Domena (domain) to unikalny i przyjazny dla użytkowników adres, pod którym mogą oni znaleźć interesujące ich usługi w postaci strony WWW czy adresu e-mail.
Domeny obsługiwane są przez DNS (Domain Name System), czyli system, który tłumaczy nazwy domen na adres IP zrozumiały dla robotów sieciowych.
Domena składa się z dwóch elementów:
Po dodaniu do domeny protokołu HTTP lub HTTPS otrzymuje się adres URL. Może tam znaleźć się również subdomena, ale nie jest ona konieczna.
Domeny można podzielić na 4 podstawowe rodzaje.
Domeny krajowe to typ rozszerzenia domeny najwyższego poziomu, zarejestrowany dla różnych krajów.
Przykłady: .pl, .de, .fr, .us, .cz
Domeny funkcjonalne wraz z domenami krajowymi (ccTLD) klasyfikowane są do ogólnych domen najwyższego poziomu. Ich podstawową funkcją jest informowanie o rodzaju prowadzonej działalności.
Przykłady: .edu, .org, .gov, .biz
Domeny funkcjonalne drugiego stopnia są używane w celu identyfikacji stron WWW skupionych na konkretnym obszarze geograficznym lub w ramach regionów dostarczających usługi lokalne.
Przykłady: .waw.pl, .poznan.pl
Domeny globalne należą do ogólnych domen najwyższego poziomu.
Przykłady: .com, .eu, .org, .info, .net
Nazwa domeny i rozszerzenie mają wpływ na SEO, jednak ich znaczenie jest mniejsze niż w przypadku innych czynników, takich jak jakość treści czy link building.
Aby zmaksymalizować korzyści dla SEO, idealna nazwa domeny powinna:
Wiele domen było własnością innych stron internetowych, dlatego upewnij się, że domena, którą zdecydujesz się kupić, ma czystą historię i nie były stosowane w jej ramach taktyki spamowe (np. upychanie słów kluczowych).
W przypadku rozszerzenia zadbaj o to, żeby było dopasowane do kraju lub konkretnego regionu, w którym zamierzasz prowadzić sprzedaż na stronie internetowej.
Za proces rejestracji domeny internetowej w Polsce odpowiada Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Rejestracja domeny odbywa się zgodnie z regulaminem udostępnionym na stronie NASK.
Użytkownik, rejestrując domenę uzyskuje prawo do korzystania z jednej dostępnych nazw domen z bazy danych Internet Number Authority.
Zarejestrowanie domeny w zdecydowanej większości przypadków wymaga dokonania stosownych opłat – najczęściej corocznych.
Sprawdź również: co to jest subdomena
Sprawdź na blogu:
Definicja pojęcia domena - domain
w słowniku otrzymała ocenę
5 / 5 według 11 opinii