usługę. Warto płacić za pozycjonowanie, ponieważ jest to najskuteczniejsza i najbardziej opłacalna forma pozyskiwania klientów z Internetu.

Jak pozycjonować stronę w Google?

Aby zdobywać klientów z darmowych wyników wyszukiwania, należy umożliwić robotom skanowanie wszystkich najistotniejszych adresów URL strony oraz zbudować zaufanie w oczach Google. To właśnie do tych dwóch obszarów sprowadzają się tajniki pozycjonowania.
Kluczowe jest więc stworzenie odpowiedniej struktury strony i uwzględnienie związanych z nią kwestii technicznych, a także zadbanie o autorytet domeny, a więc podjęcie działań, dzięki którym Google oceni ją jako wartościową dla użytkowników i lepszą od Twojej konkurencji. Ten drugi proces jest zdecydowanie bardziej czasochłonny i wymagający, ale odpowiednio realizowany, może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty.
Sprawdź, jak pozycjonować swoją stronę krok po kroku.

Poznaj podstawy SEO

Na samym początku zapoznaj się z podstawowymi wskazówkami Google. Dowiedz się, jak tworzyć witryny zgodne z zasadami wyszukiwarki i spraw, aby Twoja strona była „przyjazna" dla robotów sieciowych.
Przydatne linki:

Zainstaluj narzędzia analityczne - Google Analytics i Google Search Console

Zainstaluj podstawowe narzędzia analityczne, dzięki którym zweryfikujesz, w jaki sposób Twoja witryna jest odbierana przez roboty wyszukiwarki, a także zyskasz dostęp do najważniejszych statystyk związanych z odwiedzinami i zachowaniami użytkowników na stronie.
Przydatne linki:

Załóż i zoptymalizuj konto w usłudze Google Moja Firma

Załóż i zoptymalizuj bezpłatne konto w usłudze Google Moja Firma, dzięki któremu łatwo nawiążesz kontakt z klientami w wyszukiwarce i Mapach Google.
Przydatne linki:

Przeanalizuj i wybierz słowa kluczowe

Internauci docierają na Twoją stronę po pojedynczych słowach lub całych wyrażeniach, które wpisują do wyszukiwarki. Analiza i dobór fraz kluczowych stanowi zatem fundament pozycjonowania w Google. Odpowiedni research pozwoli Ci sprawdzić, o co pytają i czego szukają Twoi potencjalni klienci.
W skutecznym pozycjonowaniu stron internetowych chodzi o to, aby Twój biznes pojawiał się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania na możliwie najwięcej, a najlepiej na wszystkie hasła związane z Twoim biznesem i branżą. Im większa konkurencyjność fraz, tym większa trudność i wydłużony czas w walce o topowe pozycje, dlatego w działaniach SEO kluczowa jest także optymalizacja witryny pod mniej popularne frazy.
W poszukiwaniu słów kluczowych pomaga wiedza na temat branży, biznesu i klientów - ich zachowań, problemów, potrzeb oraz najczęstszych pytań, z jakimi trafiają do Ciebie z wyszukiwarki. Google sam zaleca:

Zastanów się, jakie słowa może wyszukać użytkownik, aby znaleźć Twoje materiały. Użytkownicy, którzy dużo wiedzą na dany temat, mogą używać innych słów kluczowych niż ci, którzy dopiero nabywają wiedzę z wybranej dziedziny. Na przykład wieloletni kibic może wyszukać ciąg znaków „fifa", czyli skrót od „Fédération Internationale de Football Association", podczas gdy początkujący fan skorzysta z zapytania ogólnego, takiego jak „mecze piłkarskie". Przewidywanie tych różnic w zachowaniu osób korzystających z wyszukiwarki i uwzględnianie ich podczas tworzenia treści (poprzez użycie skutecznego połączenia wyrażeń kluczowych) może przynieść dobre rezultaty.

SEO - przewodnik dla początkujących

Research fraz warto jednak rozszerzyć, korzystając z narzędzi:

 • Google Keyword Planner,
 • Google Search Console,
 • Answer The Public,
 • Keyword Tool,
 • Ubersuggest,
 • Soovle,
 • Surfer SEO,
 • SEMSTORM,
 • Senuto

Wszystkie powyższe narzędzia okażą się skuteczne w przygotowywaniu strategii SEO pod kątem słów kluczowych. Google Search Console pozwoli Ci dodatkowo sprawdzić statystyki i popularność strony internetowej, a w tym m.in. najczęściej wyszukiwane hasła, na które wyświetla się Twoja witryna, a także frazy, które przyciągnęły do niej największą liczbę użytkowników.
Umiejętny dobór słów kluczowych to podstawa optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych. Skup się na frazach konwertujących, a więc takich, które pozwolą Ci realizować wyznaczone cele biznesowe.

Czym są słowa kluczowe i jak je wybrać?
Źródło: Ahrefs

Przydatne linki:

Przygotuj strony docelowe odpowiadające najważniejszym frazom

Istotnym elementem decydującym o skuteczności działań SEO jest wybór właściwej strony docelowej (ang. Landing Page - strona lądowania) pod frazę lub grupę tematycznych fraz kluczowych.
Zastanów się, na jaką stronę powinien trafić użytkownik, wpisując dane słowo kluczowe, aby zrealizować swoje intencje. Czy powinna to być strona główna, strona kategorii, strona produktowa, a może wpis na blogu lub formularz kontaktowy?
Dobierz Landing Page w ten sposób, aby skupiał frazy o tej samej intencji i w pełni odpowiadał na potrzeby klienta w zakresie danego zagadnienia.
Przydatne linki:

Wykonaj optymalizację SEO

Kolejne prace dotyczą optymalizacji on-page / on-site, a więc działań wykonywanych bezpośrednio w promowanym serwisie.

Zadbaj o przyjazny adres url

Promowana podstrona powinna mieć przyjazny adres url, a więc odzwierciedlający jej tematykę i zawartość.
Przykład:
https://www.example.com/przyjazny-adres-url
Przydatne linki:

Ustaw TITLE odpowiadający zawartości strony

Tytuł strony (ang. TITLE) jest jednym z kluczowych czynników rankingowych. To znacznik HTML (<title>...</title>), który stosuje się, aby określić tematykę danej strony.
Tag TITLE należy uzupełnić na każdej istotnej podstronie serwisu - można to zrobić z poziomu panelu zarządzania lub bezpośrednio w kodzie źródłowym (w sekcji <head>). Treść tytułu strony wyświetla się w SERP-ach jako klikalny nagłówek, w pasku tytułu przeglądarki, a także w mediach społecznościowych.
Tytułem może być nazwa firmy, witryny, wybrana pozycja z oferty lub inna informacja opisująca zawartość strony.
Zadbaj o to, aby:

 • każdy adres URL na Twojej stronie internetowej miał unikalny tytuł,
 • tytuł odzwierciedlał zawartość strony i brzmiał naturalnie,
 • zawierał niezbędne słowa kluczowe i wyróżniał się na tle konkurencji,
 • miał nie więcej niż 512 pikseli, czyli 56-60 znaków ze spacjami.

Przydatne linki:

Ustaw meta description

Opis strony (ang. meta description ) to tag HTML (<meta name="description" content="..." />) umieszczony w źródle strony i informujący o jej zawartości. Jego treść wyświetla się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania.
Choć meta description nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, w znacznym stopniu decyduje o tym, czy użytkownik przejdzie na stronę z naturalnych wyników wyszukiwania. To właśnie na podstawie opisu strony Internauci często oceniają, czy zawiera ona odpowiedzi na pytania, z którymi zwrócili się do wyszukiwarki.
W praktyce więc dobrze skonstruowany opis witryny może zwiększyć współczynnik klikalności i statystyki odwiedzin, a więc pośrednio wpływa na skuteczność pozycjonowania.
Zadbaj o to, aby opis meta description:

 • streszczał zawartość strony,
 • był unikalny,
 • zawierał słowa kluczowe,
 • był napisany językiem korzyści,
 • mieścił się w przedziale 150-160 znaków ze spacjami,
 • zawierał CTA i zachęcał użytkowników do kliknięcia.

Pamiętaj, aby uzupełnić meta tag description na każdej istotnej podstronie Twojego serwisu.
Przydatne linki:

Dostosuj nagłówki

Kolejnym etapem pozycjonowania stron internetowych jest dostosowanie nagłówków (h1-h6), czyli znaczników HTML określających tematyczność i strukturę treści na stronie. Nagłówki dzielą tekst na sekcje tematyczne, dzięki czemu ułatwiają użytkownikom odnalezienie interesujących ich informacji.
<h1>...</h1> to pierwszy i najważniejszy nagłówek
<h2>...</h2> i <h3>...</h3> oznaczają kolejne poziomy w strukturze nagłówków
<h4>...</h4> do <h6>...</h6> to rzadko stosowane i najniższe rzędy nagłówków
Przykładowa struktura nagłówków w serwisie:
<h1>Główny temat strony</h1>
<h2>Zagadnienie 1</h2>
<h3>Podzagadnienie 1</h3>
<h3>Podzagadnienie 2</h3>
<h2>Zagadnienie 2</h2>
<h3>Podzagadnienie 1</h3>
<h3>Podzagadnienie 2</h3>
itd.
Pamiętaj, aby:

 • stosować nagłówek h1 jako pierwszy w strukturze nagłówków,
 • umieścić najważniejsze słowo kluczowe w nagłówku h1,
 • stosować tylko jeden nagłówek h1 na danej stronie,
 • umieszczać słowa kluczowe w nagłówkach niższego rzędu,
 • stosować nagłówki h2 i h3 wielokrotnie, jeśli wymaga tego struktura treści i strony,
 • unikać długich nazw i skomplikowanych struktur nagłówków.

Przydatne linki:

Umieść wartościowe treści na stronie

Tekstowy charakter wyszukiwarki Google warunkuje kolejny ważny element pozycjonowania, jakim jest optymalizacja treści. To właśnie na tym aspekcie opierają się w głównej mierze algorytmy, które oceniają zawartość każdej witryny. Działania w zakresie contentu na stronie www sprowadzają się do następujących obszarów:

 • treści na stronie głównej,
 • opisy kategorii,
 • opisy produktów,
 • sekcja poradnikowa / blogowa.

Współczesny SEO copywriting, który można określić również jako pozycjonowanie treścią, daleko odbiega od tworzonych dawniej tekstów, np. popularnych precli (krótkich i wątpliwej jakości tekstów z odnośnikami do witryny, publikowanych na tzw. presell pages , a więc stronach internetowych, które stworzono jako alternatywę dla farm linków, stanowiących swego rodzaju zaplecze pozycjonowania) i mało wartościowych tekstów, sztucznie nasycanych frazami kluczowymi (tzw. keyword stuffing ).
SEO copywriting może polegać na modyfikacji, a więc optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, już istniejących treści lub stworzeniu zupełnie nowych tekstów zgodnych z ogólnie przyjętymi wskazówkami. Google wysoko ocenia strony, które prezentują atrakcyjną i użyteczną dla użytkowników treść.
Algorytmy wyszukiwarki coraz bardziej cenią również obszerne, wyczerpujące teksty - policzono, że witryny, które znajdują się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, mają obecnie około 1800 słów (źródło: Hubspot).

Tworzenie wysokiej jakości treści może wymagać czasu, wysiłku, doświadczenia i talentu/umiejętności. Treść powinna być poprawna, jasno sformułowana i wyczerpująca. Jeśli na przykład opisujesz swoją stronę jako stronę z przepisem kulinarnym, podaj kompletny przepis, który jest łatwy do odtworzenia ‒ nie wystarczy podać listy składników czy ogólnego opisu potrawy.

SEO - przewodnik dla początkujących

Sekret dobrego SEO copywritingu polega więc na tworzeniu unikalnych, wartościowych i angażujących tekstów, które rozwiązują problemy Internautów.
Jak pisać teksty pod pozycjonowanie?

 • Nie twórz "ściany" tekstu. Zadbaj o odpowiednie formatowanie: stosuj odpowiednie akapity, śródtytuły i wypunktowania, bolduj ważne ze względu na tematykę i punkt widzenia użytkownika sformułowania.
 • Twórz krótkie, 4-5-zdaniowe akapity.
 • Używaj krótkich zdań, które będą proste w odbiorze.
 • Oddzielaj za pomocą nagłówków poszczególne sekcje tematyczne.
 • Umieszczaj w nagłówkach frazy kluczowe.
 • Stosuj hipertekstowość. Linkuj, zachęcaj do czytania i prowadź czytelników tak, aby podążali odpowiednią ścieżką.
 • Zaufaj graficznym formom wyrazu - umieszczaj w tekstach, zdjęcia, infografiki, wykresy, tabele.
 • Pamiętaj o zasadach webwritingu. Nie testuj cierpliwości użytkownika - twórz teksty według zasady odwróconej piramidy (najważniejsze informacje umieszczaj na początku tekstu).
 • Pamiętaj, aby wyczerpać temat - im dłuższy i bardziej rozbudowany tekst, tym bardziej odpowiada na pytania użytkowników i pozwala na naturalne umieszczanie fraz kluczowych.
 • Nie przesadzaj z frazami i nie upychaj ich na siłę.
 • Zadbaj o merytorykę. Spraw, aby tekst był wartościowy dla użytkownika.
 • Za każdym razem odpowiadaj na pytanie, z którym użytkownik trafił do Ciebie.
 • Jeśli to możliwe, uwzględniaj w tekście ciekawostki, dane liczbowe, statystyki.
 • Angażuj czytelnika, aktywuj i wzywaj do działania, stosując CTA (Call To Action).
 • Dodawaj znaczniki title i meta description.
 • Pamiętaj o linkowaniu wewnętrznym.

Przydatne linki:

Zoptymalizuj grafiki na stronie

Graficzne formy wyrazu urozmaicają tekst i sprawiają, że staje się on atrakcyjniejszy pod kątem wizualnym, ale oprócz tego pełnią również funkcję informacyjną dla robotów wyszukiwarek. Skuteczne pozycjonowanie w wyszukiwarce grafik Google może więc generować dodatkowe wejścia i zwiększać zasięgi. Optymalizacja grafik ma szczególne znaczenie w branżach, w których wpływ na decyzję o zakupie ma wygląd produktu.
Jak zoptymalizować grafiki na stronie?

 • Nazwij odpowiednio plik graficzny, używając frazy kluczowej.
 • W nazwie pliku graficznego rozdzielaj poszczególne słowa za pomocą znaku -.
 • Nie stosuj polskich znaków w nazwach plików graficznych.
 • Uzupełnij atrybut ALT (alternatywną nazwę obrazka) pod frazę kluczową.
 • Umieść lub uzupełnij podpis pod grafiką.
 • Zadbaj o wysoką jakość zdjęcia.
 • Zadbaj o optymalny rozmiar grafik na stronie (nieoptymalny rozmiar i duże rozdzielczości znacząco wpływają na czas ładowania strony).

Przydatne linki:

Zadbaj o właściwą architekturę strony

Dokładna analiza słów kluczowych pozwoli Ci także zbudować prawidłową strukturę strony. Znajomość wyrażeń wpisywanych w wyszukiwarkę przez Twoich potencjalnych klientów da Ci odpowiedź na to, jak pozycjonować stronę w Google pod kątem fraz kluczowych.
Najważniejsze elementy struktury oraz typy słów kluczowych, na które warto się pozycjonować:

 • strona główna - frazy związane z nazwą firmy lub odzwierciedlające jej działalność (np. agencja SEO, firma pozycjonerska, sklep wędkarski, firma budowlana, firma sprzątająca),
 • strona kategorii - podstrona prezentująca daną grupę produktów; frazy związane z wyszukiwaniem grup produktowych (np. sukienki wieczorowe, bransoletki, perfumy, narzędzia ogrodnicze),
 • strona produktowa - podstrona dedykowana konkretnemu produktowi (np. zlewozmywak Franke Orion OID 611-78 1, szlifierka kątowa Makita Antirestart, głośnik mobilny JBL Xtreme 2 GUNMETAL, perfum Lancôme La Vie Est Belle),
 • kategoria usług - podstrona prezentująca grupę powiązanych ze sobą usług (np. usługi księgowe, usługi budowlane, usługi krawieckie),
 • strona z konkretną usługą - podstrona dedykowana danej usłudze (np. księgowość dla sklepu internetowego, roboty dachowe i dekarskie, przeróbki sukni ślubnych),
 • strona poradnikowa / blog - dedykowana najczęstszym zapytaniom Internautów; frazy zapytaniowe (np. jak zrobić masę solną, jak pozycjonować strony internetowe, co kupić na dzień matki).
Poprawna struktura strony internetowej
Poprawna struktura strony
Źródło: Semrush

Zasada budowania struktury zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonego przez Ciebie biznesu i tego, po jakich słowach kluczowych klienci mogą szukać Twojej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, którymi warto kierować się podczas tworzenia struktury witryny.

 • Nie twórz kilku podstron dedykowanych takiej samej tematyce - Google nie będzie w stanie rozpoznać, która z nich powinna być wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Unikniesz w ten sposób zjawiska kanibalizacji, a więc rywalizacji podstron tego samego serwisu o wysokie pozycje w wyszukiwarce.
 • Buduj strukturę od ogółu do szczegółu (Strona główna > strony kategorii > Strony produktowe / Kategorie usług).
 • Dla każdej usługi lub grupy produktowej przeznacz odrębną podstronę.
 • Pamiętaj o wewnętrznym linkowaniu. Na stronach wyższego rzędu umieszczaj odnośniki do stron niższego rzędu. Linkuj również do stron równorzędnych (jeśli uwzględniłeś takie w strukturze).

Przydatne linki:

Zadbaj o pozostałe elementy technicznej optymalizacji strony

Wprowadź ostatnie zmiany techniczne w obrębie kodu:

 • utworzenie pliku robots.txt oraz sitemap.xml,
 • wdrożenie i weryfikacja przekierowań,
 • analiza i wdrożenie danych strukturalnych,
 • wdrożenie danych teleadresowych,
 • weryfikacja poprawności strony pod kątem występowania błędu 404,
 • analiza i poprawa szybkości strony,
 • dostosowanie witryny do wersji mobilnej i responsywnej,
 • optymalizacja pozostałych ważnych elementów kodu HTML.

Zadbaj o UX

Znaczenie UX (ang. User Experience ), czyli doświadczeń użytkowników, wzrasta z roku na rok. Coraz większą wagę przykłada się do atrakcyjności i użyteczności witryn, a także do budowania pozytywnych wrażeń odbiorców.
UX, podobnie jak SEO, jest jedną z najważniejszych technik marketingu internetowego. UX i SEO łączy wspólny cel - konwersja. Obie te metody wzajemnie się przenikają, do tego stopnia, że powstało pojęcie SXO (ang. Search Experience Optimization ), czyli optymalizacja doświadczeń użytkownika, która łączy w sobie SEO (ang. Search Engine Optimization ) oraz UX (ang. User Experience ).
Jakie elementy UX warto wdrożyć w strategię pozycjonowania?

 • Szybkość ładowania strony - popracuj nad szybkością strony, zmniejszysz tym samym współczynnik odrzuceń. Zmierz czas ładowania swojej witryny, korzystając z darmowego narzędzia online PageSpeed Insight.
 • Czytelna nawigacja - zadbaj o to, aby użytkownik łatwo odnalazł się na Twojej stronie. Utwórz przejrzyste menu i zadbaj o prawidłową strukturę linków. Wzbogać witrynę o wyszukiwarkę wewnętrzną.
 • Linkowanie wewnętrzne - ułatw odbiorcom przechodzenie z jednego artykułu do innego, powiązanego tematycznie. Linkowanie wewnętrzne, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, wpływa często na finalizację transakcji.
 • Struktura i przystępność treści - użytkownicy, zanim przystąpią do czytania treści, najpierw skanują ją wzrokiem. Zadbaj o przystępną strukturę treści - stosuj nagłówki, wypunktowania, wyboldowania. Zadbaj o elementy wizualne w postaci grafik czy materiałów wideo.
 • Responsywność - dostosuj swoją witrynę pod kanał mobilny. Sprawdź, czy Twoja strona jest przyjazna pod mobile, korzystając z Testu optymalizacji mobilnej - bezpłatnego narzędzia online od Google.

Przydatne linki:

Pozyskuj wartościowe linki

Umiejętne linkowanie to kolejna odpowiedź na to, jak szybko wypozycjonować stronę w Google. Odnośniki do pozycjonowanej witryny jasno sygnalizują wyszukiwarce, że jest ona wymieniana w wielu źródłach, a więc warta zaufania. Te źródła muszą być jednak wiarygodne i jakościowe, dlatego tak ważne jest pozyskiwanie linków z silnych i wartościowych domen zrzeszających zaangażowanych użytkowników.
Źródła wartościowych linków przychodzących:

 • artykuły sponsorowane w serwisach informacyjnych,
 • NAP-y (skrót od angielskich słów: Name, Address, Phone ) - są to np. wizytówki w popularnych katalogach firm (zoomi.pl czy panoramafirm.pl),
 • wzmianki na forach internetowych,
 • wpisy na portalach branżowych,
 • wpisy na blogach,
 • wzmianki na stronach internetowych kontrahentów, partnerów, dostawców.

Jeszcze do niedawna większe znaczenie w pozycjonowaniu miała liczba linków przychodzących, a nie ich jakość (mierzona liczbą odwiedzin użytkowników, wartością domeny czy opiniami). Dziś należy skupić się na pozyskiwaniu odnośników ze znanych i zaufanych serwisów, powiązanych tematycznie z Twoim biznesem.
Linki mają różne atrybuty. Jednym z nich jest rel=, który może mieć wartość follow lub nofollow - wybór pomiędzy nimi oznacza, czy robot Google ma śledzić link czy nie.
W procesie pozycjonowania największą wartość mają linki dofollow, ponieważ dla Google jest to sygnał, że są one dodawane naturalnie, a nie na prośbę danej witryny. To jednak nie ogranicza stosowania innych rodzajów linków - atrybut nofollow również wskazuje wyszukiwarce naturalność odnośników, a ponadto pozwala zróżnicować profil linkowy.
Linki stanowią ważny element strategii pozycjonowania. Aby jednak uniknąć wymierzenia kary od Google, należy odejść od stosowanych dawniej technik zdobywania linków, a więc kupowania dużej liczby odnośników na aukcjach internetowych, a także korzystania z przestarzałych stron zapleczowych czy systemów wymiany linków (SWL).
Warto też korzystać z narzędzi umożliwiających analizę linków, zwłaszcza pod kątem konkurencji:

 • Ahrefs,
 • Surfer SEO,
 • Majestic,
 • Clusteric,
 • SEO Spy Glass.

Przydatne linki:

Zadbaj o content marketing

Content marketing wspiera proces pozycjonowania stron internetowych, kreuje firmę w roli eksperta i pozwala zwiększyć sprzedaż. Strategia marketingu treści polega na tworzeniu oraz dystrybucji atrakcyjnych i przydatnych treści, które odpowiadają na pytania użytkowników. Realizując ją, możesz zgromadzić wokół marki lojalną społeczność, zbudować trwałe relacje z odbiorcami, zwiększyć zasięgi i nieustannie pozyskiwać nowych klientów.
Wykorzystaj siłę wartościowych treści, tworząc:

 • ciekawe i przydatne wpisy blogowe,
 • artykuły sponsorowane,
 • poradniki,
 • artykuły eksperckie,
 • e-booki i audiobooki,
 • recenzje,
 • rankingi,
 • treści w mediach społecznościowych,
 • FAQ,
 • i inne.

Przydatne linki:

Analizuj, wyciągaj wnioski, wdrażaj ulepszenia

Pozycjonowanie strony internetowej to proces o charakterze ciągłym - wymaga systematyczności w zakresie prac optymalizacyjnych, link buildingu i analityki internetowej.

 • Aktualizuj i optymalizuj treść na stronie.
 • Analizuj na bieżąco konkurencję i wyniki w Google.
 • Bądź na bieżąco ze zmieniającymi się algorytmami Google i dostosowuj do nich swoją witrynę.
 • Weryfikuj i optymalizuj kod strony www.
 • Zdobywaj linki przychodzące do witryny.
 • Nieustannie rozwijaj swój serwis.
 • Buduj przewagę konkurencyjną w swojej branży.

Rozwijaj swoją wiedzę SEO

W związku z tym, że Google jest bardzo wymagający pod względem oceny jakości i rankingowania witryn, a także cały czas doskonali swoje algorytmy i wprowadza coraz to nowsze aktualizacje, prace związane z pozycjonowaniem wymagają nie tylko dokonywania stałych analiz, ale także nieustannego pogłębiania wiedzy SEO.
Korzystaj z naszej listy najlepszych źródeł i bądź na bieżąco z wiedzą o SEO:

Przydatne linki do nauki podstaw SEO:

Ogólne wartościowe źródła informacji na temat SEO:

Jak zrobić dobre SEO? SXO - SEO i UX

Postępujący proces digitalizacji społeczeństwa i związane z tym zmiany w zachowaniach, zwyczajach oraz oczekiwaniach e-konsumentów kreują nowe podejście do marketingu online. Dotyczy to wielu obszarów, a do najważniejszych z nich z pewnością zaliczyć można tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych.
SEO i UX to od wielu lat fundamentalne techniki e-marketingu, ale można powiedzieć, że dawniej występowały niejako w opozycji. Rozwój branży e-commerce sprawił jednak, że pojawiła się potrzeba połączenia obu tych działań.
SXO (ang. Search Experience Optimization - optymalizacja doświadczeń użytkownika) jest zatem synergią działań SEO (ang. Search Engine Optimization , czyli pozycjonowania stron internetowych) i UX (ang. User Experience , czyli wpływających na użyteczność witryny).
Strategia SXO zakłada, że dzięki optymalizacji SEO użytkownik trafi na stronę z organicznych wyników wyszukiwania, a dzięki działaniom UX doświadczy na niej samych pozytywnych wrażeń. Jej celem jest uzyskanie jak najwyższej konwersji w postaci dokonania zakupu, zapisania się do newslettera, pobrania materiałów z witryny, wypełnienia formularza czy obejrzenia wideo.
SXO w kontekście pozycjonowania wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem odpowiedniej nawigacji i designu strony, a także zapewnieniem intuicyjnej obsługi i wartościowych treści, realnie odpowiadających na pytania użytkowników.

Subdomena a pozycjonowanie

Subdomena stanowi dodatkową część dla domeny głównej (występuje przed kropką poprzedzającą jej nazwę). Używa się jej m.in. do wydzielenia osobnej wersji językowej witryny, pewnej jej części (np. aby zachować odrębność tematyczną), tworzenia Landing Pages (stron lądowania w kampaniach reklamowych) czy tworzenia domen testowych.
Subdomena traktowana jest przez Google jako osobna domena, zatem jej widoczność będzie inna od domeny głównej. Z oficjalnych wypowiedzi pracowników Google wynika, że subdomeny nie wpływają negatywnie na pozycję strony głównej w rankingach.
Pozycjonowanie subdomen wygląda tak samo jak w przypadku domen głównych. Warto jednak przemyśleć umieszczenie ważnego elementu serwisu na subdomenie - zwłaszcza jeżeli zależy Ci, aby jego zawartość pojawiła się wysoko w wynikach wyszukiwania. Taki zabieg może bowiem wiązać się z większymi kosztami pozycjonowania, pozyskiwania linków i budowania autorytetu.
Przydatne linki:

Hosting a pozycjonowanie

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu zasobów serwera na stale podłączonym do Internetu komputerze. Dzięki temu możliwe jest całodobowe utrzymanie stron internetowych w sieci.
Sam hosting nie wpływa bezpośrednio na czynniki rankingowe i pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Jego wpływ jest jednak pośredni - niewystarczające parametry hostingu mogą negatywnie wpływać m.in. na szybkość strony, a więc ważny element w kontekście pozycjonowania i użyteczności strony internetowej.
Zwykle jednak to źle skonfigurowany silnik strony powoduje utratę prędkości, więc hosting rzadko kiedy przeszkadza w działaniach SEO.

Certyfikat SSL a pozycjonowanie

Certyfikat SSL (ang. HTTPS - Hypertext Transfer Protocol Secure ) to protokół używany w połączeniach internetowych dla zapewnienia bezpieczeństwa danych użytkowników sieci (np. po zalogowaniu do serwisu bankowego).
Już od 2010 roku Google zachęcał właścicieli stron internetowych do wdrażania certyfikatów SSL. W 2014 roku pojawiło się oficjalne stanowisko Google potwierdzające, że protokół HTTPS jest czynnikiem rankingowym (źródło: Centrum wyszukiwarki Google). W 2018 roku zamieszczono z kolei komunikat, że brak protokołu HTTPS może prowadzić do utraty ruchu z wyszukiwarki (źródło: Google Security Blog).

Samo wdrożenie certyfikatu SSL nie sprawi, że Twoja strona znajdzie się w TOP 10 wyszukiwarki Google, ale przyniesie szereg korzyści w postaci wydłużenia czasu przebywania na stronie czy lepszych wrażeń użytkowników i poczucia większego bezpieczeństwa. Zdaniem deweloperów Google obecność certyfikatu SSL może mieć większe znaczenie dla pozycjonowania w przyszłości.

Przekierowanie 301 a pozycjonowanie

Przekierowanie 301 to stałe przeniesienie witryny z jednej lokalizacji na drugą - implementując je, dajesz sygnał robotom Google, że Twoja strona internetowa dostępna jest pod innym adresem, unikając tym samym zjawiska duplicate content (duplikacji treści), które ma negatywny wpływ na pozycjonowanie. Informacja o przekierowaniu przekazywana jest w formie kodu statusu HTTP.
Przekierowanie 301 zapobiega wyświetleniu błędu 404, który w większości przypadków zniechęca użytkowników do ponownych odwiedzin witryny. Jego największą korzyścią jest stałe przeniesienie adresu, z zachowaniem mocy strony. Brak przekierowania może spowodować utratę pozycji witryny w wyszukiwarce.
301 to obecnie jedna z najskuteczniejszych i bezpiecznych metod przekierowania. Wdraża się ją najczęściej za pomocą odpowiedniej reguły, którą dodaje się w pliku .htaccess.
Jeszcze kilka lat temu użycie przekierowań 301 mogło spowodować utratę pozycji i ruchu z Google. Dziś wielu specjalistów SEO wykorzystuje przekierowania do generowania większego ruchu organicznego. Przekierowania 301 odgrywają ważną rolę w odzyskiwaniu utraconych linków, które prowadzą do nieistniejącej strony, ponieważ przenoszą ich całą moc, co ma ogromne znaczenie w kontekście pozycjonowania.

Narzędzia do pozycjonowania stron

Dobór słów kluczowych, optymalizacja techniczna serwisu, analiza konkurencji, bieżący monitoring wypracowanych efektów - te i inne elementy prac pozycjonerskich wymagają użycia odpowiednich narzędzi SEO. Istnieją zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje oraz programy do pozycjonowania stron, które zapewniają dostęp do wielu istotnych i przydatnych danych. Ich wybór w znacznym stopniu determinuje jakość uzyskanych efektów.

Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics to w pełni darmowe narzędzie do pozycjonowania stron, które pozwala monitorować statystyki stron, zbierając informacje na temat ruchu. Dzięki temu, że działa w czasie rzeczywistym, dostarcza informacji o wizytach już po upływie kilku sekund od momentu uruchomienia kodu śledzącego.
Dzięki Google Analytics szybko dowiesz się, z jakich kanałów użytkownicy trafiają na Twoją witrynę i jak wygląda procentowe rozłożenie ruchu. Otrzymasz też informację o każdym pojedynczym zachowaniu użytkownika podczas wizyty na stronie - ile czasu na niej spędził czy jaką ścieżkę przemierzył, zanim ją opuścił. Google Analytics generuje różnego rodzaju raporty i jest kompatybilne z innymi narzędziami od Google. To jedno z najczęściej stosowanych narzędzi SEO do analityki internetowej.

Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console to w pełni darmowy program do pozycjonowania stron internetowych. Jego pierwotna nazwa brzmiała Google Webmaster Tools. Platforma służy przede wszystkim do monitorowania pozycji witryny, a także do analizowania danych strukturalnych, w tym liczby kliknięć, odwiedzin i wyświetleń pozyskiwanych z darmowych wyników wyszukiwania.
Google Search Console to podstawowe narzędzie pracy specjalistów SEO i osób samodzielnie pozycjonujących strony internetowe. Dostarcza wielu przydatnych danych, na podstawie których można wywnioskować, jak Google postrzega naszą witrynę - wiedza ta jest niezbędna do podjęcia działań, które mają zapewnić bardzo dobre pozycje w wyszukiwarce.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner

Planer słów kluczowych (Google Keyword Planner) stworzono z myślą o kampaniach Google Ads (dawniej Adwords), ale narzędzie to okazuje się przydatne również w pozycjonowaniu stron internetowych. Google Keyword Planner służy do wyszukiwania potencjalnych fraz kluczowych - pozwala sprawdzić liczbę wyszukiwań, a nawet sezonowość wyrażeń. Narzędzie jest darmowe dla każdego, kto posiada konto Google. Aktywna kampania Google Ads daje dostęp do większej funkcjonalności narzędzia.

Ahrefs

Ahrefs

Ahrefs to płatny program do pozycjonowania stron www, określany mianem jednego z najlepszych narzędzi SEO na świecie. Służy do analizowania profilu linkowego danej witryny. Korzystając z tego narzędzia, możesz w łatwy sposób zbadać zarówno poszczególne podstrony z odnośnikami, jak i całe witryny. Narzędzie pozwoli Ci ocenić poprawność oraz skuteczność linkowania.
Na oficjalnej stronie Ahrefsa można znaleźć informację, że program posiada najszybszy na świecie crawler linków przychodzących, dzięki czemu dostarcza najświeższych danych. Dzięki narzędziu dowiesz się także, na ile słów kluczowych pojawia się Twoja domena, a także jaki ruch generują te frazy.

Senuto

Senuto

Senuto to polska, płatna aplikacja do pozycjonowania stron www, podobna w działaniu do narzędzia SEMSTORM. Umożliwia analizę widoczności domeny w wyszukiwarce Google i monitoring pozycji, a także daje dostęp do rozbudowanej bazy słów kluczowych wraz z danymi o ich konkurencyjności.
Dzięki Senuto szybko sprawdzisz, na jakie frazy kluczowe Twoja strona pojawia się w Google i jakie są pozycje poszczególnych adresów URL na te zapytania. Narzędzie umożliwia dokładną analizę nie tylko Twojej strony, ale także witryn konkurencyjnych - dzięki temu jesteś w stanie wyłapać pewne braki i wdrożyć działania, które pozwolą je uzupełnić. Istnieje możliwość wypróbowania tego narzędzia do pozycjonowania strony przez 14 dni za darmo.

SEMSTORM

SEMSTORM

SEMSTORM to polski, płatny program do pozycjonowania w Google, za pomocą którego sprawdzisz aktualną widoczność strony w wyszukiwarce oraz pozycje na różne frazy kluczowe. Narzędzie to podobne jest w działaniu do Senuto.
Specjaliści SEO korzystają z niego często w celu uzupełnienia danych, aby uzyskać w ten sposób możliwie najdokładniejszy obraz sytuacji. Olbrzymią zaletą narzędzia są dodatkowe funkcje, np. Generator Tematów, który podpowiada pytania wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę (pytania te stanowią idealne tematy na artykuły blogowe) czy Suggester, który ułatwia dobór słów kluczowych. Istnieje możliwość wypróbowania narzędzia przez 14 dni za darmo.

Surfer SEO

Surfer SEO

Surfer SEO to polskie, płatne narzędzie SEO służące do analizy on-site. W szybki sposób zbiera dane na temat konkurencji i wskazuje kierunek optymalizacji. Algorytm aplikacji analizuje poszczególne elementy na stronach, a uzyskane w ten sposób dane prezentuje w formie tabel, wykresów i list. Narzędzie umożliwia porównywanie wielu czynników rankingowych z uwzględnieniem ich wagi. Dzięki temu możesz szybko dowiedzieć się, dlaczego dana witryna znajduje się na pierwszym miejscu wyników Google.
Surfer SEO to niezastąpione narzędzie dla każdego specjalisty ds. pozycjonowania. Narzędzie jest też chętnie wykorzystywane do analizy contentu na stronie, ponieważ dostarcza cennych wskazówek na temat struktury tekstu, jego długości, nagłówków, optymalizacji pod kątem fraz kluczowych, a także wielu innych elementów.

Screaming Frog

Screaming Frog

Screaming Frog to rozbudowany crawler do skanowania stron, który pozwala na analizę on-site danej witryny. Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej (umożliwiającej skanowanie do 500 adresów URL) i płatnej (bez limitów). Z pomocą narzędzia dokładnie przeanalizujesz meta tagi, duplikacje treści, przekierowania czy błędy 404. Dzięki Screaming Frog szybko wejdziesz na każdą podstronę swojego serwisu i sprawdzisz w ten sposób wiele danych w czasie rzeczywistym.

Keyword Tool

Keyword Tool

Keywordtool.io to darmowe narzędzie do analizy słów kluczowych. Dostęp do zaawansowanych danych możliwy jest po wykupieniu konta premium. Narzędzie korzysta z Google Autocomplete, na podstawie którego generuje listę wyrażeń bazujących na głównej frazie kluczowej. Mechanizm jest więc podobny do automatycznych podpowiedzi Google, z tą różnicą, że Keywordtool.io potrafi wygenerować nawet kilkaset fraz typu long tail, które bazują na sugestiach wyszukiwarki.

Answer The Public

Answer The Public

Answer The Public to narzędzie pokazujące sugestie pytań związanych z daną frazą kluczową. W wersji darmowej pozwala na dwa wyszukania dziennie. Obsługa narzędzia jest intuicyjna - wystarczy wpisać wybrane słowo kluczowe i wybrać język. Answer The Public generuje na tej podstawie grafikę, na której zaprezentowane są wszystkie wpisywane przez Internautów pytania i wyrażenia związane z frazą. Jest to bardzo dobre narzędzie do przygotowywania tematów na artykuły blogowe oraz planowania treści będących odpowiedzią na stawiane przez użytkowników pytania.

Ubersuggest

Ubersuggest

Ubersuggest to darmowe, przydatne i proste w obsłudze narzędzie do pozycjonowania stron. Podobnie jak Keyword Tool korzysta z Google Autocomplete i pozwala wyszukiwać słowa kluczowe z długiego ogona. Narzędzie namierza frazy z wyszukiwarki Google dla wyników: Internet, grafika, zakupy oraz podpowiedzi zapytań w YouTube. Ubersuggest daje też dostęp do dodatkowych opcji, jak np. raport najbardziej konkurencyjnych stron. Narzędzie to może stanowić doskonałą inspirację dla artykułów blogowych, treści na stronę czy wpisów poradnikowych.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie stron - jak się nauczyć?

W Internecie bez problemu znajdziesz artykuły, poradniki, tutoriale, szkolenia i kursy, z których dowiesz się, jak nauczyć się pozycjonowania stron internetowych. Część z nich jest darmowa i ogólnodostępna, dlatego samodzielna nauka pozycjonowania stron wydaje się kusząca.
Najlepszym źródłem wiedzy z podstaw optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek są anglojęzyczne serwisy i zagraniczne blogi o SEO. Zapoznaj się z naszą listą, w której znajdziesz sprawdzone informacje, porady i nowinki dotyczące pozycjonowania stron internetowych.
Przydatne linki do nauki podstaw SEO:

Ogólne wartościowe źródła informacji na temat SEO:

Jeżeli chcesz być na bieżąco z wiedzą na temat SEO, reklamy w Internecie, kampanii Google Ads, reklamy w social media i marketingu internetowego, to:

 1. Zainstaluj i skonfiguruj sobie czytnik RSS (ang. RSS reader - czytnik kanałów umożliwiający wczytywanie nagłówków wiadomości publikowanych w Internecie), np. Feedly ( https://feedly.com/i/welcome).
 2. Obserwuj profile podanych wyżej stron na FB.

Weź udział w profesjonalnym kursie pozycjonowania i bądź na bieżąco z wypowiedziami oraz publikacjami ekspertów SEO. My polecamy:

Doskonałym źródłem wiedzy o SEO, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, będą także sprawdzone pozycje książkowe:

 • SEO Playbook - Sławomir Czajkowski
 • Kurs pozycjonowania dla początkujących - Marta Gryszko
 • SEO, czyli sztuka optymalizacji witryn dla wyszukiwarek (ang. The Art of SEO. Mastering Search Engine Optimization ) - Eric Enge, Stephan Spencer, Jessie Stricchiola)
 • SEO 2021: Learn Search Engine Optimization With Smart Internet Marketing Strategies - Adam Clarke

Aby skutecznie promować swoją stronę internetową w wyszukiwarce, nie wystarczy znajomość podstaw pozycjonowania. Potrzebna jest zaawansowana wiedza SEO, wieloletnie doświadczenie w branży, stała analiza konkurencji, znajomość aktualnych trendów i dostęp do profesjonalnych, bardzo kosztownych narzędzi.
Na proces pozycjonowania składa się wiele elementów, które wymagają dokładnego opracowania, wdrożenia, systematycznej obserwacji i cyklicznych zmian. W zależności od rodzaju i wielkości zasobów witryny, a także zakresu potrzebnych prac, działania SEO mogą zająć ogrom czasu, co w przypadku samodzielnego pozycjonowania stron zapewne okaże się nieopłacalne.

Od czego zacząć pozycjonowanie strony? Jak zacząć w SEO?

Pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google to skomplikowany proces, który wymaga od Ciebie podjęcia działań na wielu płaszczyznach. Pierwsze kroki w tym zakresie powinny koncentrować się wokół zgłębienia najistotniejszych zagadnień SEO i dostępu do najważniejszych narzędzi Google.

 • Zarejestruj się w Google Search Console - dostęp do platformy jest darmowy, a dostępne w niej narzędzia i raporty pozwolą Ci mierzyć ruch pochodzący z wyszukiwarki Google, rozwiązywać różnego rodzaju problemy (np. z indeksowaniem) i sprawić, by Twoja witryna dobrze prezentowała się w wynikach wyszukiwania.
 • Dodaj i potwierdź prawo własności do strony - Google Search Console prezentuje informacje przeznaczone wyłącznie dla właścicieli witryn, dlatego musisz udowodnić swoje prawo własności do strony internetowej.
 • Zapoznaj się z podstawami obsługi Google Search Console - początkujący użytkownicy muszą sprawdzać witrynę zwykle raz na jakiś czas, o ile Google nie wykryje jakiegoś problemu.
 • Poznaj podstawy działania wyszukiwarki - dowiedz się, na czym polega skanowanie, indeksowanie i wyświetlanie wyników w Google.
 • Poznaj podstawy pozycjonowania, a więc najważniejsze zagadnienia związane z optymalizacją witryn pod kątem wyszukiwarek.
 • Zdecyduj, czy chcesz zatrudnić eksperta ds. SEO, który pomoże Ci w zwiększaniu swojej obecności w Google.

Po opanowaniu podstaw, możesz przejść do bardziej zaawansowanych zagadnień dotyczących SEO. O tym, jak wygląda pozycjonowanie stron samemu, piszemy poniżej.
Przydatne linki:

Jak się pozycjonować samodzielnie?

Wielu właścicieli witryn i sklepów internetowych zastanawia się nad tym, jak pozycjonować stronę samemu. Wynika to często z ograniczonego budżetu na działania marketingowe czy braku zaufania do agencji SEO.
Samodzielne pozycjonowanie jest możliwe, ale wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Musisz mieć świadomość tego, że to bardzo skomplikowany proces, o sukcesie którego decyduje przede wszystkim przemyślana i dobrze przygotowana strategia, systematyczne działanie oraz natychmiastowe reagowanie na pojawiające się problemy i zmiany.
Jak samemu pozycjonować stronę internetową?

 • Określ cele pozycjonowania, zadbaj o odpowiednią strukturę informacji na stronie i targetowanie właściwych fraz kluczowych - zastanów się dobrze, do kogo tak naprawdę chcesz dotrzeć. Czego szukają Twoi potencjalni klienci? W jaki sposób to nazywają? Czy struktura Twojej strony internetowej pozwala im sprawnie dotrzeć do poszukiwanych informacji i szybko rozwiązać problem?
 • Zadbaj o techniczną optymalizację on-page - wykonaj działania, dzięki którym Twoja strona będzie skutecznie crawlowana, indeksowana i renderowana przez roboty Google.
 • Zoptymalizuj treści na stronie i wykonaj niezbędne działania z zakresu content marketingu - twórz wartościowe teksty pod pozycjonowanie (opisy kategorii, opisy produktów, ofertowe Landing Pages, artykuły blogowe, artykuły sponsorowane itp.) odpowiadające temu, czego poszukują Twoi potencjalni klienci.
 • Zbuduj wartościowy profil linkowy - pozyskuj jakościowe linki zwrotne z innych serwisów internetowych. Dzięki temu zwiększysz autorytet swojej strony.
 • Systematycznie analizuj dane, wprowadzaj cykliczne optymalizacje - korzystaj z narzędzi takich jak Google Analytics, Google Search Console i innych płatnych programów, dzięki którym skontrolujesz przebieg procesu pozycjonowania witryny, wyciągniesz kluczowe wnioski i przeprowadzisz kolejne optymalizacje.

Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

Wysokie pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania wymagają starannych i systematycznie prowadzonych działań. Raz zajęta pozycja w rankingu Google wcale nie oznacza stałej obecności w wyszukiwarce. Pozycjonowanie to proces, który polega również na nieustannej walce o utrzymanie wyników. To z kolei wymaga ogromnego zaangażowania i poświęcenia olbrzymiej ilości czasu.
Co jest niezbędne do skutecznego pozycjonowania stron internetowych?

 • Wiedza na temat sposobu działania wyszukiwarek internetowych.
 • Wiedza na temat tego, jak umieścić swoją stronę w Google.
 • Znajomość czynników rankingowych mających wpływ na pozycję witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
 • Znajomość wskazówek Google dla Webmasterów.
 • Wiedza na temat optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek.
 • Wiedza związana z zarządzaniem witryną i jej obsługą.
 • Wiedza na temat link buildingu.
 • Wiedza na temat content marketingu.
 • Wiedza na temat UX.
 • Stała analiza konkurencji.
 • Dostęp do zaawansowanych i kosztownych narzędzi analitycznych, umiejętność korzystania z nich i wyciągania kluczowych wniosków.
 • Monitorowanie efektów.
 • Stała analiza poszczególnych elementów witryny, wyników wyszukiwarki, zmieniających się algorytmów i potencjalnych czynników rankingowych.
 • Wdrażanie bieżących zmian optymalizacyjnych.

Przydatne linki:

Jak działać w SEO - samodzielnie czy z agencją?

Pozycjonowanie strony wymaga zaawansowanej wiedzy w zakresie SEO, UX, content marketingu i link buildingu, technicznych umiejętności, doświadczenia, ciągłego analizowania ogromnej ilości danych oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi. Nawet jeśli teoretycznie wiesz, jak wygląda pozycjonowanie strony internetowej krok po kroku, w praktyce może okazać się, że to zdecydowanie za mało. SEO to złożony i długi proces, który wymaga nieustannych działań.
Raz uruchomione działania z zakresu pozycjonowania niestety nie wystarczą. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wysokich i stabilnych pozycji w wynikach wyszukiwania, musisz o nie walczyć cały czas. Tak skomplikowanego i wymagającego procesu nie warto powierzać przypadkowym osobom. Niewłaściwie wdrożone zmiany mogą skutkować szybkim spadkiem pozycji, a nawet całkowitą utratą widoczności. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu jest wsparcie osób z fachową wiedzą, odpowiednimi kwalifikacjami, specjalistycznymi narzędziami i doświadczeniem w branży.
Jeżeli nie masz wystarczających umiejętności w tym zakresie i nie wiesz, jak samodzielnie pozycjonować stronę w oparciu o aktualne algorytmy Google, powierz te działania specjalistom. Współpraca z profesjonalną agencją SEO to oszczędność czasu i możliwość korzystania z profesjonalnych usług pozycjonowania, takich jak:

 • analiza treści i struktury witryny,
 • prowadzenie i zarządzanie kampaniami w Internecie,
 • porady techniczne na temat projektowania i optymalizacji witryn,
 • badanie i dobór najlepszych słów kluczowych,
 • optymalizacja i tworzenie wartościowych treści,
 • szkolenia i konsultacje w zakresie SEO,
 • analizy metod wykorzystywanych przez witryny konkurencyjne,
 • ekspertyzy dotyczące konkretnych rynków lub obszarów geograficznych.

Jeśli rozważasz zatrudnienie specjalisty SEO, im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Planowanie zmian w witrynie lub uruchamianie nowej to dobry moment na taką decyzję. W ten sposób razem ze specjalistą SEO możesz zagwarantować, że Twoja witryna będzie od podstaw przyjazna dla wyszukiwarek. Dobry specjalista może także pomóc ulepszyć istniejącą witrynę.

Centrum Pomocy Google

Reklama w wyszukiwarce - SEM = SEO + PPC

Pozycjonowanie stron (SEO) jest jednym ze sposobów marketingu internetowego w wyszukiwarce, określanego skrótem SEM ( Search Engine Marketing ). Celem pozycjonowania jest wzrost widoczności witryny w wynikach organicznych, a więc bezpłatnych. Oprócz tego wyszukiwarka oferuje też inne, płatne sposoby reklamy w Internecie, realizowane za pomocą kampanii PPC ( Pay Per Click ), dlatego zastosowanie znajduje następujący wzór:
SEM (marketing internetowy w wyszukiwarce) = SEO (reklama w bezpłatnych wynikach wyszukiwania) + PPC (reklama w płatnych wynikach wyszukiwania)
Pozycjonowanie strony i płatne reklamy tekstowe w postaci linków sponsorowanych, określane również reklamą PPC, to najczęstsze, ale nie jedyne sposoby promocji w wyszukiwarce. Oprócz tego jest jeszcze reklama w Google Maps (z użyciem konta Google Moja Firma) oraz reklama kontekstowa (materiały graficzne lub wideo) wyświetlane w sieci partnerów Google korzystających z programu Google AdSense.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie organiczne - reklama w naturalnych wynikach wyszukiwania

Pozycjonowanie organiczne, określane również jako SEO naturalne lub po prostu pozycjonowanie stron internetowych, to proces polegający na optymalizacji kodu i treści witryny, rozszerzeniu profilu linków przychodzących oraz skrupulatnie wdrożonej strategii content marketingu. Działania te zmierzają do wzrostu widoczności strony w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania i wypracowania wysokiej pozycji w rankingu stron Google, bez konieczności inwestowania w płatne kampanie reklamowe Ads (dawniej Adwords).
Dla wielu osób to właśnie naturalne pozycjonowanie strony firmowej ma największy sens - aż 53,3% ruchu na stronach internetowych pochodzi z wyników organicznych (źródło: Bright Edge).
Reklama w bezpłatnych wynikach wyszukiwania pozwala zatem dotrzeć do ogromnej, ale co najważniejsze - wyselekcjonowanej grupy odbiorców precyzyjnie wyrażających swoje potrzeby poprzez wpisywane w wyszukiwarkę zapytania. Zdecydowana większość klientów rozpoczyna proces zakupowy właśnie od wyszukiwarki - nie ma więc lepszego sposobu na skuteczną (i nienachalną) reklamę niż zaprezentowanie użytkownikom oferty wtedy, kiedy tego potrzebują.
Pozycjonowanie naturalne obejmuje szereg działań, w dużej mierze niewidocznych dla użytkownika, bo polegających m.in. na wprowadzaniu istotnych zmian w kodzie, opisie description, tytule strony, usunięciu wewnętrznych duplikatów czy ustawieniu przekierowań. Znaczną część pracy pochłania tworzenie i optymalizacja treści na stronie. Jednocześnie należy zadbać o wartościowe linki przychodzące.
Pozycjonowanie organiczne stron to w rzeczywistości szeroko zakrojone działania, w dodatku niejednorazowe. Ta forma reklamy w wyszukiwarce jest przeznaczona dla tych, którzy mają świadomość, że walka o wysoką pozycję w Google jest trudna i czasochłonna, ale przynosi bardzo korzystne, mierzalne efekty w postaci wzrostu ilości i jakości ruchu, co naturalnie przekłada się na większą sprzedaż.
Przydatne linki:

Kampanie Google Ads (Adwords) - reklama w płatnych wynikach wyszukiwania

Kampanie reklamowe Google Ads (dawniej Google Adwords) pozwalają na emisję płatnych reklam o szerokim zasięgu, kierowanych do bardzo precyzyjnych grup odbiorców, personalizowanych pod względem demograficznym i geograficznym, a także dobieranych pod kątem zainteresowań, wyszukiwanych zagadnień czy odwiedzanych witryn.
Google Ads to system usług marketingowych, który, podobnie jak SEO (pozycjonowanie), umożliwia reklamę w wyszukiwarce, z tym wyjątkiem, że jest to promocja w płatnych wynikach wyszukiwania. Oprócz tego oferuje szereg dodatkowych możliwości promocyjnych, które możesz wybrać w zależności od celów, jakie ma realizować reklama w Google.
Kampanie Google Ads - rodzaje reklamy:

 • reklama w sieci wyszukiwania Google - linki sponsorowane Google Ads (reklamy tekstowe prezentowane w płatnych wynikach wyszukiwania po wpisaniu konkretnych słów kluczowych), Zakupy Google (reklama produktowa Ads łącząca formę graficzną i tekstową);
 • reklama w sieci reklamowej (serwisy najbardziej znanych wydawców jak WP, Onet czy Interia, a także mniejsze, lokalne serwisy biorące udział w programie AdSense) - reklama graficzna Google Display Network (baner), remarketing Google Ads (reklama śledząca);
 • reklama aplikacji.

Reklamy emitowane przy użyciu Google Ads mogą być rozliczane w różnych modelach:

 • CPC ( Cost Per Click ) - koszt za kliknięcie w reklamę,
 • CPM ( Cost Per Mille ) - koszt za 1000 wyświetleń reklamy (dotyczy reklam w sieci reklamowej Google),
 • CPV ( Cost Per View ) - koszt za obejrzenie reklamy (dotyczy kampanii wideo).

Forma i model rozliczeń kampanii Google Ads zależą od celów biznesowych oraz branży, w jakiej działa firma. Google Ads to dobry wybór dla tych, którym zależy na szybkiej widoczności w sieci. W przeciwieństwie do pozycjonowania, efekty reklamy widoczne są niemal od razu po uruchomieniu kampanii. Wykorzystanie budżetu reklamowego wiąże się jednak z ich utratą. Zaletą jest z całą pewnością duża elastyczność, możliwość samodzielnego ustalania budżetu kampanii i kontrolowania wydatków.
Satysfakcjonujące efekty w postaci wyświetleń reklamy i pozyskiwania dodatkowego ruchu zależą jednak od doboru odpowiedniego typu kampanii, przeznaczonego na ten cel budżetu, branży, popularności i wyszukiwalności fraz kluczowych oraz jakości przekazu reklamowego. Niewłaściwa konfiguracja kampanii nie wygeneruje wartościowego ruchu i konwersji. Jeżeli nie chcesz "przepalać" swojego budżetu na niewartościowe kliknięcia, lepiej powierzyć obsługę kampanii Google Ads wyspecjalizowanej agencji.
Przydatne linki:

Pozycjonowanie czy Adwords?

Wiesz już, że promocję w bezpłatnych wynikach wyszukiwania umożliwia skuteczne pozycjonowanie w Google. Adwords z kolei to sposób na płatną reklamę - wyświetlaną nad wynikami bezpłatnymi w wyszukiwarce. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza zaczynających przygodę z e-marketingiem, zastanawia się nad tym, co lepsze: pozycjonowanie czy linki sponsorowane? A może reklama produktowa w formie "Zakupów Google"?
Z danych statystycznych wynika, że około 70-80% użytkowników odrzuca płatne wyniki wyszukiwań w formie reklam, a więc te, na które wpływ ma reklama Google Ads, darząc o wiele większym zaufaniem bezpłatne wyniki w wyszukiwarce, na które wpływ ma pozycjonowanie witryny (źródło: Intergrowth). Organiczne wyniki wyszukiwania są dla nich po prostu wiarygodniejsze. Mimo wszystko reklama w płatnych wynikach wyszukiwania może przynieść szereg korzyści, zwłaszcza jeśli stanowi uzupełnienie pozycjonowania.
Kampanie linków sponsorowanych Google Ads i pozycjonowanie stron w Google różnią się od siebie w kilku aspektach - najważniejsze z nich przedstawiamy w tabeli poniżej.

Czynnik wyboru formy promocji w wyszukiwarce Pozycjonowanie Kampania linków sponsorowanych Google Ads (Adwords)
Widoczność Pozycjonowanie i optymalizacja stron www zapewniają widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania. Dzięki temu możesz dotrzeć do wszystkich użytkowników Google. Linki sponsorowane wyświetlają się w sekcji poświęconej materiałom sponsorowanym (są niewidoczne dla użytkowników korzystających z narzędzia AdBlock).
Rodzaj branży Pozycjonowanie w wyszukiwarkach to skuteczna forma promocji dla firm z każdej branży. Kampanie linków sponsorowanych Google Ads można zastosować w większości branż, za wyjątkiem tych, które wyklucza polityka Google (np. hazard i gry czy opieka zdrowotna i leki).
Grupa docelowa Efekty pozycjonowania widoczne są dla każdego, kto wpisuje konkretną frazę kluczową w wyszukiwarkę. Reklama Google Ads w postaci linków sponsorowanych widoczna jest dla każdego, kto wpisuje powiązane zapytanie w wyszukiwarkę. Pozwala dotrzeć do sprecyzowanej grupy docelowej pod kątem demografii, położenia geograficznego, zainteresowań czy pory dnia.
Cel reklamowy Pozycjonowanie to nie tylko wysoka pozycja w wyszukiwarce Google, ale i sposób na większą rozpoznawalność marki, wzrost wartościowego ruchu na stronie, wzrost sprzedaży i budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Kampanie Google Ads dają natychmiastową widoczność w wyszukiwarce, zwiększają ruch na stronie i prowadzą do wzrostu sprzedaży.
Efekt Pozycjonowanie serwisów internetowych to długotrwały i cykliczny proces, który może przynieść stałe efekty (warunkiem są prace prowadzone regularnie). Pierwsze rezultaty pojawiają się zwykle po upływie 1-3 miesięcy, ale na satysfakcjonujące wyniki trzeba niekiedy poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Google Ads to reklama dla tych, którzy oczekują natychmiastowej widoczności - można ją uzyskać od razu po przelaniu środków na konto reklamowe Google. Efekt jest jednak tymczasowy - wykorzystanie budżetu powoduje utratę widoczności w wyszukiwarce.
Poziom trudności Profesjonalne pozycjonowanie strony wymaga specjalistycznej wiedzy z wielu obszarów (m.in. technicznej optymalizacji, UX, link buildingu czy content marketingu), nieustannych obserwacji i analiz, ciągłego dostosowywania działań do zmieniających się algorytmów Google, a także znajomości zaawansowanych narzędzi. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty SEO, najlepiej skorzystać z usługi pozycjonowania stron, świadczonej przez profesjonalną agencję. Odpowiednia konfiguracja kampanii wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Aby uzyskać oczekiwane efekty i najwyższe zwroty z inwestycji, lepiej powierzyć te działania wyspecjalizowanej agencji.
Koszt Stała opłata miesięczna uiszczana w ciągu całego okresu objętego umową. Usługa pozycjonowania może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca. Powierzenie prac doświadczonej firmie pozycjonerskiej gwarantuje osiągnięcie stabilnych efektów. Brak wymaganej minimalnej kwoty do zainwestowania. Budżet ustalany jest samodzielnie. Możliwy jednorazowy koszt, np. na kampanię sezonową. Duża elastyczność w zarządzaniu budżetem pozwala na podejmowanie dynamicznych działań i kontrolowanie wydatków.

Przydatne linki:

Czy Adwords wpływa na pozycjonowanie?

Kampania linków sponsorowanych Google Ads (Adwords), podobnie jak pozycjonowanie strony w Internecie, polega na zwiększeniu widoczności witryny w wyszukiwarce Google dla kluczowych z punktu widzenia danego biznesu haseł. Wysoka pozycja w Google na określone frazy kluczowe naturalnie przekłada się na wzrost ilości i jakości ruchu z wyników wyszukiwania. Zarówno linki sponsorowane Google Ads, jak i pozycjonowanie w Google pełnią istotną funkcję w generowaniu wartościowego ruchu na Twojej stronie, pozwalając Ci dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców - takiej, która przynosi realne szanse na sprzedaż.
Google stawia sobie za cel dostarczanie użytkownikom wyników najlepiej odpowiadających wpisywanym przez nich zapytaniom. Google Ads nie wpływa na pozycjonowanie pod kątem zwiększenia widoczności witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. To oznacza, że inwestując w linki sponsorowane, nie zapewnisz sobie lepszej pozycji w naturalnych wynikach Google - gdyby była możliwość kupowania miejsc, użytkownicy nie mieliby gwarancji otrzymywania rzetelnych i wiarygodnych informacji, których poszukują w Google.
Google Ads wpływa na pozycjonowanie pod innym kątem - doskonale je uzupełnia. Połączenie tych dwóch metod reklamy w wyszukiwarce pozwala osiągnąć cel, jakim jest pokazanie się klientom w Internecie. Równoległe korzystanie z usługi pozycjonowania i linków sponsorowanych Google Ads to gwarancja jeszcze lepszych efektów w postaci wysokich pozycji, wartościowego ruchu i licznych konwersji.
Możesz wypozycjonować swoją stronę, by znaleźć się wysoko w rankingu naturalnych wyników wyszukiwania i docierać tym samym do każdego użytkownika wpisującego w wyszukiwarkę powiązane z Twoją działalnością frazy, a dodatkowo wzmocnić działania marketingowe, emitując tymczasową/sezonową reklamę w postaci linków sponsorowanych, w której doprecyzujesz grupę docelową.
Przydatne linki:

Skuteczne pozycjonowanie stron - oferta SEO SEMPIRE

Współpraca z SEMPIRE rozpoczyna się od stworzenia indywidualnej strategii pozycjonowania. Weryfikujemy widoczność strony w wyszukiwarce, oceniamy ją pod kątem wprowadzenia niezbędnych zmian optymalizacyjnych, wyznaczamy najistotniejsze kierunki prac, tworzymy krótko- i długoterminowe plany działania. Już od pierwszych dni współpracy koncentrujemy się na równolegle prowadzonych działaniach w trzech kluczowych obszarach SEO:

 • optymalizacji strony www pod wyszukiwarki,
 • prezentacji wysokiej jakości treści na stronie,
 • publikacji linków i wzmianek na temat działalności oraz oferty firmy.

Nasi klienci mogą liczyć na indywidualną opiekę ze strony Specjalisty ds. SEM oraz Specjalisty ds. Pozycjonowania. Przez cały okres współpracy monitorujemy i raportujemy efekty prac, analizujemy je i wyciągamy najważniejsze wnioski. Dostosowujemy strategię SEO do Twoich aktualnych potrzeb. Wykonujemy cykliczne analizy i optymalizacje. Dajemy rekomendacje, które pozwolą na jeszcze bardziej dynamiczny wzrost widoczności. Zapewniamy techniczne wsparcie, profesjonalne doradztwo, a także szkolenia i konsultacje w zakresie SEO.

Co od nas dostaniesz?

 • Rzetelną analizę sytuacji Twojej strony oraz serwisów konkurencyjnych,
 • Strategię SEO zorientowaną na realizację wspólnie wyznaczonych celów,
 • Partnerską relację z doradcą i możliwość swobodnego decydowania o przebiegu rozmów.

Sprawdź, dlaczego zależy nam BARDZIEJ:

 • Jesteśmy rzemieślniczą i perfekcyjnie zorganizowaną agencją SEO, dzięki temu Klient jest traktowany podmiotowo.
 • Mamy niewielki portfel Klientów, dlatego nie ma miejsca na pomyłki w procesie pozycjonowania,
 • Mamy świetną technologię i odpowiedzialny zespół - chcemy to dobrze wykorzystać.

Już teraz możesz podjąć działanie, by pozyskać nowych klientów, zwiększyć swoją sprzedaż, popularność i sympatię w oczach lokalnych mieszkańców - detalistów czy partnerów biznesowych.

Porozmawiajmy o Twojej branży, stronie www, konkurentach, oczekiwaniach i możliwościach. Skorzystaj z darmowej konsultacji ze Specjalistą SEM/SEO i zamów bezpłatną analizę.

Kliencie i partnerzy, którzy nam zaufali

Komputronik
Vobis
99 Rent
Ania Kruk
Otvarta

Zamów konsultację teraz!

Sprawdź nasze opinie i referencje. Przeczytaj case studies prezentujące nasze najciekawsze realizacje. Dowiedz się, dlaczego warto pozycjonować stronę z agencją SEMPIRE.
Chcesz nawiązać z nami współpracę w zakresie outsourcingu SEO? Sprawdź nasz program partnerski na pozycjonowanie stron i sklepów.

Usługi wspierające pozycjonowanie w SEMPIRE

Podstawę skutecznej strategii marketingowej stanowi efekt synergii. W SEMPIRE dajemy Ci możliwość skorzystania z dodatkowych usług, które pozwolą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.

Kampanie Google Ads:

Social Media Marketing:

Pamiętaj:

Ponad 90% działań online zaczyna się od wyszukiwarki (źródło: Web FX). Pierwsza strona wyników Google generuje najwięcej wejść, ale ma też ograniczoną liczbę miejsc – tylko będąc w TOP 10, możesz liczyć na największą uwagę użytkowników i wartościowy ruch.

Pozycjonowanie strony w wyszukiwarce to najlepsza, sprawdzona i skuteczna metoda na zwiększenie widoczności i pozyskiwanie nowych klientów z Internetu. Pierwsza pozycja w rankingu Google przyciąga 4 na 10 użytkowników odwiedzających stronę, a 5 najwyższych wyników uzyskuje prawie 80% kliknięć organicznych (źródło: Website Rating).

Skuteczne pozycjonowanie powoduje zwiększenie ruchu, liczby odwiedzin w witrynie i tym samym wzrost zainteresowania oferowanymi produktami lub usługami.

Wysoko pozycjonowane strony mogą docierać do dużej liczby Internautów – potencjalnych klientów, budować popularność marki i generować wzrost sprzedaży.

Optymalizacja SEO strony i pozycjonowanie pozwalają realizować niezbędne do rozwoju firmy cele biznesowe, dlatego uznawane są za bardzo ważne elementy działań marketingu w Internecie.

01. Napisz do nas lub zadzwoń!

Podaj nam adres strony www i numer kontaktowy. Przeanalizujemy serwis i sprawdzimy, jak pozycjonowanie stron może Ci pomóc w skutecznym pozyskaniu nowych klientów.

02. Porozmawiajmy!

Jeszcze dokładniej wyjaśnimy, czym jest pozycjonowanie strony. Lepiej poznamy ofertę Twojej firmy, cele biznesowe i priorytetowe produkty lub usługi. Wszystko po to, aby przygotować indywidualną strategię i zaplanować konkretne działania optymalizacyjne promujące stronę www.

03. Sprawdź propozycję!

Wiemy, jak skutecznie pozycjonować strony internetowe! Dobra strategia poparta analizami to klucz do sukcesu. Znając szczegóły analiz, przedstawimy Ci rozwiązania reklamowe i konkretne działania dopasowane do pozycjonowania strony internetowej Twojej firmy.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze specjalistą w zakresie reklamy w Internecie Darmowa konsultacja
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Dowiedz się jak rozwijać swój projekt / stronę www ze Specjalistą ds. reklamy internetowej. Zadzwoń teraz!