Zasada odwróconej piramidy co to jest - inverted pyramid, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest zasada odwróconej piramidy - inverted pyramid, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Inna nazwa: metoda odwróconej piramidy

Zasada odwróconej piramidy (inverted pyramid) oznacza odpowiednią hierarchizację informacji w tekście – tak, aby pozyskać uwagę czytelnika i zatrzymać go na dłużej. Metoda ta zakłada, że najistotniejsze dla użytkownika informacje (czyli te, które znajdują się na dole piramidy) należy umieszczać już na samym początku tekstu, a dopiero potem zagłębiać się w temat i poruszać szczegółowe wątki.

Zasada odwróconej piramidy zakłada, że użytkownik szybko zrealizuje swoją intencję, a więc zamiar, z jakim trafił na daną stronę internetową. Kluczowe jest więc dostarczenie mu niezbędnych informacji i odpowiedzi na najważniejsze pytania już w pierwszych linijkach tekstu. W tworzeniu treści zgodnych z zasadą odwróconej piramidy istotne jest to, aby nie budować napięcia, lecz od razu przechodzić do sedna omawianego tematu.

Metoda odwróconej piramidy znajduje zastosowanie w webwritingu, ponieważ odpowiada na aktualne potrzeby internautów, którzy są bardzo niecierpliwi i skupiają wzrok na określonych częściach tekstu, co potwierdzają badania eye-trackingowe.

odwrócona piramida
Klasyczny układ treści a zasada odwróconej piramidy

 

Sprawdź również: co to jest copywriting

Dodatkowe informacje:

  • https://sm-manager.pl/artykul/zasada-odwroconej-piramidy-czyli-dlaczego-nie-warto-testowac-cierpliwosci-czytelnika

Definicja pojęcia zasada odwróconej piramidy - inverted pyramid
metoda odwróconej piramidy
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 10 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.