UX co to jest - doświadczenie użytkownika, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest UX - doświadczenie użytkownika, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

UX to skrót pochodzący od angielskiego sformułowania user experience, które oznacza doświadczenie użytkownika. Pojęcie UX należy odnieść do ogółu wrażeń, jakich doświadcza użytkownik korzystający z danego produktu.

O user experience mówi się najczęściej w kontekście stron internetowych, aplikacji czy urządzeń elektronicznych. Projektowanie z uwzględnieniem UX (UX design) pomaga dostarczać użytkownikom pozytywnych doświadczeń dzięki zapewnieniu atrakcyjności wizualnej, funkcjonalności, ergonomiczności i użyteczności.

Pojęcie user experience bywa używane wymiennie z terminem usability (użyteczność), mimo iż dotyczy on jedynie wrażeń, których użytkownik doświadcza podczas bezpośredniego korzystania z produktu.

Im lepsze doświadczenie użytkownika podczas korzystania z produktu, tym większa szansa na wygenerowanie wysokiego współczynnika konwersji.

Ojcem terminu user experience jest Don Norman, który miał olbrzymi wpływ na rozwój UX. Z kolei Peter Morville – kolejny pionier w tej dziedzinie – przygotował model “plastra miodu” obrazującego 7 kluczowych czynników, które należy spełnić, aby dostarczyć użytkownikowi pozytywnych wrażeń. Jakob Nielsen, guru usability, stworzył natomiast 10 heurystyk związanych z projektowaniem UX.

UX składowe
UX według Petera Morville’a

 

Sprawdź również: co to jest UX design, co to jest UX designer, co to jest użyteczność, co to jest współczynnik konwersji

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia UX - doświadczenie użytkownika
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.