UX design (UXD) co to jest - projektowanie doświadczeń użytkownika, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest UX design (UXD) - projektowanie doświadczeń użytkownika, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest UX design?
Co to jest UX design?

Pojęcie UX design (UXD, User Experience design) oznacza z angielskiego "projektowanie doświadczeń użytkownika" i ma na celu zapewnienie użytkownikom dobrych wrażeń podczas korzystania z danego produktu (najczęściej chodzi o strony internetowe czy aplikacje mobilne).

UX design oznacza projektowanie wrażeń użytkownika, czyli dostosowywanie danego rozwiązania czy interfejsu dostosowanego do grupy docelowej. Planowanie interakcji osób z aplikacją lub stroną internetową, możliwych wyborów i potencjalnych trudności służy dbaniu o użyteczność i dostępność danego rozwiązania.

UX design to proces oparty na badaniu potrzeb użytkowników, aby zapewnić im produkt spełniający ich oczekiwania i dający pozytywne emocje.

Definicja UX design jest złożona, obejmuje:

  • planowanie architektury strony,
  • tworzenie hierarchii informacji,
  • projektowanie zorientowane na użytkownika oraz jego wrażeniach,
  • badania potrzeb użytkowników i ich sposobów na wchodzenie w interakcje z produktem,
  • weryfikacja dostępności projektu.

Dzięki User Experience design można poprawić wrażenia użytkowników korzystających ze strony www, co przekłada się na wyższy współczynnik konwersji. Uwzględnienie tego aspektu w projektowaniu witryn jest również dobrze oceniane przez roboty sieciowe Google.

Czym różni się UX design od UI designu?

W tabeli przedstawiliśmy podstawowe różnice pomiędzy terminami UX design a UI design.

 UX designUI design
Zakreskoncentruje się na doświadczeniu użytkownika ze stroną lub aplikacjąskupia się na wizualnych i interaktywnych elementach produktu cyfrowego
Celdąży do poprawy satysfakcji użytkownika poprzez wdrożenie zmian, takich jak łatwość obsługi strony czy aplikacjidąży do stworzenia atrakcyjnej i spójnej komunikacji wizualnej na stronie lub aplikacji
Narzędzia i technikimapy cieplne i prototypynarzędzia graficzne, wybór kolorów, typografii i animacji
Interakcjez jaką łatwością użytkownicy korzystają ze strony/aplikacji oraz jakie podejmują krokijak poszczególne elementy (przyciski, linki) reagują na interakcję użytkownika

Sprawdź również: co to jest UI design, co to jest UI designer, co to jest UX designer

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia UX design - projektowanie doświadczeń użytkownika
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.