Jak stworzyć kampanię performance marketingu? Krok po kroku | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

 • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
 • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
 • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Jak stworzyć kampanię performance marketingu? Krok po kroku

Tworzenie kampanii performance marketingu zależy od precyzyjnie określonych celów, identyfikacji i zrozumienia grupy docelowej, dobrego doboru kanałów dystrybucji, narzędzi oraz optymalizacji i bieżącej analizy danych.

Sukces kampanii wymaga również ciągłego dostosowywania strategii na podstawie zebranych informacji i wyników. Wszystkie te elementy razem decydują o skuteczności działań w ramach performance marketingu.

Z naszego przewodnika dowiesz się:

 • na co zwrócić uwagę tworząc kampanię performance marketingu,
 • jak stworzyć kampanię efektywnościową,
 • jakie są przykładowe strategie kampanii marketingu efektywnościowego,
 • jakie są narzędzia w performance marketingu,
 • jak tworzyć kampanie efektywnościowe, by odnieść biznesowy sukces.

Jak stworzyć kampanię performance marketingu?

Na co zwrócić uwagę tworząc kampanię performance marketingu?

Zanim rozpoczniesz tworzenie kampanii performance marketingu, przeanalizuj kilka poniższych kwestii.

1. Cele marketingu efektywnościowego

Marketing efektywnościowy jest zorientowanym na cel sposobem promowania się w internecie. Aby lepiej zrozumieć, co najlepiej działa w przypadku Twojej firmy, warto przyjrzeć się przeprowadzonym wcześniej analizom marketingowym.

Wielu przedsiębiorców koncentruje się wyłącznie na celu sprzedaży podczas tworzenia kampanii performance marketingu. Warto jednak pamiętać, że aby wygenerować zyski, należy najpierw wzbudzić zainteresowanie oferowanymi produktami lub usługami. Jest to możliwe za pośrednictwem różnych kanałów marketingu efektywnościowego, np. platformy Instagram, Facebook czy TikTok.

Dlaczego ustalenie celów jest ważne dla strategii, jaką jest performance marketing?
Cele w performance marketingu pomagają ocenić, czy Twoja strategia odniosła sukces. Odgrywają także istotną rolę w doskonaleniu przyszłych kampanii marketingu efektywnościowego.

2. Pozycjonowanie marki

Performance marketing w dużym stopniu wykorzystuje dane, ale skupienie się wyłącznie na nich jest dużym błędem. Nawet jeśli dotrzesz do docelowej grupy odbiorców, musisz ich jeszcze przekonać, by stali się Twoimi klientami.

Zastanów się nad pozycjonowaniem marki (brand marketingiem), czyli jej tożsamością oraz sposobem przekazywania wartości firmy do potencjalnego grona klientów.

Zadaj sobie pytanie, jak chcesz, aby odbiorcy postrzegali Twój brand oraz w jaki sposób planujesz wyróżnić się na tle konkurencji. Przykładowo możesz podkreślić doskonałą obsługę, cenę oraz unikatowe sposoby na rozwiązanie problemów klientów.

Brand marketing a performance marketing
Pozycjonowanie marki a performance marketing – punkty wspólne

Dlaczego pozycjonowanie marki jest ważne dla strategii, jaką jest performance marketing?
Pozycjonowanie marki jest częścią strategii performance marketingu, ponieważ pomaga w zdefiniowaniu przekazu marki oraz w wyborze grupy docelowej.

3. Mix kanałów performance marketingu

Niezależnie od tego, jaki masz cel, warto zdecydować się na wielokanałowe podejście w performance marketingu. Twoja docelowa grupa odbiorców będzie prawdopodobnie obecna w wielu miejscach, dlatego nie należy ograniczać się do jednego kanału komunikacji z klientem.

Dlaczego wybór wielu kanałów jest ważny dla strategii, jaką jest performance marketing?
W przypadku każdej kampanii chcesz dotrzeć do właściwych odbiorców. Mimo że nie płacisz za marketing efektywnościowy, dopóki nie uzyskasz wyników, zwiększasz swoje szanse na ich wygenerowanie, wybierając odpowiednie kanały marketingowe. Ich dywersyfikacja pomoże Ci w dotarciu do większej liczby potencjalnych klientów.

4. Optymalizacja strony internetowej

Po przeprowadzeniu kampanii performance marketingu prawdopodobnie zaobserwujesz duży ruch na stronie. Upewnij się, że poruszanie się po Twojej witrynie jest łatwe, a treść i przyciski menu – czytelne.

Wskazówka
Aby zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty próbnej (demo), stwórz landing page i rozmieść linki w różnych częściach swojej witryny. Sprawdź, czy Twoje konto Google Analytics poprawnie działa, by móc monitorować kliknięcia użytkowników na stronie docelowej.

Optymalizacja strony internetowej jako część performance marketingu
Optymalizacja strony internetowej jako część performance marketingu

Dlaczego optymalizacja strony internetowej jest ważna dla strategii, jaką jest performance marketing?
Źle zoptymalizowana strona WWW może zniechęcić klientów do Twojej firmy. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanford, według których 75% użytkowników ocenia wiarygodność marki na podstawie projektu witryny internetowej (źródło: Stanford Web Credibility Research).

Przykład: 
Jeżeli Twoja strona internetowa wczytuje się wolno, a przyciski nie działają tak, jak należy – użytkownik opuści stronę i nie odwiedzi jej ponownie. W rezultacie nawet jeżeli udało Ci się zwiększyć ruch w witrynie, dzięki kampanii performance marketingu, to stracisz potencjalnych klientów ze względu na ich złe doświadczenie (UX) na stronie.

Jak stworzyć kampanię performance marketingu? Instrukcja krok po kroku

Istnieje wiele kanałów marketingu efektywnościowego, dlatego trudno wskazać na jeden, sprawdzony sposób tworzenia kampanii. Mimo to istnieją pewne ogólne kroki, które pomagają zbudować dobrą strategię marketingową.

W poniższej instrukcji wyjaśniamy, jak stworzyć kampanię performance marketingu, która przybliży Cię do osiągnięcia biznesowego sukcesu.

1. Określ cele performance marketingu

Pierwszym krokiem w tworzeniu skutecznych kampanii marketingu efektywnościowego jest określenie jej celów. Pamiętaj o tym, aby były one zgodne z zasadą SMART – sprecyzowane, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne i określone w czasie.

Wiele platform reklamowych wymaga ustalenia założeń biznesowych przed utworzeniem reklam lub skonfigurowaniem kampanii. To od zdefiniowanych celów zależy gdzie i komu będą wyświetlane Twoje reklamy.

Najpopularniejsze cele performance marketingu to:

 • budowanie świadomości marki,
 • zwiększenie ruchu na stronie,
 • remarketing lub retargeting,
 • zwiększenie zaangażowania użytkowników,
 • generowanie leadów,
 • sprzedaż produktu lub usługi.

Dzięki ustalonym celom kampanii marketingu efektywnościowego możesz wybrać odpowiednie narzędzia oraz stworzyć strategię dopasowaną do Twoich potrzeb biznesowych.

2. Zidentyfikuj grupy docelowe w ramach kampanii efektywnościowej

Drugim etapem w tworzeniu kampanii efektywnościowej jest dokładne zidentyfikowanie grup docelowych. W ten sposób dopasujesz komunikację i ofertę do konkretnych potrzeb i preferencji potencjalnych klientów.

Analiza demograficzna, zainteresowań oraz zachowań użytkownika pomaga w precyzyjnym określeniu, kto najprawdopodobniej jest odbiorcą Twoich działań reklamowych (tzn. kto jest Twoim potencjalnym klientem).

Aby łatwiej zidentyfikować grupy docelowe kampanii performance marketingu, skorzystaj z możliwości segmentacji klientów, czyli grupowania osób na podstawie zestawu wspólnych cech.

W tabeli przedstawiliśmy 6 typów klientów, których warto poznać, by łatwiej odpowiadać na ich potrzeby oraz oczekiwania względem Twojego biznesu.

Typ klientaOpis klientaSposób dotarcia do klienta w ramach performance marketingu

Klient pasywny

Pasywni konsumenci nie angażują się bezpośrednio w żadne aktywności związane z Twoją marką

Eksperymentuj z różnymi kanałami performance marketingu, np. wysyłając e-maile z ankietami, aby zwiększyć ich zaangażowanie

Klient obojętny

Typ konsumenta „obojętny” nie zdaje sobie sprawy z potrzeby posiadania produktu lub korzystania z konkretnej usługi

Zidentyfikuj i zrozum przyczyny ich obojętności, a następnie dostosuj komunikację, aby lepiej odpowiadała na ich potrzeby i zainteresowania

Klient „o wysokiej wartości”

Konsumenci „o wysokiej wartości” generują największe przychody

Skup się na budowaniu długoterminowych relacji i oferowaniu produktów lub usług premium, które spełniają ich wszelkie oczekiwania

Klient „o niskiej wartości”

Klienci „o niskiej wartości” są bardziej skłonni do rezygnacji

Twórz strategie mające na celu zwiększenie ich zaangażowania, poprzez personalizację oferty i budowanie lojalności

Klient lojalny

Typ lojalny klienta utrzymuje długoterminową relację z marką

Podtrzymuj lojalność poprzez oferowanie dodatkowych korzyści i tworzenie spersonalizowanych doświadczeń z marką

Klient aktywny

Konsumenci aktywni chętnie dzielą się opiniami o marce

Wykorzystaj ich feedback do ulepszania produktów/usług i zachęcaj do dzielenia się pozytywnymi opiniami w mediach społecznościowych

Identyfikacja grup docelowych na podstawie segmentacji odbiorców marki – 6 uniwersalnych typów klientów marki

Te różnorodne typy klientów wymagają zindywidualizowanego podejścia w ramach performance marketingu, aby skuteczniej budować relacje przedsiębiorca-konsument.

3. Wybierz kanały i narzędzia marketingu efektywnościowego

Kolejnym, trzecim krokiem z naszej instrukcji tworzenia kampanii performance marketingu jest wybór odpowiednich kanałów. Aby dotrzeć do większej grupy odbiorców, zaleca się dywersyfikację miejsc promowania swojego biznesu w internecie.

Rozważ łączenie ze sobą takich kanałów performance marketingu jak:

Szukaj kanałów skupionych na realizacji Twojego typu konwersji (np. jeżeli dążysz do zwiększenia rozpoznawalności marki, wybierz platformy wizualne ułatwiające realizację tego celu, takie jak Instagram czy TikTok).

Poza doborem kanału performance marketing ważny jest wybór odpowiednich narzędzi, które ułatwią zarządzanie kampanią i systematyczny monitoring jej rezultatów.

4. Utwórz i uruchom kampanię performance marketingu

Czwartym i przedostatnim krokiem, który Cię czeka, to utworzenie i uruchomienie kampanii performance marketingu.

Tworzenie kampanii marketingu efektywnościowego składa się z:

 • identyfikacji grup odbiorców, 
 • zrozumienia problemów klientów, 
 • kreacji atrakcyjnych reklam oraz przekazów odpowiadających na potrzeby konsumentów.

Im lepiej zrozumiesz swój target i sposób, w jaki produkt lub usługa może się mu spodobać, tym łatwiej będziesz mógł dostosować obrazy i nagłówki do kreacji reklam.

Uwaga!
Techniczne aspekty kampanii w performance marketingu, takie jak limity znaków czy dopuszczalne rozmiary grafik, zależą od konkretnej platformy, z której korzystasz.

5. Monitoruj wyniki i optymalizuj kampanie marketingu efektywnościowego

Ostatnim etapem, z którym musisz się zmierzyć to regularny monitoring i optymalizacja kampanii efektywnościowej. Performance marketer musi uwzględnić wszystkie wybrane kanały i regularnie śledzić skuteczność ich działania.

Tuż po uruchomieniu kampanii performance marketingu zaczniesz otrzymywać dane (np. dotyczące zachowań użytkowników na stronie), których wgląd umożliwi Ci wysnucie pierwszych wniosków.

Ważne jest, aby testować różne ustawienia kampanii i eksperymentować z treścią oraz grupami docelowymi. Dzięki ich ciągłej analizie i dostosowaniu możesz znacząco zwiększyć efektywność swoich działań marketingowych.

Tworzenie kampanii performance marketingu – krok po kroku
Tworzenie kampanii performance marketingu – krok po kroku

Kampania performance marketingu – przykładowe strategie

Marketing efektywnościowy oferuje wiele możliwości, by dotrzeć do potencjalnej grupy klientów i zamienić ich w lojalnych konsumentów marki.

Poniżej wyróżniliśmy przykładowe strategie, które pomogą Ci zmaksymalizować korzyści z kampanii performance marketingu (PM).

1. Remarketing dynamiczny

Remarketing dynamiczny wykorzystuje dane dotyczące zachowań użytkowników do personalizacji reklam, zwiększając w ten sposób szanse na konwersję (np. zakup produktu na stronie Twojego sklepu).

Przykład
Jeśli klient doda produkt do koszyka, ale nie dokona zakupu, możesz wykorzystać „porzucony” produkt w swoich reklamach, by zachęcić go do finalizacji transakcji.

Sposób działania remarketingu dynamicznego
Sposób działania remarketingu dynamicznego

Jak wykorzystać potencjał remarketingu dynamicznego w strategii PM?
Dołącz przekonujące CTA do kreacji reklamy, czyli powód, dla którego warto ponownie odwiedzić Twoją witrynę. Ustaw limity częstotliwości wyświetlania kampanii remarketingowych – zbyt częsta ekspozycja produktu marki, może zniechęcić użytkownika.

2. Influencer marketing

Influencer marketing pozwala na dotarcie do docelowej grupy odbiorców za pośrednictwem znanych i lubianych osobowości w mediach społecznościowych. Jest to bardziej wiarygodna forma reklamy, pod warunkiem że została poprawnie zrealizowana (tj. influencer został odpowiednio dopasowany do targetu – jego potrzeb, zainteresowań oraz oczekiwań względem marki).

influencer marketing jako strategia performance marketing
    Zaufanie użytkowników do influencerów (źrodło: Businesswire)

Jak wykorzystać potencjał influencer marketingu w strategii PM?
Monitoruj wskaźniki zaangażowania i nie ograniczaj się tylko do popularnych aplikacji. Rozważ nowe platformy, takie jak TikTok, aby zmaksymalizować swój budżet.

3. Wyszukiwanie wizualne

Wyszukiwanie wizualne umożliwia użytkownikom wyszukiwanie produktów za pomocą obrazów zamiast słów. Narzędzia takie jak Google Lens i Pinterest Lens pozwalają na odkrywanie produktów poprzez skanowanie obiektów kamerą smartfona.

Przykład wyszukiwania wizualnego
Przykład wyszukiwania wizualnego

Jak wykorzystać potencjał wyszukiwania wizualnego w strategii PM?
Zbadaj, jak użytkownicy korzystają z wyszukiwania wizualnego i odpowiednio oznaczaj swoje treści – używając słów kluczowych oraz dzieląc je na kategorie. W ten sposób ułatwisz wyszukiwarkom identyfikację Twoich produktów.

4. Stories na Instagramie

Format Stories, popularny na platformach takich jak Instagram czy Snapchat, pozwala na dzielenie się krótkotrwałymi treściami, które znikają po 24 godzinach.

Przykład stories marki SEMPIRE na platformie Instagram
Przykład stories marki SEMPIRE na platformie Instagram

Jak wykorzystać potencjał Stories w strategii PM?
Unikaj korporacyjnego języka i wykorzystaj interaktywne narzędzia, takie jak ankiety czy naklejki, aby angażować i wchodzić w interakcje z odbiorcami.

Gotowa lista narzędzi w marketingu efektywnościowym

Poniżej przedstawiliśmy przykładową listę narzędzi performance marketingu, które mogą być wykorzystane w kampaniach efektywnościowych.

ListaNazwa narzędzia PMTyp narzędzia PMOpis narzędzia PM

1.

Google Ads

Płatna reklama w wyszukiwarce

Umożliwia tworzenie i zarządzanie reklamami w wynikach wyszukiwania Google

2.

Facebook Ads

Reklama w mediach społecznościowych

Reklamy kierowane do użytkowników Facebooka na podstawie ich zachowań i zainteresowań

3.

Instagram Ads

Reklama w mediach społecznościowych

Reklamy na Instagramie wykorzystujące wizualne aspekty komunikacji

4.

SEMrush

SEO i analiza konkurencji

Narzędzie do analizy SEO, reklam, treści i mediów społecznościowych

5.

Ahrefs

SEO i analiza konkurencji

Narzędzie do analizy linków zwrotnych, słów kluczowych i audytu strony

6.

Mailchimp

Email marketing

Platforma do zarządzania kampaniami email marketingowymi i automatyzacją

7.

Google Analytics

Analityka internetowa

Narzędzie do analizy ruchu na stronie i zachowań użytkowników

8.

Google Display Network (GDN)

Reklama kontekstowa

Sieć reklamowa Google umożliwiająca wyświetlanie reklam na stronach partnerskich oraz remarketing

9.

Zakupy w Google

Reklama produktowa

Umożliwia wyświetlanie konkretnych produktów w wynikach wyszukiwania Google wraz z ceną i zdjęciem

10.

Hotjar

Analityka i feedback

Narzędzie do analizy zachowań użytkowników na stronie za pomocą map ciepła i nagrań sesji

Tabela przedstawiająca listę narzędzi w ramach strategii performance marketingu

Pamiętaj, że jest to tylko część dostępnych opcji, a wybór odpowiedniego narzędzia w marketingu efektywnościowym zależy od specyfiki kampanii, celów, a także preferencji użytkownika.

Kampanie efektywnościowe – jak je tworzyć, by odnieść biznesowy sukces? Podsumowanie

Stworzenie i uruchomienie kampanii efektywnościowej nie wystarczy, by odnieść biznesowy sukces. Kluczem jest regularny monitoring postępów oraz doskonalenie reklam utworzonych w ramach performance marketingu.

W SEMPIRE dbamy o to, aby kampanie PM naszych Klientów były nie tylko dobrze zaplanowane i skonfigurowane, ale również elastycznie dostosowywane do zmieniających się warunków rynkowych i preferencji użytkowników.

Szukasz wsparcia w tworzeniu rentownych kampanii efektywnościowych? Skontaktuj się z zespołem naszych ekspertów SEMPIRE.

FAQ – lista najczęściej zadawanych pytań na temat tworzenia kampanii performance marketingu

Co to jest performance marketing i jakie są jego główne cele?

Performance marketing to strategia marketingowa, która koncentruje się na osiąganiu konkretnych wyników lub działań, takich jak sprzedaż, generowanie leadów czy kliknięcia. Główne cele performance marketingu to zwiększenie ROI (zwrotu z inwestycji), maksymalizacja konwersji i efektywne docieranie do docelowej grupy odbiorców przy optymalizacji kosztów.

Jak wybrać odpowiednie kanały dystrybucji dla mojej kampanii performance marketingu?

Wybór odpowiednich kanałów zależy od kilku czynników, w tym od Twojej grupy docelowej, celów kampanii, rodzaju produktu lub usługi oraz budżetu. Przeanalizuj, gdzie Twoja grupa docelowa spędza najwięcej czasu (np. media społecznościowe, wyszukiwarki, strony partnerskie) i testuj różne kanały, aby zobaczyć, które przynoszą najlepsze wyniki.

Jak ustalić budżet dla kampanii performance marketingu?

Budżet powinien być ustalony na podstawie celów kampanii, przewidywanych kosztów zaangażowania wybranych kanałów i oczekiwanego ROI. Możesz zacząć od mniejszego budżetu przeznaczonego na testowanie różnych kanałów i strategii. Ważne jest, aby monitorować wyniki i dostosowywać budżet w zależności od osiąganych rezultatów.

Jakie są najczęstsze błędy przy tworzeniu kampanii performance marketingu i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy przy tworzeniu kampanii performance marketingu oraz sposoby na to, by ich unikać, wyróżniliśmy poniżej:

 1. Niejasne cele: upewnij się, że Twoje cele są konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i ograniczone czasowo (SMART).
 2. Ignorowanie danych: regularnie analizuj dane i dostosowuj strategie na podstawie wyników.
 3. Brak przeprowadzania testów: testuj różne elementy kampanii (np. reklamy, landing page) w celu optymalizacji wyników.
 4. Zbyt wąska segmentacja: nie ograniczaj się do zbyt wąskiej grupy docelowej, ponieważ możesz zmniejszyć zasięg kampanii.
 5. Brak cierpliwości: performance marketing wymaga czasu na zebranie danych i optymalizację, dlatego bądź cierpliwy i nie oczekuj natychmiastowych wyników.

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 22 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.