Domena co to jest - domain, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest domena - domain, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Domena to unikalne, łatwo rozpoznawalne nazwy, które są używane do identyfikacji serwerów i stron internetowych w sieci globalnej (Internet). Każda domena składa się z ciągu znaków i jest przypisana do odpowiedniego adresu IP (Internet Protocol), który jest ciągiem numerów służącym do identyfikacji urządzenia w sieci.

Domeny są zorganizowane hierarchicznie i składają się z różnych części, które są oddzielone kropkami. Na przykład, w domenie "example.com", "example" to nazwa domeny, a ".com" to domena najwyższego poziomu (TLD - Top Level Domain). Istnieje wiele rodzajów TLD, takich jak .org, .net, .gov, .edu, oraz TLD regionalne, takie jak .pl, .de, .uk, itp.

Domeny pomagają użytkownikom internetu łatwo odnaleźć strony internetowe i serwisy, nie musząc zapamiętywać skomplikowanych adresów IP. System DNS (Domain Name System) jest odpowiedzialny za tłumaczenie nazw domen na adresy IP i odwrotnie.

Domena składa się z dwóch elementów:

  • nazwy domeny,
  • rozszerzenia (.pl, .com, .org).
domena w adresie url
źródło: opracowanie własne

Po dodaniu do domeny protokołu HTTP lub HTTPS otrzymuje się adres URL. Może tam znaleźć się również subdomena, ale nie jest ona konieczna.

Domeny można podzielić na:

  • narodowe (.pl, .de. fr, co.uk);
  • funkcjonalne (.edu, .org, .gov, .biz);
  • regionalne: (.waw.pl, poznan.pl);
  • globalne: (.com, .eu, .org, .info, .net).

Zarejestrowanie domeny w zdecydowanej większości przypadków wymaga dokonania stosownych opłat – najczęściej corocznych.

Sprawdź również: co to jest DNS, co to jest adres IP, co to jest subdomena, adres URL, co to jest HTTP, co to jest HTTPS

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia domena - domain
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.