DNS co to jest - system nazw domenowych, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest DNS - system nazw domenowych, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

DNS (Domain Name System, system nazw domenowych) to system, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domen przyjaznych dla użytkowników jak np. sempire.pl na adres IP, możliwy do odczytania przez roboty sieciowe.

Po wpisaniu przez użytkownika danego żądania do przeglądarki internetowej wysyła ona do serwera DNS prośbę o zwrócenie adresu IP przypisanego do danej domeny, co system natychmiast robi. Następnie przeglądarka łączy się z serwerem o podanym adresie IP i wyświetla stronę odpowiadającą danej domenie.

Pojęcie DNS należy również rozumieć jako system organizacyjny, którego filar stanowią dwie instytucje IANA i ICANN. Ich zadaniem jest przydzielanie domen, jednak nie poszczególnym użytkownikom, tylko pomiędzy poszczególne kraje lub instytucje. W Polsce za ich przydzielanie odpowiada NASK, czyli Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

Sprawdź również: co to jest domena, co to jest adres IP, co to jest crawler, co to jest przeglądarka internetowa

Definicja pojęcia DNS - system nazw domenowych
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.