Keyword density – jak nasycać tekst słowami kluczowymi? | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

 • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
 • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
 • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Keyword density – jak nasycać tekst słowami kluczowymi?

Istnieje cienka granica pomiędzy dodawaniem ważnych słów kluczowych w tekście a utrzymaniem jego wysokiej jakości. Dawniej nasycenie słowami kluczowymi było jednym z najważniejszych elementów SEO optymalizacji. Dziś wskaźnik keyword density ustąpił miejsca strategii skoncentrowanej na jakości i czytelności treści, a także zrozumieniu zapytań i intencji użytkownika.

Współczesny SEO copywriting opiera się przede wszystkim na znalezieniu odpowiedniej równowagi pomiędzy używaniem fraz kluczowych w strategicznych miejscach na stronie a naturalnym brzmieniem tekstu.

Z tego poradnika dowiesz się:

 • co to jest keyword density,
 • jak nasycać tekst słowami kluczowymi, aby zachować ich naturalne zagęszczenie,
 • jakich błędów unikać, dbając o optymalne nasycenie słowami kluczowymi,
 • jak obliczyć i sprawdzić gęstość słów kluczowych.

Keyword density - jak nasycać tekst słowami kluczowymi?

Czym jest keyword density?

Keyword density, czyli gęstość słów kluczowych, to wskaźnik, który mierzy nasycenie tekstu słowami kluczowymi, a więc procentowy udział frazy kluczowej w stosunku do całkowitej liczby słów w tekście. Im wyższa wartość wskaźnika keyword density, tym częściej wybrana fraza kluczowa pojawia się na stronie.

Czy nasycenie słowami kluczowymi jest ważne w SEO?

Gęstość słów kluczowych nie jest traktowana jako czynnik rankingowy. Współczesne algorytmy wyszukiwarek są na tyle zaawansowane, że nie potrzebują określonej liczby fraz kluczowych, aby zrozumieć, o czym jest strona internetowa, a także czy i w jakim stopniu pasuje do intencji wyszukiwania (search intent). 

Specjaliści Google na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie to potwierdzili. Sam John Mueller powiedział:

Ogólnie rzecz biorąc, gęstość słów kluczowych to coś, na czym nie skupiałbym się. Upewnij się, że treść jest napisana w naturalny sposób (źródło: YouTube/Google Search Central).

Musisz jednak pamiętać, że Google to wyszukiwarka tekstowa i nadal potrzebuje słów kluczowych, aby zrozumieć tematykę strony oraz lepiej dopasować kontekst treści do zapytań użytkowników.

O ile nie jest konieczne przesadne skupianie się na nasycaniu treści słowami kluczowymi, o tyle samo ich stosowanie jest ważne. Frazy kluczowe odzwierciedlają to, czego szukają Twoi potencjalni klienci, i są tym, co napędza ruch na Twojej stronie. To na ich podstawie tworzony jest ranking w wyszukiwarkach.

Nie możesz całkowicie ignorować znaczenia umieszczania słów kluczowych w treściach. Bez tego SEO stanie się praktycznie niemożliwe.

W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak nasycać tekst słowami kluczowymi, aby zadbać o jego naturalność i wartość dla użytkownika.

Jak obliczyć keyword density?

Aby ręcznie obliczyć keyword density, wystarczy skorzystać z poniższego wzoru:

Jak obliczyć keyword density?

Przykład

Jeśli użyjesz docelowego słowa kluczowego 5 razy w artykule zawierającym 1000 słów, keyword density wyniesie 0,5%.

Szybszą metodą na sprawdzenie, ile słów kluczowych znajduje się w tekście, jest skorzystanie z bezpłatnych narzędzi online do sprawdzania wskaźnika keyword density, np. SEO Review Tools Keyword Density Checker, SEOBook Keyword Density Analyzer czy Copywritely Keyword Density Checker.

Jaka jest idealna gęstość słów kluczowych w SEO?

Chociaż nie ma idealnej gęstości słów kluczowych w SEO, ponieważ nie istnieją żadne sztywne i oficjalne zasady dotyczące nasycania treści frazami kluczowymi, wielu specjalistów SEO zaleca używanie około 1-2 fraz na każde 100 słów tekstu. To oznacza, że powinieneś utrzymywać gęstość słów kluczowych na poziomie 1-2%.

Jak nasycać tekst słowami kluczowymi? Najlepsze praktyki SEO

Znalezienie właściwego balansu pomiędzy naturalnym, wartościowym i przydatnym dla czytelnika tekstem a optymalizacją pod kątem SEO to klucz do sukcesu. Jednym z istotnych aspektów optymalizacji jest umiejętne wykorzystanie słów kluczowych.

Poznaj najlepsze praktyki dotyczące tworzenia i optymalizacji treści pod kątem fraz kluczowych.

Wykonaj keyword research i trzymaj się listy słów kluczowych

Keyword research to pierwszy krok w strategii optymalizacji treści. Zanim zaczniesz tworzyć tekst, musisz wiedzieć, czego szukają Twoi odbiorcy i jakich słów używają, aby to znaleźć. Badanie słów kluczowych ma na celu znalezienie trafnych oraz generujących duży ruch fraz kluczowych, wokół których możesz tworzyć swoje treści.

Wykonaj keyword research dla danego tematu i przygotuj listę fraz kluczowych, które są z nim związane. Pamiętaj, że słowa kluczowe powinny mieć tę samą intencję (user intent) – inna intencja towarzyszy komuś, kto wpisuje “jak zrobić masło orzechowe”, a zupełnie inna komuś, kto pyta: “na co pomaga masło orzechowe”. 

Jeżeli piszesz tekst o tym, jak zrobić masło orzechowe, powinieneś używać w nim fraz związanych właśnie z tym tematem, np. “przepis na masło orzechowe”, “domowe masło orzechowe”, “jak zrobić własne masło orzechowe” itp.

Dowiedz się więcej, co to są frazy kluczowe i jak dobierać słowa kluczowe:

Słowa kluczowe (keywords) w SEO – pozycjonowaniu stron

Używaj słów kluczowych naturalnie

Naturalne użycie słów kluczowych oznacza, że powinny one płynnie wpasować się w kontekst i strukturę zdania. Tekst nie powinien sprawiać wrażenia, jakby był przesycony frazami kluczowymi, które zostały do niego dodane nachalnie i sztucznie.

Używaj słów kluczowych naturalnie, aby harmonijnie współgrały z resztą treści, a czytelnik nie miał wrażenia, że tekst został stworzony jedynie w celu pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Stosuj różne formy słów kluczowych: ich odmiany i synonimy – dzięki temu zadbasz o różnorodność tekstu i sprawisz, że będzie brzmiał bardziej naturalnie.

Zadbaj o równomierne rozmieszczenie słów kluczowych

Zamiast gromadzenia i nasycenia słów kluczowych w jednym miejscu, staraj się równomierne rozmieszczać je w całym tekście. Takie podejście pomaga utrzymać naturalność i płynność tekstu, co jest ważne zarówno dla czytelników, jak i dla wyszukiwarek.

Pamiętaj jednak, że równomierne rozmieszczenie nie oznacza konieczności stosowania tych samych słów kluczowych z taką samą częstotliwością. Część słów kluczowych może pojawiać się częściej, podczas gdy inne mogą być używane rzadziej. Najważniejsze jest, aby cały tekst był naturalny w odbiorze. 

Umieść frazy w kluczowych miejscach na stronie

Umieść główne słowo kluczowe w kilku strategicznych miejscach na stronie:

Nie bój się używać zbliżonych odmian słowa kluczowego, jeśli ma to większy sens. Google jest na tyle zaawansowaną wyszukiwarką, że rozumie, o czym jest Twoja treść, nawet jeśli używasz odmian słów kluczowych.

Nie skupiaj się na określonej gęstości słów kluczowych

Dążenie do osiągnięcia określonej gęstości słów kluczowych może przynieść Ci więcej szkody niż pożytku. Sztuczne nasycanie tekstu słowami kluczowymi, znane jako keyword stuffing, jest traktowane przez Google jako próba manipulowania rankingami w wynikach wyszukiwania.

Zapomnij o osiąganiu za wszelką cenę określonej gęstości słów kluczowych. Zamiast tego pisz naturalnie. Oczywiście, powinieneś umieścić frazy kluczowe w swoim tekście, ale jeśli jesteś ekspertem w branży i piszesz tekst merytoryczny oraz wartościowy dla użytkowników, w naturalny sposób umieścisz w nim słowa kluczowe, nie podejmując przy tym większych wysiłków.

Omów dogłębnie temat

Google zdecydowanie bardziej koncentruje się na zakresie tematycznym tekstu niż na gęstości słów kluczowych. Zamiast skupiać się na nasycaniu treści docelowym słowem kluczowym, lepiej poświęcić czas i wysiłki na to, aby kompleksowo przedstawić dany temat.

Omówienie tematu w sposób dogłębny i rzetelny to nie tylko dobra praktyka SEO, ale przede wszystkim sposób na dostarczenie wartości czytelnikowi.

Wpisz docelowo słowo kluczowe w Google, otwórz kilka stron, które znajdują się na górze wyników wyszukiwania, zeskanuj wzrokiem każdą z nich i zwróć uwagę na najczęściej pojawiające się podtytuły w tekstach. W ten sposób zdefiniujesz kluczowe zagadnienia, które powinny znaleźć się w Twojej treści, aby wyczerpać temat i dostarczyć użytkownikom wartościowych informacji.

Uwzględnij słowa kluczowe długiego ogona

Long tail keywords to bardziej szczegółowe frazy kluczowe, które składają się z 3 lub więcej słów. Chociaż charakteryzują się mniejszą wyszukiwalnością w porównaniu do ogólnych fraz kluczowych (short tail keywords), mają zwykle wyższą konwersję, ponieważ są bardziej zgodne z intencją użytkownika.

Zamiast skupiać się wyłącznie na nasycaniu tekstu ogólnymi słowami kluczowymi, warto uwzględnić w nim również bardziej szczegółowe frazy kluczowe z długiego ogona, które pomogą zwiększyć widoczność strony dla bardziej precyzyjnych zapytań.

Uwzględnij semantyczne słowa kluczowe

Semantyczne słowa kluczowe, znane również jako LSI keywords, to terminy blisko związane z głównym słowem kluczowym. Można powiedzieć, że Google niejako “oczekuje” obecności tych słów kluczowych, aby zrozumieć kontekst znaczeniowy tekstu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku wyrazów, które mają takie samo brzmienie i pisownię, ale inne znaczenie. Przykładem może być tutaj wyraz “pokój”, który w zależności od kontekstu można interpretować jako pomieszczenie lub czas bez wojny.

Słowo “pokój” w zestawieniu z wyrazami “pomieszczenie”, “wnętrze”, “meble”, “przestrzeń” oznacza zupełnie co innego niż to samo słowo połączone z wyrazami: “wojna”, “bezpieczeństwo”, “traktat” czy “konflikt”. 

To właśnie te wyrazy budują kontekst.

Zamiast skupiać się wyłącznie na jednym głównym słowie kluczowym, pamiętaj, aby uwzględnić w tekście również semantyczne frazy kluczowe. Twój tekst będzie w ten sposób nie tylko brzmiał bardziej naturalnie, ale jednocześnie wzbogaci się o szereg powiązanych tematycznie wyrażeń, które zbudują kontekst i pozwolą robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć, o czym jest Twoja treść.

Częste błędy w nasycaniu tekstu słowami kluczowymi

Podczas tworzenia treści zoptymalizowanych pod kątem SEO, łatwo jest popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na ranking strony. Poniżej znajdziesz kilka najczęstszych pułapek, których należy unikać.

 • Keyword stuffing: Google nakłada kary na strony za nadmierne używanie słów kluczowych. Jest to próba manipulacji rankingiem wyszukiwarki, która skutkuje gorszym doświadczeniem użytkownika. Staraj się używać słów kluczowych naturalnie i z umiarem.
 • Nieuwzględnianie kontekstu i naturalności języka: Twoje słowa kluczowe powinny wpasować się naturalnie w kontekst treści. Tekst, który jest sztucznie nasycony słowami kluczowymi lub brzmi nienaturalnie, może zniechęcić czytelników i zaszkodzić Twojemu rankingowi w wynikach wyszukiwania.
 • Kanibalizacja słów kluczowych: zjawisko to polega na użyciu tych samych słów kluczowych na wielu stronach Twojego serwisu, co może prowadzić do konkurowania między stronami o te same słowa kluczowe. W efekcie może to obniżyć ranking każdej z nich. Staraj się unikać powtarzania tych samych słów kluczowych na różnych stronach w swojej witrynie. Zamiast tego skup się na optymalizacji każdej z nich pod kątem unikalnego zestawu słów kluczowych.

Keyword density kiedyś a dziś – jak zmieniał się sposób nasycania treści?

Początki działań SEO nierozerwalnie wiążą się z pojęciem keyword density i nasycaniem tekstów słowami kluczowymi. Idea była prosta – im więcej słów kluczowych na stronie, tym większa szansa, że będzie ona lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania.

W tym czasie wyszukiwarki internetowe były znacznie mniej zaawansowane, a ich mechanizm polegał głównie na analizie i liczeniu słów kluczowych w treści, aby ustalić, jaką wartość ma strona dla konkretnego zapytania. To dało początek praktykom takim jak keyword stuffing, a więc przeładowywaniu stron słowami kluczowymi, często kosztem jakości i czytelności tekstu.

Z czasem wyszukiwarki internetowe, w tym przede wszystkim Google, zaczęły doskonalić swoje algorytmy. W miarę jak algorytmy stawały się bardziej zaawansowane, rosła ich zdolność do interpretacji i zrozumienia treści na stronach, zamiast dotychczasowego liczenia słów kluczowych. W wyniku tych zmian, gęstość słów kluczowych zaczęła tracić na znaczeniu, a podejście do optymalizacji treści stało się bardziej złożone i zorientowane na wartość dla użytkownika.

Dziś SEO copywriting to przede wszystkim tworzenie wysokiej jakości treści, która jest pomocna i wartościowa dla użytkowników. Czytelność, unikalność i wartość merytoryczna są teraz najważniejsze. Słowa kluczowe na stronie internetowej nadal są istotne, ale ich obecność powinna być naturalna i umiejętnie wkomponowana w kontekst.

Google coraz większą uwagę zwraca na semantykę, czyli kontekst i znaczenie słów, a nie tylko ich ilość. Stąd pojęcie SEO optymalizacji zaczyna obejmować takie elementy jak optymalizacja pod kątem wyszukiwania głosowego (voice search) czy zrozumienie intencji wyszukiwania (search intent).

Nasycenie słów kluczowych – podsumowanie

Optymalne nasycenie tekstu słowami kluczowymi w praktyce oznacza znalezienie złotego środka pomiędzy używaniem fraz w newralgicznych miejscach na stronie a naturalnym brzmieniem treści.

Poniżej znajdziesz wszystkie omówione w tym poradniku wskazówki w pigułce. Wykorzystaj je, aby stosować frazy kluczowe optymalnie, dbając o kontekst i naturalność treści, a także unikając nieetycznych i niezgodnych ze standardami wyszukiwarek działań Black Hat SEO.

Jak nasycać tekst słowami kluczowymi?

 • Trzymaj się listy słów kluczowych, którą wskaże Ci keyword research.
 • Używaj słów kluczowych naturalnie.
 • Zadbaj o równomierne rozmieszczenie fraz kluczowych.
 • Umieść frazy w kluczowych miejscach na stronie.
 • Staraj się utrzymać wskaźnik keyword density na poziomie nieprzekraczającym 2%, ale nie dąż za wszelką cenę do uzyskania konkretnej gęstości słów kluczowych.
 • Omów dogłębnie temat.
 • Uwzględnij słowa kluczowe długiego ogona.
 • Uwzględnij semantyczne frazy kluczowe.

Dodawanie słów kluczowych to tylko jeden z wielu elementów SEO i optymalizacji treści. Przeczytaj nasze dodatkowe poradniki, aby lepiej zrozumieć, na czym polega pozycjonowanie strony w wyszukiwarce:

Umów się na darmową konsultację, aby dowiedzieć się więcej o optymalizacji treści na Twojej stronie.

FAQ – lista najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących keyword density

1. Jak sprawdzić gęstość słów kluczowych?

Gęstość słów kluczowych można sprawdzić za pomocą darmowych narzędzi SEO, np. SEO Review Tools Keyword Density Checker, SEOBook Keyword Density Analyzer czy Copywritely Keyword Density Checker.

2. Ile słów kluczowych na stronie?

Nie ma określonej liczby słów kluczowych, które powinny znaleźć się na stronie. Wszystko zależy od długości treści i kontekstu. Najważniejsze jest, aby słowa kluczowe były używane naturalnie i nie przeszkadzały w czytelności tekstu. Staraj się zachować nasycenie słowami kluczowymi na poziomie 1-2%.

3. Ile słów kluczowych na 1000 znaków?

Nie ma ścisłej zasady dotyczącej liczby słów kluczowych na 1000 znaków. Zakładając jednak, że 1000 znaków ze spacjami to w przybliżeniu 150 słów, a powszechnie zaleca się, aby gęstość słów kluczowych wynosiła 1-2%, możesz przyjąć, że powinieneś użyć od 1 do 3 słów kluczowych na 1000 znaków.

4. Ile słów kluczowych w meta description?

Meta description powinno być krótkie i zwięzłe, zazwyczaj nie przekraczając 160 znaków ze spacjami. W praktyce oznacza to, że powinno zawierać jedno, maksymalnie dwa słowa kluczowe.

5. Jaki wskaźnik zagęszczenia słów kluczowych jest zbyt wysoki?

Oficjalnie nie ma określonego wskaźnika, który byłby uważany za wysoki, jeśli chodzi o zagęszczenie słów kluczowych. Powszechnie przyjęło się jednak, że nie powinien on przekraczać 2%. Jeśli gęstość słów kluczowych przekracza 2%, ponownie sprawdź tekst i upewnij się, że czyta się go naturalnie.

6. Jak sprytnie wplatać słowa kluczowe w treść?

Słowa kluczowe powinny być wplecione w treść naturalnie. Unikaj powtarzania tych samych fraz i używaj synonimów tam, gdzie to możliwe. Staraj się umieszczać słowa kluczowe w ważnych miejscach na stronie.

7. Gdzie wpisać słowa kluczowe na stronie?

Słowa kluczowe powinny być umieszczone w kluczowych miejscach na stronie, takich jak treść, title, meta description, nagłówek H1 oraz adres URL.

8. Jak korzystać ze słów kluczowych?

Słowa kluczowe powinny być używane w naturalny sposób, aby czytelnik nie miał wrażenia, że zostały użyte wyłącznie pod pozycjonowanie tekstu. Powinny być związane z tematem strony i używane w kontekście, który pomaga czytelnikom zrozumieć treść.

9. Jak znaleźć słowa kluczowe na stronie?

Aby znaleźć słowa kluczowe w tekście na stronie, możesz użyć wielu narzędzi SEO, w tym Senuto, Surfer SEO, Ahrefs czy SEMrush. Możesz również postawić na ręczne wyszukiwanie słów kluczowych w tekście, szczególnie w najważniejszych sekcjach tekstu, takich jak np. nagłówki.

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 20 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.