CDN co to jest - sieć dostarczania zawartości, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest CDN - sieć dostarczania zawartości, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

CDN (Content Delivery Network, sieci dostarczania zawartości) to rozproszona na całym świecie sieć serwerów. Jej głównym zadaniem jest skrócenie czasu ładowania strony internetowej poprzez zmniejszenie fizycznej odległości pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Content Delivery Network oznacza również większe bezpieczeństwo.

Działanie Content Delivery Network opiera się na następujących elementach:

  • POP, czyli punkty obecności – CDN pobiera, kopiuje i przechowuje content znajdujących się na poszczególnych stronach www;
  • mapowanie – następuje wtedy, gdy użytkownik wysyła żądanie do witryny korzystającej z sieci dostarczania zawartości. Ta wyszukuje serwer, który znajduje się najbliżej lokalizacji użytkownika i odpowiada na żądanie poprzez wyświetlenie wcześniej skopiowanego i przechowywanego contentu; 
  • system routingu – stanowi on gwarancję dostarczenia treści do użytkownika ze znajdującego się najbliżej serwera bez względu na okoliczności.

Sieci dostarczania zawartości są odpowiedzialne za ponad połowę ruchu całego ruchu w internecie. Korzystają z tego rozwiązania zarówno niewielkie przedsiębiorstwa, jak i rynkowi giganci jak Netflix czy Amazon.

Sprawdź również: co to jest serwer

Definicja pojęcia CDN - sieć dostarczania zawartości
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.