Protokół HTTP a HTTPS – czym się różnią, kiedy stosować? | Sempire
Oferta Black Friday! Pozycjonowanie i kampanie reklamowe w super promocji!

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Protokół HTTP a HTTPS – czym się różnią, kiedy stosować?

HTTP i HTTPS to protokoły wykorzystywane w przesyłaniu danych przez internet. Są to zestawy reguł umożliwiających porozumienie przeglądarki z serwerem, na którym znajduje się dana witryna. Stanowią standard przesyłania danych w sieci. Skrót HTTP rozwija się jako Hypertext Transfer Protocol, natomiast HTTPS oznacza Hypertext Transfer Protocol Secure.

Protokół HTTPS jest bezpieczniejszą wersją HTTP, ponieważ dodatkowo szyfruje przesyłane dane. Dzięki temu nie mogą zostać przechwycone i odczytane przez osoby niepowołane. Do tego celu używa protokołu SSL (Secure Socket Layer), który jest standardem szyfrowania danych w sieci.

HTTP i HTTPS są również częścią wszystkich adresów URL (Uniform Resource Locator). Znajdują się na samym początku linku, zapisywane jako https:// lub http://. Jeżeli użytkownik wprowadzi adres domeny, nie uwzględniając w nim protokołu, zostanie on automatycznie uzupełniony po otwarciu witryny.

Protokół HTTP lub HTTPS jako składowa odnośnika informuje o tym, w jaki sposób klient (np. Twoja przeglądarka) komunikuje się z serwerem strony, do której prowadzi URL. Ma to znaczenie na przykład dla bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Adresy stron internetowych często korzystają z tych dwóch wariantów, stosując odpowiednie przekierowanie. Należy pamiętać, że adres domeny z protokołem HTTPS i HTTP – np. https://example.com i http://example.com, są dla wyszukiwarki Google oddzielne. Roboty sieciowe traktują je jako osobne strony.

Oba protokoły można często spotkać w internecie, mają jednak inne zastosowanie i inne skutki dla witryny.

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co różni protokół HTTP i HTTPS i który z nich wybrać.

http a https czym się różnią kiedy http a kiedy https

HTTP vs HTTPS – jaka jest różnica między protokołami?

Protokół HTTPS (HTTPS protocol) to po prostu zabezpieczona wersja protokołu HTTP, która szyfruje dane przesyłane między przeglądarką a serwerem strony.

Najważniejsze różnice pomiędzy HTTP a HTTPS przedstawiamy w tabeli poniżej.

 

Protokół HTTP

Protokół HTTPS

Przedrostek w adresie URL

http://example.com

https://example.com

Domyślny port

80

443

Bezpieczeństwo przesyłanych danych

Brak szyfrowania – przesyłane informacje mogą być przechwycone przez osoby niepowołane.

Szyfruje przesyłane dane pomiędzy klientem a serwerem przy użyciu protokołu SSL/TLS.

Oddziaływanie na doświadczenia użytkowników

Negatywny, informacja o nieszyfrowanym połączeniu na stronach obniża zaufanie do serwisu.

Pozytywny, użytkownik korzysta ze strony bezpiecznie, zachowując prywatność i poufność danych.

Wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google

Negatywny, brak szyfrowanego połączenia na stronie może skutkować niższą pozycją w Google.

Pozytywny, występowanie protokołu HTTPS to czynnik rankingowy.

W przeglądarce zauważalną różnicą dla użytkownika jest symbol kłódki znajdujący się przed adresem, jeżeli strona korzysta z protokołu HTTPS. W innym wypadku w tym samym miejscu pojawia się ostrzeżenie.

https http różnice w przeglądarce zabezpieczona strona
Strona zabezpieczona HTTPS
https http różnice w przeglądarce niezabezpieczona strona
Strona niezabezpieczona – HTTP

Kiedy HTTP, a kiedy HTTPS?

Obecnie protokół HTTPS jest standardowym wyborem, jeżeli właścicielowi witryny zależy na przyciągnięciu ruchu na swoją stronę. Wyszukiwarka Google traktuje go jako czynnik rankingowy.

Zdecyduj się na opcję HTTPS, jeśli:

  • chcesz, aby Twoja strona internetowa miała wysoką pozycję – roboty Google lepiej oceniają strony zabezpieczone dzięki SSL/TLS;
  • posiadasz strony z formularzami – w innym wypadku przeglądarka pokaże ostrzeżenie o niebezpieczeństwie;
  • Twoja witryna oferuje możliwość założenia konta przez użytkownika – przesyłane informacje osobowe wymagają zabezpieczenia;
  • prowadzisz sklep e-commerce – płatności powinny być odpowiednio bezpieczne.

enlightenedZAPAMIĘTAJ!

Wersja strony HTTP jest wybierana jedynie wtedy, kiedy nie działa wersja HTTPS. W każdym innym wypadku lepszą decyzją będzie protokół HTTPS.

Podsumowanie – HTTP czy HTTPS?

Strony używające protokołu HTTPS cieszą się większym zaufaniem użytkowników niż witryny w wersjach HTTP. Coraz mniejsza liczba witryn w sieci korzysta z protokołu HTTP, który jest starszym rozwiązaniem. Przyczyną tego jest wzrost standardów bezpieczeństwa użytkowników przekazujących swoje dane przez stronę www. Informacje związane z płatnościami czy dane osobowe są niezwykle wrażliwe.

HTTPS korzysta z certyfikatu SSL, dzięki czemu zabezpiecza proces przesyłania i odbierania danych. Jest jednym z czynników wpływających na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania Google. Jeżeli zależy Ci na zwiększaniu widoczności i bezpieczeństwie użytkowników witryny, stosuj protokół HTTPS dla swojej strony.

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 49 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobry wybór!

Przedstawimy strategię i wypromujemy Twój biznes. Daj nam znać o swoim projekcie!

Twoje dane administruje SEMPIRE Europe sp. z o.o.
Więcej o ochronie danych
Administratorem danych osobowych jest SEMPIRE Europe sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, adres: Plac Andersa 3, 61-894 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000969190. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, lecz może być niezbędne do przesłania odpowiedzi na zapytanie i przygotowania oferty. Zobacz więcej...