LCP co to jest - Largest Contentful Paint, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

 • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
 • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
 • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest LCP - Largest Contentful Paint, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest LCP?
Co to jest LCP?

LCP (Largest Contentful Paint) to najważniejszy spośród wskaźników Core Web Vitals, czyli miar rankingowych Google, które oceniają jakość doświadczenia użytkownika (UXUser Experience) na danej stronie www.

Wskaźnik LCP mierzy wyrażany w sekundach czas renderowania największej treści znajdującej się w obszarze renderowania treści nazywanym viewport. To od prędkości ładowania się strony zależy, czy użytkownik zostanie na Twojej stronie.

Largest Contentful Paint (LCP) a SEO

W dobie, w której dosłownie ułamki sekund mogą zadecydować o tym, czy użytkownik zostanie na Twojej stronie www, czy kliknie inny link, szybkość ładowania witryny ma kluczowe znaczenie.

Strony, których treść renderuje się wolniej, lądują na niższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Dlatego jeśli nie chcesz, by Twoja strona przestała być widoczna w wyszukiwarce, musisz dbać o to, by jej wskaźnik LCP był stale utrzymywany na niskim poziomie.

Jeśli Twoja strona załaduje się o 2 sekundy wolniej niż strona konkurencji, w 2 sekundy stracisz klienta, który często nie doczeka momentu załadowania zawartości, którą chcesz mu pokazać.

Jaka wartość LCP jest wskazana?

Im niższy wskaźnik LCP, tym krótszy czas oczekiwania na załadowanie strony, a tym samym – wydajniejsza witryna. Wysoki wskaźnik LCP to większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zniecierpliwi się i opuści stronę, przez co współczynnik odrzuceń w statystykach Twojej witryny wzrośnie.

Za dobry wynik LCP uważa się mniej niż 2,5 sekundy. Od 2,5 do 4 sekund to wynik średni, który wymaga poprawy, natomiast strony ładujące się dłużej niż 4 sekundy to witryny bez siły przebicia.

Jak znaleźć LCP na stronie?

Elementy, których czas ładowania mierzony jest za pomocą wskaźnika LCP to przede wszystkim obrazy, filmy, duże bloki tekstowe oraz elementy tła.

Aby sprawdzić, co dokładnie traktowane jest jako Largest Contentful Paint, należy zbadać, co wyświetla się na ekranie w obszarze widocznym po załadowaniu strony w wyszukiwarce bez scrollowania w dół (ATF).

Jak mierzyć Largest Contentful Paint (LCP)?

Czas ładowania się strony można zmierzyć w kilka sekund za pomocą narzędzi dostarczanych przez Google. Najłatwiej skorzystać z PageSpeed Insights, gdzie wystarczy w odpowiednim oknie wprowadzić adres strony, którą chcesz przeanalizować, by wyświetlił się pełen raport dotyczący wskaźników Core Web Vitals, w tym LCP dla urządzeń mobilnych bądź PC.

Jak poprawić LCP?

Jeśli skorzystasz z googlowskich narzędzi, np. wskazanego PageSpeed Insights, wraz z pomiarami podstawowych wskaźników internetowych otrzymasz także raport z diagnozą problemów będących możliwymi przyczynami powolnego ładowania treści witryny, a także szereg wskazówek, które pomogą Ci poprawić wynik LCP.

Co odpowiada za wysoki wskaźnik LCP? 3 główne przyczyny + rozwiązania

 1. Zasoby blokujące renderowanie

  Pliki CSS i JavaScript mogą opóźniać wczytywanie strony ze względu na to, że przeglądarka przetwarza je jako pierwsze i dopóki ich nie wczyta, witryna nie zostanie wyświetlona. Jeśli jest ich dużo, ładują się dłużej, a szanse na odrzucenie ze strony użytkownika gwałtownie rosną.

  Rozwiązania:

  • minifikacja kodu CSS i JavaScript, czyli scalenie wielu plików i usunięcie nieużywanych elementów kodu,
  • code splitting, czyli podzielenie kodu na mniejsze, a dzięki temu szybciej wczytywane fragmenty,
  • lazy loading, czyli opóźnienie ładowania niekrytycznych fragmentów kodu do momentu, gdy będą potrzebne.
 2. Wolna odpowiedź serwera

  Czas odpowiedzi serwera odnosi się do parametru TTFB (Time To First Byte), który wskazuje, ile czasu mija od momentu wysłania przez przeglądarkę żądania do serwera do otrzymania pierwszego bajta zawartości wczytywanej witryny.

  Długi czas odpowiedzi może wynikać z wolnego czasu przetwarzania bądź ograniczonych zasobów serwera, ale także wolnego połączenia internetowego czy zbyt wielu równoczesnych żądań, na które musi odpowiedzieć.

  Rozwiązania:

  • skalowanie zasobów serwera,
  • zastosowanie cache’owania, czyli wykorzystanie pamięci podręcznej.
 3. Długi czas ładowania zasobów

  Częstą przyczyną niskiego wskaźnika LCP są grafiki i inne pliki o dużych rozmiarach.

  Rozwiązania:

  • kompresowanie plików,
  • wykorzystywanie nowoczesnych formatów, np. WebP,
  • korzystanie z faktycznie używanych rozmiarów grafik,
  • przechowywanie zasobów na szybkich serwerach.

Sprawdź również: co to jest Core Web Vitals, co to jest UX, co to jest strona internetowa, co to jest PageSpeed Insights, co to jest pamięć cache

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia LCP - Largest Contentful Paint
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 1 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.