SSL co to jest - Secure Socket Layer, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest SSL - Secure Socket Layer, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Inna nazwa: certyfikat SSL

Co to jest SSL?
Co to jest SSL?

SSL (Secure Socket Layer) to protokół sieciowy odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych przesyłanych pomiędzy komputerem a serwerem. Został opracowany w 1994 roku przez przedsiębiorstwo Netscape Communications Corporation dla zapewnienia prywatności, uwierzytelniania i integralności komunikacji internetowej.

Certyfikat SSL oznacza, że witryna zabezpiecza (szyfruje) komunikację między klientem (stroną www) a serwerem. Uniemożliwia podejrzenia wrażliwych danych przesyłanych przez użytkownika, ponieważ wymagają klucza, by je odczytać. Proces ten szyfruje między innymi dane osobowe użytkownika, loginy i hasła, a także zabezpiecza transakcje internetowe realizowane w bankowości elektronicznej czy systemach płatności online.

Aby zapewnić poufność transmisji danych, SSL szyfruje połączenia, a to oznacza, że każdy, kto usiłuje przechwycić te dane, widzi tylko zniekształcony ciąg znaków, który jest praktycznie niemożliwy do odczytania. Tylko komputer użytkownika i bezpieczny serwer strony internetowej, pomiędzy którymi dane są przesyłane, są w stanie je rozpoznać. Bez tego rodzaju szyfrowania zakupy online i wszelkie transakcje internetowe byłyby niebezpieczne.

Witryna, która posiada certyfikat SSL, ma odpowiednie oznaczenie na pasku adresu URL: https:// zamiast http:// oraz ikonę zamkniętej kłódki.

Do tej pory było kilka iteracji SSL, z których każda kolejna miała zapewnić większe bezpieczeństwo. W 1999 roku oficjalnie przyjęto TLS (Transport Layer Security) jako rozwinięcie protokołu SSL i standard szyfrowania danych na stronach www.

Sprawdź również: co to jest HTTPS, co to jest TLS, adres URL, klucz prywatny, klucz publiczny, certyfikat pośredniczący, CA

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia SSL - Secure Socket Layer
certyfikat SSL
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 11 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.