CDN co to jest - sieć dostarczania zawartości, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest CDN - sieć dostarczania zawartości, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest CDN?
Co to jest CDN?

CDN (Content Delivery Network, sieci dostarczania zawartości) to rozproszona na całym świecie sieć serwerów. Jej głównym zadaniem jest skrócenie czasu ładowania strony internetowej poprzez zmniejszenie fizycznej odległości pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Content Delivery Network oznacza również większe bezpieczeństwo.

Działanie Content Delivery Network opiera się na następujących elementach:

  • POP, czyli punkty obecności – CDN pobiera, kopiuje i przechowuje content znajdujących się na poszczególnych stronach www;
  • mapowanie – następuje wtedy, gdy użytkownik wysyła żądanie do witryny korzystającej z sieci dostarczania zawartości. Ta wyszukuje serwer, który znajduje się najbliżej lokalizacji użytkownika i odpowiada na żądanie poprzez wyświetlenie wcześniej skopiowanego i przechowywanego contentu; 
  • system routingu – stanowi on gwarancję dostarczenia treści do użytkownika ze znajdującego się najbliżej serwera bez względu na okoliczności.

Sieci dostarczania zawartości są odpowiedzialne za ponad połowę ruchu całego ruchu w internecie. Korzystają z tego rozwiązania zarówno niewielkie przedsiębiorstwa, jak i rynkowi giganci jak Netflix czy Amazon.

Sprawdź również: co to jest serwer

Definicja pojęcia CDN - sieć dostarczania zawartości
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.