Pozycjonowanie stron Poradnik! Jak samemu pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google | Sempire
Oferta Black Friday! Pozycjonowanie i kampanie reklamowe w super promocji!

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Pozycjonowanie stron Poradnik! Jak samemu pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google

Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z najlepszych technik marketingu online, która pomaga firmom poprawić widoczność w internecie, przyciągać większy ruch na strony, zdobywać nowych klientów oraz uzyskać więcej konwersji i przychodów.

Poprzez optymalizację i pozycjonowanie strony możesz bez żadnego wysiłku pozyskiwać nowych użytkowników do swojej witryny i szybko przekształcać ich w płacących klientów. Dzięki pozycjonowaniu Twoja strona www stanie się wirtualnym agentem reklamowym – sama zacznie sprzedawać.

Żadna inna strategia marketingowa nie pozwoli Ci być tak blisko Twoich klientów jak pozycjonowanie – w dodatku wtedy, kiedy będą tego potrzebować najbardziej.

Ten przewodnik dla początkujących powstał z myślą, aby pomóc Ci zrozumieć podstawy pozycjonowania oraz pokazać, jak zacząć pozycjonować stronę w wyszukiwarce – samodzielnie i za darmo.

W poradniku o pozycjonowaniu znajdziesz 3 sekcje, dzięki którym zbudujesz solidny fundament wiedzy o promocji strony w Google i zaczniesz budować wysokie pozycje w wyszukiwarce internetowej:

Każda sekcja zawiera bardzo wartościowe informacje o pozycjonowaniu stron, konkretne przykłady, przydatne wskazówki, gotowe rozwiązania i linki do bardziej zaawansowanych materiałów do nauki, dzięki którym będziesz wiedzieć już wszystko na temat SEO.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pozycjonować stronę i szukasz porad dla początkujących, czy znasz już podstawy i chcesz samodzielnie zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, ten przewodnik jest dla Ciebie. Potraktuj go jako kompletny tutorial od A do Z, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces pozycjonowania i będzie skutecznym narzędziem do zdobywania klientów z Google.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i już teraz zacząć pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce lub masz pytania, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze Specjalistą SEO, który niezobowiązująco i całkowicie za darmo wykona analizę Twojej witryny i przedstawi najlepsze rozwiązania dla skutecznego pozycjonowania w Google.

pozycjonowanie stron poradnik krok po kroku dla początkujących

Informacje ogólne o pozycjonowaniu

Z tej części przewodnika dowiesz się:

  • co to jest i na czym polega pozycjonowanie stron internetowych,
  • jak działa pozycjonowanie i jaki ma wpływ na wyniki wyszukiwania,
  • dlaczego pozycjonowanie jest ważne w rozwoju firm i zwiększaniu sprzedaży,
  • kiedy pozycjonowanie ma sens i jest potrzebne,
  • jakie korzyści przynosi pozycjonowanie stron.

Co to jest i co znaczy pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron to działania, których celem jest zwiększenie ilości i jakości ruchu pochodzącego z naturalnych wyników wyszukiwania (np. Google) na wyszukiwane przez użytkowników słowa kluczowe.

Im lepsza pozycja strony w organicznych wynikach wyszukiwania, tym większa liczba wejść na stronę, bardziej wartościowy ruch i większa sprzedaż produktów lub usług.

Pozycjonowanie to pojęcie używane zamiennie z SEO – stanowi skrót od angielskiego wyrażenia Search Engine Optimization, które oznacza dosłownie optymalizację stron pod wyszukiwarki internetowe, celem poprawy widoczności, wzrostu wartościowego ruchu oraz wejść na stronę z naturalnych wynikach wyszukiwania.

Źródłem ruchu w pozycjonowaniu mogą być różne rodzaje wyszukiwań – te ogólne i najbardziej popularne, pochodzące z domyślnego paska wyszukiwarki, jak i bardziej precyzyjne, pochodzące z wyszukiwarki grafik, wyszukiwarki wideo czy wyszukiwarki wiadomości.

Do ruchu z pozycjonowania nie zalicza się bezpośrednich wejść na stronę, a także przekierowań z płatnych form reklamy, takich jak Google Ads.

Pozycjonowanie stron dotyczy przede wszystkim wyszukiwarki internetowej Google. Decyduje o tym jej zasięg i popularność – światowy udział Google na rynku wyszukiwarek wynosi ponad 90%.

enlightened

W pozycjonowaniu stron chodzi o to, aby użytkownik od razu trafił na Twoją stronę w wyszukiwarce i kupił produkt lub usługę.

Pozycjonowanie dąży do tego, aby Google ocenił Twoją stronę jako najlepszą dla użytkownika i umieścił ją najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie nie ma ograniczeń. Dzięki SEO Twoja strona może wyświetlać się w wyszukiwarce na setki, a nawet tysiące nazw produktów i usług, które sprzedajesz.

Jeżeli chcesz rozwijać swój biznes, pozyskiwać nowych klientów z wyszukiwarki i sukcesywnie zwiększać sprzedaż, Twoja witryna musi być na pierwszej stronie w Google.

Dodatkowy poradnik:

Jak działa pozycjonowanie stron?

Aby zrozumieć, jak działa pozycjonowanie stron internetowych, trzeba najpierw poznać mechanizm działania wyszukiwarki, czyli to, w jaki sposób Google dostarcza użytkownikom wyniki najbardziej pasujące do ich zapytania.

Google to w pełni zautomatyzowana wyszukiwarka internetowa, która działa w 3 etapach: skanowanie, indeksowanie, wyświetlanie wyników wyszukiwania.

Skanowanie

Skanowanie stron to proces, w którym Googlebot znajduje nowe oraz zaktualizowane witryny, aby pobrać znajdujący się na nich tekst, obrazy oraz pliki wideo. Etap ten można nazwać wykrywaniem adresów URL, czyli zdobywaniem informacji o tym, jakie strony występują w internecie.

Indeksowanie

Indeksowanie stron to proces, w którym robot sieciowy Google analizuje pobrany tekst, obrazy czy materiały wideo, aby rozpoznać tematykę witryny, a następnie przechować te informacje w dużej bazie danych nazywanej indeksem wyszukiwarki. Etap indeksowania strony polega na tym, że jest ona dodawana do bazy Google na podstawie zawartych na niej słów kluczowych.

Wyświetlanie wyników wyszukiwania i pozycja w rankingu

Gdy użytkownik szuka informacji w Google, zautomatyzowane systemy rankingowe najpierw przeszukują w indeksie pasujące strony, a następnie zwracają wyniki, które są najtrafniejsze i najbardziej przydatne pod kątem zapytania.

O zdobyciu pierwszej pozycji w Google decyduje ponad 200 czynników rankingowych. Algorytm wyszukiwarki dokładnie analizuje każdą stronę internetową, mając na uwadze wszystkie te czynniki, a następnie dokonuje finalnej oceny jakościowej i określa, jak wysoko w rankingu bezpłatnych wyników wyszukiwania powinna znaleźć się dana witryna.

Google daje wskazówki, na co zwracać szczególną uwagę, aby zdobyć pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania – są to podstawy optymalizacji strony. Aby maksymalnie dopasować się do możliwie wielu czynników rankingowych, należy w procesie pozycjonowania stron uwzględnić kilka najważniejszych obszarów:

  • badanie słów kluczowych – analiza i dobór najlepszych fraz, których używają klienci, kiedy szukają Twoich produktów lub usług,
  • optymalizacja SEO – poprawa elementów technicznych na stronie (tzw. on-page SEO),
  • optymalizacja treści – poprawa treści na stronie i dostosowanie oferty w celu zwiększenia sprzedaży (tzw. on-page SEO),
  • link building i content marketing – promocja na innych stronach w internecie, aby więcej klientów dotarło do Twojej oferty (tzw. off-page SEO),
  • analityka internetowa – systematyczne monitorowanie pozycji strony i efektów pozycjonowania, analizowanie zachowań użytkowników.

Dodatkowy poradnik:

Dlaczego pozycjonowanie stron w Google jest potrzebne?

Google przeprowadza miliardy wyszukiwań. Z wyszukiwarki tej korzysta 9/10 użytkowników na świecie, którzy każdego dnia szukają produktów, usług, informacji i opinii.

Pierwsza strona w Google ma dla użytkowników największe znaczenie – tylko 1% przechodzi na drugą stronę wyników wyszukiwania.

W pierwszy wynik w Google klika prawie 40% użytkowników.

Wniosek jest oczywisty:

jeżeli chcesz mieć więcej klientów i więcej sprzedawać, Twoja strona musi być wypozycjonowana na pierwszej stronie Google.

Usługa pozycjonowania stron to właściwy wybór, jeśli:

  • potencjalni klienci szukają Twoich produktów lub usług w internecie,
  • Twoje produkty lub usługi rozwiązują problemy, z którymi potencjalni klienci zwracają się do wyszukiwarki,
  • chcesz skutecznie zwiększyć sprzedaż na swojej stronie www,
  • zależy Ci na dotarciu do pierwszych klientów z internetu,
  • szukasz pomocy w uzyskaniu jak największej liczby klientów,
  • chcesz zwiększyć przychody ze strony internetowej,
  • szukasz taniej i skutecznej formy reklamy w internecie,
  • zastanawiasz się, dlaczego Twoja witryna nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania,
  • chcesz umieścić witrynę na pierwszej stronie wyszukiwarki Google,
  • chcesz wyświetlać się na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania,
  • chcesz, aby więcej użytkowników widziało Twoje produkty i usługi,
  • zależy Ci na mocnym zwiększeniu ruchu organicznego z wyszukiwarki,
  • szukasz doświadczonego partnera od optymalizacji stron www,
  • poszukujesz agencji SEO / SEM, która kompleksowo zajmie się pozycjonowaniem Twojej strony w wyszukiwarce internetowej.

Dodatkowy poradnik:

Jakie korzyści daje pozycjonowanie stron?

Jeżeli Twoja domena jest na pierwszej stronie w Google, to wyświetla się wielu klientom. Jeżeli ma dużo wyświetleń i jest zoptymalizowana, to ma dużo wejść. Jeżeli ma dużo wejść i zawiera dobre treści, to więcej sprzedaje.

Wniosek jest oczywisty:

jeżeli chcesz więcej sprzedawać, musisz zacząć pozycjonować swoją stronę w wyszukiwarce internetowej.

  • Pozycjonowanie pozwala dotrzeć do 99% Twoich klientów.
  • Pozycjonowanie zapewnia wysoką pozycję w wynikach organicznych, w które klika 86% Twoich klientów.
  • SEO pozwala dotrzeć do 70% zdecydowanych klientów, którzy szukają Twoich produktów w wyszukiwarce.
  • Pozycjonowanie może generować ponad 50% całkowitego ruchu na Twojej stronie.
  • Pozycjonowanie odpowiada za 10-krotnie wyższy ruch od mediów społecznościowych.
  • SEO może przynieść nawet 7-krotny zwrot z inwestycji.
  • Pozycjonowanie generuje dużo wartościowych leadów.
  • Pozycjonowanie może odpowiadać za wzrost przychodów nawet o 40%.
  • SEO może obniżyć koszt pozyskania klienta nawet o 87%.
  • Pozycjonowanie jest tańsze od tradycyjnych form marketingu.

Dodatkowy poradnik:

Poradnik krok po kroku, jak pozycjonować stronę samemu

W tej części przewodnika:

  • dowiesz się, od czego zacząć pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google,
  • poznasz najważniejsze zasady pozycjonowania,
  • poznasz elementy pozycjonowania, które decydują o widoczności strony w wyszukiwarce Google,
  • znajdziesz praktyczne porady i tutoriale, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces pozycjonowania strony www,
  • dowiesz się, jak samodzielnie pozycjonować strony internetowe,
  • wykorzystasz wiedzę o pozycjonowaniu w praktyce,
  • odkryjesz skuteczne sposoby i najlepsze praktyki optymalizacji oraz pozycjonowania stron, zdobywania pierwszych pozycji i pozyskiwania wartościowego ruchu z wyszukiwarki.

Krok 1: Określ i zbadaj serwisy konkurencyjne

Analiza konkurencji to bardzo ważny krok w procesie pozycjonowania strony, ponieważ pozwala na zebranie kluczowych informacji o działaniach prowadzonych przez firmy z Twojej branży w ramach zwiększania widoczności i pozyskiwania ruchu z wyszukiwarki takiej jak Google czy Bing.

Znając techniki pozycjonowania, jakimi posługują się konkurencyjne strony internetowe, aby zajmować najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, pozyskiwać klientów i zwiększać sprzedaż, będziesz o krok naprzód w swoich działaniach SEO.

Dzięki analizie SEO konkurencji:

  • zidentyfikujesz strony internetowe, z którymi konkurujesz lub chcesz konkurować o pierwsze pozycje w wyszukiwarce,
  • poznasz słowa kluczowe, na które pozycjonuje się Twoja konkurencja,
  • dowiesz się, jaki ruch organiczny generują te frazy kluczowe i ile z nich jest w TOP 50, TOP 10 i TOP 3 wyników wyszukiwania,
  • poznasz orientacyjny czas, od kiedy konkurencja stosuje aktywne pozycjonowanie,
  • sprawdzisz, jak wygląda profil linkowy konkurencji – ile witryn i z jakim autorytetem prowadzi do stron konkurencyjnych,
  • zweryfikujesz liczbę zaindeksowanych stron konkurencji – ile z nich wyświetla się w wynikach wyszukiwania,
  • poznasz wiek domeny – dowiesz się, kiedy utworzone zostały strony konkurencji i w jakim czasie zdobyły topowe pozycje w wynikach wyszukiwania,
  • sprawdzisz, które strony konkurencji są najlepiej wypozycjonowane i generują największy ruch z wyszukiwarki,
  • przeprowadzisz analizę content GAP, dzięki której znajdziesz słowa kluczowe, na które pozycjonują się strony Twoich konkurentów, a na które Twoja strona nie jest widoczna wysoko w Google,
  • przeprowadzisz analizę techniczną stron konkurencji, weryfikując adresy URL, meta tagi, nagłówki H1-H6, grafiki, zabezpieczenia, dane strukturalne, mapy strony, wydajność oraz linkowanie wewnętrzne,
  • oszacujesz czas i budżet potrzebny na pozycjonowanie i osiągnięcie wysokich pozycji w Google w celu uzyskania naturalnego ruchu z wyszukiwarki,
  • przygotujesz skuteczną strategię pozycjonowania, która pozwoli Ci zdobyć pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Wypisz swoich bezpośrednich konkurentów biznesowych.
  2. Sporządź listę haseł, produktów lub usług, które przychodzą Ci na myśl w związku z Twoją działalnością i ofertą.
  3. Wpisz w wyszukiwarkę każde z zebranych haseł pojedynczo i sprawdź, które strony wyświetlają się na pierwszej stronie wyszukiwarki jako wyniki organiczne – to adresy stron Twojej konkurencji SEO.
  4. Wykorzystaj płatne narzędzia do pozycjonowania, aby upewnić się, że poprawnie określiłeś swoją konkurencję.
  5. Skorzystaj z narzędzia Ubersuggest, Semstorm lub Senuto i sprawdź słowa kluczowe, na które pozycjonuje się Twoja konkurencja. Przeanalizuj pozycje słów kluczowych.
  6. Zbadaj backlinki konkurencji – możesz użyć do tego narzędzia Ahrefs Backlink Checker.
  7. Sprawdź liczbę zaindeksowanych stron konkurencji – wpisz w wyszukiwarkę komendę site: i nazwę strony konkurencji bez spacji.
  8. Sprawdź wiek domeny konkurencji, korzystając z bazy WHOIS.
  9. Znajdź podstrony, które generują największy ruch organiczny w serwisach konkurencji – możesz wykorzystać do tego narzędzie Semstorm.
  10. Wykonaj analizę content GAP, korzystając z narzędzia SEMrush Keyword Gap lub Ahrefs.
  11. Zweryfikuj, jakie adresy URL stosują witryny konkurencji.
  12. Sprawdź treść title i meta description, korzystając z narzędzia: podgląd tytułu i opisu strony w Google.
  13. Przeanalizuj treści i słowa kluczowe, jakie zawierają nagłówki H1 i H2.
  14. Sprawdź, jak wygląda optymalizacja obrazów.
  15. Sprawdź zastosowanie protokołu HTTPS na stronach konkurencji.
  16. Porównaj zastosowane dane strukturalne w witrynach konkurencji.
  17. Sprawdź, jak została wdrożona mapa strony u konkurencji.
  18. Zbadaj szybkość ładowania stron konkurencyjnych, korzystając z narzędzia PageSpeed Insights.
  19. Zweryfikuj linkowanie wewnętrzne, korzystając na przykład z narzędzia Screaming Frog.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Analiza konkurencji powinna być głównym etapem pozycjonowania, poprzedzającym keyword research i tworzenie strategii SEO.
  • Analizując konkurencję w SEO, skup się na zidentyfikowaniu najważniejszych konkurentów w wyszukiwarce, ocenie doboru i zastosowania słów kluczowych, a także zbadaniu stopnia optymalizacji technicznej oraz linków przychodzących.
  • Pamiętaj, że w pozycjonowaniu kluczowe jest zidentyfikowanie konkurentów w Google, czyli stron internetowych, które rywalizują z Tobą o najlepsze słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania organicznego.
  • Twoi konkurenci w wynikach wyszukiwania mogą różnić się od bezpośrednich konkurentów biznesowych.
  • Aby nie polegać wyłącznie na intuicji i nie mylić konkurentów SEO z konkurentami biznesowymi, należy korzystać z narzędzi analitycznych.
  • Do kompletnej analizy konkurencji posłużą Ci narzędzia SEO: Semstorm, Senuto, SEMrush, Ahrefs czy Screaming Frog.
  • Jeżeli nie masz dostępu do płatnych narzędzi SEO lub czujesz, że proces ten może okazać się dla Ciebie zbyt skomplikowany, skorzystaj z bezpłatnej analizy konkurencji.

Szczegółowy samouczek:

Krok 2: Wybierz słowa kluczowe i przyporządkuj je do podstron

Słowa kluczowe to wyrażenia, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, aby znaleźć produkty, usługi i informacje. Frazy kluczowe stanowią podstawę pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach, ponieważ odzwierciedlają to, czego szukają Twoi potencjalni klienci.

pozycjonowanie stron słowa kluczowe

Rodzaje słów kluczowych, które możesz wykorzystać w swojej strategii pozycjonowania strony:

  • fat head – ogólne frazy kluczowe, wyróżniające się dużą liczbą zapytań i konkurencyjnością, zbudowane z 1-2 słów (np. materace),
  • chunky middle – odzwierciedlające bardziej szczegółowe zapytania, zbudowane z 2-3 słów (np. materace piankowe),
  • long tail – bardzo precyzyjne frazy z długiego ogona, zbudowane zwykle z więcej niż 3 słów, wykorzystywane w pozycjonowaniu szerokim (np. materace na wymiar producent).

pozycjonowanie rodzaje fraz kluczowych

Podział słów kluczowych ze względu na intencję wyszukiwania (search intent):

  • frazy informacyjne – zaczynające się od pytań i pasujące do bloga (np. jaki jest dobry materac do spania),
  • frazy transakcyjne – składające się z nazwy produktu, kategorii czy usługi i pasujące do strony oferty (np. materac Rumba Hilding),
  • frazy nawigacyjne – dotyczące konkretnych osób, firm czy stron internetowych i pasujące do strony głównej (np. materace sklep).

Jeśli nikt nie szuka w Google tego, o czym piszesz na stronie, nie uzyskasz żadnego ruchu z wyszukiwarki. Zanim opublikujesz jakąkolwiek stronę, dla której chcesz pozyskiwać ruch organiczny z wyszukiwarki, upewnij się, że podstrona tworzona jest pod słowa kluczowe, które mają potencjał, a więc są wyszukiwane przez Twoich potencjalnych klientów.

W procesie pozycjonowania dobór słów kluczowych do podstrony umożliwi Ci tzw. keyword research. Jest to etap odkrywania wartościowych fraz, które Twoi docelowi klienci wpisują w wyszukiwarkę, aby znaleźć produkty, usługi i informacje.

Dzięki badaniu słów kluczowych:

  • dowiesz się, czego szukają Twoi potencjalni klienci i jakich słów używają, aby to znaleźć,
  • sprawdzisz, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje strony Twoja konkurencja – jaki ruch generują i ile z tych fraz jest jest wypozycjonowane w TOP 50, TOP 10 czy TOP 3,
  • sprawdzisz, które słowa kluczowe u konkurencji generują największy ruch z wyszukiwarki,
  • poznasz miesięczną liczbę wyszukiwań słów kluczowych,
  • sprawdzisz trudność słów kluczowych,
  • określisz potencjał biznesowy i potencjał ruchu słów kluczowych,
  • zdecydujesz, na jakie słowa kluczowe kierować swoje prace pozycjonerskie pod kątem ich rodzaju (frazy ogólne czy precyzyjne), rynku docelowego (frazy lokalne, ogólnopolskie czy międzynarodowe) oraz intencji wyszukiwania (frazy informacyjne, transakcyjne czy nawigacyjne).

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Przeprowadź burzę mózgów i wypisz  słowa kluczowe – hasła, produkty lub usługi, które pierwsze przychodzą Ci na myśl w związku z Twoją działalnością i ofertą. Użyjesz ich jako punktu wyjścia w kolejnym etapie tego procesu (patrz punkt 3).
  2. Skorzystaj z narzędzia Ahrefs, Ubersuggest, SEMrush, Senuto lub Semstorm i sprawdź, na jakie słowa kluczowe pozycjonują się Twoi konkurenci  – które z nich znajdują się w TOP 10 i generują największy ruch.
  3. Użyj narzędzia do badania słów kluczowych, aby znaleźć więcej propozycji i fraz, których Twoi konkurenci jeszcze nie uwzględnili w swojej strategii pozycjonowania – pomoże Ci w tym na przykład Google Keyword Planner. Narzędzie poprosi Cię o wpisanie początkowego słowa kluczowego, którego następnie użyje do wygenerowania listy z propozycjami fraz.
  4. Sprawdź liczbę wyszukiwań potencjalnych fraz, korzystając z narzędzi do badania słów kluczowych.
  5. Sprawdź trudność słów kluczowych, korzystając z narzędzia Ahrefs lub KWFinder – dzięki temu określisz, jak trudne będzie pozycjonowanie strony pod konkretne wyrażenie.
  6. Oceń potencjalny ruch dla danego słowa kluczowego, korzystając z narzędzia Keywords Explorer od Ahrefs.
  7. Określ potencjał biznesowy poszczególnych słów kluczowych – dzięki temu ustalisz priorytety na liście fraz.
  8. Wybierz słowa kluczowe, które mają potencjał, są trafne i dopasowane do Twoich aktualnych możliwości – jeżeli dopiero zaczynasz pozycjonowanie, rozważ, czy nie skupić się początkowo na frazach long tail – rzadziej wyszukiwanych, ale wyróżniających się wyższą konwersją.
  9. Włącz do swojej strategii pozycjonowania tylko te słowa kluczowe, które umożliwią Ci tworzenie treści zgodnych z intencjami wyszukiwania.
  10. Przyporządkuj wybrane słowa kluczowe odpowiednim stronom docelowym (landing page), aby spełnić intencję wyszukiwania.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Nie polegaj wyłącznie na swojej intuicji, tworząc treści losowo i kierując je na przypadkowe słowa kluczowe.
  • Korzystaj z narzędzi umożliwiających wybór odpowiednich słów kluczowych do pozycjonowania: Google Keyword Planner, Google Search Console, Google Trends, Ubersuggest, Semstorm, Senuto, Ahrefs, Keyword Tool czy Answer The Public.
  • Jeśli chcesz uzyskać ruch związany z wyszukiwaniem, Twoja strategia pozycjonowania strony powinna uwzględniać słowa kluczowe, których szukają użytkownicy.
  • Najlepszym sposobem na rozpoczęcie procesu badania słów kluczowych będzie analiza konkurencji i sprawdzenie, jakie słowa kluczowe generują największy ruch organiczny na stronach konkurencyjnych.
  • Liczba wyszukiwań jest ważnym wskaźnikiem, który pozwoli Ci oszacować popularność słowa kluczowego, ale jeśli chcesz przewidzieć, jaki ruch możesz uzyskać z wyszukiwania organicznego, przeanalizuj potencjał ruchu dla danej frazy.
  • Trudność słowa kluczowego pomoże Ci oszacować, jak dopracowany musi być content i ile linków powinno prowadzić do Twojej strony internetowej, aby znalazła się w TOP 10 Google, na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania.
  • Jeżeli chcesz kierować daną podstronę na wiele powiązanych słów kluczowych, upewnij się, że mają taką samą intencję.
  • Zrozumienie intencji wyszukiwania każdego słowa kluczowego pomoże Ci lepiej oszacować, jakiego rodzaju stronę powinieneś utworzyć i co na niej przedstawić, aby zaspokoić potrzeby użytkowników.
  • Nie pomijaj w swojej strategii pozycjonowania fraz long tail, które mają mniejszą popularność, ale dają dużą szansę na konwersję, w tym finalizację zakupu.

Szczegółowy samouczek:

Krok 3: Wybierz wersję strony z www lub bez www i wykonaj przekierowania

Przedrostek “www” to element składowy adresu URL. Dawniej wszystkie strony internetowe zaczynały swoje adresy od www. Dziś stosowanie przedrostka “www” nie jest konieczne, ale mimo to nadal masz do wyboru:

  • wersję adresu z www (www.example.com),
  • wersję adresu bez www (example.com). 

Wyszukiwarka traktuje je jako dwa różne adresy prowadzące do dwóch odrębnych stron. Twoja domena może funkcjonować zarówno z www, jak i bez www. 

Do pozycjonowania strony musisz wybrać jedną, główną wersję domeny i wykonać przekierowanie 301, aby uniknąć sytuacji, w której każda z nich będzie indeksowana osobno, co w rezultacie doprowadzi do utworzenia kopii witryny i utrudni promowanie serwisu w wyszukiwarce. 

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę swojej domeny i sprawdź, która wersja domeny jest indeksowana przez roboty wyszukiwarki.
  2. Zbadaj profil linków, biorąc pod uwagę obecny stopień indeksacji i to, do której wersji domeny prowadzi większość odnośników zewnętrznych.
  3. Wybierz wersję domeny z www, jeśli po analizie profilu linkowego okaże się, że prowadzi do niej większość odnośników zewnętrznych i to właśnie wersje linków z www są częściej indeksowane przez roboty wyszukiwarki.
  4. Wybierz wersję domeny bez www, jeśli po analizie profilu linkowego okaże się, że prowadzi do niej większość odnośników zewnętrznych i to właśnie wersje linków bez www są częściej indeksowane przez roboty wyszukiwarki.
  5. Utwórz przekierowanie 301 na wybraną wersję domeny, korzystając z darmowego narzędzia: generator .htaccess.
  6. Sprawdź poprawność linkowania wewnętrznego.
  7. Zweryfikuj wersje adresów w mapie strony (sitemap).
  8. Upewnij się, że Twoje narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics czy Google Search Console, są skonfigurowane pod docelową wersję strony.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Pamiętaj, aby wybrać jedną, główną wersję domeny – z www lub bez www.
  • Jeżeli Twoja witryna jest nowa, z punktu widzenia pozycjonowania nie ma znaczenia, jaką wersję domeny wybierzesz – to raczej kwestia brandingu i spełnienia potrzeb grupy docelowej.
  • Jeżeli Twoja witryna istnieje w sieci przynajmniej kilka miesięcy i ma historię linkowania, z punktu widzenia pozycjonowania ma znaczenie, którą wersję wybierzesz – najlepiej tę, która ma więcej linków przychodzących. Istotne jest, aby w miarę możliwości backlinki prowadziły bezpośrednio do domeny, bez konieczności używania przekierowania 301.
  • Brak ujednoliconej wersji domeny może powodować powstanie kopii całej witryny w indeksie Google i utrudnia budowanie prawidłowego profilu linkowego, co może skutkować niższą pozycją w rankingu wyszukiwarki.
  • Utworzenie przekierowania z www na bez www lub odwrotnie ułatwia użytkownikom dotarcie do Twojej strony – dzięki temu trafią na nią niezależnie od tego, jaką wersję adresu wpiszą w przeglądarki internetowe – tę z www lub bez www.
  • Jeżeli Twoja strona jest dostępna pod dwiema wersjami adresu URL (z www i bez www), upewnij się, że przekierowanie 301 prowadzi do preferowanej wersji, czyli tej, która jest lepiej zaindeksowana, ma większy ruch organiczny i posiada więcej linków zwrotnych z innych domen.

Szczegółowe samouczki:

Krok 4: Zadbaj o bezpieczeństwo strony i zastosuj certyfikat SSL oraz protokół HTTPS

HTTP i HTTPS to protokoły umożliwiające przesyłanie danych przez internet. Są elementem składowym adresów URL informującym o tym, czy strona jest zabezpieczona przed przechwyceniem danych przez osoby niepowołane.

  • http://example.com – podstawowa wersja adresu, używająca niezabezpieczonego protokołu HTTP,
  • https://example.com – wersja adresu używająca zabezpieczonego protokołu HTTPS, który szyfruje przesyłane dane.

HTTPS jest bezpieczniejszą wersją protokołu HTTP i standardem dla współczesnych stron internetowych. Wykorzystuje certyfikat SSL, aby zabezpieczyć stronę przed przechwytywaniem danych.

SSL to rodzaj uwierzytelnienia, które szyfruje komunikację pomiędzy serwerem strony internetowej a klientem (przeglądarką internetową), zabezpieczając dane osobowe, loginy, hasła, a także transakcje realizowane w bankowości elektronicznej i systemach płatności online.

Strona, która posiada certyfikat SSL, ma odpowiednie oznaczenie na pasku adresu URL: https:// zamiast http:// oraz symbol zamkniętej kłódki. Jeżeli witryna nie jest zabezpieczona, pojawia się ostrzeżenie.

pozycjonowanie strona zabezpieczona protokół https i certyfikat ssl

pozycjonowanie strona niezabezpieczona brak https i ssl

Z punktu widzenia pozycjonowania i UX największe znaczenie ma protokół domeny w wersji HTTPS i certyfikat SSL, ponieważ wyszukiwarka Google traktuje je jako czynnik rankingowy, a użytkownicy darzą większym zaufaniem strony, które zapewniają im bezpieczeństwo.

Wybierz protokół HTTPS, jeśli:

  • zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu strony i chcesz, aby Twoja witryna zajmowała pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania – roboty wyszukiwarki lepiej oceniają witryny zabezpieczone dzięki certyfikatom SSL / TLS, a oficjalne wytyczne Google mówią, żeby używać protokołu HTTPS,
  • posiadasz na swojej stronie formularze i zależy Ci na zabezpieczeniu danych osobowych użytkowników,
  • prowadzisz sklep internetowy i zależy Ci na zabezpieczeniu płatności online,
  • chcesz wzmocnić user experience i zwiększyć współczynnik konwersji.

Wybierz protokół HTTP tylko i wyłącznie, jeśli:

  • nie działa wersja strony z protokołem HTTPS.

Utworzenie stałego przekierowania 301 pozwoli na:

  • ujednolicenie protokołu domeny,
  • zabezpieczenie strony przed powstawaniem duplikatów i uniknięcie podwójnej indeksacji witryny (wyszukiwarka traktuje adres strony z HTTP i HTTPS jako dwie oddzielne domeny),
  • zbudowanie prawidłowego profilu linkowego witryny,
  • poprawę pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zweryfikuj protokół strony – wpisz w pasek przeglądarki adres z przedrostkiem https:// i sprawdź, czy masz zainstalowany certyfikat SSL (jest to warunek konieczny do wykonania przekierowania z HTTP na HTTPS). Jeżeli nie masz certyfikatu SSL zapytaj o niego w firmie, u której masz wykupiony hosting.
  2. Zaloguj się na serwer FTP.
  3. Otwórz plik tekstowy .htaccess.
  4. Skorzystaj z darmowego narzędzia, aby wykonać przekierowanie 301 – generator .htaccess.
  5. Skopiuj wygenerowaną za pomocą narzędzia formułę i wklej ją w pliku .htaccesss na samej górze.
  6. Zaktualizuj plik na serwerze.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Domyślnie wybieraj protokół HTTPS, jeśli zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu strony i zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom.
  • Protokół HTTP wybieraj tylko wtedy, gdy HTTPS nie działa poprawnie lub jest niemożliwy do wdrożenia.
  • Zanim zainstalujesz certyfikat SSL, upewnij się, czy strona już go nie posiada.
  • Pamiętaj, aby ujednolicić wersję protokołu domeny, stosując stałe przekierowanie 301.

Szczegółowe samouczki:

Krok 5: Zainstaluj statystyki Google Analytics

Google Analytics to darmowe narzędzie do analizy ruchu i zachowania użytkowników na stronie internetowej. Dostarcza niezbędnych danych, które wykorzystasz w swojej strategii pozycjonowania, pozyskiwania ruchu, zwiększania sprzedaży i monitorowania efektów.

Google Analytics pozwoli Ci zmierzyć następujące parametry:

  • liczba wejść na stronę przez wyniki płatne i wyniki organiczne,
  • średni czas spędzany na stronie przez użytkowników,
  • dane geograficzne pokazujące, skąd użytkownik przeszedł na stronę,
  • bounce rate – ile osób opuściło witrynę bez podjęcia jakichkolwiek czynności,
  • liczba nowych użytkowników na stronie,
  • rodzaje urządzeń, z jakich korzystają użytkownicy,
  • liczba podstron serwisu, które użytkownik odwiedził podczas jednej sesji.

Dzięki Google Analytics:

  • sprawdzisz efekty pozycjonowania,
  • szczegółowo przeanalizujesz procesy zachodzące pomiędzy kliknięciem w wynikach wyszukiwania a konwersją,
  • lepiej ukierunkujesz swoją strategię pozycjonowania,
  • ustawisz cele, zdarzenia i śledzenie zakupów,
  • zaczniesz efektywnie zarządzać i optymalizować płatne kampanie Google Ads,
  • wygenerujesz raporty obrazujące najważniejsze statystyki.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Sprawdź, czy na Twojej stronie znajduje się kod śledzenia.
  2. Jeżeli nie, załóż i skonfiguruj konto Google Analytics: https://marketingplatform.google.com/about/analytics/.
  3. Zaimplementuj kod śledzący na stronie, aby Google Analytics mógł gromadzić dane z Twojej witryny – skorzystaj w tym celu z narzędzia Google Tag Manager. Alternatywnym rozwiązaniem może być wklejenie fragmentu kodu HTML lub zainstalowanie wtyczki do systemu CMS, która połączy stronę z usługą GA.
  4. Zweryfikuj, czy kod śledzenia jest widoczny na wszystkich stronach Twojego serwisu i czy działa poprawnie.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Analizuj wykresy wielkości ruchu organicznego, dzięki którym zweryfikujesz, czy pozycjonowanie strony przynosi oczekiwane rezultaty i pozyskuje dla Ciebie coraz więcej użytkowników z wyszukiwarki.
  • Mierz współczynnik odrzuceń – to czynnik behawioralny, który mówi m.in. o tym, czy użytkownik jest zadowolony z tego, co prezentujesz na stronie – może mieć zatem wpływ na pozycję Twojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
  • Sprawdzaj lokalizację użytkowników odwiedzających stronę, zwłaszcza jeśli stosujesz pozycjonowanie lokalne.
  • Analizuj nowych i powracających użytkowników, by sprawdzać na bieżąco, ile nowych osób odwiedza Twoją stronę z wyników wyszukiwania Google i czy stratega pozycjonowania działa długofalowo.
  • Mierz ruch odsyłający – dzięki temu sprawdzisz, czy link building przynosi oczekiwane efekty w postaci wzrostu popularności Twojej strony.

Szczegółowy samouczek:

Krok 6: Zainstaluj narzędzie Google Search Console

Google Search Console to darmowe narzędzie, które wykorzystasz do analizowania i optymalizowania widoczności strony internetowej w wyszukiwarce Google.

GSC jest podstawowym źródłem danych na temat pozycjonowania stron internetowych i narzędziem, z którego powinni korzystać specjaliści SEO oraz administratorzy stron internetowych.

Dzięki Google Search Console:

  • sprawdzisz informacje o skuteczności pozycjonowania strony, takie jak łączna liczba kliknięć, łączna liczba wyświetleń, średni CTR, średnia pozycja strony,
  • znajdziesz informacje o jakości strony,
  • poznasz podstawowe wskaźniki internetowe,
  • dowiesz się, ile i jakie adresy URL są dobrej jakości, a jakie wymagają poprawienia,
  • zobaczysz, jak wygląda obsługa na urządzeniach mobilnych,
  • dowiesz się, czy strony są użyteczne czy nieużyteczne, ile ich jest oraz dlaczego strony nie będą dobrze wyglądać na telefonie,
  • poznasz szczegóły dotyczące zastosowanych na stronie ulepszeń (menu nawigacyjne, FAQ, logo, fragmenty opinii),
  • sprawdzisz, czy wobec serwisu podjęto działania ręczne (kary od Google) oraz czy występują problemy z bezpieczeństwem witryny,
  • sprawdzisz liczbę zaindeksowanych przez wyszukiwarkę stron w Google,
  • sprawdzisz, dlaczego niektóre strony nie są zindeksowane,
  • szybciej zgłosisz stronę do przeindeksowania przez roboty wyszukiwarki,
  • odczytasz ważne komunikaty i problemy dotyczące indeksacji,
  • sprawdzisz plik robots.txt,
  • zgłosisz mapę witryny (sitemap) dla robotów wyszukiwarek,
  • będziesz monitorować na bieżąco efekty pozycjonowania strony w Google oraz CTR,
  • uzyskasz dostęp do danych o linkach przychodzących do Twojego serwisu,
  • odczytasz stronę w identyczny sposób, jak widzi ją wyszukiwarka,
  • przeanalizujesz linkowanie wewnętrzne oraz linkowanie zewnętrzne,
  • zrzekniesz się niechcianych linków przychodzących, które szkodzą Twojemu profilowi linkowemu,
  • zdiagnozujesz problemy z wersją mobilną strony i AMP,
  • usprawnisz proces pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Załóż konto Google Search Console: https://search.google.com/search–console/about.
  2. Wybierz jeden z dwóch typów usługi: domenę (jeśli GSC ma monitorować wszystkie subdomeny i protokoły, których używa Twój serwis) lub prefiks adresu URL (jeśli GSC ma monitorować tylko adresy URL powiązane z wpisanym adresem i zgodne z określonym protokołem) i wprowadź adres strony w okno wybranej usługi.
  3. Zweryfikuj własność domeny za pomocą jednej z dostępnych metod – plik HTML, tag HTML, Google Analytics, Menedżer tagów Google lub dostawca nazwy domeny.
  4. Kliknij przycisk “Wykonano” – wówczas zalogujesz się na konto GSC ze zweryfikowaną witryną.
  5. Jeżeli chcesz dodać do panelu GSC więcej adresów URL (z innymi protokołami lub prefiksami) należących do tej samej lub innej domeny, rozwiń listę u góry menu bocznego i wybierz opcję “Dodaj usługę”.
  6. Zweryfikuj usługę dla pozostałych wersji domen.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • W Google Search Console możesz obserwować wiele adresów URL naraz – narzędzie pozwala na analizowanie aż do 1000 usług przypisanych do konta.
  • Dodane adresy URL będą widoczne na rozwijanej liście w menu bocznym.
  • Aby przełączać się pomiędzy poszczególnymi usługami, wystarczy wybierać pozycje, które znajdują się na liście.
  • Najszybszą i najłatwiejszą metodą weryfikacji własności domeny będzie Google Analytics – wystarczy, że strona, którą masz połączoną z GA, należy do konta, za pomocą którego konfigurujesz GSC – weryfikacja nastąpi wówczas natychmiast.

Szczegółowy samouczek:

Krok 7: Sprawdź indeksację i dostępność strony dla robotów wyszukiwarek

Indeksowanie stron to proces, podczas którego roboty Google analizują Twoją stronę, a następnie dodają ją do bazy zwanej indeksem wyszukiwarki. Dzięki zebraniu i skategoryzowaniu przeróżnych informacji na temat Twojej witryny mogą ją wyświetlać w wynikach wyszukiwania jako odpowiedź na zapytania użytkowników związane z jej treścią.

Indeks wyszukiwarki można przyrównać do indeksu bibliotecznego – roboty Google wyszukują strony internetowe po słowach kluczowych – tak jak książki przeszukiwane są po określonej tematyce.

Dodanie strony do indeksu wyszukiwarki to jeden z pierwszych etapów pozycjonowania – najpierw roboty muszą zaindeksować Twoją witrynę, aby następnie algorytm Google mógł ją ocenić i umieścić w rankingu.

Prawidłowe indeksowanie jest niezbędne, aby:

  • wyświetlać strony w wynikach wyszukiwania Google,
  • znaleźć się w rankingu wyszukiwarki i konkurować z innymi witrynami o pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania,
  • zajmować pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania,
  • zadbać o skuteczne pozycjonowanie strony,
  • zacząć zdobywać nowych klientów z wyszukiwarki, generować wartościowy ruch organiczny na stronie i zwiększać sprzedaż.

Podczas pozycjonowania w większości przypadków roboty sieciowe nie mają problemu ze znalezieniem nowych stron internetowych i dodaniem ich do indeksu wyszukiwarki – robią to automatycznie w trakcie przeszukiwania internetu, a więc nie ma konieczności ręcznego zgłaszania strony do indeksowania.

Niekiedy jednak może zdarzyć się, że roboty sieciowe pominą witrynę i nie uwzględnią jej w indeksie wyszukiwarki lub proces indeksowania strony trwa bardzo długo, co wydłuża również pozycjonowanie. Wpływ na szybkość indeksowania strony w wyszukiwarce mogą mieć między innymi błędy związane z optymalizacją strony lub jej niska reputacja.

Najczęstsze powody braku indeksacji strony przez wyszukiwarkę Google:

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Sprawdź, czy Twoja strona została zaindeksowana w Google – zastosuj w tym celu komendę site: bezpośrednio w wyszukiwarce lub skorzystaj z narzędzia Google Search Console.
  2. Jeśli Twoja strona internetowa nie jest dostępna w bazie wyszukiwarki, zaloguj się do panelu GSC.
  3. Skorzystaj z funkcji “Sprawdzenie adresu URL”.
  4. Wybierz opcję “Poproś o zindeksowanie”.
  5. Upewnij się, że Twoja strona zawiera dyrektywy umożliwiające indeksowanie.
  6. Zweryfikuj, czy plik robots.txt nie blokuje przed indeksowaniem strony.
  7. Użyj narzędzia Siteliner i upewnij się, że Twoja strona nie ma zduplikowanej treści.
  8. Skorzystaj z narzędzia PageSpeed, dzięki któremu możliwa będzie analiza szybkości ładowania strony.
  9. Skorzystaj z narzędzi analizujących stronę, aby zweryfikować i usunąć błędne tagi noindex.
  10. Skorzystaj z narzędzia Screaming Frog i upewnij się, że do każdej strony prowadzi odnośnik.
  11. Upewnij się za pomocą GSC lub Ahrefs, że do Twojej strony prowadzi wiele, dobrej jakości linków typu follow.
  12. Sprawdź, czy każdy nowy adres URL w Twoim serwisie został dodany do mapy witryny.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Strony internetowe są zwykle automatycznie indeksowane przez roboty wyszukiwarki. Jeżeli jednak zależy Ci na czasie i szybszych efektach pozycjonowania, poproś Google o zindeksowanie strony w GSC – dodanie witryny do indeksu zaraz po jej utworzeniu.
  • Jeżeli pomimo upływu czasu zauważysz, że Twoja strona nie została dodana do indeksu wyszukiwarki, sprawdź, czy nie znajdują się na niej błędy uniemożliwiające indeksowanie.
  • Pamiętaj, aby przestrzegać podstawowych zasad dotyczących wyszukiwarki Google – dzięki temu Twoja witryna będzie przyjazna dla robotów wyszukiwarki, co zwiększy szanse na wyświetlanie jej w wynikach wyszukiwania i wesprze proces pozycjonowania.
  • Indeksacja strony może trwać od kilku dni do kilku tygodni – wiedząc, jak działa wyszukiwarka Google, i stosując zaprezentowane powyżej dobre praktyki, możesz przyspieszyć ten proces.
  • Pamiętaj, że indeksowanie strony to nie to samo co rankingowanie – najpierw roboty Google muszą przeanalizować Twoją witrynę i dodać ją do bazy wyszukiwarki, żeby potem algorytm Google mógł ją ocenić i na tej podstawie umieścić w rankingu.

Szczegółowy samouczek:

Krok 8: Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych

Google korzysta z indeksowania zorientowanego na urządzenia mobilne, a to oznacza, że indeksuje i porządkuje treści na podstawie mobilnych wersji stron internetowych. Dawniej do oceniania trafności strony pod względem zapytania użytkownika używał wersji desktopowej – na komputery.

Mobile-First Index to odpowiedź na potrzeby współczesnych internautów i rosnącą liczbę wyszukiwań na urządzeniach mobilnych.

światowy ruch z urządzeń mobilnych 2015-2023
Światowy ruch z urządzeń mobilnych w latach 2015-2023

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych jest ważne w pozycjonowaniu, ponieważ:

  • ponad połowa użytkowników wyszukiwarki Google korzysta z urządzeń mobilnych,
  • większa liczba potencjalnych klientów widzi na co dzień wersję mobilną Twojej strony www,
  • Google skanuje i indeksuje strony www głównie jako klient-smartfon,
  • Google zaleca dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych w swojej oficjalnej dokumentacji i traktuje to jako czynnik rankingowy,
  • zapewnia użytkownikom lepsze wrażenia, a więc poprawia UX,
  • ma olbrzymi wpływ na parametr, jakim jest konwersja,
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Sprawdź, czy Twoja strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych, przeprowadzając test optymalizacji mobilnej (Google Mobile-Friendly Test: https://search.google.com/test/mobile-friendly) lub korzystając z narzędzia Google Search Console.
  2. Sprawdź wersję mobilną dla każdego typu strony w swoim serwisie (strona główna, strona kategorii, strona usługi, strona produktu itp.).
  3. Zweryfikuj dodatkowo ręcznie poprawność wyświetlania się strony na urządzeniach mobilnych – nawet jeśli przejdziesz test mobilności pozytywnie, nie zakładaj automatycznie, że witryna nie zawiera innych poważnych błędów zakłócających jej odbiór na urządzeniach mobilnych.
  4. Upewnij się, że Googlebot może uzyskać dostęp do treści i zasobów wersji mobilnej oraz renderować je.
  5. Użyj tych samych meta robots w wersji mobilnej i stacjonarnej strony.
  6. Zadbaj o to, aby użytkownik szybko znalazł niezbędne informacje na stronie w wersji mobilnej.
  7. Upewnij się, że mobilna wersja strony nadal zawiera ważne linki wewnętrzne i nie pominęła kluczowych elementów nawigacyjnych, na przykład w celu stworzenia mniejszego menu i zaoszczędzenia miejsca.
  8. Upewnij się, że wersja mobilna strony zawiera te same treści, co wersja na komputery.
  9. Używaj tych samych nagłówków w witrynie mobilnej i komputerowej.
  10. Upewnij się, że wersja mobilna i stacjonarna mają te same uporządkowane dane.
  11. Stosuj te same metadane (title i meta description) w obu wersjach witryny.
  12. Sprawdź zdjęcia w wersji mobilnej strony pod kątem sprawdzonych metod pozycjonowania (https://developers.google.com/search/docs/appearance/google-images).
  13. Sprawdź filmy w wersji mobilnej strony pod kątem sprawdzonych metod pozycjonowania (https://developers.google.com/search/docs/appearance/video). 
  14. Upewnij się, że stan strony błędu jest taki sam w witrynach mobilnych i stacjonarnych.
  15. Unikaj fragmentarycznych adresów URL w wersji mobilnej.
  16. Sprawdź linki hreflang w oddzielnych mobilnych adresach URL.
  17. Zadbaj o to, aby elementy atrybutu rel=canonical były prawidłowe w mobilnej i komputerowej wersji strony.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Zapoznaj się z oficjalnym dokumentem Google, w którym znajdziesz najlepsze praktyki oraz typowe błędy, które mogą spowodować, że Twoja witryna nie będzie gotowa do indeksowania zorientowanego na urządzenia mobilne, co może doprowadzić do spadku pozycji w rankingu (https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-first-indexing).
  • Jeżeli czujesz, że proces dostosowania strony do urządzeń mobilnych może być dla Ciebie zbyt skomplikowany, skorzystaj z pomocy web developera lub agencji SEO.
  • Pamiętaj, że nie ma oddzielnego indeksu dla urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych. Istnieje jeden indeks wyszukiwarki Google, a to oznacza, że jeśli nie masz wersji dostosowanej do urządzeń mobilnych, wersja na komputery nadal może zostać uwzględniona w indeksie.
  • Jeżeli zależy Ci jednak na skutecznym pozycjonowaniu strony internetowej, poprawie UX i większej konwersji, zadbaj o responsywność strony.

Szczegółowy samouczek:

Krok 9: Zadbaj o szybkość wczytywania strony

Prędkość strony to parametr odzwierciedlający czas potrzebny do załadowania witryny i wejścia z nią w interakcję.

jak ładuje się zawartość strony

Internauci zwracają dużą uwagę na szybkość wczytywania stron, ponieważ chcą jak najszybciej znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Skoro poprawa prędkości witryny w znacznym stopniu rzutuje na wrażenia użytkowników, pośrednio wpływa również na pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarce Google.

Warto jednak podkreślić, że dla wyszukiwarki wciąż najważniejszym czynnikiem rankingowym jest spełnienie intencji użytkownika.

Google oficjalnie przyznaje, że jeśli strona internetowa jest wolna, ale zawiera wysokiej jakości treść, która trafnie odpowiada na wyszukiwane przez użytkowników hasła, nadal może mieć wysoką pozycję w rankingu (źródło: developers.google.com).

Poprawa szybkości strony jest ważna, ponieważ:

  • wpływa pozytywnie na ogólne wrażenia internautów,
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń,
  • zwiększa konwersję,
  • ma bezpośredni wpływ na UX witryny,
  • może mieć wpływ na poprawę pozycji w rankingu.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Sprawdź szybkość strony za pomocą darmowego narzędzia Google PageSpeed Insights.
  2. Zweryfikuj dodatkowo ręcznie szybkość ładowania strony internetowej.
  3. Przeanalizuj wydajność strony dla wersji mobilnej i desktopowej.
  4. Sprawdź prędkość dla wszystkich ważnych typów stron w swoim serwisie (strony głównej, stron produktowych oraz stron kategorii).
  5. Jeżeli wynik prędkości strony jest nieprawidłowy (zaznaczony na czerwono) lub prawidłowy, ale ręczna weryfikacja wykaże spore problemy z ładowaniem się strony, zastosuj poniższe wskazówki optymalizacyjne.
  6. Zwróć uwagę na czynniki Core Web Vitals, które mają bezpośredni wpływ na jakość i czas ładowania się strony internetowej. 
  7. Zadbaj o kompresję obrazów, które zajmują dużą część rozmiaru Twojej strony – możesz użyć do tego narzędzi Caesium Image Compressor, Mass Image Compressor lub wtyczki do WordPressa WP Smush.
  8. Wyczyść i skompresuj swój kod – ogranicz do minimum zasoby HTML (korzystając z narzędzia HTMLMinifier), CSS (korzystając z narzędzi CSSNano i csso) i JavaScript (korzystając z narzędzia UglifyJS).
  9. Zaktualizuj hosting, przechodząc na wersję premium lub serwer dedykowany.
  10. Aktywuj buforowanie przeglądarki za pomocą pliku .htaccess.
  11. Zaimplementuj CDN.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Prędkość witryny to czynnik, który ma pośredni wpływ na pozycjonowanie stron internetowych – jeśli jest niski, zwiększa liczbę cofnięć do wyników wyszukiwania. Poprawa prędkości strony ma pozytywny wpływ przede wszystkim na współczynnik konwersji.
  • Z punktu widzenia działań optymalizacyjnych pod kątem pozycjonowania dużo większe znaczenie mają inne czynniki, dlatego jeśli Twoja strona ma poprawną prędkość, nie musisz skupiać się na jej maksymalizacji.
  • Nie ma oficjalnego progu, ale jednym z powszechnych zaleceń jest ładowanie witryny w mniej niż 3 sekundy – potwierdza to badanie Google, które mówi, że 53% użytkowników mobilnych opuszcza strony, których ładowanie trwa dłużej niż 3 sekundy (źródło: thinkwithgoogle.com).
  • Jeżeli analizujesz prędkość swojej strony za pomocą narzędzia Google PageSpeed Insights, sugeruj się tym, że każdy wynik poniżej 50 można uznać za słaby pod kątem oceny szybkości strony.

Szczegółowy samouczek:

Krok 10: Poinformuj Google, których stron nie ma uwzględniać w indeksowaniu

Nie wszystkie strony w Twoim serwisie powinny być indeksowane przez roboty Google. Mogą to być strony logowania, formularze, archiwa blogów, strony autorów, regulamin, polityka prywatności, polityka cookies – czysto funkcjonalne lub mało znaczące w kontekście pozycjonowania.

Do indeksu wyszukiwarki warto dodawać wyłącznie te strony, które chcesz pozycjonować w Google, i które mają potencjał do pokazywania się wysoko na wyszukiwane przez użytkowników słowa kluczowe.

Możesz wykluczyć strony z indeksowania za pomocą dyrektywy noindex, którą należy ustawić za pomocą tagu lub nagłówka odpowiedzi HTTP, linków kanonicznych lub pliku robots.txt.

Stosowanie dyrektywy noindex za pomocą tagu

Kiedy Googlebot wyodrębni regułę noindex podczas indeksowania strony, całkowicie wyeliminuje ją z wyników wyszukiwania, niezależnie od tego, czy na innych stronach znajdują się linki prowadzące do niej.

Jeśli chcesz zapobiec indeksowaniu strony przez wszystkie wyszukiwarki obsługujące dyrektywę noindex, umieść w sekcji tej strony poniższy tag <meta>.

<meta name=”robots” content=”noindex”>

Jeśli chcesz zapobiec indeksowaniu strony tylko przez roboty wyszukiwarki Google, umieść w sekcji tej strony poniższy tag <meta>.

<meta name=”googlebot” content=”noindex”>

Stosowanie dyrektywy noindex za pomocą nagłówka odpowiedzi HTTP

Zamiast umieszczania tagu możesz w odpowiedzi użyć nagłówka HTTP X-Robots-Tag z wartością noindex lub none. Ta metoda sprawdzi się w przypadku zasobów w formacie innym niż HTML, takich jak pliki graficzne, wideo czy PDF. 

Poniżej przykład użycia tagu X-Robots-Tag w nagłówku HTTP:

HTTP/1.1 200 OK
(...)
X-Robots-Tag: noindex
(...)

Używanie tagu rel=”canonical”

Jeśli Twoja witryna zawiera zduplikowane wersje tej samej strony, musisz pomóc Google wybrać właściwy link kanoniczny, czyli ten adres strony, który ma zostać zindeksowany, a więc uznany za najbardziej reprezentatywny spośród zbioru duplikatów w serwisie.

Jeśli wyraźnie nie wskażesz, który adres URL jest kanoniczny, Google sam dokona wyboru lub uzna oba adresy za równorzędne, co może przynieść niepożądane efekty pozycjonowania strony.

Kanoniczny adres URL warto stosować dla zbioru duplikatów stron w Twojej witrynie, aby:

  • określić, która z nich ma być widoczna w wynikach wyszukiwania,
  • skonsolidować sygnały linków,
  • nie tracić czasu na indeksowanie zduplikowanych stron.

Aby oznaczyć duplikaty stron i wskazać stronę kanoniczną, dodaj element <link> z atrybutem rel=”canonical” do sekcji <head>:

<link rel="canonical" href="adres URL strony, która ma być indeksowana" />

link kanoniczny

Używanie pliku robots.txt

Możesz użyć pliku robots.txt, aby zablokować robotom Google dostęp do wybranych zasobów strony. Ta metoda blokowania adresów URL ma jednak swoje ograniczenia:

  • niektóre roboty indeksujące mogą nie stosować się do poleceń w pliku robots.txt,
  • każdy robot wyszukiwarki inaczej interpretuje składnię,
  • strona zablokowana w pliku robots.txt nadal może być indeksowana, jeśli prowadzą do niej linki z innych witryn,
  • robots.txt nie rozdziela link juice – jeśli dana strona w serwisie ma dobre linki przychodzące, ale musi zostać zablokowana, moc płynąca z linków zgromadzonych na tej stronie nie zostanie przekazana innym stronom.

Robots.txt skutecznie blokuje indeksację, ale tę metodę należy stosować tylko w ostateczności.

Aby określić ścieżki, do których nie mają uzyskać dostępu roboty indeksujące wskazane w wierszu user-agent, należy zastosować regułę disallow.

Przykład użycia:

User-Agent: *
Disallow:/katalog-prywatny/

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku 

  1. Sprawdź, czy strony, których nie chcesz wyświetlać w wynikach wyszukiwania, zostały zindeksowane w Google – zastosuj w tym celu komendę site: dla każdej tej strony w wyszukiwarce lub skorzystaj z narzędzia Google Search Console.
  2. Wybierz jeden z opisanych powyżej sposobów wykluczenia strony z indeksowania: dyrektywę noindex za pomocą tagu lub nagłówka odpowiedzi HTTP, link kanoniczny lub plik robots.txt.
  3. Regularnie monitoruj swoją witrynę pod kątem problemów z pozycjonowaniem – dzięki temu uchronisz się przed stratami ruchu związanymi z błędami w indeksowaniu (np. kiedy ważne strony nie zostaną przez pomyłkę zindeksowane).

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Pamiętaj, aby wykluczyć z indeksowania wyłącznie strony, które nie mają pojawiać się w wynikach wyszukiwania.
  • Zarówno tag , jak i X-Robots-Tag działają równie dobrze. O wiele łatwiej jest jednak dodać metatag noindex do strony, zwłaszcza w przypadku systemu WordPress.
  • Możesz połączyć regułę noindex z innymi regułami, które kontrolują indeksowanie treści, np. z podpowiedzią nofollow, informującą roboty Google, aby nie podążały za linkiem umieszczonym na stronie.
  • Strony z tagiem noindex w dłuższej perspektywie nie przekazują żadnych linków innym stronom, a więc nawet jeśli witryna jest “noindex, follow”, na dłuższą metę nie będzie różnić się od strony “noindex, nofollow” dla Google.
  • Nie używaj reguły noindex w przypadku zduplikowanych treści w Twojej witrynie – aby skonsolidować zduplikowane strony lepszym sposobem będzie użycie tagów kanonicznych.
  • Nie używaj pliku robots.txt do wyboru strony kanonicznej.
  • Jeśli strona jest zablokowana za pomocą pliku robots.txt, nadal może pojawiać się w wynikach wyszukiwania, ale bez meta description.
  • Blokuj indeksowanie za pomocą pliku robots.txt tylko w ostateczności.

Szczegółowe samouczki:

Krok 11: Zadbaj o właściwą strukturę strony i nawigację

Struktura strony odzwierciedla sposób grupowania treści – pokazuje, jak jest ona zorganizowana i powiązana ze sobą w witrynie.

Dobra architektura strony pomaga użytkownikom i robotom wyszukiwarek znaleźć to, czego szukają – treść w niej umieszczona jest w logicznej hierarchii i pogrupowana wokół kluczowych stron, które wychodzą ze strony głównej witryny.

pozycjonowanie prosta architektura strony

pozycjonowanie skomplikowana struktura strony

Dobrze zaplanowana architektura witryny oparta jest na tak zwanych klastrach tematycznych, a więc grupach treści, które koncentrują się wokół głównego tematu i oferują wiele możliwości wewnętrznego linkowania, aby zatrzymać czytelników na stronie, tworząc tym samym supplemental content, czyli treść uzupełniającą dany temat..

Poniżej znajdziesz przykładowe klastry tematyczne ze stroną filarową (tzw. Pillar Page).

pozycjonowanie stron w Google klastry tematyczne

Korzystanie z klastrów tematycznych pomaga zbudować wysoki topical authority, który jest niezbędny do zdobycia pierwszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Starannie zaplanowana architektura informacji na stronie jest ważna, ponieważ:

  • pomaga robotom wyszukiwarek znaleźć i zindeksować wszystkie strony w Twojej witrynie,
  • pomaga użytkownikom łatwiej znajdować niezbędne informacje i nawigować po treści,
  • grupuje treści tematycznie i sprawia, że strony są łatwo dostępne za pomocą jak najmniejszej liczby kliknięć,
  • ma pozytywny wpływ na UX,
  • poprawia konwersje,
  • wspiera pozycjonowanie strony,
  • umożliwia prawidłowy przepływ mocy linków,
  • zwiększa autorytet strony i jej tematyczność,
  • zapobiega wystąpieniu zjawiska, jakim jest kanibalizacja słów kluczowych.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Przygotuj wstępny szkic struktury strony – skorzystaj w tym celu z oprogramowania do tworzenia map myśli, np. Xmind.
  2. Sprawdź, jak zbudowane są struktury stron u Twojej konkurencji.
  3. Skorzystaj z danych, które dostarczy Ci badanie słów kluczowych, mając na uwadze liczbę wyszukiwań i potencjał ruchu organicznego.
  4. Dokonaj grupowania słów kluczowych – wybierz frazy dla każdej kategorii, określ typy stron i utwórz hierarchie – podkategorie, podstrony czy filtry.
  5. Zidentyfikuj strony najwyższego poziomu i rozwiń je na niezbędne głębsze poziomy.
  6. Zastosuj płaską strukturę witryny, dzięki której użytkownicy dotrą do dowolnej strony w Twojej witrynie za pomocą kilku kliknięć.
  7. Zaplanuj elementy nawigacji w witrynie, pamiętając o tym, aby użytkownicy mogli wygodnie przełączać się między najważniejszymi stronami.
  8. Wykorzystaj stałe elementy strony (nawigacja w menu, stopka, sidebar), w których umieścisz linki do stron docelowych.
  9. Zastosuj breadcrumbs, czyli nawigację okruszkową, dzięki której ułatwisz poruszanie się po witrynie, zwłaszcza jeśli użytkownik trafi na stronę o większym zagłębieniu.
  10. Stosując linkowanie wewnętrzne, pamiętaj o tym, aby anchor text odpowiadał głównej frazie kluczowej.
  11. Zadbaj o to, aby nawigacja wewnętrzna była tekstowa, a nie obrazkowa.
  12. Stosuj zasadę FLC oraz uwzględnij przepływ link juice przy układaniu nawigacji pod kluczowe podstrony w witrynie.
  13. Zadbaj o to, aby nawigacja była dostosowana do każdego rodzaju urządzenia.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Nie lekceważ znaczenia starannie zaplanowanej struktury witryny i wpływu, jaki może mieć na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce.
  • Zanim zaczniesz opracowywać strukturę witryny, zastanów się nad tym, jak strony w Twojej witrynie odnoszą się do siebie nawzajem – jak odgałęziają się od strony głównej i są pogrupowane w głębszych katalogach.
  • Twoja witryna nie powinna być przypadkowym zbiorem stron – zadbaj o to, aby był to zorganizowany zbiór treści, który jest łatwy w nawigacji i zrozumieniu zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników.
  • Klastry tematyczne stanowią skuteczne podejście do tworzenia architektury strony, ponieważ pomagają w grupowaniu powiązanych ze sobą treści i wprowadzają logiczną strukturę linków wewnętrznych.
  • Upewnij się, że nie masz problemów z głębokością struktury witryny – płaska architektura strony jest zdecydowanie lepsza pod kątem UX i pozycjonowania strony.
  • Eksperci ds. użyteczności sugerują, że znalezienie dowolnej strony w witrynie powinno zająć maksymalnie 3 kliknięcia, ale traktuj tę radę raczej jako wskazówkę, a nie sztywną regułę.
  • Upewnij się, że w Twojej witrynie nie występują strony osierocone (orphan pages), a więc takie, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne.
  • Zadbaj o to, aby domyślna, podstawowa nawigacja znajdowała się w górnej części strony. Dodatkową nawigację możesz umieścić w stopce strony.
  • Im głębsza staje się struktura Twojej witryny, tym większa konieczność zastosowania nawigacji okruszkowej – takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku średnich i dużych sklepów internetowych.

Szczegółowe samouczki:

Krok 12: Zadbaj o przyjazne adresy URL

Przyjazny adres URL to jasny, czytelny i łatwy do zrozumienia adres strony internetowej, który pozwala określić jej tematykę i zawartość. Jest łącznikiem pomiędzy użytkownikiem a treściami, które udostępniasz w swojej witrynie, dlatego ma duży wpływ na UX i pozycjonowanie strony internetowej.

Przyjazne adresy URL są ważne, ponieważ:

  • organizują strukturę witryny,
  • zwiększają użyteczność strony,
  • pomagają wyszukiwarkom zrozumieć zawartość witryny,
  • są czynnikiem rankingowym,
  • ułatwiają pozycjonowanie stron internetowych,
  • zwiększają kliknięcia w wynikach wyszukiwania,
  • ułatwiają linkowanie do strony.

pozycjonowanie stron internetowych budowa adresu URL

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zadbaj o logiczną strukturę adresów URL.
  2. Zainspiruj się tytułami stron w adresach URL.
  3. Użyj krótkich adresów URL.
  4. Zadbaj o proste, czytelne i zrozumiałe adresy URL.
  5. Umieść słowa kluczowe w adresach URL.
  6. Użyj małych liter.
  7. Użyj łączników (-) zamiast podkreśleń (_).
  8. Usuń z adresów URL znaki specjalne i diakrytyczne.
  9. Unikaj dat w adresach URL.
  10. Unikaj używania złożonych i dynamicznych parametrów w adresach URL.
  11. Zadbaj o to, aby adresy URL zachęcały do kliknięcia i udostępnienia.
  12. Użyj protokołu HTTPS w swoich adresach URL.
  13. Użyj subdomen tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
  14. Zadbaj o dobrą nazwę domeny.
  15. Wybierz odpowiednią domenę najwyższego poziomu (TLD), która zwiększy zaufanie użytkowników.
  16. Użyj podfolderów, aby zapewnić lepszą hierarchię.
  17. Jeśli to konieczne, użyj maksymalnie 2 folderów w adresie URL.
  18. Unikaj zbyt częstej zmiany adresów URL.
  19. Jeśli zmienisz adres URL, zrób przekierowanie 301 ze starego adresu na nowy.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Według specyfikacji sitemaps.org maksymalna długość adresu URL wynosi 2048 znaków.
  • Jeżeli zależy Ci na najlepszych efektach pozycjonowania, zadbaj o to, aby Twoje adresy URL były możliwie najkrótsze, a pozycjonowane frazy kluczowe znalazły się w pierwszych 70 znakach.
  • Nie ma odgórnego limitu słów kluczowych w adresach URL, ale dla lepszego pozycjonowania staraj się używać maksymalnie 1-2 fraz – unikniesz w ten sposób zjawiska, jakim jest keyword stuffing.
  • Możesz dodać geolokalizację do adresu URL, jeśli stosujesz pozycjonowanie lokalne.
  • Rozważ całkowitą zmianę struktury adresów URL tylko wtedy, gdy zauważysz problemy z UX, skanowaniem, indeksowaniem i pozycjonowaniem strony internetowej.

Szczegółowy samouczek:

Krok 13: Utwórz mapę witryny w wersji XML i HTML

Mapa strony to plik zawierający listę podstron serwisu internetowego. Może uwzględniać także inne informacje o Twojej witrynie, np. datę ostatniej aktualizacji strony, alternatywne wersje językowe, pozostałe pliki dostępne na stronie oraz powiązania pomiędzy nimi.

2 najpopularniejsze formaty map witryn:

  • mapa XML (sitemap XML) – plik przeznaczony dla robotów wyszukiwarki,
  • mapa HTML (sitemap HTML) – plik przeznaczony głównie dla użytkowników, ale wykorzystywany również przez Google i analizowany przez roboty wyszukiwarki do lepszego zrozumienia hierarchii strony i dotarcia do głębokich podstron.

Mapa witryny w wersji XML:

<!--?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?-->
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
  <url>
    <loc>https://www.example.com/foo.html</loc>
    <lastmod>2022-06-04</lastmod>
  </url>
</urlset>

przykładowa mapa witryny w formacie XML

Mapa witryny w wersji HTML:

https://www.example.com/file1.html
https://www.example.com/file2.html

Utworzenie mapy witryny w wersji XML i HTML jest ważne, ponieważ:

  • pomaga wyszukiwarkom odczytywać wszystkie strony w Twoim serwisie,
  • umożliwia szybkie indeksowanie stron, które dopiero zostały utworzone,
  • poprawia ocenę indeksacji stron nowopowstałych,
  • informuje Google, które strony i pliki są ważne w Twojej witrynie,
  • pomaga użytkownikom w nawigacji i odnalezieniu właściwych podstron,
  • wpływa pozytywnie na pozycjonowanie strony i user experience.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Utwórz mapę witryny w wersji XML i HTML: ręcznie (za pomocą edytora tekstowego, jeśli Twój serwis zawiera mniej niż kilkadziesiąt adresów URL), za pomocą systemu CMS (np. w przypadku WordPressa dzięki użyciu wtyczki Yoast) lub automatycznie za pomocą narzędzi do generowania map witryn (jeśli Twój serwis zawiera więcej niż kilkadziesiąt adresów URL) np. Screaming Frog czy https://www.xml-sitemaps.com/.
  2. Stosuj spójne, pełne i zrozumiałe adresy URL w mapie strony.
  3. Jeśli dana podstrona jest dostępna pod różnymi adresami URL, wybierz preferowany adres, który ma być wyświetlany w wynikach wyszukiwania (link kanoniczny) i uwzględnij go w mapie witryny zamiast dodawania wszystkich adresów URL, które prowadzą do tej samej treści.
  4. W pliku mapy witryny użyj kodowania UTF-8.
  5. Pamiętaj, aby adresy URL zawierały odpowiednie kody zmiany znaczenia w przypadku znaków innych niż alfanumeryczne i łacińskie.
  6. Użyj atrybutu hreflang, aby poinformować Google o alternatywnych wersjach językowych Twojej strony.
  7. Podziel duże mapy witryn na mniejsze.
  8. Użyj rozszerzenia map witryn, jeśli w wersji XML chcesz wskazać dodatkowe typy multimediów, np. filmy czy obrazy.
  9. W pliku mapy witryny w wersji HTML nie umieszczaj nic poza adresami URL.
  10. Możesz zastosować dowolną nazwę pliku tekstowego, ale pamiętaj, aby miała rozszerzenie .txt (np. mapa_strony.txt).
  11. Opublikuj mapę strony w katalogu głównym witryny.
  12. Odnośnik do mapy witryny w wersji HTML umieść w stopce strony.
  13. Mapę w formacie XML koniecznie zgłoś w GSC i opcjonalnie umieść jej adres w pliku robots.txt.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Każda strona, która ma wyświetlać się w wynikach wyszukiwania i którą chcesz pozycjonować w wyszukiwarce, powinna znaleźć się w mapie witryny.
  • Jeśli wyszukiwarka nie znajdzie Twoich stron, nie będzie w stanie ich zaindeksować, a jeśli ich nie zaindeksuje, to nie wyświetlą się one w wynikach wyszukiwania i nie zajmą wysokich pozycji.
  • Mapa strony w wersji HTML pomoże użytkownikom poruszać się po stronie i znaleźć potrzebne treści.
  • To, na jakiej pozycji umieścisz dany adres URL w mapie strony, nie ma znaczenia – roboty wyszukiwarki nie indeksują adresów URL według kolejności, którą wskażesz w Twojej mapie witryny.
  • Mapy witryn nie mogą przekraczać 50 MB i zawierać więcej niż 50 000 adresów URL.
  • Możesz utworzyć więcej map witryn lub stworzyć plik indeksu map witryn, który wskaże listę map stron.

Szczegółowe samouczki:

Krok 14: Umieść wartościowe treści

Google oficjalnie przyznaje, że treść na stronie jest najsilniejszym czynnikiem rankingowym. Jednak nie wszystkie teksty plasują się na pierwszych pozycjach w rankingu i pozyskują ruch organiczny z wyszukiwarki.

Tylko treści ciekawe, przydatne i stworzone na tematy, których użytkownicy szukają w wyszukiwarce, wpłyną pozytywnie na Twoją witrynę, wspierając jej pozycjonowanie.

pozycja strony w wyszukiwarce a czytanie tekstów SEO

SEO copywriting to sztuka pisania wartościowych tekstów, spełniających intencje użytkowników i zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek. W tworzeniu treści pod pozycjonowanie kluczowe jest ukierunkowanie na określone słowa kluczowe, które odzwierciedlają zamiar wyszukiwania i są powiązane tematycznie ze stroną internetową.

Koncepcja SEO copywritingu zakłada, że:

  • dzięki najlepszym praktykom pozycjonowania użytkownik znajdzie tekst w wynikach wyszukiwania i przejdzie na stronę internetową,
  • dzięki najlepszym praktykom copywritingu przeczyta ten tekst z zaciekawieniem, rozwiąże swój problem lub zaspokoi potrzebę i wykona określone działanie, a więc wygeneruje konwersję.

Treści SEO na stronie są ważne, ponieważ:

  • są najważniejszym czynnikiem rankingowym, gdyż wyszukiwarka Google jest domyślnie wyszukiwarką tekstową,
  • zwiększają tematyczność strony,
  • ułatwiają indeksację i ocenę strony przez roboty wyszukiwarki,
  • mają olbrzymi wpływ na skuteczne pozycjonowanie strony w wyszukiwarce,
  • wspomagają pozycjonowanie szerokie,
  • odpowiadają na potrzeby użytkownika,
  • pomagają zatrzymać użytkownika i wydłużyć czas przebywania na stronie,
  • mają wpływ na współczynnik konwersji,
  • kreują wizerunek eksperta.

SEO copywriting ma sens, jeśli:

  • dowiesz się, czego potrzebują użytkownicy, gdy szukają docelowego słowa kluczowego (tzw. intencja wyszukiwania),
  • stworzysz możliwie najlepszą odpowiedź na dane zapytanie użytkowników,
  • przedstawisz tę odpowiedź w sposób łatwy do odczytania i zrozumienia.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Wykonaj keyword research i przyporządkuj słowa kluczowe do poszczególnych stron docelowych.
  2. Przeanalizuj wyniki wyszukiwania (SERP-y), aby upewnić się, że słowa kluczowe zostały dobrze przyporządkowane do stron docelowych, a więc spełniają intencję wyszukiwania.
  3. Przeanalizuj wyniki w TOP 10 dla każdego głównego słowa kluczowego przyporządkowanego do danej strony docelowej – sprawdź, co zawiera treść na stronach konkurencji, jaka jest jej długość oraz jaką wartość dodaną wnosi dla użytkownika.
  4. Stwórz unikalny tekst dla każdej strony docelowej (opis usługi, opis produktu, opis kategorii, wpis na blogu czy tekst na stronę główną).
  5. Skoncentruj się na dostarczeniu informacji niezbędnych do rozwiązania problemu osoby wyszukującej – pamiętaj, aby za każdym razem spełniona została intencja użytkownika.
  6. Zadbaj o to, aby w Twojej treści zastosowana została metoda odwróconej piramidy.
  7. Staraj się wyczerpać temat.
  8. Spraw, aby tekst był łatwy w odbiorze – używaj prostego języka, zadbaj o odpowiednie formatowanie treści.
  9. Zadbaj o to, aby Twój tekst był jedyny w swoim rodzaju, wniósł wartość dodaną dla użytkownika i był lepszy od tekstów, które znajdują się w TOP 10 wyników wyszukiwania.
  10. Zadbaj o wysoką jakość tekstów na stronie.
  11. Spraw, aby Twój tekst był zgodny z wytycznymi E-E-A-T – udowodnij, że jesteś ekspertem w branży, a Twoja strona stanowi wiarygodne źródło informacji.
  12. Zastosuj spis treści, jeśli Twój tekst jest długi i ma rozbudowaną strukturę nagłówków.
  13. Zastosuj CTA w tekście.
  14. Zoptymalizuj treść pod kątem SEO, korzystając z poniższej listy kontrolnej.
  15. Ustaw przyjazny adres URL.
  16. Ustaw title.
  17. Ustaw meta description.
  18. Wprowadź nagłówki H1-H6.
  19. Nasyć tekst słowami kluczowymi dobranymi do danej strony docelowej – zadbaj o to, aby występowały na przestrzeni całego tekstu, równomiernie.
  20. Dąż do tego, aby umieszczać słowa kluczowe w formie exact match, ale stosuj również synonimy i odmiany fraz kluczowych.
  21. Przemyć w treści frazy z długiego ogona (long tail), które pasują do danej strony docelowej – znajdź je za pomocą narzędzia Keyword Tool lub Answer The Public.
  22. Zastosuj semantyczne słowa kluczowe (LSI), aby zadbać o tematyczność treści.
  23. Zoptymalizuj obrazy.
  24. Zadbaj o odpowiednie linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – starannie dobieraj tekst linków, pamiętając o tym, aby anchor text pozwalał wyszukiwarce i użytkownikom lepiej zrozumieć, czego dotyczy strona, do której prowadzi link.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Nawet najlepsza treść jest bezużyteczna, jeśli nie można jej znaleźć w internecie, dlatego musisz zadbać o optymalizację treści i pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
  • Równie bezużyteczne są teksty, które zajmują pierwsze pozycje i generują mnóstwo ruchu z wyszukiwarki, ale nikt ich nie czyta, dlatego musisz zadbać o optymalizację tekstu pod kątem użytkowników.
  • Unikaj thin content – zjawiska, w którym strona nie zawiera żadnych treści, ma małą ilość treści lub prezentuje teksty o niskiej jakości, które nie wnoszą wartości dodanej dla użytkownika.
  • W planowaniu, tworzeniu, optymalizacji i pozycjonowaniu treści pomocne okażą się narzędzia: Google Keyword Planner, Answer The Public, Google Trends, Google Search Console, Content Planner i Content Writer od Senuto, Contadu, Asystent Contentu od Semstorm, Content Editor od Surfer, Ortograf, LanguageTool czy CopyScape.
  • W początkowych działaniach możesz skupić się na stworzeniu i optymalizacji treści dla najważniejszych stron docelowych, a więc tych, które są kluczowe dla Twojego biznesu i obranej strategii pozycjonowania.
  • Nie upychaj fraz kluczowych, zadbaj o naturalny wydźwięk tekstu.
  • Jeżeli tworzysz opisy kategorii lub opisy produktów dla sklepu internetowego, podziel je na 2 części: informacyjno-sprzedażową, którą umieścisz u góry strony (w obszarze ATF) oraz poradnikową, którą umieścisz na dole strony.
  • Tworząc wartościowe i przydatne treści, zachęcasz użytkowników nie tylko do ich przeczytania, ale i udostępniania oraz dzielenia się z innymi. Tym samym zwiększasz swoje szanse na pozyskiwanie linków zwrotnych i wspierasz proces pozycjonowania strony w wyszukiwarce.
  • Im więcej linków zwrotnych z wartościowych domen, tym większy ranking Twoich treści i większy ruch na stronie.
  • Pamiętaj, że wartościowa treść na stronie to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków w kierunku pozycjonowania, ale osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania może trochę potrwać.
  • Szacunkowy czas pojawienia się tekstu na pierwszych pozycjach w Google wynosi 3-6 miesięcy od momentu publikacji, dlatego im szybciej umieścisz wartościowe treści na swojej stronie, tym lepiej.

Szczegółowe samouczki:

Krok 15: Ustaw tagi tytułowe – title

Title to znacznik HTML, którego używa się do nadania tytułu strony internetowej. Title jest zapisywany jako <title>...</title> w sekcji <head> kodu witryny i wyświetla się w wynikach wyszukiwania jako klikalny nagłówek, w pasku tytułu przeglądarki oraz w mediach społecznościowych.

pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google title

Title jest ważny, ponieważ:

  • informuje użytkowników i roboty wyszukiwarki o tematyce strony internetowej,
  • jest jednym z głównych czynników rankingowych,
  • ma realny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej,
  • pozwala zwiększyć współczynnik klikalności w wynikach wyszukiwania.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Dopasuj title do nagłówka H1 na stronie, aby zapobiec wyświetlaniu niedokładnych tytułów treści w wynikach wyszukiwania.
  2. Zadbaj o to, aby title odzwierciedlał tematykę Twojej witryny.
  3. Nie przekraczaj 600 pikseli, czyli 56-60 znaków ze spacjami – w przeciwnym razie title zostanie ucięty w wynikach wyszukiwania.
  4. Jeżeli zawarty w nagłówku H1 tytuł okaże się zbyt długi dla title, zmodyfikuj go, ale pamiętaj, aby nadal był mocno do niego zbliżony pod kątem tematycznym.
  5. Umieść główne słowo kluczowe na początku title.
  6. Najważniejsze informacje oraz pozostałe słowa kluczowe staraj się umieszczać w pierwszych 56 znakach ze spacjami (zwłaszcza jeśli znacznik title przekroczy maksymalną długość 600 pikseli).
  7. Frazy kluczowe umieść w formie exact match.
  8. Jeśli masz do wykorzystania frazy geolokalizacyjne, również postaraj się umieścić je na początku title.
  9. Nazwę firmy umieść na końcu title.
  10. Utwórz title, który będzie przyjazny dla użytkowników i spełni ich intencję wyszukiwania.
  11. Zadbaj o to, aby tytuł strony był unikalny i brzmiał naturalnie.
  12. Jeżeli masz taką możliwość, umieść CTA lub wartość dodaną w title, dzięki czemu zwiększysz współczynnik klikalności.
  13. Spraw, aby Twój title wyróżniał się na tle witryn konkurencyjnych, które zajmują pozycje TOP 10 w wynikach wyszukiwania.
  14. Skorzystaj z darmowego narzędzia, aby sprawdzić podgląd title w wynikach wyszukiwania.
  15. Uzupełnij tag title dla wszystkich istotnych podstron w swoim serwisie.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Jeśli zarządzasz dużym sklepem internetowym z rozbudowaną strukturą kategorii i kart produktowych, ręczna optymalizacja znaczników title może być trudna i czasochłonna.
  • Zamiast ręcznej optymalizacji setek lub tysięcy znaczników title możesz skorzystać z gotowych schematów generowania tytułów, umieszczając w nich zmienne, np. nazwę produktu, najważniejsze atrybuty i nazwę firmy w przypadku kart produktowych (przykład: Buty adidas Terrex AX2R czarne [CM7727] – Sklep XYZ).
  • Unikaj pisania wyłącznie wielkimi literami w title.
  • Unikaj umieszczania nadmiernej liczby słów kluczowych w title.
  • Nie umieszczaj w title słów kluczowych, które nie są istotne z punktu widzenia pozycjonowania.
  • Używaj wyłącznie jednego znacznika title dla danej strony.
  • Nie myl title z nagłówkiem H1. To dwa różne znaczniki, mimo że mają podobne zadanie – opisać to, o czym jest strona internetowa.
  • Title i nagłówek H1 nie muszą być takie same, ale powinny być do siebie podobne.
  • Większość systemów CMS ustawia title automatycznie na podstawie nagłówka H1, ale możliwe jest ustawienie odmiennego title (np. jeśli istnieje konieczność jego skrócenia) – wystarczy edytować kod HTML lub skorzystać z wtyczki.
  • Jeśli Google uzna, że title jest niewystarczająco trafny i nie odpowiada na potrzeby użytkowników, może użyć dowolnego dostępnego nagłówka na stronie jako tytułu w wynikach wyszukiwania.

Szczegółowy samouczek:

Krok 16: Ustaw meta tagi opisowe – description

Meta description to znacznik HTML, którego używa się do nadania opisu strony internetowej. Meta description jest zapisywany w sekcji <head> kodu witryny. Treść tagu description wyświetla się pod title w wynikach wyszukiwania i stanowi dla użytkowników krótkie streszczenie tego, co znajduje się na danej stronie.

pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach meta description

Meta description jest ważny, ponieważ:

  • opisuje tematykę strony w wynikach wyszukiwania,
  • pośrednio wpływa na pozycjonowanie strony internetowej,
  • ma realny wpływ na współczynnik klikalności w wynikach wyszukiwania,
  • zwiększa ruch na stronie,
  • może przyczynić się do wzrostu konwersji.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Streść zawartość swojej strony w meta description.
  2. Użyj informacji, których nie zastosowałeś w title.
  3. Nie przekraczaj 1000 pikseli, czyli 150-160 znaków ze spacjami – w przeciwnym razie opis strony internetowej zostanie ucięty w wynikach wyszukiwania.
  4. Umieść ważne słowa kluczowe w meta description, dzięki czemu przyciągniesz uwagę użytkowników i zwiększysz prawdopodobieństwo wejścia na stronę.
  5. Zadbaj o czytelny i atrakcyjny język przekazu.
  6. Pamiętaj, aby meta description był spójny z Twoją marką.
  7. Pisz językiem korzyści dopasowanym do odbiorcy.
  8. Wykorzystaj emoji.
  9. Zastosuj CTA.
  10. Skorzystaj z darmowego narzędzia, aby sprawdzić podgląd meta description w wynikach wyszukiwania.
  11. Uzupełnij tag description dla wszystkich istotnych podstron w swoim serwisie.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Potraktuj meta description jak wizytówkę Twojej strony – podczas jego tworzenia miej na uwadze to, aby przyciągał nowych użytkowników z wyników wyszukiwania.
  • Umieść w meta description coś, co wyróżnia Twoją stronę, treść czy ofertę, i co zachęci użytkowników do kliknięcia.
  • Unikaj mocno rozbudowanych zdań – pisz sloganowo, hasłowo.
  • Zadbaj o poprawność językową.
  • Unikaj podawania nieprawdziwych informacji w meta description.
  • Meta description to bardzo istotny element w walce o kliknięcia w TOP 3 – ma duży wpływ na CTR, dlatego pozwala konkurować ze stronami, które zajmują pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu też pośrednio wpływa na pozycjonowanie stron internetowych.
  • Nie umieszczaj emoji i haseł reklamowych, jeśli wykonujesz zawód zaufania publicznego (np. branża medyczna, notariusze, komornicy) – w takiej sytuacji meta description powinien mieć charakter typowo informacyjny.

Szczegółowy samouczek:

Krok 17: Ustaw nagłówki H1, H2, H3…H6

Nagłówki H1-H6 to znaczniki HTML, które w pozycjonowaniu stron wskazują tematyczność wyszukiwarce, dzielą tekst na poszczególne sekcje i ułatwiają użytkownikom odnalezienie najważniejszych informacji.

pozycjonowanie w Google nagłówki H1-H6

Nagłówki H1-H6 są ważne, ponieważ:

  • tworzą logiczną strukturę tekstu,
  • nawigują użytkownika po podstronie,
  • są używane przez Google do interpretacji treści na stronie,
  • działają jak drogowskazy – ułatwiają przeglądanie strony i poprawiają komfort użytkownika,
  • wskazują, o czym jest każda sekcja strony,
  • poprawiają dostępność strony – ułatwiają przeglądanie treści na czytnikach ekranu,
  • są używane w polecanych fragmentach (featured snippets),
  • wpływają na pozycjonowanie stron internetowych.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Wprowadź jeden unikalny nagłówek H1 na każdej ważnej podstronie w swoim serwisie i potraktuj go jako pierwszy w strukturze nagłówków.
  2. Wskaż wyraźnie w nagłówku H1, czego dotyczy dana podstrona, i umieść w nim główne słowo kluczowe w exact match.
  3. Zadbaj o to, aby nagłówek H1 znalazł się w polu ATF.
  4. Zastosuj nagłówki niższego rzędu (H2-Hx) na każdej ważnej podstronie w swoim serwisie i umieść w nich słowa kluczowe.
  5. Przemyć w strukturze nagłówków frazy z długiego ogona (long tail), które pasują do danej podstrony – znajdź je za pomocą narzędzia Keyword Tool lub Answer The Public.
  6. Zoptymalizuj nagłówki pod kątem polecanych fragmentów w wynikach wyszukiwania – umieść w nagłówkach frazy long tail w formie pytań, które użytkownicy zadają najczęściej w kontekście danego zagadnienia, lub zastosuj listy w nagłówkach.
  7. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią hierarchię i poziom zagnieżdżenia nagłówków (nagłówek H1 jako tytuł strony, nagłówki H2 jako podtytuły, nagłówki H3 jako podsekcje do nagłówków H2 itd.).
  8. Zadbaj o to, aby nagłówki dzieliły tekst na sekcje tematyczne – użytkownik po przeskanowaniu struktury nagłówków powinien od razu znaleźć najważniejsze punkty i podpunkty strony.
  9. Zadbaj o to, aby struktura nagłówków pełniła funkcję przewodnika po całym dokumencie, ułatwiając nawigację oraz odnalezienie najważniejszych informacji.
  10. Upewnij się, że nagłówki na stronie są pomocne i spełniają intencję wyszukiwania.
  11. Zadbaj o to, aby nagłówki na stronie były krótkie i treściwe.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Z punktu widzenia pozycjonowania ważne jest, aby nagłówki H1-H6 zawierały słowa kluczowe.
  • Z punktu widzenia użytkownika ważne jest, aby nagłówki jasno wskazywały, jakich informacji może spodziewać się w danej sekcji tematycznej.
  • H1 jest pierwszym i najważniejszym nagłówkiem na stronie, a H6 ostatnim i najmniej ważnym.
  • H2 jest jednym z najczęściej używanych nagłówków na stronie, H3 stosuje się rzadziej.
  • Rzadko zdarza się, aby tekst wymagał użycia nagłówków H4, H5 i H6, chyba że jest bardzo długi i szczegółowy.
  • Tworzenie struktury nagłówków można przyrównać do pisania konspektu – wyobraź sobie, że masz stworzyć spis treści lub ulotkę (np. leku) i podzielić tekst na sekcje tematyczne (rozdziały i podrozdziały), tak aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie najważniejszych informacji.
  • Nagłówki na stronie powinny być ze sobą logicznie powiązane.
  • Optymalizacja nagłówków pod kątem polecanych fragmentów wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie strony internetowej.
  • Unikaj tworzenia nagłówków, które niewiele mówią użytkownikowi i nie tworzą uporządkowanej struktury informacji. Zamiast tego od razu wskazuj użytkownikowi sekcje, w których znajdzie informacje niezbędne do spełnienia swojej intencji wyszukiwania (zakupu produktu, skorzystania z usługi, znalezienia odpowiedzi na pytanie).
  • Twórz nagłówki zorientowane na cele, problemy lub korzyści.
  • Unikaj duplikowania nagłówków w całej witrynie oraz na danej podstronie.
  • Unikaj dodawania nagłówków jeden pod drugim bez treści rozdzielającej.
  • Unikaj upychania słów kluczowych w nagłówkach.
  • Unikaj stylowania nagłówków w celu ich zmniejszenia i zrównania z tekstem.

Szczegółowy samouczek:

Krok 18: Ustaw dane strukturalne

Dane strukturalne to ustandaryzowany sposób dostarczania informacji o stronie internetowej i klasyfikowania jej zawartości, który w pozycjonowaniu pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć, o czym są Twoje treści. Dane uporządkowane kodowane są na stronie za pomocą specjalnego zestawu znaczników w HTML.

Dane uporządkowane są ważne, ponieważ:

  • pozwalają zaprezentować treści i informacje o stronie w sposób przyjazny i zrozumiały dla robotów wyszukiwarek,
  • zwiększają wiarygodność strony internetowej,
  • dostarczają użytkownikom więcej informacji o stronie już na etapie wyników wyszukiwania,
  • wzbogacają wyniki wyszukiwania, np. poprzez fragmenty rozszerzone czy graf wiedzy,
  • pozwalają wyróżnić stronę w wynikach wyszukiwania, a przez to zwiększyć współczynnik klikalności i ruch organiczny na stronie,
  • pośrednio wpływają na proces pozycjonowania,
  • wspierają wyszukiwanie semantyczne,
  • wspierają E-E-A-T.

Niektóre znaczniki schema, które mogą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania:

  • local business – podstawowe dane kontaktowe do lokalnej firmy, link do wizytówki Google, godziny otwarcia, wskazówki dojazdu itp.,
  • article – autor wpisu, ocena artykułu, liczba głosów, data publikacji itp.,
  • FAQ page – pytania i odpowiedzi,
  • breadcrumbs – ścieżka pokazująca hierarchię strony w menu nawigacyjnym,
  • product – nazwa produktu, zdjęcie, opis, kod produktu, cena, opinie itp.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Skorzystaj z narzędzia Google Structured Data Markup Helper, aby oznaczyć dane strukturalne.
  2. Wybierz typ danych z podanej listy.
  3. Wklej adres URL strony, do której chcesz dodać znaczniki, i kliknij “Rozpocznij tagowanie”.
  4. Po lewej stronie ujrzysz swoją stronę internetową, a po prawej elementy danych.
  5. Zaznacz różne komponenty swojej strony internetowej, aby przypisać im znaczniki danych.
  6. Po przypisaniu danych zobaczysz wyskakujące informacje w sekcji “Moje znaczniki danych” w panelu po prawej stronie.
  7. Możesz dodać ręcznie brakujące tagi, które mogą być niewidoczne na stronie internetowej – wystarczy, że klikniesz opcję: “Dodaj brakujące tagi”.
  8. Po zakończeniu tagowania i przypisywania elementów danych kliknij “Utwórz kod HTML” w prawym górnym rogu.
  9. Narzędzie automatycznie utworzy skrypt jako znacznik JSON-LD, ale możesz go zmienić na mikrodane, klikając w menu rozwijane u góry strony.
  10. Kliknij “Pobierz”, aby pobrać skrypt jako plik HTML.
  11. Dodaj znaczniki schematu do swojej witryny.
  12. Przetestuj uporządkowane dane za pomocą narzędzi od Google: Test wyników z elementami rozszerzonymi oraz Walidator znaczników schema.org.
  13. Zdiagnozuj i napraw wszystkie wykryte problemy.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Wyszukiwarka obsługuje dane strukturalne w formatach: JSON-LD, Mikrodane, RDFa.
  • Tam, gdzie to możliwe, Google zaleca użycie standardu JSON-LD na potrzeby danych strukturalnych.
  • Bądź cierpliwy – ponowne zindeksowanie nowego HTML może zająć kilka tygodni.
  • Nie ma gwarancji, że Twoje treści pojawią się we fragmentach rozszerzonych lub innych funkcjach SERP, mimo to Google, Bing i inne wyszukiwarki zachęcają webmasterów do korzystania z danych strukturalnych.
  • Dzięki wdrożeniu danych strukturalnych wyszukiwarka będzie w stanie lepiej zrozumieć Twoje treści, a w konsekwencji zwiększyć ich widoczność i pozycjonować je w wynikach wyszukiwania.
  • Dane uporządkowane nie są czynnikiem rankingowym, ale pośrednio wpływają na pozycjonowanie strony internetowej, ponieważ pomagają wyróżnić się w wynikach wyszukiwania i zwiększyć CTR.
  • Pamiętaj, aby wybierać odpowiedni typ danych strukturalnych.
  • Nie dodawaj znaczników do treści mylących lub nietrafnych, np. niezwiązanych z tematyką Twojej strony.
  • Nie dodawaj znaczników do treści, które są niewidoczne dla użytkowników strony.

Szczegółowy samouczek:

Krok 19: Zoptymalizuj grafiki

Grafiki na stronie pełnią przede wszystkim funkcję wizualną – wzbogacają treść, działają na wyobraźnię czytelnika i nierzadko pomagają w podjęciu decyzji zakupowej. Optymalizacja grafik jest również ważna w kontekście poprawy wydajności witryny, zwiększenia widoczności i pozycjonowania strony w wyszukiwarce Google.

Optymalizacja zdjęć i grafik jest ważna, ponieważ:

  • pomaga robotom wyszukiwarek zrozumieć, co znajduje się na obrazach,
  • wspiera pozycjonowanie w Google Grafika,
  • generuje większe zasięgi i dodatkowe wejścia na stronę,
  • ułatwia podjęcie decyzji zakupowej, zwłaszcza w branżach, w których o wyborze danego produktu decydują aspekty wizualne (np. moda, wnętrza),
  • może sprawić, że Twoje zdjęcia pojawią się w Direct Answer jako bezpośrednia odpowiedź na pytanie użytkownika.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zadbaj o wysoką jakość grafik.
  2. Wybierz odpowiedni format – JPG (dla grafik z wieloma kolorami), PNG (gdy jakość obrazu jest ważniejsza niż rozmiar) lub GIF (dla obrazów ruchomych).
  3. Wybierz odpowiedni stopień kompresji – użyj w tym celu narzędzia ImageOptim, JPEGmini, Guetzli czy MozJPEG.
  4. Zmień rozmiar grafik zgodnie z rozmiarami witryny – użyj w tym celu narzędzia Smart Resize.
  5. Zadbaj o odpowiednie nazwy plików graficznych – użyj frazy kluczowej, nie stosuj znaków specjalnych, poszczególne słowa rozdzielaj łącznikiem (-), a nie podkreśleniem (_), użyj wyłącznie małych liter.
  6. Uzupełnij atrybuty ALT grafik, czyli tekst alternatywny dla robotów  – umieść frazę kluczową i opisz w nim to, co znajduje się na grafice. W tekście alternatywnym możesz użyć znaków specjalnych.
  7. Wprowadź tytuł zdjęcia, który będzie różny od opisu alternatywnego ALT.
  8. Umieść podpis pod grafiką.
  9. Zadbaj, aby tekst otaczający grafikę był spójny tematycznie z tym, co się na niej znajduje.
  10. Dostosuj swoje zdjęcia do urządzeń mobilnych.
  11. Stwórz mapę witryny z obrazami, w której umieścisz wszystkie adresy URL grafik zamieszczonych na stronie – dzięki temu roboty wyszukiwarki szybciej je odnajdą i zindeksują, co wpłynie pozytywnie na proces pozycjonowania.
  12. Wprowadź dane strukturalne, czyli rozszerzone opisy do grafik, które pozwolą na wyświetlanie dodatkowych informacji w wynikach wyszukiwania (np. ceny lub atrybutów danego produktu).

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Nieoptymalny rozmiar i zbyt duża rozdzielczość grafik wpłyną negatywnie na czas ładowania strony, co może utrudnić proces pozycjonowania strony.
  • Staraj się używać unikalnych grafik zamiast zdjęć stockowych – w ten sposób wyróżnisz się na tle konkurencji i wniesiesz wartość dodaną dla użytkowników.
  • Używaj krótkich, ale treściwych nazw plików i tekstów alternatywnych.
  • Unikaj używania ogólnych nazw plików.
  • Nie stosuj zbyt wielu słów kluczowych w tekstach alternatywnych.

Szczegółowy samouczek:

Krok 20: Pomóż Google znaleźć Twoje treści

Google sprawdza mapę witryny przy pierwszym indeksowaniu strony, okresowo oraz za każdym razem, gdy otrzyma informację o wprowadzonej zmianie.

Jeżeli utworzyłeś nową stronę w swojej witrynie lub dokonałeś aktualizacji już istniejącej strony, możesz pomóc Google znaleźć Twoje treści i poprosić o ich zindeksowanie.

Do wyboru masz 2 sposoby:

  • użycie narzędzia do sprawdzania adresów URL w Google Search Console,
  • przesłanie mapy witryny.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Jeśli chcesz poprosić o zindeksowanie pojedynczych adresów URL, wybierz opcję: “Sprawdź adres URL”, a następnie: “Poproś o zindeksowanie” w Google Search Console.
  2. Jeśli chcesz poprosić o zindeksowanie wielu nowych lub zaktualizowanych adresów URL, prześlij mapę strony, oznaczając te adresy za pomocą tagu .
  3. Mapę witryny możesz przesłać za pomocą Google Search Console (przy użyciu raportu Mapy witryn), interfejsu Search Console API, narzędzia do pingowania, pliku robots.txt lub protokołu WebSub (jeśli używasz kanału Atom/RSS).

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Pamiętaj, że obowiązuje dzienny limit przesyłania próśb o zindeksowanie.
  • Jeśli chcesz poprosić Google o zindeksowanie wielu stron, lepszym rozwiązaniem będzie przesłanie mapy witryny.
  • Indeksowanie strony trwa od kilku dni do kilku tygodni. Postępy tego procesu możesz sprawdzać, korzystając z raportu o stanie indeksowania lub narzędzia do sprawdzania adresów URL w Google Search Console.
  • Regularnie sprawdzaj stan swojego indeksu, by upewnić się, że wyszukiwarka ma najbardziej aktualne informacje o Twojej stronie.
  • Zgłoszenie prośby o zindeksowanie strony nie daje stuprocentowej gwarancji, że zostanie ona szybko dodana do indeksu wyszukiwarki ani że w ogóle zostanie w nim uwzględniona.
  • Google oficjalnie przyznaje, że najszybciej uwzględnia w indeksie treści, które mają wysoką jakość i są przydatne dla użytkowników.
  • Wyraźnym sygnałem dla wyszukiwarki  do zaindeksowania strony są linki przychodzące. Spróbuj pozyskać linki z zewnętrznych stron, które będą prowadzić bezpośrednio do nowych treści.

Krok 21: Załóż wizytówkę w usłudze Profil Firmy w Google i zintegruj ją ze stroną

Profil Firmy w Google (dawniej Google Moja Firma) to darmowe narzędzie od Google, które służy do zarządzania wizytówkami firm. Wizytówki GPF są widoczne w wynikach wyszukiwania, w zakładce Mapy Google, przeglądarce internetowej oraz aplikacji Google Maps.

Założenie wizytówki GPF i zintegrowanie jej ze stroną jest ważne, ponieważ:

  • zwiększa wiarygodność firmy w oczach Google – udowadnia, że firma ma siedzibę i faktycznie istnieje,
  • zwiększa zaufanie ze strony klientów,
  • ułatwia klientom dotarcie do lokalnych film,
  • wspiera pozycjonowanie lokalne,
  • ułatwia pozycjonowanie w Mapach Google,
  • zwiększa liczbę wzmianek o stronie w internecie,
  • pomaga zbudować wizerunek firmy w internecie.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zaloguj się na swoim koncie Google.
  2. Wejdź na stronę business.google.com i kliknij “Zarządzaj”.
  3. Wpisz nazwę firmy.
  4. Wybierz rodzaj działalności – sklep online, sklep lokalny lub usługi.
  5. Jeżeli w poprzednim kroku wybrałeś sklep online, wpisz adres strony internetowej, na której klienci mogą dokonywać zakupów.
  6. Z listy rozwijanej wybierz kategorię działalności – później będziesz mógł ją zmienić lub dodać więcej kategorii.
  7. Wyszukaj i wybierz obszary, w których prowadzisz swoją działalność.
  8. Wprowadź dane kontaktowe, które chcesz wyświetlać klientom.
  9. Wpisz swój adres pocztowy do weryfikacji.
  10. Dodaj kolejne usługi.
  11. Wprowadź godziny otwarcia.
  12. Dodaj przesyłanie wiadomości, aby umożliwić klientom bezpłatny kontakt z Twoją firmą w Google.
  13. Dodaj opis firmy.
  14. Dodaj zdjęcia firmy.
  15. Aby Twoja firma mogła wyświetlać się w wynikach wyszukiwania, musisz przeprowadzić weryfikację jej profilu – najczęściej poprzez wpisanie kodu weryfikacyjnego, który zostanie wysłany na adres fizyczny firmy (podany w kroku 9).
  16. W czasie oczekiwania na kartkę pocztową z kodem weryfikacyjnym możesz swobodnie zarządzać swoim kontem i wprowadzać do niego nowe informacje.
  17. Jeśli Twoja wizytówka będzie już widoczna w wynikach wyszukiwania, możesz zintegrować ją ze stroną.
  18. Wstaw mapę Google z wykorzystaniem kodu IFRAME – wystarczy, że klikniesz w wizytówkę w wynikach wyszukiwania i wybierzesz opcję “Udostępnij”, a następnie “Umieszczanie mapy”.
  19. Skopiuj HTML i umieść na swojej stronie.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Dopiero potwierdzenie kodem weryfikacyjnym sprawi, że Twoja wizytówka zacznie pojawiać się w wynikach wyszukiwania.
  • W większości przypadków zostaje narzucona jedna forma weryfikacji (za pomocą kartki pocztowej z kodem), ale zdarza się, że dostępne są także inne metody weryfikacji – telefoniczne, mailowo, za pomocą SMS-a, za pomocą nagranego filmu lub rozmowy wideo na żywo.
  • Jeżeli nie otrzymasz kartki pocztowej z kodem, ponów próbę weryfikacji.
  • Czasem może być konieczne użycie więcej niż jednej metody weryfikacji – wpływ na to ma kategoria działalności, region, godziny pracy czy informacje publiczne.
  • Otrzymasz powiadomienie od Google, jeśli Twoja firma przejdzie pomyślnie weryfikację.
  • Możesz założyć wizytówkę w Google, jeśli Twoja firma nie ma adresu – warunkiem jest jednak kontakt osobisty z klientami.
  • Możesz założyć wizytówkę w Google, jeśli prowadzisz firmę hybrydową, a więc obsługujesz klientów pod adresem firmy oraz odwiedzasz ich i bezpośrednio dostarczasz im produkty lub usługi.
  • Możesz założyć wizytówkę w Google, jeśli prowadzisz działalność na określonym obszarze, odwiedzając klientów i bezpośrednio dostarczając im produkty lub usługi, ale nie obsługując ich pod adresem firmy (np. firma sprzątająca).
  • Po założeniu profilu firmy w Google zadbaj o cykliczne pozyskiwanie opinii od klientów.

Szczegółowy samouczek:

Krok 22: Zbuduj autorytet w branży – EEAT, YMYL

Google chce mieć jak największą pewność, że promuje w wynikach wyszukiwania witryny, które wykazują wysoki poziom wiedzy, autorytetu i wiarygodności. W ten sposób chroni użytkowników wyszukiwarki przed treściami niskiej jakości, które wprowadzają w błąd i mogą mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie lub życie. 

Google korzystał do tej pory z koncepcji EAT, aby ustalić autentyczność Twojej strony. EAT to akronim od expertise, authoritativeness i trustworthiness. W wyniku najnowszej aktualizacji wskazówek dla testerów jakości EAT otrzymało dodatkowe E (experience): E-E-A-T.

To oznacza, że jeśli chcesz, aby Google polecał Twoje treści i umieszczał je na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania, musisz mieć udowodnioną wiedzę fachową, autorytet, wiarygodność i doświadczenie.

EEAT jest szczególnie ważne w przypadku pozycjonowania stron, które mogą potencjalnie wpłynąć na szczęście, zdrowie, stabilność finansową lub bezpieczeństwo danej osoby. Takie strony zaliczane są do kategorii YMYL (Your Money or Your Life).

Jeśli Twoja strona zbudowana jest wokół tematu Y-M-Y-L, zademonstrowanie E-E-A-T ma kluczowe znaczenie. Uwzględnienie tych 4 filarów jest niezbędne, szczególnie jeśli chcesz pozycjonować stronę pod kątem najlepszych haseł w Twojej branży.

E-E-A-T i Y-M-Y-L pochodzą z bardzo ważnego dokumentu znanego jako Search Quality Evaluator Guidelines, który firma Google opublikowała po to, aby pomóc webmasterom zrozumieć, czego roboty wyszukiwarki szukają na stronie internetowej. Dokument ten daje nam wyobrażenie o tym, co z perspektywy Google uważa się za witrynę wysokiej lub niskiej jakości.

pozycjonowanie stron internetowych EAT YMYL

Podążanie za E-E-A-T jest ważne, ponieważ:

  • zwiększa wiarygodność strony w oczach Google i użytkowników,
  • buduje autorytet w branży,
  • udowadnia autentyczność strony,
  • ma wpływ na ocenę jakościową i pozycjonowanie stron z kategorii YMYL, czyli związanych z finansami, medycyną, prawem i bezpieczeństwem,
  • oznacza holistyczne podejście do pozycjonowania stron internetowych i marketingu treści,
  • zapewnia stopniowy rozwój marki i budowanie pozytywnego wizerunku firmy w naturalny sposób.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zadbaj o wiarygodność i aktualność treści, zwłaszcza jeśli udzielasz porad medycznych, finansowych, prawnych, ubezpieczeniowych czy podatkowych.
  2. Bazuj na rzetelnych źródłach, sprawdzaj fakty i cytuj legalne zasoby.
  3. Zatrudnij ekspertów, zwłaszcza jeśli zajmujesz się tematami YMYL i chcesz pozycjonować je w wyszukiwarce.
  4. Umieść krótkie bio wszystkich autorów treści.
  5. Zadbaj o moderację treści generowanych przez użytkowników (user generated content).
  6. Pozyskuj więcej pozytywnych recenzji na temat Twojej firmy, szczególnie z witryn, którym użytkownicy ufają najbardziej w Twojej branży.
  7. Umieść na stronie informacje o osiągnięciach, udokumentowanej wiedzy specjalistycznej i prestiżowych nagrodach branżowych.
  8. Pokaż dane kontaktowe, daj możliwość zadawania pytań i uzyskiwania pomocy w przypadku wystąpienia problemu.
  9. Zacznij pozyskiwać linki i wzmianki z autorytatywnych witryn.
  10. Jeśli uznasz, że Twoja strona zdobyła już wystarczający autorytet, spróbuj utworzyć stronę informacyjną o Twojej firmie w Wikipedii.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Google chce polecać użytkownikom strony, które dostarczają prawdziwych i rzetelnych informacji, zwłaszcza gdy mogą one wpłynąć na ich zdrowie, finanse lub szczęście.
  • Jeśli chcesz zadbać o skuteczne pozycjonowanie strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, musisz promować swoją markę, korzystając z koncepcji EEAT.
  • Zdobywanie wiedzy, autorytetu, wiarygodności i doświadczenia wymaga czasu i wysiłku – nie ma tu drogi na skróty.
  • E-E-A-T nie jest wskaźnikiem, który można zmierzyć. Google zbiera informacje z internetu, aby móc ocenić w przybliżeniu, czy Twoja witryna jest wystarczająco autentyczna, aby uzyskać wysoką pozycję w rankingu wyników wyszukiwania.
  • Jeśli Twoja strona należy do kategorii YMYL, ważne jest zrozumienie, co Google może ocenić pod kątem EEAT dla jej tematyki.

Szczegółowy samouczek:

Krok 23: Zacznij tworzyć bloga

Blog to powszechnie używany kanał komunikacji w sferze biznesowej, który nie tylko buduje wizerunek eksperta w branży, ale staje się również źródłem dochodu i ważnym elementem pozycjonowania stron i złożonych strategii marketingowych.

Blog firmowy jest ważny, ponieważ:

  • kreuje wizerunek eksperta w branży,
  • wspiera content marketing,
  • wspiera pozycjonowanie strony internetowej,
  • buduje lojalną i zaangażowaną społeczność wokół marki,
  • pozwala na interakcję z czytelnikami,
  • zwiększa rozpoznawalność firmy,
  • pozwala pozyskiwać opinie o Twoich produktach lub usługach,
  • buduje bazę pod e-mail marketing,
  • zdobywa naturalne linki pozycjonujące stronę,
  • przyciąga spójny i ukierunkowany ruch z wyszukiwarki.

Jeśli chcesz wykorzystać bloga jako źródło pozyskiwania tysięcy wartościowych odwiedzin z Google, musisz przeprowadzić odpowiednie badania i zacząć tworzyć treści zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek.

Dzięki pozycjonowaniu bloga:

  • upewnisz się, że wyszukiwarki mogą znaleźć i zrozumieć Twoje treści, aby wyświetlać je użytkownikom w wynikach wyszukiwania,
  • utwierdzisz się w przekonaniu, że tworzysz treści, które są zgodne z potrzebami i zainteresowaniami użytkowników,
  • sprawisz, że każdy Twój artykuł blogowy będzie widoczny w wyszukiwarce,
  • zaczniesz obserwować systematyczne wzrosty pozycji w wynikach wyszukiwania i pozyskiwać jakościowy ruch organiczny, który możesz zamienić w realne konwersje.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zidentyfikuj grupę docelową swojego bloga – dzięki temu zrozumiesz, kim są Twoi czytelnicy, a także stworzysz i pokierujesz odpowiednią strategię pozycjonowania bloga.
  2. Utwórz klastry tematyczne – połączone ze sobą kategorie, które będą zorganizowane wokół głównej tematyki (filaru) bloga i umożliwią wewnętrzne linkowanie.
  3. Przeprowadź badanie słów kluczowych – użyj głównego słowa kluczowego dla każdego klastra tematycznego i wprowadź go do narzędzia, które pozwoli Ci wygenerować pomysły oraz tematy na wpisy blogowe (np. Google Keyword Planner, Keyword Tool, Answer The Public, Senuto, Semstorm czy Ubersuggest).
  4. Przygotuj content plan.
  5. Uporządkuj wygenerowane tematy, dodając je do danego klastra tematycznego.
  6. Pogrupuj wygenerowane tematy według tej samej intencji użytkowników.
  7. Uporządkuj tematy według wyszukiwalności, trudności słowa kluczowego, sezonowości i priorytetowości.
  8. Wybierz temat z listy, dla którego stworzysz artykuł blogowy.
  9. Sprawdź zamiar wyszukiwania w Google i na tej podstawie określ, jaki format powinien przyjąć Twój artykuł – ranking, recenzję, porównanie, poradnik – jak to zrobić czy samouczek krok po kroku.
  10. Zainspiruj się najlepszymi wynikami wyszukiwania dla docelowego słowa kluczowego, aby wzbogacić tytuł artykułu i dodać do niego elementy, które będą miały wpływ na CTR.
  11. Przeprowadź badanie słów kluczowych dla tego konkretnego tematu – skorzystaj w tym celu z narzędzi (np. Semstorm czy Senuto) i  przeanalizuj artykuły, które znajdują się w TOP 10 Google dla tego tematu.
  12. Utwórz konspekt artykułu.
  13. Napisz artykuł.
  14. Zoptymalizuj artykuł pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarce, korzystając z poniższej listy kontrolnej.
  15. Umieść główne słowo kluczowe w title.
  16. Stwórz atrakcyjny meta description.
  17. Stwórz przyjazny adres URL.
  18. Umieść słowa kluczowe w nagłówkach.
  19. Zoptymalizuj obrazy.
  20. Zadbaj o odpowiednie formatowanie, które ułatwi użytkownikowi skanowanie tekstu wzrokiem i odnajdywanie niezbędnych informacji.
  21. Dodaj spis treści.
  22. Dodaj znaczniki schematu, które pozwolą Ci uzyskać fragmenty rozszerzone w wynikach wyszukiwania.
  23. Zadbaj o linkowanie wewnętrzne.
  24. Optymalizuj artykuły blogowe pod kątem polecanych fragmentów.
  25. Dodawaj regularnie wpisy na blogu – minimum 2 razy w miesiącu.
  26. Regularnie aktualizuj swoje artykuły na blogu.
  27. Monitoruj zaangażowanie czytelników bloga, korzystając z narzędzi (np. BuzzSumo).
  28. Wykorzystaj inne kanały komunikacji, aby zwiększyć zasięg bloga (media społecznościowe, newsletter, płatna reklama PPC).

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Temat i tytuł artykułu blogowego nie mogą być dziełem przypadku.
  • Odwołuj się do realnych potrzeb odbiorców – poruszaj tematy, które będą odpowiedzią na stawiane przez nich pytania.
  • Zaufaj narzędziom – dzięki temu dowiesz się, czego internauci szukają w sieci i jakie pytania wpisują w wyszukiwarkę, aby to znaleźć.
  • Pamiętaj, że niemożliwe jest skierowanie ruchu z wyszukiwarki do artykułu na temat, którego nikt nie szuka w internecie.
  • Jeżeli zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu i zwiększaniu stałego ruchu organicznego na blogu, musisz konsekwentnie pisać, optymalizować i aktualizować posty, które będą ukierunkowane na wyszukiwanie.
  • Jeśli Twój blog jest nowy i brakuje Ci autorytetu, zacznij od tematów o niskiej konkurencji, które łatwiej Ci będzie pozycjonować.

Szczegółowy samouczek:

Krok 24: Zacznij zdobywać linki

Strony internetowe, do których prowadzi duża liczba jakościowych linków zwrotnych, uważane są za autorytatywne i Google pozycjonuje je na pierwszych miejscach w rankingu wyników wyszukiwania. U podstaw działania wyszukiwarki Google leży algorytm PageRank, którego celem jest określanie jakości stron internetowych na podstawie linków przychodzących z innych domen.

Wyszukiwarki traktują linki przychodzące jako “głosy” – wotum zaufania dla strony, która linki te otrzymuje. Każdy taki głos sugeruje, że treści na stronie są wartościowe, wiarygodne i przydatne, a więc zasługują na wysoką pozycję w rankingu.

Link building to proces zdobywania wartościowych linków do strony z innych witryn w internecie, które zrzeszają zaangażowanych użytkowników oraz są uważane za jakościowe i wiarygodne.

Celem link buildingu jest zwiększenie autorytetu strony w oczach Google, tak aby zajmowała pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania i generowała większy ruch z wyszukiwarki.

Linki zwrotne są ważne, ponieważ:

  • sygnalizują wyszukiwarce, że strona jest wymieniania w wielu źródłach, a więc warta zaufania,
  • zwiększają wartość i wiarygodność strony dla użytkowników oraz robotów wyszukiwarek,
  • są czynnikiem rankingowym,
  • wspierają pozycjonowanie stron www,
  • zwiększają popularność strony.

pozycjonowanie linki zwrotne

Nie jest do końca jasne, jak Google mierzy wartość każdego linku. Istnieją jednak pewne ogólne koncepcje oceny linków zwrotnych, które specjaliści SEO uznają za prawdziwe:

  • autorytet strony,
  • trafność strony pod względem tematycznym,
  • anchor text,
  • nofollow vs follow,
  • umieszczenie linku na stronie,
  • miejsce docelowe.

pozycjonowanie link building budowa linku

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zweryfikuj, czy Twoja strona ma poprawny profil linków – sprawdź aktualną liczbę, jakość i moc linków przychodzących, zweryfikuj rodzaje anchor textów, tematyczność oraz typ linków (nofollow, dofollow, linki tekstowe, linki obrazkowe) – skorzystaj w tym celu z narzędzia Google Search Console lub Ahrefs Backlink Checker.
  2. Zweryfikuj profil linkowy konkurencji, mając na uwadze powyższe parametry.
  3. Podążaj za linkami konkurencji.
  4. Dodaj ręcznie linki do swojej strony w serwisach zewnętrznych – wykorzystaj w tym celu NAP-y (wizytówki w popularnych katalogach firm), wzmianki na forach branżowych, komentarze na blogach czy profile w mediach społecznościowych.
  5. Poproś o umieszczenie linka do Twojej witryny, np. na stronach internetowych partnerów, dostawców czy kontrahentów, postach na blogach, przewodnikach, ebookach czy infografikach.
  6. Postaw na linkable asset – twórz wartościowy i angażujący content, do którego ludzie będą chętnie linkować  (np. infografika, case study, ankieta branżowa, darmowe narzędzie, kalkulator online, ebook, kompletny przewodnik, samouczek).
  7. Promuj swoje treści w internecie, wykorzystując social media, płatne reklamy, a nawet współprace z influencerami.
  8. Twórz posty gościnne i artykuły sponsorowane.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Jeszcze do niedawna większe znaczenie w pozycjonowaniu miała liczba linków przychodzących, a nie ich jakość, mierzona liczbą odwiedzin użytkowników, wartością domeny czy opiniami.
  • Dziś najważniejsze dla pozycjonowania jest pozyskiwanie odnośników ze znanych i zaufanych serwisów, które są powiązane tematycznie z Twoją stroną internetową.
  • W procesie pozycjonowania największą wartość mają linki dofollow, ponieważ dla Google jest to sygnał, że są one dodawane naturalnie, a nie na prośbę danej witryny.
  • Jeżeli jednak widzisz możliwość uzyskania linku nofollow ze strony o wysokim autorytecie, zdecydowanie powinieneś z tego skorzystać – atrybut nofollow również wskazuje wyszukiwarce naturalność odnośników, a ponadto pozwala zróżnicować profil linkowy.
  • Aby uniknąć wymierzenia kary od Google, należy odejść od stosowanych dawniej technik zdobywania linków, a więc kupowania dużej liczby odnośników na aukcjach internetowych, a także korzystania z przestarzałych stron zapleczowych czy systemów wymiany linków (SWL).

Szczegółowy samouczek:

Krok 25: Wykorzystaj marketing w mediach społecznościowych

Social media są ważnym narzędziem komunikacji, kreują wizerunek, zwiększają zasięgi, budują autorytet i rozpoznawalność marki. Nie należy myśleć o nich jako o niezależnej jednostce reklamowej, ponieważ mają wpływ na wiele innych obszarów związanych z marketingiem cyfrowym – w tym tych związanych z pozycjonowaniem stron internetowych.

Profile w media społecznościowych nie są czynnikiem rankingowym samym w sobie, ale korzyści płynące z obecności w social mediach mają duże znaczenie dla pozycjonowania.

Social media wpływają pośrednio na pozycjonowanie stron internetowych, ponieważ:

  • promują treści, które udostępniasz na swojej stronie,
  • dają możliwość zdobycia większej liczby linków zwrotnych,
  • przyciągają duży ruch na stronę,
  • zwiększają szansę zdobycia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania na hasła związane z Twoją marką,
  • pośrednio wpływają na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google,
  • zwiększają autorytet i budują zaufanie do marki,
  • wzbudzają zainteresowanie i zaangażowanie użytkowników,
  • wspierają komunikację i interakcję z odbiorcami,
  • budują i podtrzymują relacje,
  • przekierowują użytkowników na stronę docelową,
  • są doskonałym źródłem wiedzy na temat użytkowników,
  • służą publikacji opinii i prezentacji poglądów.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Zdefiniuj swoją grupę docelową pod kątem preferowanego medium społecznościowego – weź pod uwagę parametry takie jak dane demograficzne, miejsce zamieszkania, zainteresowania czy zajmowane stanowiska zawodowe.
  2. Zastanów się, z jakich serwisów społecznościowych korzysta Twoja grupa docelowa i czy mogą one stanowić dla Ciebie najlepsze źródło potencjalnych klientów. Do wyboru masz m.in. Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, TikTok czy YouTube.
  3. Załóż profil biznesowy w wybranym kanale społecznościowym. Nie musisz ograniczać się do jednego medium. Pamiętaj jednak, aby pasował do charakteru Twojej działalności, mógł realizować cele biznesowe Twojej firmy i generować duże zasięgi.
  4. Dostosuj treści i komunikaty do charakteru danej platformy i oczekiwań Twoich odbiorców.
  5. Postaw na wartościowy, angażujący i atrakcyjny wizualnie content – publikuj ciekawe posty, przyciągające wzrok grafiki i zapadające w pamięć materiały wideo.
  6. Bądź w stałym kontakcie ze swoimi odbiorcami – odpowiadaj na ich pytania i komentarze.
  7. Angażuj swoją społeczność, zachęcaj do dyskusji, reaguj w czasie rzeczywistym na pojawiające się komentarze i wiadomości prywatne.
  8. Zwracaj się indywidualnie do swoich odbiorców – personalizuj wypowiedzi.
  9. Doceniaj pozytywne opinie.
  10. Zawsze odnoś się do negatywnych komentarzy na temat Twojej firmy.
  11. Zadbaj o profesjonalną moderację profili w social mediach.
  12. Wykorzystaj media społecznościowe, aby skutecznie budować wizerunek pracodawcy (Employer Branding).
  13. Zwiększaj zasięgi za pomocą płatnych reklam w mediach społecznościowych.
  14. Wstaw na swojej stronie odnośniki do profili w mediach społecznościowych.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Możesz działać multiplatformowo, wykorzystując do promocji kilka mediów społecznościowych. Pamiętaj jednak, że każdy kanał ma swoją specyfikę, a więc wymaga indywidualnego podejścia i innych działań marketingowych (np. na Instagramie kluczową rolę odgrywają zdjęcia, a na TikToku materiały wideo).
  • Samo założenie profilu biznesowego w mediach społecznościowych niestety nie wystarczy. Tylko regularnie prowadzony fanpage, ciekawy i angażujący content, stały kontakt z odbiorcami, cykliczna moderacja oraz inwestowanie w płatne reklamy pozwolą Ci w pełni wykorzystywać potencjał, jaki drzemie w social mediach.
  • Pamiętaj, że kluczowa jest jakość, a nie ilość postów. Regularna publikacja jest bardzo ważna, ale jeśli nie zaoferujesz swoim odbiorcom wartościowego contentu, nie będzie miało to najmniejszego sensu.
  • Marketing w social mediach to długotrwały proces, który wymaga pewnych zasobów w postaci czasu, doświadczonego zespołu oraz finansów.
  • Samodzielne prowadzenie profili w mediach społecznościowych niesie ze sobą duże ryzyko – wystarczy jeden nieprzemyślany krok, by wpłynąć niekorzystnie na wizerunek firmy.
  • Jeżeli brakuje Ci wiedzy, doświadczenia, pomysłu i czasu na samodzielną promocję marki w mediach społecznościowych, skorzystaj z usług wyspecjalizowanej agencji social media.

Szczegółowy samouczek:

Krok 26: Analizuj, optymalizuj, testuj, udoskonalaj

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest procesem jednorazowym. To działania o charakterze ciągłym, które wymagają systematycznych prac w obszarach takich jak:

  • analiza i techniczna optymalizacja strony internetowej (tzw. techniczne SEO),
  • analiza i optymalizacja treści na stronie oraz rozwój contentu na stronie zgodnie z potrzebami użytkowników,
  • systematyczna analiza profilu linków, pozyskiwanie linków i promocja w internecie,
  • analityka internetowa, która pozwoli wyciągać wnioski oraz wdrażać kolejne optymalizacje stron i tekstów. 

Brak kontynuacji działań we wszystkich tych obszarach prowadzi do stopniowego spadku pozycji i utraty efektów pozycjonowania. Sytuację tę mogą wykorzystać Twoi konkurenci, którym zdecydowanie łatwiej będzie pozycjonować strony internetowe, zwiększać zasięgi, pozyskiwać nowych klientów i maksymalizować sprzedaż.

Aby utrzymać wypracowane wcześniej efekty i zawalczyć o jeszcze lepsze rezultaty, należy zadbać o systematyczne i długofalowe działania pozycjonerskie.

Jak to zrobić samemu? Tutorial krok po kroku

  1. Analizuj na bieżąco konkurencję i wyniki wyszukiwania w Google.
  2. Miej na uwadze zmieniający się algorytm Google i konieczność dostosowania strony do jego najnowszych aktualizacji (Google algorithm update), które mogą mieć istotny wpływ na sposób prezentowania wyników w wyszukiwarce, zmianę widoczności strony i stosowane do tej pory techniki pozycjonowania.
  3. Weryfikuj i optymalizuj elementy techniczne na stronie.
  4. Aktualizuj i optymalizuj treść na stronie.
  5. Utrzymuj i zdobywaj linki przychodzące do strony.
  6. Testuj nowe rozwiązania, obserwując zachowania użytkowników i monitorując efekty pozycjonowania.
  7. Udoskonalaj swoją stronę, dostosowując ją do potrzeb użytkowników i wymagań wyszukiwarki oraz budując przewagę konkurencyjną w branży.

Dodatkowe porady dla początkujących

  • Jeżeli nie będziesz prowadzić systematycznych prac w zakresie pozycjonowania strony internetowej, możesz mieć problem z utrzymaniem wysokich pozycji w wyszukiwarce, pozyskiwaniem wartościowego ruchu organicznego i dalszym zwiększaniem zasięgu.
  • Regularne prace pozycjonerskie to gwarancja stałych i stabilnych efektów.
  • Pozycjonowanie to nie reklama, za którą możesz zapłacić Google. Jeżeli chcesz zajmować pierwsze pozycje w rankingu wyszukiwarki, musisz nieustannie udowadniać, że to właśnie Twoja strona internetowa na nie zasługuje.
  • Wykorzystaj darmowe narzędzia od Google (Google Analytics, Google Search Console, Google Data Studio, Google Tag Manager), które nie tylko pozwolą Ci monitorować efekty pozycjonowania, ale dostarczą również wartościowych danych na temat użytkowników i ich zachowań – dzięki temu dowiesz się, jak poprawić pozycjonowanie w Google, aby Twoja strona mogła pozyskiwać więcej klientów i zwiększać sprzedaż.
  • Regularna optymalizacja i pozycjonowanie wymagają nawet przy małej stronie www poświęcenia kilkudziesięciu godzin w miesiącu.
  • Strona pozostawiona bez stałej, profesjonalnej opieki SEO, zacznie odnotowywać stopniowe spadki pozycji, a to będzie oznaczać mniejszy ruch, mniej klientów i mniejszą sprzedaż.
  • Jeżeli czujesz, że nie masz wystarczającej wiedzy, doświadczenia, narzędzi i czasu, aby samodzielnie pozycjonować swoją stronę internetową, skorzystaj z profesjonalnej opieki, jaką zapewnia agencja SEO.

Szczegółowy samouczek:

Jak zacząć pozycjonowanie stron?

Jeśli nie wiesz, jak zacząć pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google, w pierwszej kolejności sprawdź, czy SEO jest dla Ciebie.

Zamów bezpłatną analizę i konsultację

Wiemy, jak krok po kroku zadbać o skuteczne pozycjonowanie strony internetowej. Podpowiemy Ci, jak najlepiej zaplanować cały proces optymalizacji, promocji i pozyskiwania klientów.

  • Porozmawiasz za darmo z doświadczonym Specjalistą ds. pozycjonowania.
  • Poznasz słowa kluczowe, które przyciągną klientów na Twoją stronę.
  • Otrzymasz praktyczne wskazówki na temat tego, jak więcej sprzedawać w wyszukiwarce Google.

Zrób darmowy audyt SEO online

Wykonaj darmowy audyt SEO strony www online. W 90 sekund poznasz najistotniejsze parametry i wskazówki, których zastosowanie poprawi pozycjonowanie strony w Google!

  • Dowiesz się, czy strona stosuje wskazówki Google.
  • Upewnisz się, że strona jest łatwo dostępna dla klientów.
  • Sprawdzisz liczbę linków i widoczność strony w wyszukiwarce.

Wykonaj Darmowy Audyt SEO

FAQ

Na czym polega pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach polega na optymalizacji strony pod kątem wskazówek Google, aby wyszukiwarka lepiej zrozumiała jej tematykę i mogła wyświetlać ją jako najlepszy wynik wyszukiwania dla danego słowa kluczowego.

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach można podzielić na:

  • on-page SEOoptymalizacja kodu strony i optymalizacja treści strony, czyli działania, które Google ocenia poprzez spojrzenie na poszczególne elementy strony,
  • off-page SEO – content marketing i link building, czyli działania, które zależą także od powiązań Twojej witryny z innymi stronami internetowymi.

Proces pozycjonowania w etapach:

Dodatkowy poradnik:

Czy SEO to pozycjonowanie?

SEO to pozycjonowanie. W Polsce pojęcia te można traktować synonimicznie. Za granicą natomiast funkcjonuje wyłącznie termin SEO. 

Niektórzy polscy marketingowcy rozróżniają pojęcie pozycjonowania (odnosząc je do wszystkich prac związanych ze zwiększaniem widoczności strony w wynikach wyszukiwania) od SEO (wskazując, że jest to jedynie część pozycjonowania, która dotyczy wyłącznie prac technicznych na stronie – SEO on-site).

Takie rozdzielenie jest jednak nienaturalne, ponieważ nie ma w nim wyraźnego wskazania na działania off-site, które stanowią przecież ważną część zdobywania wysokich pozycji w Google.

Zdecydowanie lepiej zatem przyjąć, że istnieje:

Dodatkowy poradnik:

Jaki jest cel pozycjonowania?

Głównym celem pozycjonowania jest wzrost widoczności strony w wyszukiwarce Google. Jeśli Twoja witryna zajmie wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, zacznie pozyskiwać większy ruch i więcej sprzedawać.

Wyznacz konkretne, trafne, mierzalne, osiągalne i oparte na czasie cele pozycjonowania. Utwórz najpierw cel wynikowy, następnie podziel go na cele wydajnościowe, a te z kolei podziel na cele procesowe.

Dodatkowy poradnik:

Co wpływa na pozycjonowanie strony w Google i od czego zależy pozycja w wynikach wyszukiwania?

O zdobyciu wysokich pozycji na pierwszej stronie wyników wyszukiwania decyduje ponad 200 czynników rankingowych. Google każdego roku wprowadza tysiące aktualizacji algorytmów, które mają poprawić jakość wyników w SERP-ach, co z kolei wpływa na pozycjonowanie stron internetowych. 

Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy pozycja strony w wyszukiwarce, jest intencja użytkownika. Aby jak najlepiej ją spełnić, trzeba podjąć działania w 4 najważniejszych obszarach:

  • optymalizacja SEO – m.in. wybór właściwej strony docelowej (LP), przyjazny adres URL, tytuł strony, opis strony, struktura strony i nawigacja, dostosowanie do urządzeń mobilnych, szybkość strony, bezpieczeństwo strony, sitemapa, robots.txt,
  • optymalizacja treści – m.in. unikalność, wartość dla użytkownika, struktura nagłówków, prezentacja treści, optymalizacja multimediów, użycie słów kluczowych, realizacja potrzeb użytkownika i realna pomoc,
  • link building i content marketing – autorytet strony, trafność strony, pozycja linku na stronie, tekst kotwicy linku, współwystępowanie słów kluczowych wokół linku, linki dofollow, linki spamu,
  • analityka internetowa i czynniki behawioralne – czas spędzony na stronie, współczynnik klikalności, współczynnik odrzuceń, współczynnik konwersji.

Dodatkowy poradnik:

Co daje pozycjonowanie i dlaczego warto pozycjonować stronę internetową?

Pozycjonowanie stron internetowych jest ważne, ponieważ sprawia, że Twoja witryna staje się bardziej widoczna dla potencjalnych klientów. Inwestując w SEO strony, udowadniasz, że znajdujesz się w TOP 10 najlepszych firm w branży.

Warto pozycjonować stronę internetową, ponieważ dzięki SEO możesz:

  • dotrzeć do 99% potencjalnych klientów,
  • pozyskać 70% zdecydowanych klientów,
  • zapewnić sobie ponad 50% całkowitego ruchu na stronie,
  • generować 10-krotnie wyższy ruch od mediów społecznościowych,
  • zapewnić sobie 7-krotny zwrot z inwestycji,
  • generować więcej wartościowych leadów,
  • zwiększyć przychody firmy nawet o 40%,
  • obniżyć koszt pozyskania klienta nawet o 87%,
  • znacznie obniżyć koszty reklamowe w porównaniu do marketingu tradycyjnego.

Dodatkowy poradnik:

Czy pozycjonowanie stron ma sens?

Pozycjonowanie stron ma sens, jeśli:

  • klienci szukają Twoich produktów lub usług w internecie,
  • Twoje produkty lub usługi rozwiązują problemy, z którymi klienci zwracają się do wyszukiwarki Google.

W obu tych przypadkach pozycjonowanie jest Ci potrzebne, ponieważ:

  • widoczność Twojej oferty zależy od SEO,
  • wysoka pozycja strony przynosi duży ruch,
  • duży ruch przynosi nowych klientów i zwiększa sprzedaż,
  • SEO pomaga wyprzedzić konkurencję.

Dodatkowy poradnik:

Czy pozycjonowanie się opłaca i czy warto inwestować w SEO?

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach znajduje się w czołówce najbardziej rentownych działań promocyjnych online. Jak każda strategia marketingowa, opłaca się tylko wtedy, gdy przynosi zwrot z inwestycji. Aby sprawdzić, czy warto inwestować w SEO, musisz:

  • obliczyć koszt SEO,
  • obliczyć wartość konwersji dla ruchu organicznego,
  • uwzględnić wartość konwersji wspomaganych,
  • obliczyć ROI.

Dobrze przygotowana i umiejętnie realizowana strategia SEO może zapewnić Ci:

  • najwyższy zwrot z inwestycji spośród wszystkich kanałów marketingowych,
  • ROI na poziomie nawet 700%,
  • wzrost przychodów o 30% rok do roku,
  • obniżenie kosztów pozyskania klienta o prawie 90%.

Dodatkowy poradnik:

Czy tanie pozycjonowanie jest możliwe?

Tanie pozycjonowanie jest możliwe. Wszystko zależy jednak od przyjętego przez Ciebie zasięgu strategii, trudności słów kluczowych i konkurencyjności w branży:

  • strategia lokalna, łatwe do pozycjonowania słowa kluczowe i niska konkurencyjność branży – tanie pozycjonowanie jest jak najbardziej możliwe,
  • strategia ogólnopolska, średnia trudność słów kluczowych i średnia konkurencyjność branży – tanie pozycjonowanie jest możliwe, ale musisz liczyć się z tym, że będzie dłużej trwało i wymagało od Ciebie dużej ilości pracy,
  • strategia globalna, wysoka konkurencyjność fraz kluczowych i trudna branża – pozycjonowanie może, ale nie musi być tanie.

Dodatkowy poradnik:

Czy szybkie pozycjonowanie jest możliwe?

Szybkie pozycjonowanie jest możliwe. Wszystko zależy od tego, co rozumiesz przez słowo “szybkie”. Z punktu widzenia wyszukiwarek może to być miesiąc, 6 miesięcy lub nawet rok. Realny czas, po którym jesteś w stanie uzyskać miarodajne efekty w postaci zwiększonego ruchu przekładającego się na rzeczywistą konwersję, to 6 miesięcy.

Liczba ta jest jednak szacunkowa, ponieważ na szybkość efektów pozycjonowania wpływ mają następujące czynniki:

  • branża i konkurencja,
  • tematyka strony,
  • historia pozycjonowania strony,
  • zaufanie Google,
  • wiek domeny.

Z dotychczasowych badań wynika, że średni wiek serwisów znajdujących się w TOP 10 Google wynosi 2 lata, a strony zajmujące pierwszą pozycję w wyszukiwarce mają prawie 3 lata.

Szczegółowy poradnik:

Jak pozycjonować firmę w Google Maps i poprawić widoczność wizytówki?

Profil Firmy w Google to bezpłatne narzędzie, które pozwala właścicielom firm tworzyć, zarządzać i optymalizować wizytówkę swojej firmy w Google, aby przyciągać nowych klientów z wyszukiwarki i map.

Pozycjonowanie w Google Maps ma na celu poprawę widoczności wizytówki w SERP-ach – tak, aby znajdowała się wyżej na liście wyników wyszukiwania lokalnego.

Skorzystaj ze sprawdzonych metod optymalizacji i pozycjonowania wizytówki w Google:

  • Utwórz wizytówkę, korzystając z bezpłatnego narzędzia Profil Firmy w Google.
  • Ustaw kategorię biznesową.
  • Wybierz rodzaj działalności.
  • Dodaj godziny otwarcia.
  • Wprowadź dane kontaktowe.
  • Stwórz opis firmy.
  • Dodaj zdjęcia.
  • Dodaj produkty i usługi.
  • Wypełnij pozostałe pola, które dostarczą klientom dodatkowych informacji.
  • Zdobywaj więcej recenzji.
  • Odpowiadaj na pytania użytkowników.
  • Publikuj aktualizacje.
  • Dodaj przycisk umożliwiający przesyłanie wiadomości.
  • Zadbaj o lokalny link building.

Szczegółowy samouczek:

Jak pozycjonować produkty?

Pozycjonowanie produktu zmierza do tego, aby użytkownik, który wpisze w wyszukiwarkę nazwę produktu, jego kluczowe parametry lub atrybuty, od razu trafił na Twoją witrynę w wynikach wyszukiwania.

Skorzystaj z poniższej checklisty, aby skutecznie pozycjonować produkty w wyszukiwarce Google.

  • Zastosuj przyjazne adresy URL dla kart produktowych.
  • Zoptymalizuj meta tagi.
  • Użyj pełnych nazw produktów.
  • Ustaw poprawne nagłówki H1-H6.
  • Stwórz unikatowe i wartościowe opisy produktów.
  • Uwzględnij atrybuty produktów i specyfikację techniczną.
  • Uwzględnij słowa kluczowe na kartach produktów.
  • Zoptymalizuj grafiki na kartach produktowych.
  • Zoptymalizuj materiały wideo na kartach produktowych.
  • Dodaj sekcję FAQ.
  • Dodaj nawigację okruszkową.
  • Dodaj nowe karty produktów do mapy XML.
  • Daj możliwość komentowania i oceniania produktów.
  • Zastosuj linki kanoniczne, jeśli sprzedajesz różne warianty tego samego produktu.
  • Zweryfikuj strony osierocone, czyli karty produktowe, do których nie prowadzą żadne odnośniki.
  • Nie stosuj technik black hat SEO.

Szczegółowy samouczek:

 

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 63 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobry wybór!

Przedstawimy strategię i wypromujemy Twój biznes. Daj nam znać o swoim projekcie!

Twoje dane administruje SEMPIRE Europe sp. z o.o.
Więcej o ochronie danych
Administratorem danych osobowych jest SEMPIRE Europe sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, adres: Plac Andersa 3, 61-894 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000969190. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, lecz może być niezbędne do przesłania odpowiedzi na zapytanie i przygotowania oferty. Zobacz więcej...