Inna nazwa: mapa witryny, sitemapa
Sitemap (mapa strony) to specjalny plik XML, w którym umieszcza się dane na temat stron czy multimediów. Przekazuje on informacje robotom wyszukiwarek, takim jak roboty sieciowe Google. Dzięki temu proces indeksacji witryny internetowej przebiega sprawniej.
Przykłady mapy witryn:
Sitemap zawiera informacje o adresach podstron, alternatywnych wersjach językowych i dacie aktualizacji danej strony.
Mapa strony służy przekazywaniu informacji wyszukiwarkom internetowym na temat zawartości i struktury witryny, tym samym ułatwiając jej indeksowanie.
Sitemap ułatwia również nawigację użytkownikom po stronie oraz organizację treści podczas tworzenia i aktualizacji witryny.
Jednak znaczenie sitemap jest różne w zależności od cech serwisu. Jeżeli witryna nie jest dużych rozmiarów, a linkowanie wewnętrzne jest poprawnie skonstruowane, mapa nie będzie konieczna. W przypadku dużego serwisu z bogatymi zasobami multimedialnymi sitemap jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.
Każda mapa strony składa się z tych samych elementów, co pozwala na jej odczyt przez różnego typu systemy.
Sitemap składa się ze znaczników, którymi są:
Dokładny wygląd i struktura mapy witryny na przykładzie sempire.pl:
Sitemap sprawdzisz na kilka różnych sposobów. Oto lista TOP 4 naszych propozycji:
Mapa strony to pojęcie, które najczęściej odnosi się do 2 typów plików:
Mapy witryn mogą mieć również różne typy.
Pierwszym ze sposobów na to, jak stworzyć mapę strony, jest jej ręczne przygotowanie. Zrobisz to postępując według wytycznych zawartych na stronie sitemaps.org.
Wskazówka: Ręczne tworzenie mapy strony nie sprawdzi się w przypadku stron z większą liczbą adresów URL oraz w sytuacji, gdy strona podlega częstym aktualizacjom.
Funkcjonalność niektórych systemów CMS pozwala na tworzenie map witryny.
Oto lista najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, które pozwalają na dynamiczne przygotowanie pliku XML z witryną strony.
Dostępnych jest wiele innych systemów CMS, które oferują funkcje tworzenia map witryny, zarówno wbudowanych, jak i dostępnych poprzez dodatkowe wtyczki czy rozszerzenia.
Tworzenie mapy witryn jest możliwe, dzięki dostępnym w sieci generatorom sitemap. Ich ogólny sposób działania można opisać w kilku krokach:
Przykładowymi narzędziem umożliwiającym generowanie mapy witryny jest Screaming Frog SEO Spider.
Aby przesłać mapę witryny do Google, skorzystaj z Google Search Console (GSC). Postępuj, krok po kroku, według przygotowanej instrukcji.
Posiadanie mapy strony ułatwia pracę robotów indeksujących, choć mogą pojawić się również komplikacje, o których warto wiedzieć. W tym celu przygotowaliśmy kompleksowe zestawienie plusów i minusów korzystania z sitemap.
Zalety sitemap
Wady sitemap
Zrozumienie znaczenia, sposobu działania i możliwości mapy strony to nie wszystko. Zanim wdrożysz sitemap na zarządzanej przez siebie stronie, weź pod uwagę gotową listę najlepszych praktyk.
Sprawdź również: co to jest mapa XML
Sprawdź na blogu:
Definicja pojęcia mapa strony - sitemap
mapa witryny, sitemapa
w słowniku otrzymała ocenę
5 / 5 według 10 opinii