Navboost co to jest, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

 • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
 • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
 • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest Navboost, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest Navboost?
Co to jest Navboost?

Navboost to algorytm rankingowy Google, odkryty podczas procesu antymonopolowego Google z Departamentem Sprawiedliwości USA. Navboost został stworzony z myślą o poprawie wyników wyszukiwania dla zapytań nawigacyjnych, czyli takich, gdzie użytkownik szuka konkretnej strony internetowej. 

Algorytm Navboost wykorzystuje kliknięcia użytkowników, aby określić najistotniejsze wyniki. Navboost zapamiętuje poprzednie kliknięcia dla zapytań sprzed 13 miesięcy i segreguje wyniki na podstawie lokalizacji i typu urządzenia (z podziałem na mobilne/stacjonarne)​.

Istnienie Navboost jako algorytmu zostało potwierdzone w wyniku wycieku dokumentacji wyszukiwarki Google (27 maja 2024 roku). W ujawnionych plikach znalazły się informacje na temat tego, że Navboost posiada moduł skupionych na sygnałach kliknięć użytkowników, które są traktowane jako "głosy wyborców".

Czy Navboost to Glue?

Nie, Navboost nie jest tym samym, co Glue. Navboost określany jest często jako "Glue", jednak nie jest to pojęcie synonimiczne. "Glue" (w języku polskim "Klej") to system, który zbiera wszystkie interakcje użytkowników, w tym kliknięcia, najechanie kursorem, przewinięcia, czy przeciągnięcia.

Glue różni się od Navboost tym, że zajmuje się aktywnościami użytkownika podejmowanymi w witrynie, a nie na stronie wyników wyszukiwania.

Glue a Navboost – porównanie

Jak działa Navboost?

Navboost działa poprzez analizę interakcji użytkowników ze stroną wyszukiwania, przede wszystkim kliknięć. Algorytm zapamiętuje, które wyniki były klikane przez internautów, traktując te kliknięcia jako sygnał do wskazania najtrafniejszych wyników. 

W ten sposób strona, która otrzymała więcej kliknięć, może uzyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Navboost koncentruje się również na sygnałach po kliknięciu, takich jak długość czasu spędzonego na stronie. 

Warto zapamiętać również, że Navboost działa dopiero po kliknięciu przez użytkownika w dokument lub stronę internetową, co oznacza, że witryny bez tej interakcji nie mogą skorzystać z tego algorytmu.

Jak Navboost wpływa na SEO?

Navboost ma duży wpływ na SEO, ponieważ kładzie nacisk na czytelność interfejsu użytkownika. Strony internetowe, które są łatwe w nawigacji, posiadają jasną hierarchię informacji oraz strukturę, oferują płynne doświadczenia użytkownika oraz mają większe szanse na zdobycie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Algorytm Navboost wymaga, aby treści na stronach były angażujące i interaktywne, w tym zakłada dodawanie filmów, unikalnych grafik i innych dobrze zaprojektowanych form tekstu.

Navboost a dobre praktyki SEO

Algorytm Navboost dąży do tego, aby witryny internetowe były dobrze zoptymalizowane pod kątem łatwości poruszania się po stronie przez użytkownika.

Poniżej przedstawiliśmy kilka dobrych praktyk SEO, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu lepszych wyników dzięki Navboost.

 1. Jasna hierarchia informacji
  Upewnij się, że Twoja strona ma logiczną i intuicyjną strukturę, z łatwymi do zrozumienia systemami menu, nawigacją „breadcrumbs” i wyraźnym podziałem treści.
  Dzięki temu użytkownicy będą mogli szybko znaleźć to, czego szukają, co zwiększa ich zaangażowanie i pozytywnie wpływa na sygnały, które Navboost analizuje​.
 2. Opisowe URL
  Stosuj opisowe adresy URL, które jasno wskazują na zawartość strony. Pomaga to zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom w lepszym zrozumieniu i klasyfikacji treści, a tym samym w skuteczniejszym pozycjonowaniu strony WWW.
 3. Linkowanie wewnętrzne
  Implementuj strategiczne linkowanie wewnętrzne, aby prowadzić użytkowników i roboty wyszukiwarek przez różne sekcje witryny. Stosowanie odpowiedniego anchor textu, który dokładnie opisuje zawartość linkowanej strony, również jest ważne​.
 4. Design przyjazny dla urządzeń mobilnych
  Optymalizuj swoją stronę pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z internetu za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Zastosowanie zasad responsywnego designu zapewnia płynną nawigację na wszystkich urządzeniach​.
 5. Szybkość ładowania strony
  Popraw szybkość wczytywania strony, ponieważ szybsze strony zapewniają lepsze doświadczenia użytkownika. Optymalizuj obrazy, włączaj cache przeglądarki i korzystaj z sieci dostarczania treści (CDN) w celu poprawy wydajności​ działania witryny.
  Mimo że Navboost pozostaje nie do końca nieujawniony, to skoncentrowanie się na stworzeniu łatwej w nawigacji strony WWW oraz przestrzeganiu najlepszych praktyk Google, prawdopodobnie pomoże dostosować Twoją witrynę do celów algorytmu.

Definicja pojęcia Navboost
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 1 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.