Jak zoptymalizować kampanię Google Ads? Gotowa checklista | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Jak zoptymalizować kampanię Google Ads? Gotowa checklista + porady

Optymalizacja kampanii Google Ads nie jest procesem jednorazowym. Skuteczna reklama w Google wymaga nieustannej pracy nad najważniejszymi obszarami – strukturą płatnych kampanii, słowami kluczowymi oraz wyborem odpowiedniej strategii ustalania stawek.

Z naszej gotowej checklisty dowiesz się: 

  • co to jest optymalizacja kampanii w Google Ads, 
  • od czego zacząć optymalizację reklam w Google Ads, 
  • jak zoptymalizować swoje kampanie Google Ads, 
  • dlaczego Twoje reklamy Google Ads są wyświetlane rzadko z powodu niskiego Wyniku Jakości. 

Jak zoptymalizować kampanię Google Ads

Co to jest optymalizacja kampanii Google Ads?

Optymalizacja kampanii Google Ads to proces doskonalenia i dostosowywania strategii reklamowej oraz parametrów płatnych kampanii w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników w ramach określonych celów marketingowych.

Celem optymalizacji Google Ads jest poprawa efektywności kampanii poprzez zwiększenie liczby kliknięć, konwersji, wskaźnika klikalności (CTR) oraz obniżenie kosztów za kliknięcie lub konwersję.

Od czego zacząć optymalizację kampanii Google Ads? 4 główne obszary działania 

Optymalizację kampanii Google Ads należy rozpocząć od pracy nad 4 głównymi obszarami i w ich ramach wprowadzać zmiany lub udoskonalenia. 

1. Optymalizacja struktury konta Google Ads 

Ze wszystkich elementów, które należy zoptymalizować w kampanii Google Ads, struktura konta jest najważniejsza. Nieprawidłowości w tym obszarze mogą prowadzić do większych problemów, takich jak niski Wynik Jakości w Google Ads, wyższe koszty oraz mniejsza liczba kliknięć zakończonych konwersją. 

Struktura konta Google Ads składa się z 4 głównych elementów przedstawionych na poniższej ilustracji. Należą do nich: 

Struktura konta Google Ads
Prawidłowo zorganizowane konto Google Ads

Jedno konto Google Ads może mieć aktywnych wiele kampanii (powyższa grafika przedstawia 2 kampanie –  „Kampania 1”,  „Kampania 2”). 

W naszym przykładzie  „Kampania 1” jest reklamą w sieci wyszukiwania (wyświetlaną użytkownikom w formie tekstowej po wpisaniu zapytania w wyszukiwarkę), natomiast  „Kampania 2” jest reklamą w sieci reklamowej Google (wyświetlaną internautom na platformie YouTube, w witrynach partnerskich Google oraz usłudze Gmail).

Każda kampania Google Ads ma 2 grupy reklam:

  •  „Kampania 1”:  „grupa reklam 1a” i  „grupa reklam 1b”, 
  •  „Kampania 2”:  „grupa reklam 2a” i  „grupa reklam 2b”.

Grupy reklam w Google Ads to reklamy o podobnych celach, które porządkuje się według wspólnej tematyki. Oznacza to, że słowa kluczowe odpowiednie dla Twoich produktów czy usług należy posegregować w grupach reklam według ich znaczenia.

To cenna informacja dla systemu Google, by wyświetlał reklamy Twojej oferty tylko na stronach powiązanych z nią tematycznie. 

Przykład 

Przedsiębiorca prowadzi sklep ze sportowym sprzętem zimowym.  „Grupa reklam 1a” może zawierać słowa kluczowe związane z nartami i akcesoriami do jazdy narciarskiej, natomiast  „grupa reklam 1b” koncentrować się będzie wyłącznie na snowboardzie oraz niezbędnych dodatkach potrzebnych do uprawy tego konkretnego sportu zimowego. 

Każda grupa reklam Google Ads ma własne słowa kluczowe, osobne reklamy, które posiadają jednak powiązane ze sobą semantycznie słowa kluczowe.

Poświęć trochę czasu na organizację i uporządkowanie wszystkich elementów kampanii Google Ads, aby docierać ze swoimi reklamami do jak największej grupy potencjalnych klientów we właściwym czasie i miejscu. 

2. Optymalizacja ustawień reklamy w Google Ads 

Po tym, jak zoptymalizować kampanię Google Ads na początku tworzenia kampanii, przyszła pora na optymalizację podstawowych ustawień płatnej reklamy. Istnieje wiele sposobów na to, by uzyskać jak najlepsze rezultaty w ramach prowadzenia kampanii przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów. 

Wyróżnia się kilka podstawowych parametrów reklamy Google Ads, o których nie możesz zapomnieć podczas optymalizacji kampanii: 

  • dodawanie wykluczających słów kluczowych, 
  • kierowanie na odbiorców, 
  • kierowanie na treść strony, 
  • harmonogram reklam Google Ads.

3. Optymalizacja stawki CPC w kampaniach Google Ads 

Opcje określania stawek Google Ads dają możliwość sprawowania jak największej kontroli nad tym, jak i kiedy licytujesz słowa kluczowe dla swojej reklamy podczas przeprowadzanej aukcji. 

Możesz samodzielnie ustawić stawkę za kliknięcie reklamy Google Ads lub skorzystać z automatycznego określania stawek. Optymalizacja stawki CPC jest ważna dla ostatecznie wydanego budżetu reklamowego na prowadzenie kampanii. 

4. Optymalizacja tekstu reklamy i stron docelowych Google Ads

W poszukiwaniu metody na to, jak zoptymalizować kampanię Google Ads, nie sposób pominąć optymalizacji tekstu i stron docelowych płatnych reklam w Google. 

enlightened Zapamiętaj! 

Optymalizację tekstu reklamy i stron docelowych w kampanii Google Ads należy przeprowadzić zarówno pod kątem komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych. Jest to istotne dla zapewnienia spójnego doświadczenia użytkownika, poprawy wskaźników jakości reklam oraz osiągnięcia lepszych wyników w ramach zarządzanej kampanii Google Ads. 

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na napisanie skutecznej reklamy Google Ads: 

  • przynajmniej raz umieść słowo kluczowe w nagłówku, 
  • wskaż na USP (Unikalną Propozycję Sprzedaży) Twojej firmy bądź podkreśl powód, dla którego potencjalni klienci powinni skorzystać z promowanej przez Ciebie oferty, 
  • umieść wezwanie do działania (CTA) wskazujące na to, co klient ma zrobić i czego powinien się spodziewać po kliknięciu Twojej reklamy Google Ads. 

Jak zoptymalizować kampanię Google Ads? Lista 15 wskazówek + przykłady 

Według danych udostępnionych przez WordStream mniejsze przedsiębiorstwa tracą blisko 25% swoich wydatków na promowanie firmy w płatnych wynikach wyszukiwania (źródło: WordStream).

Aby nie przepalać budżetu reklamowego i zwiększyć skuteczność kampanii Google Ads, należy ją odpowiednio zoptymalizować. 

Przygotowano listę 15 wskazówek i porad, dzięki którym dowiesz się, jak zoptymalizować kampanię Google Ads, by wygenerować wartościowy ruch na stronie internetowej, a tym samym uzyskać zysk ze sprzedaży. 

1. Rozpocznij od ustawienia kampanii Google Ads 

Pierwszym zadaniem z checklisty jest tworzenie kampanii Google Ads. W tym celu musisz uwzględnić wybór celu reklamowego i typu reklamy Google Ads oraz budżetu, który przeznaczysz na prowadzenie płatnych kampanii. 

Możesz usprawnić zarządzanie kampanią Google Ads i jednocześnie zoptymalizować konto w 2 prostych krokach: 

  • Zdecyduj się na automatyzację niektórych funkcji, np. automatyczne określanie stawek. Dzięki tej opcji Google sam ustali stawkę za Twoje reklamy na podstawie prawdopodobnej liczby kliknięć bądź konwersji. 
  • Stosuj grupy reklam Google Ads i odpowiednio nimi zarządzaj. W ten sposób algorytmy Google Ads uzyskają więcej danych do wykorzystania. Przyczyni się to do skuteczniejszego określania i dostosowywania stawek oraz wyświetlania płatnych reklam.

2. Przeprowadź badanie słów kluczowych 

Badanie i dobór słów kluczowych to priorytet w optymalizacji kampanii Google Ads oraz drugie zadanie z checklisty, na którym należy się skupić. Częstotliwość przeprowadzania analiz fraz kluczowych zależy od wielu czynników takich jak budżet kampanii Google Ads, oferta, rodzaj produktu czy sezonowość. 

Zakłada się jednak, aby badać słowa kluczowe przyciągające użytkowników regularnie, co najmniej 1 raz w miesiącu. W trakcie przeglądów możesz dokonywać zmian, analizować wydajność poszczególnych fraz oraz reagować na działania konkurencji oraz pojawiające się trendy. 

Koncentrując się na tych działaniach, zoptymalizujesz swoją kampanię Google Ads i dotrzesz do potencjalnej grupy klientów. 

3. Dodaj wykluczające słowa kluczowe

Dodawanie wykluczających słów kluczowych do kampanii Google Ads to trzecie zadanie z checklisty, które należy uwzględnić podczas optymalizacji płatnych reklam. 

Wykluczające słowa kluczowe w Google Ads to frazy, które są dodawane do kampanii w celu uniknięcia wyświetlania reklam w przypadku, gdy te słowa zostaną uwzględnione w zapytaniach użytkowników wpisanych w wyszukiwarkę. 

W praktyce wygląda to tak, że jeżeli dodasz wykluczające słowa kluczowe, to reklamy nie będą wyświetlane dla określonych fraz. Pozwoli Ci to na większą kontrolę nad tym, w jakich kontekstach Twoje kampanie Google Ads będą widoczne. 

Przykład 

Firma zajmuje się sprzedażą ekskluzywnych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Aby uniknąć wyświetlania reklam dla osób szukających tańszych lub masowo dostępnych produktów, reklamodawca może dodać wykluczające słowa kluczowe, takie jak  „tanie kosmetyki",  „masowa pielęgnacja skóry",  „promocje kosmetyczne".

Dzięki temu reklamy będą wyświetlane głównie dla użytkowników poszukujących ekskluzywnych produktów, co może zwiększyć szanse na konwersję i skierowanie do strony docelowej osób bardziej zainteresowanych prestiżowymi markami kosmetyków.

Dodawanie wykluczających słów kluczowych pozwoli Ci zaoszczędzić na bezwartościowych kliknięciach. Jeżeli nie wyeliminujesz nietrafionych haseł zapłacisz za kliknięcia, które nigdy nie doprowadzą do oczekiwanej konwersji (np. zakupu Twojego produktu na docelowej stronie internetowej). 

Jak dodać wykluczające słowa kluczowe? 

Wykluczające słowa kluczowe dodasz na 2 różne sposoby. 

Dodawanie pojedynczych wykluczających słów kluczowych do grup reklam bądź kampanii Google Ads:

  • wybierz opcję  „Słowa kluczowe i kierowanie” →  „Słowa kluczowe” →  „Wykluczające słowa kluczowe”;
  • kliknij  „Dodaj wykluczające słowo kluczowe”;
  • wybierz  „Wykluczające słowo kluczowe na poziomie grupy reklam” lub  „Wykluczające słowo kluczowe na poziomie kampanii”; 
  • po wyświetleniu komunikatu zdecyduj się, gdzie chcesz dodać nowe wykluczające słowa kluczowe i kliknij  „OK”; 
  • uzupełnij panel edycji o wykluczające słowa kluczowe. 

Dodawanie wielu wykluczających słów kluczowych do kampanii Google Ads: 

  • wybierz opcję  „Słowa kluczowe i kierowanie” →  „Słowa kluczowe” →  „Wykluczające słowa kluczowe”; 
  • kliknij  „Wprowadź wiele zmian”; 
  • przejdź do  „Moje dane zawierają kolumny kampanii i/lub grup reklam” lub do  „Użyj wybranych miejsc docelowych”; 
  • po wyborze wariantu  „Użyj wybranych miejsc docelowych”, kliknij  „Dodaj jako wykluczające słowa kluczowe na poziomie kampanii” lub  „Dodaj jako wykluczające słowa kluczowe na poziomie grupy reklam”; 
  • wprowadź lub wklej wykluczające frazy kluczowe w siatce; 
  • kliknij opcję  „Przetwórz”; 
  • narzędzie Google Ads  „Wprowadź wiele zmian” wyświetli Ci liczbę dokonanych poprawek → kliknij  „Zakończ i sprawdź zmiany”. 

4. Zaimplementuj frazy kluczowe z długim ogonem w ramach kampanii Google Ads

Jeżeli udało Ci się dodać wykluczające słowa kluczowe i tym samym wykonać kolejne zadanie z gotowej checklisty, skoncentruj się na tym, które frazy chcesz uwzględnić w swojej kampanii Google Ads. 

Wymienia się 2 rodzaje słów kluczowych w kampaniach Google Ads: 

Warto rozważyć słowa kluczowe typu long tail ze względu na ich większą szczegółowość, ściślejsze dopasowanie do intencji użytkownika oraz mniejszą konkurencyjność. 

W identyfikacji najskuteczniejszych fraz z długim ogonem pomoże Ci narzędzie Planer słów kluczowych. Skorzystaj również z raportu wyszukiwanych haseł, jeżeli chcesz poznać listę najczęstszych wyrażeń wpisywanych przez użytkownika w wyszukiwarkę. 

Aby uzyskać wgląd w raport wyszukiwanych haseł kampanii Google Ads musisz:

  • zalogować się na konto Google Ads, 
  • wybrać opcję  „Kampanie”  →  „Statystyki i raporty” →  „Wyszukiwane hasła”. 
Wyszukiwane hasła i słowa kluczowe w planerze kampanii Google Ads
Panel raportu wyszukiwanych haseł w kampanii Google Ads

Dzięki przeglądowi raportu dowiesz się, które zapytania użytkowników generują największą liczbę kliknięć, jednocześnie skutecznie zoptymalizujesz swoją kampanię Google Ads.

5. Eksperymentuj z innymi typami kampanii Google Ads 

Optymalizacji reklam w Google Ads sprzyja eksperymentowanie z różnymi typami kampanii. To piąte działanie z gotowej checklisty, które pomoże Ci dotrzeć do nowych potencjalnych klientów Twojej firmy. Każdy z typów kampanii ma swoje unikalne opcje kierowania, formaty reklamy oraz segmenty odbiorców. 

Poniżej znajdziesz przykładowe typy kampanii Google Ads wraz z ich krótkim zastosowaniem w praktyce. 

  • Kampanie reklamowe w YouTube – pomogą w dotarciu do internautów, którzy oglądają filmy na temat produktów bądź usług podobnych do Twoich;  
  • Kampanie w sieci reklamowej Google – pomogą w dotarciu do użytkowników, którzy przeglądają witryny związane z Twoją ofertą; 
  • Kampanie Performance Max – pomogą w dotarciu do większej liczby klientów w różnych kanałach Google, np. na Gmailu czy kartach Discover. 

Przetestuj każdy typ płatnych reklam i sprawdź, która z płatnych kampanii przynosi optymalne korzyści dla prowadzonego biznesu. Pamiętaj o wyznaczeniu konkretnych celów i śledzeniu kluczowych wskaźników efektywności (KPI), aby móc ocenić największą skuteczność testowanych wersji reklam Google Ads. 

6. Weź pod uwagę wskaźniki kampanii Google Ads 

Jeżeli szukasz rozwiązania, jak optymalizować kampanie Google Ads, to koniecznie musisz poznać podstawowe wskaźniki służące pomiarowi skuteczności płatnych reklam, które znajdują się na gotowej checkliście. 

Poniżej w tabeli przedstawiono najważniejsze wskaźniki reklamy Google Ads, które warto obserwować podczas promowania marki w internecie.

Pojęcie wskaźnika kampanii Google Ads Zastosowanie wskaźnika kampanii Google Ads
współczynnik klikalności (CTR)
  • wyższy CTR wskazuje na większe zainteresowanie użytkowników reklamami Google Ads;  
  • pomaga w analizie kampanii, grup reklam i słów kluczowych generujących większą liczbę kliknięć; 
  • wspiera w weryfikacji dopasowania płatnej reklamy Google do grupy docelowej; 
  • bierze udział w maksymalizacji wyników kampanii Google Ads.
średni koszt kliknięcia (CPC) 
  • gwarantuje większą kontrolę nad budżetem reklamowym, dzięki czemu możesz optymalizować budżet kampanii Google Ads;
  • umożliwia szybkie obliczenie wskaźnika, jakim jest współczynnik ROI w Google Ads; 
  • pozwala porównać CPC dla różnych słów kluczowych i zidentyfikować te, które generują tanie kliknięcia lub konwersje. 
współczynnik konwersji (CR
  • zapewnia pomiar efektywności kampanii poprzez wyznaczenie odsetka użytkowników, którzy dokonali pożądanej akcji (np. zakupu, rejestracji lub wypełnienia formularza); 
  • pomaga ustalić słowa kluczowe i grupy reklam wyróżniające się największą liczbą konwersji.
Wynik Jakości 
  • ocenia jakość reklam i słów kluczowych w kontekście odbiorców; 
  • pomaga w określeniu, czy reklama Google Ads oraz strona docelowa są odpowiednie dla wyszukiwanych fraz;
  • wyższy wynik optymalizacji Google Ads wpływa na na lepszą pozycję reklam w wynikach wyszukiwania Google; 
  • wyższy Wynik Jakości obniża koszty kliknięć. 
zwrot z nakładów na reklamę (ROAS)
  • ocenia, czy inwestycje w reklamy Google Ads przynoszą odpowiedni zwrot w postaci generowanych przychodów. 
koszt działania (CPA
  • wspiera w weryfikacji efektywności kampanii pod kątem kosztów generowanych przez każdą uzyskaną konwersję. 

7. Skup się na kierowaniu reklamy na lokalizacje geograficzne 

Kierowanie reklam na lokalizacje geograficzne ma duże znaczenie w optymalizacji kampanii Google Ads. Wyświetlanie płatnych reklam w wybranych obszarach (krajach, regionach, województwach czy miastach) zwiększa szansę na dotarcie do potencjalnych klientów, którzy wyszukują produktu lub usługi w konkretnej lokalizacji. 

Przykład 

Przedsiębiorca prowadzi lokalną restaurację sushi w Poznaniu. Zdecydował się na kierowanie reklamy w ramach kampanii Google Ads na konkretne lokalizacje – Poznań oraz okolice miasta. Reklamy lokalu gastronomicznego zaczęły wyświetlać się użytkownikom poszukującym oferty sushi i znajdującym się w okolicach restauracji.

Skutkiem tego działania był wzrost ruchu w lokalu, ponieważ potencjalni klienci byli bardziej skłonni odwiedzić restaurację znajdującą się w ich pobliżu.

Aby ustawić targetowanie lokalizacyjne, musisz postępować zgodnie z poniższą instrukcją. 

  • Zaloguj się na swoim koncie Google Ads. 
  • Wejdź na kartę  „Kampanie” i wybierz kampanię, w ramach której chcesz ustawić kierowanie reklam na lokalizację. 
  • Z sekcji  „Ustawienia” na karcie  „Kampanie” przejdź do sekcji  „Lokalizacja” i kliknij przycisk  „Edytuj”. 
  • W ramach edycji wybierz lokalizację, na którą chcesz się reklamować poprzez wpisanie nazwy kraju, regionu lub miasta. 
  • Zapisz wprowadzone zmiany. 
Typ lokalizacji w panelu Google Ads
Typ lokalizacji w panelu kampanii Google Ads 

8. Przetestuj automatyczne strategie ustalania stawek w Google Ads 

Automatyczne strategie ustalania stawek pomagają reklamodawcom uzyskać jak największy zwrot z inwestycji, dzięki dopasowaniu stawki do każdej z aukcji. 

Wymienia się 4 główne rodzaje strategii automatycznego określania stawek w Google Ads: 

  • maksymalizacja wartości konwersji – dąży do uzyskania jak największej wartości konwersji dla kampanii Google Ads, jednak w ramach wyznaczonego przez Ciebie budżetu;
  • docelowy ROAS – ma na celu wyznaczenie stawki w taki sposób, by wartość konwersji przy docelowym zwrocie z nakładów na reklamę Google Ads była jak najwyższa;
  • maksymalizacja liczby konwersji – wspiera optymalizację kampanii Google Ads pod kątem uzyskania jak największej liczby konwersji w ramach budżetu;
  • docelowy CPA – określa stawki w taki sposób, by pomóc Ci uzyskać jak największą liczbę konwersji przy określonym docelowym koszcie działania (CPA).

Aby sprawdzić, czy strategie Google Ads w ramach automatycznego określania stawek sprawdzą się w Twoich reklamach Google Ads, przeprowadź test A/B, dzieląc płatną kampanię na 2 grupy, w których:

  • samodzielnie ustawisz stawkę CPC, 
  • automatycznie określisz stawkę CPC. 

Testuj oba warianty przez co najmniej 1 miesiąc, aby umożliwić algorytmom Google zebranie wystarczającej ilości danych. Po zakończeniu okresu testowego przeanalizuj, porównaj wyniki i zdecyduj, która strategia lepiej sprawdzi się w przypadku prowadzonej przez Ciebie kampanii Google Ads. 

enlightened Zapamiętaj! 

To, czy warto w Twoim przypadku skorzystać z automatycznego określania stawek, zależy od liczby konwersji wygenerowanej przez Twoją kampanię w ciągu ostatnich 30 dni. Jeżeli miesięcznie osiągasz mniej niż 15-20 konwersji, możesz nie być gotowy na automatyzację w ramach ustalania stawek. 

9. Używaj dodatkowych komponentów reklam Google Ads i zaktualizuj linki do witryn internetowych

Dodatkowe komponenty reklam Google Ads (dawniej rozszerzenia reklam) gwarantują korzyści płynące z optymalizacji płatnych kampanii. Za ich pomocą możesz przekazać więcej informacji na temat promowanej oferty w internecie. Skierujesz również potencjalnego klienta na określone podstrony w swojej witrynie.

Zamieszczając komponenty do wykonywania połączeń oraz z lokalizacją w reklamie Google Ads, ułatwiasz potencjalnym klientom znalezienie kluczowych danych, dzięki którym będą mogli nawiązać z Tobą kontakt.

Google zwraca uwagę na rozszerzenia oraz podnosi ranking reklamy posiadającej tego typu komponenty, ponieważ poprawiają one wrażenie i skracają czas wyszukiwania. 

Aby zoptymalizować kampanie reklamowe Google Ads, musisz przejrzeć i uaktualnić linki prowadzące do konkretnych podstron oraz całej witryny. 

Postępuj według poniższych wskazówek, aby zaktualizować odnośniki prowadzące do Twojej strony. 

  • Przeanalizuj swoją witrynę, zidentyfikuj podstrony z najważniejszymi informacjami o firmie oraz te, na których chcesz zwiększyć ruch (np. strony produktowe lub strony kontaktowe). 
  • Zaloguj się na konto Google Ads i upewnij się, że istniejące linki przekierowują użytkownika do odpowiednich podstron. 
  • Zaktualizuj linki prowadzące do nieaktualnych podstron, by użytkownik po kliknięciu odnośnika przeszedł na oczekiwaną podstronę witryny internetowej (zgodną z jego intencją wyszukiwania). 
  • Dodaj linki do nowych podstron, jeżeli niedawno wprowadziłeś nowy asortyment lub usługę do swojego sklepu internetowego. 
  • Testuj i obserwuj wydajność linków po wprowadzeniu zmian i aktualizacji, aby sprawdzić, czy przyczyniają się do większego ruchu na stronie internetowej oraz poprawy współczynnika konwersji. 

10. Wykorzystaj segmenty Twoich danych na potrzeby reklam w wyszukiwarce Google

W celu optymalizacji reklamy w Google Ads możesz dostosować kampanię w sieci wyszukiwania pod kątem użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę internetową. Jest to możliwe, dzięki dopasowaniu do nich stawek oraz reklam, podczas wyszukiwania informacji w Google i na stronach partnerskich w sieci wyszukiwania. 

W praktyce możesz wykorzystać segmenty swoich danych na potrzeby reklam w wyszukiwarce Google na 2 sposoby: 

  • zmienić stawki dla obecnych słów kluczowych pod kątem osób odwiedzających Twoją witrynę; 
  • ustawić stawki dla wcześniej pomijanych fraz kluczowych tylko dla użytkowników, którzy niedawno odwiedzili Twoją stronę lub wcześniej dokonali na niej konwersji (np. kupili produkt z oferty). 

11. Dopasuj reklamy Google Ads do odpowiedniej pory dnia 

Poza parametrem lokalizacji możesz zoptymalizować kampanię Google Ads poprzez ustawienie dnia tygodnia i konkretnej pory dnia, w których chcesz, aby reklamy były wyświetlane potencjalnym klientom. 

Ustawienie harmonogramu wyświetlania reklam Google niesie za sobą wiele korzyści. Reklama może być widoczna dla użytkowników w godzinach pracy firmy, a w przypadku funkcjonowania sklepu internetowego przez 24 godziny na dobę – wyświetlać się użytkownikom przez cały czas. 

Jeżeli zdecydujesz się na dopasowanie reklamy Google Ads do odpowiedniej pory dnia i godziny, wykonaj 7 poniższych kroków. 

  1. Wejdź na konto Google Ads. 
  2. Kliknij ikonę   znajdująca się przy sekcji  „Kampanie”. 
  3. Wybierz z menu  „Listy odbiorców, słowa kluczowe i treść”. 
  4. Kliknij  „Harmonogram reklam” →  „Edytuj”. 
  5. Zdecyduj się na jedną z 3 dostępnych opcji: 
    Kiedykolwiek – Twoje reklamy Google Ads będą wyświetlać się przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 
    Godziny pracy – jeżeli połączysz swoją kampanię Google Ads z profilem firmy, reklamy będą wyświetlać się we wskazanych godzinach otwarcia firmy. 
    Godziny niestandardowe – Twoje reklamy będą widoczne dla wyszukujących użytkowników w samodzielnie ustawionych przez Ciebie godzinach i dniach. 
  6. Kliknij  „Zapisz”.
     
Widok harmonogramu reklam Google Ads
Widok harmonogramu reklam Google Ads 

12. Połącz konto Google Ads z Google Analytics 4

Google Analytics 4 to narzędzie, z którego należy skorzystać w optymalizacji kampanii Google Ads. Dzięki niemu zgromadzisz wiele danych na temat aktywności użytkowników w witrynie oraz dowiesz się, jaka część ruchu pochodzi z reklamy Google Ads. 

Zanim zaczniesz korzystać z Google Analytics 4 w połączeniu z Google Ads zwróć uwagę na ich obopólne korzyści: 

  • importowanie konwersji z Google Analytics 4; 
  • wgląd w dane Google Analytics 4 w raportach Google Ads;
  • dostarczenie listy odbiorców z Google Analytics 4 w ramach opcji remarketing w kampaniach Google Ads; 
  • zliczenie liczby konwersji w witrynie rejestrowanych przez usługi Google Analytics 4. 

13. Skonfiguruj śledzenie konwersji w kampanii Google Ads 

Śledzenie konwersji w kampanii Google Ads jest niezbędne dla poprawy skuteczności płatnych reklam w internecie. Dzięki temu bezpłatnemu narzędziu dowiesz się, jakie kroki podjął użytkownik po kliknięciu reklamy (np. zapisał się do newslettera, kupił produkt czy zadzwonił do siedziby firmy). 

Aby skonfigurować śledzenie konwersji w kampanii Google Ads wykonaj 2 poniższe czynności.

  • Utwórz działanie powodujące konwersję (czynność wykonywaną przez klienta, np. zakup online). 
  • Skonfiguruj tag Google (zamieść specjalny kod śledzenia  „tag” w witrynie lub na stronie docelowej, aby monitorować działania użytkowników i zbierać informacje dotyczące konwersji). 

Konfiguracja śledzenia konwersji w kampanii Google Ads pomoże w identyfikacji oraz optymalizacji słów kluczowych i kampanii zachęcających klientów do podjęcia oczekiwanego działania. 

Zoptymalizujesz swoją kampanię pod kątem wydatków, które musisz przeznaczyć na reklamę. Prześledzisz również, z jakich urządzeń korzystają osoby wchodzące w interakcję z płatną reklamą Twojej firmy w internecie. 

14. Dopracuj tekst i nagłówki reklam Google Ads oraz przeprowadzaj testy A/B 

Po uzyskaniu informacji na temat grupy docelowej, kierowaniu reklamy na wybrane lokalizacje czy selekcji słów kluczowych odpowiednich dla branży musisz zadbać o tekst i nagłówki płatnej reklamy w wyszukiwarce. 

Odpowiedzią na pytanie, jak zoptymalizować kampanię Google Ads, jest przeprowadzenie regularnych testów A/B różnych odmian reklam, celem wyboru jej najskuteczniejszej wersji. 

Aby jednak skutecznie optymalizować treści reklam i nagłówków do intencji klientów wyszukujących produktu bądź usługi w wyszukiwarce, wykonaj poniższe czynności. 

Testuj odmiany nagłówków reklamy Google Ads 

Utwórz różne odmiany reklam w Google Ads. Następnie dokonaj zmian w treści nagłówka oraz w liczbie nagłówków dodanych do testowanych wersji reklam. Porównuj skuteczność każdej odmiany do momentu, aż znajdziesz tę, która najbardziej odpowiada intencji docelowych odbiorców. 

Uwzględnij popularne słowa kluczowe w nagłówkach reklam Google Ads 

Zamieszczaj frazy kluczowe w nagłówkach reklam Google Ads, aby zwiększyć trafność i zachęcić użytkowników do klikania płatnych reklam. 

Twórz niepowtarzalne nagłówki i teksty w kampanii Google Ads 

Wyróżnij swoje reklamy Google Ads na tle konkurencyjnych poprzez stworzenie niekonwencjonalnych nagłówków i tekstów w ramach płatnych kampanii. Używaj branżowego języka i twórz komunikaty reklamowe odpowiadające intencji wyszukiwania potencjalnego klienta Twojej firmy. 

15. Ponownie zweryfikuj Wynik Jakości reklam Google Ads 

Najlepszym rozwiązaniem problemu dotyczącego tego, jak zoptymalizować kampanię Google Ads jest ponowna weryfikacja jakości utworzonych reklam. O uruchomieniu efektywnej kampanii w internecie świadczy dobry Wynik Jakości wyświetlany na podstawie szacunkowej skuteczności Twojej reklamy w porównaniu z innymi.

Sprawdź, czy Twoja reklama Google Ads ma wysoki współczynnik klikalności (CTR), zawiera wezwanie do działania (Call To Action) oraz przydatne informacje o firmie. 

Jeżeli uzyskasz niski wynik optymalizacji Google Ads, możesz go poprawić i zoptymalizować płatną kampanię na kilka sposobów: 

  • umieść słowa kluczowe odpowiednie dla Twojej branży w nagłówkach i tekstach reklamy; 
  • dodaj oferty promocyjne;
  • podkreśl w tekście reklamy Google Ads korzyści wynikające z oferty Twojej firmy. 

Optymalizacja reklamy w Google Ads – podsumowanie 

Odpowiedź na to, jak zoptymalizować kampanię Google Ads, by wygenerować ruch na stronie internetowej oraz uzyskać zysk ze sprzedaży, można sprowadzić do kilku krótkich porad: 

  • zadbaj o strukturę konta Google Ads, 
  • skoncentruj się na podstawowych ustawieniach reklamy Google Ads,
  • ustaw ręcznie lub automatycznie stawki CPC według wyznaczonych celów oraz budżetu reklamowego, 
  • popracuj nad tekstem reklam i nagłówkami kampanii Google Ads, 
  • przeprowadź badanie słów kluczowych odpowiednich dla Twojej kampanii Google Ads, 
  • dodaj wykluczające słowa kluczowe w ramach reklam Google Ads, 
  • zaimplementuj do tekstu reklam frazy kluczowe z długim ogonem, 
  • przetestuj różne typy kampanii Google Ads, 
  • uwzględnij wszystkie wskaźniki reklam Google Ads, 
  • skoncentruj się na kierowaniu reklam na lokalizacje geograficzne, 
  • używaj dodatkowych komponentów w reklamach Google Ads, 
  • skieruj reklamy Google Ads do odbiorców, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę internetową, 
  • weź pod uwagę harmonogram reklam Google Ads, 
  • połącz konto Google Ads z Google Analytics 4, 
  • skonfiguruj śledzenie konwersji w kampanii Google Ads,
  • systematycznie weryfikuj Wynik Jakości.

Jeżeli wciąż szukasz najlepszego sposobu na to, jak poprawić reklamy Google Ads dla Twojej firmy, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. W jej ramach możesz zapytać naszego Specjalistę o to, jak prawidłowo przeprowadzić optymalizację kampanii Google Ads. 

FAQ – lista najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących optymalizacji kampanii Google Ads 

Jakie są kluczowe kroki do zoptymalizowania kampanii Google Ads?

Istnieją 3 kluczowe kroki do zoptymalizowania kampanii Google Ads. Są to wybór odpowiednich słów kluczowych (unikając tych zbyt ogólnych), tworzenie atrakcyjnych reklam z klarownymi wezwaniami do działania, a także monitorowanie wskaźników, dostosowywanie ofert i testowanie różnych wariantów reklam w celu optymalizacji wyników.

Czy istnieją typowe błędy, których należy unikać podczas optymalizacji kampanii Google Ads?

Tak, istnieją błędy powtarzające się podczas optymalizacji kampanii Google Ads. Należy unikać błędów takich jak nieodpowiedni typ dopasowania słów kluczowych, brak śledzenia konwersji (w rezultacie nie ma miejsca na zwiększenie konwersji w Google Ads) oraz zaniechanie analizy konkurencji i niestosowanie regularnych dostosowań treści reklam Google Ads do intencji użytkownika. 

Dlaczego reklamy Google Ads są wyświetlane rzadko z powodu niskiego Wyniku Jakości? 

Reklamy Google Ads są wyświetlane rzadko z powodu niskiego Wyniku Jakości, ponieważ odpowiada on za pomiar relacji pomiędzy reklamą, słowami kluczowymi a stroną docelową. 

Niski Wynik Jakości może wynikać z nieodpowiedniego dopasowania treści reklamy do wyszukiwań użytkowników lub niezoptymalizowanych stron docelowych, co wpływa na ich atrakcyjność i skuteczność, a to w konsekwencji obniża pozycję reklam w aukcji reklamowej Google Ads.

Jak poprawić ranking reklamy w swojej kampanii Google Ads? 

Aby poprawić ranking reklamy w kampanii Google Ads, skup się na zwiększeniu wskaźnika jakości poprzez dopasowanie treści reklam do słów kluczowych, poprawę CTR (wskaźnika klikalności) oraz jakości strony docelowej. 

Regularnie monitoruj wskaźniki jakości i optymalizuj oferty na słowa kluczowe, aby zwiększyć szanse na wyższą pozycję reklamy Google Ads w wynikach wyszukiwania. Warto również eksperymentować z różnymi komponentami z rozszerzeniem informacji, aby wzbogacić treść reklam i zwiększyć ich atrakcyjność.

Czy istnieją narzędzia lub platformy zewnętrzne, które mogą pomóc w optymalizacji kampanii Google Ads?

Tak, istnieją narzędzia i platformy zewnętrzne, które mogą pomóc w optymalizacji kampanii Google Ads. 

„Google Ads Editor” to darmowe narzędzie umożliwiające prowadzenie kampanii Google Ads w trybie offline oraz masową edycję. 

Pomocnym narzędziem w optymalizacji kampanii Google Ads jest również „Optmyzr”, czyli platforma automatyzująca proces optymalizacji poprzez analizę danych i automatyczne dostosowywanie ofert. 

Wsparcie w ramach optymalizacji kampanii Google Ads zapewni również „SEMrush”, czyli narzędzie SEO, które może dostarczać wskazówek dotyczących słów kluczowych, analizy konkurencji oraz monitorowania wydajności kampanii.

Jak często należy analizować wyniki i dostosowywać kampanię Google Ads?

Należy regularnie analizować i dostosowywać kampanię Google Ads, zależnie od skali kampanii i zmienności rynku. W początkowej fazie, co 1-2 tygodnie, warto monitorować wyniki, dostosowywać oferty i testować różne elementy reklam. 

Po tym okresie, analiza i optymalizacja kampanii reklamowych co 2-4 tygodnie może być wystarczająca. Mimo to wciąż ważny jest bieżący monitoring kampanii Google Ads pod kątem zmian w zachowaniach użytkowników oraz działań konkurencji. 

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 22 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.