Jak zrobić przekierowanie z HTTP na HTTPS i odwrotnie? | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Jak zrobić przekierowanie z HTTP na HTTPS i odwrotnie?

HTTPS jest bezpieczną wersją protokołu HTTP, dzięki której dane przesyłane między stroną internetową a serwerem są szyfrowane. Standardem dla współczesnych witryn internetowych jest protokół HTTPS. Strona bez HTTPS powinna być adresem docelowym domeny tylko wtedy, kiedy zabezpieczony protokół nie działa poprawnie lub nie jest możliwy do wdrożenia.

Dowiedz się, jak zrobić przekierowanie z protokołu HTTP na HTTPS i odwrotnie przy pomocy pliku .htaccess.

jak zrobić przekierowanie z http na https i odwrotnie

Co to jest protokół HTTP i HTTPS?

Protokoły HTTP i HTTPS to skróty od angielskich nazw Hypertext Transfer Protocol i Hypertext Transfer Protocol Secure. Dzięki nim przeglądarka internetowa może komunikować się z serwerem www danej witryny. Protokoły odpowiadają za sposób przesyłania, odczytywania i przetwarzania informacji między serwerem a serwisem wyświetlanym na urządzeniach użytkowników.

HTTPS szyfruje dane osób korzystających z witryn online dzięki protokołowi SSL (Secure Socket Layer), który uniemożliwia odczytanie przesyłanych informacji przez osoby trzecie. HTTP nie szyfruje danych – informacje są narażone na przechwycenie.

Która wersja protokołu jest lepsza – HTTP czy HTTPS?

Lepszą i nowszą wersją protokołu jest HTTPS. Zapewnia ona poufność danych użytkowników korzystających z Twojej strony www. Dzieje się tak dzięki certyfikatom SSL lub TLS. Są to certyfikaty bezpieczeństwa szyfrujące wszystkie informacje przesyłane i odbierane przez użytkowników stron internetowych.

Do odczytania informacji wymagany jest klucz, który ma jedynie odbiorca i nadawca w komunikacji przeglądarka-serwer. Dzięki temu osoby trzecie nie mogą przechwycić wrażliwych danych.

Aby zabezpieczyć stronę, należy zainstalować certyfikat SSL lub TLS na serwerze.

Dlaczego protokół HTTPS jest ważny?

Protokół HTTPS jest najlepszym wyborem dla właścicieli stron internetowych, którym zależy na skutecznej promocji online.

Wdrożenie protokołu HTTPS na stronie internetowej jest bardzo istotne, ponieważ:

  • Google traktuje go jako czynnik rankingowy – roboty sieciowe Google lepiej oceniają bezpieczne witryny;
  • zabezpiecza dane użytkowników wypełniających formularze – przeglądarka wyświetli ostrzeżenie, jeżeli witryna będzie korzystała z protokołu HTTP podczas gromadzenia danych użytkowników;
  • chroni dane użytkowników zakładających konta w Twoim serwisie – dane osobowe wymagają zabezpieczenia;
  • szyfruje dane podawane podczas płatności w sklepach internetowych – protokół HTTPS jest koniecznym wyborem dla stron z branży e-commerce.

Jaki protokół masz na swojej stronie?

Przed zainstalowaniem certyfikatu SSL, upewnij się, czy strona już go nie posiada. W tym celu przejdź na adres z przedrostkiem https://, na przykład https://example.com, i sprawdź, czy witryna jest zabezpieczona.

Bezpieczna witryna ma ikonę kłódki przy adresie URL w przeglądarce.

jak zrobić przekierowanie z http na https i odwrotnie zabezpieczona strona
Strona posiadająca certyfikat SSL, korzystająca z protokołu HTTPS i szyfrująca dane
jak zrobić przekierowanie z http na https i odwrotnie niezabezpieczona strona
Strona nieposiadająca certyfikatu SSL, korzystająca z protokołu HTTP i niezabezpieczona

Dlaczego należy wykonać przekierowanie strony?

Jeżeli na Twoim serwerze jest zainstalowany protokół SSL, witryna jest dostępna w dwóch wersjach:

  • https://example.com – używającej protokołu HTTPS, który szyfruje przesyłane informacje;
  • http://example.com – podstawowej, używającej niezabezpieczonego protokołu HTTP.

Utworzenie stałego przekierowania 301 ma na celu ujednolicenie wersji adresów strony internetowej. Należy je wykonać z kilku powodów, które przedstawiono poniżej.

  • Ujednolicona wersja protokołu zapobiega podwójnej indeksacji witryny – roboty sieciowe Google postrzegają adresy z przedrostkiem http:// i https:// jako dwa różne serwisy internetowe. Googlebot indeksuje je osobno, przez co może wykryć na nich zduplikowanie treści. Przyczyni się to do obniżenia pozycji w wyszukiwarce Google.
  • Wymuszenie szyfrowanej wersji HTTPS zapewni większe bezpieczeństwo – dzięki temu użytkownicy wpisujący adres strony z HTTP zostaną przekierowani na wersję HTTPS. W ten sposób będą korzystać z bezpiecznej witryny. Przełoży się to na zaufanie klientów do Twojej strony.
  • Odpowiednie przekierowanie zadba o poprawne budowanie profilu linkowego strony – pozyskiwanie odnośników ze stron zewnętrznych pozytywnie wpływa na pozycjonowanie Twojej witryny. Dzieje się tak, jeżeli wszystkie linki prowadzą pod ten sam adres. Przekierowanie 301 może to zapewnić, ujednolicając wersję docelowego adresu Twojej witryny.

Jak ustawić przekierowanie z HTTP na HTTPS?

Jeżeli chcesz utworzyć przekierowanie adresu z HTTP na HTTPS, wykonaj poniższe kroki.

  1. Upewnij się, że masz zainstalowany certyfikat SSL.

Przekierowanie na HTTPS jest możliwe jedynie wtedy, gdy na serwerze jest zainstalowany certyfikat SSL lub TLS. Jeżeli Twoja witryna nie ma zainstalowanego certyfikatu SSL, istnieje kilka sposobów, w jakie możesz go uzyskać:

  • Zakup certyfikat u hostingodawcy – jeżeli Twoja strona znajduje się na współdzielonym serwerze w ramach usługi hostingu, możesz sprawdzić, czy usługodawca nie posiada certyfikatu SSL w standardzie lub dostępnego w dodatkowym pakiecie.
  • Skorzystaj z darmowego certyfikatu SSL – darmowe wersje certyfikatów SSL są dostępne przez strony takie jak Let’s Encrypt czy Cloudflare.
  • Wykup certyfikat własnoręcznie – certyfikat SSL jest wystawiany przez uprawnione Urzędy Certyfikacji, a jego cena waha się od 35 do 200 dolarów rocznie. W instalacji może pomóc Ci administrator witryny lub zewnętrzna firma.
  1. Zaloguj się na serwer FTP.

Przejdź do katalogu głównego plików swojej witryny znajdujących się na jej serwerze. Zawiera on wszystkie dane strony internetowej.

  1. Otwórz plik .htaccess.

Jest to plik tekstowy, w którym znajdują się reguły przekierowań. Dzięki niemu można dodawać nowe dyrektywy. Jeżeli nie istnieje w plikach na serwerze, utwórz go.

  1. Przejdź na stronę darmowego narzędzia – generator .htaccess.

Umożliwi Ci ono wygenerowanie reguł, które wystarczy wkleić do pliku .htaccess. Narzędzie pozwala na konfigurację przekierowań w intuicyjny i łatwy sposób. Wystarczy wybrać opcje z listy i skopiować utworzone reguły.

  1. Podaj adres domeny docelowej.

W poniższym przykładzie podano adres https://example.com/.

  1. Wybierz opcje “Przekieruj domenę” i "Przekieruj domenę na wersję HTTPS".
  2. Zaznacz opcję "bez www na - > www" lub "www na bez www".
  3. Skopiuj wygenerowaną regułę i wklej ją w pliku .htaccess na samej górze.

Reguła wygenerowana dla adresu https://www.example.com/ i opcji “www na bez www”:

RewriteEngine on

# Przekierowanie domeny

RewriteCond %{SERVER_PORT} !^443$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://example\.com/$1 [R=301,L]
  1. Zaktualizuj plik na serwerze.
  2. Przetestuj przekierowanie HTTP na HTTPS.

Nowo powstałe przekierowanie możesz przetestować, wpisując adres, z którego miało ono prowadzić do witryny docelowej, czyli np. po wpisaniu http://example.com/ powinien otworzyć się link https://example.com/.

Jak ustawić przekierowanie z HTTPS na HTTP?

Zapamiętaj, że rekomendowanym protokołem stron internetowych jest HTTPS. Dzięki niemu serwis jest bezpieczny dla użytkowników internetu i przyciąga większy ruch.

Przekierowanie z HTTPS na HTTP zaleca się wprowadzać jedynie wtedy, kiedy wersja HTTPS nie działa poprawnie lub kiedy nie jest możliwa do wdrożenia.

Poniżej instrukcja w kilku krokach, jak zmienić HTTPS na HTTP.

  1. Zaloguj się na serwer strony internetowej.

Znajdują się na nim wszystkie pliki witryny online, dzięki którym dokonasz konfiguracji przekierowania.

  1. Otwórz plik tekstowy .htaccess.

Powinien znajdować się w głównym katalogu serwisu na serwerze www. To plik, w którym należy umieścić reguły w celu skonfigurowania przekierowań. Jeżeli plik nie istnieje, utwórz go.

  1. Otwórz stronę darmowego generatora .htaccess.

Narzędzie pozwoli Ci w łatwy sposób przygotować i skopiować reguły do konfiguracji przekierowań strony internetowej.

  1. Podaj adres domeny docelowej z http:// na początku.

W tym poradniku użyto adresu http://example.com/ jako przykładu.

  1. Wybierz opcję "Przekieruj domenę".
  2. Zaznacz opcję przekierowania na adres z www lub bez www.

Zrobisz to, wybierając pozycję "bez www na - > www" lub "www na bez www". W tym przykładzie została wybrana opcja "www na bez www".

  1. Skopiuj wygenerowane reguły w postaci kodu.

Przykładowe reguły dla adresu http://example.com/ i przekierowania z "www na bez www".

RewriteEngine on

# Przekierowanie domeny

RewriteCond %{SERVER_PORT} !^80$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example\.com/$1 [R=301,L]
  1. Wklej kod w plik .htaccess i zapisz go.
  2. Sprawdź działanie przekierowania.

Możesz to zrobić, wpisując w przeglądarkę starą wersję adresu URL, czyli taką posiadającą https:// na początku, i zobaczyć, czy po zatwierdzeniu zostaniesz przekierowany na stronę z http:// z przodu.

Przejście z HTTP na HTTPS – jak zrobić przekierowanie? Podsumowanie

Obecnie protokół HTTPS jest powszechnie wybierany przez świadomych właścicieli stron internetowych. Aby móc z niego skorzystać, należy wcześniej wdrożyć certyfikat SSL, który jest protokołem szyfrowania danych w sieci. Istnieje wiele sposobów na jego pozyskanie, zarówno tych bezpłatnych, jak i płatnych.

Przekierowanie strony z HTTP na HTTPS jest ważne z wielu powodów. Najważniejsze z nich to:

  • poprawa pozycjonowania strony w wyszukiwarce Google – HTTPS jest czynnikiem rankingowym;
  • zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników witryny – HTTPS szyfruje dane podczas komunikacji klient-serwer;
  • uniknięcie podwójnej indeksacji witryny – po utworzeniu przekierowania roboty sieciowe Google nie będą indeksowały osobno wersji adresów z przedrostkiem http:// i https://.

W utworzeniu przekierowania z użyciem pliku .htaccess pomoże Ci narzędzie – darmowy generator .htaccess.

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 50 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.