Co to jest HTTP - Protokół HTTP - co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | SEMPIRE

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest HTTP - protokół HTTP, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest HTTP?
Co to jest HTTP?

HTTP (Hypertext Transfer Protocol, Protokół HTTP) jest protokołem przesyłania danych między klientem a serwerem sieciowym. Jest to standard komunikowania się ze sobą komputerów. Określa zasady udostępniania informacji i przesyłania danych. Posiada również reguły dotyczące odpowiedzi serwera na żądania.

Jak działa protokół HTTP?

Hypertext Transfer Protocol to typ protokołu, dla którego używane są pliki cookies (ciasteczka), dzięki którym można śledzić działania użytkowników na stronie internetowej. Internauta może sprawdzić, czy dana witryna korzysta z protokołu przesyłania hipertekstu HTTP po sprawdzeniu przedrostka, jakim rozpoczyna się adres URL (http:// bądź https://).

Kody odpowiedzi HTTP są informacjami numerycznymi od serwera WWW, które mówią o przyczynie braku reakcji, jak i samym sposobie reakcji. 

Protokół HTTP funkcjonuje w oparciu o protokół TCP, natomiast samo połączenie TCP/IP odpowiada za transmisję danych pomiędzy klientem a serwerem i nawiązywanie początkowego połączenia pomiędzy nimi.

Do czego służy HTTP?

Protokół HTTP znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach internetu. Wśród najważniejszych funkcji i cech HTTP wymienia się:

  • przesyłanie treści,
  • żądania i odpowiedzi,
  • obsługa hiperłączy i ułatwienie nawigacji pomiędzy stronami,
  • bezstanowość,
  • pobieranie plików,
  • tworzenie RESTfulAPI.

Jakie są różnice pomiędzy HTTP a HTTPS? Porównanie

 HTTPHTTPS
Standardowy port80443
Przedrostek URLhttp://https://
Bezpieczeństwo danychDane nie są bezpieczne – brak szyfrowania.Dane są bezpieczne dzięki szyfrowaniu.
PozycjonowanieNegatywnie wpływa na pozycjonowanie – brak bezpieczeństwa przesyłanych danych może obniżać pozycję w rankingu.Pozytywnie wpływa na pozycjonowanie – z uwagi na bezpieczeństwo danych, jest czynnikiem rankingowym Google.
Doświadczenie użytkownikaNegatywnie wpływa na UX – korzystanie z HTTP może wiązać się z brakiem zaufania do strony i zwiększać współczynnik odrzuceń.Standard nie ma negatywnego wpływu na doświadczenia – jego powszechność czyni go neutralnym.

Sprawdź również: co to jest HTTPS

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia HTTP - protokół HTTP
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.