Www co to jest - world wide web, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest www - world wide web, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Inna nazwa: w3, web, sieć www

Co to jest www?
Co to jest www?

WWW (World Wide Web) to ogólnoświatowa sieć komputerowa, znana także jako sieć Web lub W3, która umożliwia łączenie powiązanych ze sobą dokumentów elektronicznych za pomocą łączy hipertekstowych. Dzięki temu użytkownik może swobodnie przechodzić z jednego dokumentu do drugiego i wyszukiwać w ten sposób informacje dostępne w internecie.

Definicja World Wide Web bywa stosowana w kontekście całego internetu, a określenie www jest często używane synonimicznie ze słowem „internet”. To błąd, ponieważ WWW jest tylko jedną z usług internetowych. Z kolei internet to szeroka sieć WWW.

W3 składa się z następujących elementów:

Pojęcie WWW należy również odnieść do prefiksu w adresach stron internetowych. Rozpoczynanie adresu witryny od „www” wiąże się z wieloletnią praktyką nazywania hosta dla serwera Web. Nazwa ta nadawana jest przez administratora, ukazuje się jako subdomena i nie ma tak naprawdę praktycznego zastosowania. 

W większości przypadków można korzystać z obu wersji adresu, zarówno z www, jak i bez www. To oznacza, że wpisanie zarówno adresu domeny (np. przykladowastrona.pl), jak i subdomeny (np. www.przykladowastrona.pl) przekieruje użytkownika do tej samej strony internetowej.

Twórcą technologii WWW jest Tim Berners-Lee, który we współpracy z Robertem Cailliau opublikował w latach 90. projekt budowy systemu W3, używającego komunikacji typu klient-serwer i obsługiwanego przez przeglądarki internetowe. W celu dalszego rozwoju sieci Berners-Lee założył organizację W3C, której jest dyrektorem.

Do czego służy serwer WWW oraz jak działa? 

Usługa WWW służy udostępnianiu przestrzeni dyskowej oraz właściwych narzędzi do zarządzania nią. Użytkownicy mogą przechowywać pliki swoich witryn internetowych, które później pobierane są przez przeglądarki internetowe (np. Microsoft Edge, Explorer czy Chrome).

Zadaniem przeglądarek internetowych jest przekształcenie przekazanych plików na treści wizualne i tekstowe oraz wyświetlanie ich na ekranach urządzeń użytkowników.

Sprawdź również: co to jest serwer www, co to jest HTTP, co to jest HTML, co to jest domena, co to jest subdomena, strona WWW

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia www - world wide web
w3, web, sieć www
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

4.62 / 5 według 13 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.