UX co to jest - doświadczenie użytkownika, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest UX - doświadczenie użytkownika, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest UX?
Co to jest UX?

UX to skrót pochodzący od angielskiego sformułowania user experience, które oznacza doświadczenie użytkownika. Pojęcie UX należy odnieść do ogółu wrażeń, jakich doświadcza użytkownik korzystający z danego produktu.

O user experience mówi się najczęściej w kontekście stron internetowych, aplikacji czy urządzeń elektronicznych. Projektowanie z uwzględnieniem UX (UX design) pomaga dostarczać użytkownikom pozytywnych doświadczeń dzięki zapewnieniu atrakcyjności wizualnej, funkcjonalności, ergonomiczności i użyteczności.

Pojęcie user experience bywa używane wymiennie z terminem usability (użyteczność), mimo iż dotyczy on jedynie wrażeń, których użytkownik doświadcza podczas bezpośredniego korzystania z produktu.

Im lepsze doświadczenie użytkownika podczas korzystania z produktu, tym większa szansa na wygenerowanie wysokiego współczynnika konwersji.

Ojcem terminu user experience jest Don Norman, który miał olbrzymi wpływ na rozwój UX. Z kolei Peter Morville – kolejny pionier w tej dziedzinie – przygotował model “plastra miodu” obrazującego 7 kluczowych czynników, które należy spełnić, aby dostarczyć użytkownikowi pozytywnych wrażeń. Jakob Nielsen, guru usability, stworzył natomiast 10 heurystyk związanych z projektowaniem UX.

UX składowe
UX według Petera Morville’a

 

Sprawdź również: co to jest UX design, co to jest UX designer, co to jest użyteczność, co to jest współczynnik konwersji

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia UX - doświadczenie użytkownika
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.