Pozycjonowanie WordPress poradnik SEO krok po kroku jak optymalizować stronę | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Pozycjonowanie WordPress – SEO optymalizacja krok po kroku – poradnik

WordPress to największy system zarządzania treścią w Internecie. Obsługuje ponad 43% wszystkich witryn w sieci, a to oznacza, że przynajmniej 1 na 3 strony używa właśnie tego narzędzia (źródło: Kinsta). Na przestrzeni ostatnich lat trend ten ulega ciągłemu wzrostowi. Jego wszechstronne zastosowanie i prostota w obsłudze sprawiają, że jest najchętniej wybieranym darmowym oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych.

Jak sprawić, aby Twoja strona WordPress nie umknęła potencjalnym odbiorcom przy tak dużej konkurencji? Proces WordPress SEO jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, aby dotrzeć do większej grupy klientów.

Dzięki temu poradnikowi:

  • poznasz zagadnienia związane z pozycjonowaniem WordPressa,
  • otrzymasz informacje potrzebne do wdrożenia optymalizacji,
  • dowiesz się, jakie narzędzia pomogą Ci w poprawie widoczności strony.

Wytyczne krok po kroku przeprowadzą Cię przez poszczególne segmenty SEO tak, aby Twoja strona znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie strony w WordPressie jest złożone i wymaga dużej inwestycji czasu. Zdaj się na profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w zwiększaniu widoczności stron opartych na tym właśnie systemie. 

Zamów darmową konsultację z naszym Specjalistą!

WordPress SEO pozycjonowanie wordpressa

Czym jest WordPress?

WordPress (WP) to darmowy system zarządzania treścią CMS (ang. Content Management System), który w łatwy sposób umożliwi Ci zmianę struktury strony, publikację treści i personalizację designu. Nie potrzebujesz dużej wiedzy technicznej, aby stworzyć swoją witrynę internetową za pomocą tego narzędzia.

Jeżeli jednak posiadasz umiejętności pisania w językach HTML, CSS i PHP, możesz dowolnie modyfikować kod źródłowy strony i motywy, ponieważ WordPress to otwarte oprogramowanie (ang. open source), którego kod jest publicznie dostępny. 

Z WP korzysta ponad 60% witryn w sieci, których system zarządzania treścią jest znany (źródło: W3Techs). To czyni go najpopularniejszym CMS-em nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie.

seo wordpress logo
Logo WordPress
Źródło: wordpress.org

WordPress.org i WordPress.com — jakie są różnice dla SEO?

Warto zaznaczyć, że wybierając system CMS, jakim jest WordPress, masz możliwość skorzystania z dwóch różnych rozwiązań. W przypadku wordpress.com strona jest hostowana po stronie usługodawcy, co wiąże się z koniecznością zakupienia planu, jeżeli chcesz korzystać ze wtyczek SEO czy rozbudowanych funkcjonalności WP.

Jest to propozycja firmy Automattic, która daje możliwość stworzenia strony od razu, bez potrzeby instalacji systemu na zewnętrznym serwerze. Darmowa wersja jest jednak znacznie ograniczona, a jej pozycjonowanie nie ma większego sensu.

Na stronie w wersji bezpłatnej WP będzie wyświetlało reklamy, z których nie otrzymasz żadnych zysków. Bezpłatna wersja korzysta wyłącznie z subdomeny, w adresie URL będzie więc widoczny człon "wordpress". Dodatkowo na dole strony będzie znajdować się informacja „Powered by" z logo WordPressa. 

Wordpress.org wymaga samodzielnej instalacji systemu WordPress, w czym może pomóc hostingodawca. W tym rozwiązaniu wszystkie dane są wyłącznie Twoje i masz pełną kontrolę nad pracą witryny. Daje Ci to więcej swobody w działaniach pozycjonerskich, które mogą przynieść dużo lepsze rezultaty.

Dodatkowo całe przychody generowane na stronie należą wyłącznie do Ciebie. Jeżeli więc Twoim celem jest prowadzenie strony internetowej, która znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania, lepiej będzie wybrać rozwiązanie wordpress.org.

Do czego wykorzystasz WordPressa?

WordPress ma bardzo szerokie możliwości w personalizacji, dzięki czemu obsługuje witryny z przeróżnymi potrzebami. Na samym początku był on przeznaczony głównie do blogowania, jednak z biegiem lat rozwinął swoje funkcjonalności, przez co dziś można dostosować go do swoich celów. Do jego najpopularniejszych zastosowań należą:

  • blogi osobiste i firmowe,
  • strony internetowe,
  • sklepy internetowe,
  • fora tematyczne,
  • portfolia fotograficzne lub graficzne,
  • bazy wiedzy i wiele innych.

WordPress a eCommerce — co to jest WooCommerce?

WordPress cieszy się ogromną popularnością również w branży eCommerce dzięki darmowej wtyczce WooCommerce. Jest to plugin (z ang. wtyczka), który nadaje witrynie funkcjonalności związane z e-handlem.

Dzięki niej stworzysz sklep online, dodasz produkty z parametrami, opisy, a nawet kupony rabatowe. WooCommerce obsługuje 29% sklepów www, plasuje się na pierwszym miejscu spośród wszystkich witryn eCommerce (źródło: BuiltWith).

pozycjonowanie wordpressa woocommerce
Wtyczka WooCommerce dla sklepów WordPress
Źródło: wordpress.org

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Historia tego systemu do zarządzania treścią sięga 2003 roku, przez co niedługo będzie on obchodził swoje dwudzieste urodziny. Otwarty kod źródłowy WP sprawia, że jego ogromne community (z ang. społeczność) tworzy wtyczki i motywy, które usprawniają i rozszerzają możliwości witryny.

Dzięki elastycznej strukturze WordPressa można modyfikować jego zastosowanie wedle uznania, przez co zyskuje on na różnorodności, co niewątpliwie doceniają użytkownicy na całym świecie. 

Baza wiedzy w postaci forów i blogów o optymalizacji sprawia, że informacje na jego temat są dostępne od zaraz. Istnieje również szereg wtyczek, które znajdują swoje zastosowanie w procesie WordPress SEO. Najlepsze z nich poznasz w dalszej części artykułu.

Z WordPressa korzystają również duże firmy i znane marki, publiczne i prywatne, takie jak Walt Disney Company, magazyn Vogue czy Uniwersytet Warszawski. W ten sposób czynią go godnym zaufania w opinii publicznej.

Pozycjonowanie na WordPressie — definicja i korzyści 

Na proces pozycjonowania wpływa rodzaj strony i system, na którym się ona znajduje. Różne systemy przedstawiają różne podejścia do zagadnienia, oferując rozwiązania mające na celu usprawnienie procesu. Poznanie zagadnienia od podstaw jest koniecznym elementem zrozumienia i prowadzenia optymalizacji stron internetowych. 

Przyjęło się mówić o WordPressie jako „SEO friendly”, głównie dlatego, że system ten ma szereg podstawowych funkcjonalności dobrze przygotowanych pod pozycjonowanie strony. To oznacza, że jest po prostu łatwiejszy w obsłudze pod kątem SEO.

Warto jednak pamiętać, że sam CMS nie sprawia, że Twoja witryna wyświetli się wyżej w wynikach wyszukiwania. To zawsze wymaga pracy i szerokiej wiedzy, którą należy nieustannie aktualizować.

WordPress SEO — co to jest?

SEO WordPress to nic innego jak optymalizacja strony opartej na tym systemie pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu Twoja witryna WP będzie wyświetlała się wyżej w SERP-ach (ang. Search Engine Results Page), czyli na stronach wyników wyszukiwania pokazywanych przez Google w odpowiedzi na określone zapytania Internautów.

Proces ten polega na zwiększaniu widoczności witryn WordPressa w organicznych, a więc darmowych wynikach wyszukiwania. W SEO (ang. Search Engine Optimization) jednym z kluczowych zadań jest ułatwienie robotom poruszania się po Twojej stronie i jej indeksowanie.

Następuje to, kiedy Googlebot skanuje Twoją stronę WordPress, aby poznać jej zawartość i tematyczność. Sprawdzana jest nie tylko treść, ale też atrybuty ALT obrazów, meta-tagi, takie jak np. TITLE, czy też dane strukturalne – tzw. mikrodane. Wszystkie te obserwacje przechowywane są później przez wyszukiwarkę Google, aby wyświetlać Twoją stronę, gdy użytkownik będzie szukał informacji na niej zawartych.

Mogą to być produkty lub usługi, które sprzedaje Twoja firma, czy eksperckie artykuły przedstawiające konkretne zagadnienie. Dopasowanie zawartości strony internetowej do zapytania wprowadzonego w Google ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony.

Korzyści z pozycjonowania witryny WordPress

Dzięki temu, że Twoja strona WordPress będzie widoczna w wyszukiwarce, stanie się bardziej dostępna dla odbiorców poszukujących Twoich produktów lub usług. Ruch z organicznych wyników wyszukiwania jest wartościowy, ponieważ wielu użytkowników darzy bezpłatne wyniki zdecydowanie większym zaufaniem niż reklamy w wyszukiwarce.

Dane statystyczne pokazują, że płatne wyniki wyszukiwań są odrzucane przez około 70-80% osób szukających informacji z użyciem Google (źródło: Intergrowth). Duże znaczenie ma również pozycja w SERP-ach. Ponad 39% osób klika w pierwszy, organiczny wynik, który wyświetla im się po wpisaniu określonej frazy (źródło: firstpagesage.com).

Dalsze pozycje mają mniejszy wskaźnik CTR (ang. Click Through Rate), czyli współczynnik klikalności, dlatego tym bardziej powinno zależeć Ci, aby Twoja witryna WordPress znajdowała się jak najwyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie (SEO) WordPress wpływa również na budowanie zaufania do strony czy marki. Rozpoznawalność w sieci sprawia, że użytkownicy są bardziej skłonni zakupić dany produkt i zaufać opinii ekspertów. Dzięki pozycjonowaniu osiągniesz długoterminowe rezultaty, które się kumulują.

Budowanie treści, którą użytkownicy będą chętnie czytać i wyszukiwać, prowadzi do stworzenia stałej grupy lojalnych odbiorców.

Wyniki pozycjonowania możesz mierzyć przy użyciu narzędzi takich jak Google Analytics czy Google Search Console. Dzięki nim będziesz obserwować rezultaty wdrożonych rozwiązań i dostosowywać strategię rozwoju. Pozwalają one analizować serwis pod kątem jego widoczności, ruchu i zachowań użytkowników, a więc i tego, jak oceniany jest on przez Google.

Najbardziej przydatne wtyczki dla SEO — WordPress

Przez prawie dwadzieścia lat obecności w cyberprzestrzeni WordPress zgromadził ogromną liczbę użytkowników i fanów. Przez to, że oferuje on dostęp do swojego kodu źródłowego, powstało wiele rozwiązań, które dodają przeróżnych funkcjonalności witrynom WP.

Na oficjalnej stronie twórców jest dostępnych niemal 60 tysięcy wtyczek do WordPressa. Wiele z nich pomoże Ci w działaniach SEO i w usprawnieniu procesu pozycjonowania WP. Najbardziej popularne, a zarazem cenione moduły stosowane do optymalizacji prezentujemy poniżej.

Yoast SEO

Wtyczka do pozycjonowania WordPress Yoast SEO jest zdecydowanym liderem w obszarze optymalizacji. To spory pakiet ułatwień, które pomogą przy konfiguracji i prowadzeniu Twojej witryny WordPress. Na stronie dostępna jest wersja bezpłatna i wersja premium. Obie oferują różne funkcjonalności związane z optymalizacją treści i technicznymi rozwiązaniami. Yoast SEO dostępna jest w polskiej wersji językowej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje dwóch wersji.

pozycjonowanie wordpress Yoast SEO
Wtyczka Yoast SEO WordPress
Źródło: wordpress.org

Funkcjonalności darmowej wersji Yoast SEO 

  • Zautomatyzowane ulepszenia techniczne SEO, takie jak kanoniczne adresy URL i meta tagi.
  • Zaawansowane sitemapy XML, ułatwiające Google zrozumienie struktury witryny.
  • Szablony znaczników tytułów i meta opisów.
  • Dogłębna integracja ze Schema.org, która zwiększy szanse na uzyskanie bogatych wyników, pomagając wyszukiwarkom w zrozumieniu treści.
  • Nawigacja okruszkowa (ang. breadcrumbs navigation).
  • Analiza SEO pisanej treści z uwzględnieniem fraz kluczowych.
  • Analiza czytelności oceniająca przejrzystość umieszczanej treści.
  • Podgląd wyników wyszukiwania w Google.

Funkcjonalności płatnej wersji Yoast SEO Premium

  • Bloki linkowania wewnętrznego.
  • Podgląd, który pokaże Ci, jak Twoje treści będą wyświetlane na Twitterze i Facebooku. 
  • Narzędzie Insights do weryfikacji słów kluczowych.
  • Optymalizacja treści pod kątem synonimów i pokrewnych fraz kluczowych.
  • Optymalizacja artykułu pod kątem różnych form fraz kluczowych.
  • Automatyczne podpowiedzi do linkowania wewnętrznego.
  • Wykrywanie podstron, do których nie prowadzi żaden link.
  • Automatyczne tworzenie przekierowań w przypadku usunięcia stron lub zmiany adresów URL.

The SEO Framework 

Wtyczka The SEO Framework sama w sobie nie posiada płatnej wersji, jednakże oferuje dodatkowe rozszerzenia, które występują już w formie płatnej i bezpłatnej. Posiada wiele zautomatyzowanych funkcji i jest wstępnie skonfigurowana już po instalacji. Brak w niej podpowiedzi, jakie prezentuje Yoast, i które są przydatne dla początkujących pozycjonerów.

Jest to rozwiązanie dla osób, które mają już jakąś wiedzę z obszaru pozycjonowania WordPressa. Zaletą, która wyróżnia The SEO Framework spośród konkurencji, jest szybkość i przejrzystość.

seo wordpress The SEO Framework
Wtyczka The SEO Framework WordPress
Źródło: wordpress.org

Darmowe rozszerzenia

  • AMP (ang. Accelerated Mobile Pagesprzyspieszone strony mobilne) — wtyczka automatycznie integruje AMP z Twoją stroną.
  • Incognito — wtyczka, która ma charakter kosmetyczny, wpływa na wygląd kodu. Usuwa z niego informacje dodane przez programistów aplikacji, takie jak komentarze, informacje o poprawkach itp.
  • Origin — tworzy przekierowanie ze strony z załącznikami do jej postu nadrzędnego, poprawiając SEO.
  • Title Fix — upewnia się, że Twój tytuł jest zgodny z najlepszymi praktykami i poprawia błędy, które mógł wprowadzić motyw.

Płatne rozszerzenia

  • Focus — rozszerzenie przydatne przy pisaniu treści, które pomaga w odpowiednim nasyceniu frazami kluczowymi, podpowiada też odmiany. Nie posiada wszystkich funkcjonalności dla polskiej wersji językowej.
  • Articles — dodaje dane strukturalne do Twoich wpisów, powiadamia Google News o tym, że publikujesz artykuł.
  • Honeypot — chroni komentarze przed atakami spamerów, wykrywając ich z wysoką skutecznością.
  • Cord — pomaga połączyć WordPressa z innymi narzędziami, takimi jak Google Analytics czy Facebook Pixel.
  • Local — umożliwia skonfigurowanie informacji dla firm lokalnych, które są ważne dla pozycjonowania lokalnego i będą wyświetlane w wyszukiwarce Google.
  • Monitor — rozszerzenie, dzięki któremu możesz śledzić statystyki SEO witryny.

Rank Math 

Rank Math reklamuje się jako pierwsza wtyczka do WordPressa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję podczas pracy. Głównymi jej zaletami jest wsparcie AI (ang. artificial intelligencesztuczna inteligencja) do tworzenia kontentu. Stosuje dynamiczne podpowiedzi, proponuje słowa kluczowe i zapewnia integrację ze schema markup. Dodatkowo dostarcza propozycje linków i daje możliwość pełnej kontroli ról dla osób zarządzających stroną, dzięki wbudowanemu managerowi.

wordpress seo Rank Math
Wtyczka Rank Math WordPress
Źródło: wordpress.org

Bezpłatne funkcje Rank Math

  • Integracja z Elementorem.
  • Analiza strony pod względem możliwości rozwoju i SEO.
  • Automatycznie dodawane atrybuty ALT do grafik.
  • Optymalizacja wpisów, sugestie linków wewnętrznych.
  • Manager przekierowań.
  • Śledzenie błędów typu 404.
  • Zarządzanie rolami administratorów.
  • Podglądy postów udostępnionych na social mediach.
  • Nawigacja okruszkowa.
  • 5 porad od sztucznej inteligencji w celu optymalizacji treści.

Płatne funkcje RankMath PRO

  • Rozbudowana integracja z Google Analytics. 
  • Śledzenie rankingu strony dla 100 słów kluczowych. 
  • Raporty e-mail na temat wyników SEO. 
  • Integracja z Google Trends
  • Automatyczne wykrywanie wideo dla Video Schema
  • Ranking słów kluczowych dla każdego posta.

All in One SEO

Wtyczka All In One SEO jest drugim co do popularności rozwiązaniem tego typu dostępnym na rynku. Ma ponad 3 miliony aktywnych instalacji i obsługuje 57 wersji językowych. W płatnej wersji posiada wiele przydatnych funkcji, które sprawdzą się szczególnie w sklepach internetowych wykorzystujących WordPressa.

pozycjonowanie wordpressa All in one SEO
Wtyczka All in One SEO WordPress
Źródło: wordpress.org

Funkcje bezpłatnej wersji All in One SEO pack

  • Konfiguracja plików robots.txt, sitemaps.
  • Edycja meta danych.
  • Blokowanie złośliwych robotów. 
  • Zarządzanie wydajnością.

Funkcje płatnej wersji All in One SEO pack

  • Wsparcie dla WooCommerce.
  • Moduł wideo SEO.
  • Brak banerów reklamowych.

Dodatkowe wtyczki — optymalizuj WordPressa 

Istnieje również wiele wtyczek o węższym zastosowaniu, ale zastępujących płatne funkcje wyżej wymienionych rozwiązań. Dodatkowe narzędzia, które będą przydatne podczas optymalizacji, to:

  • Really Simple SSL — wtyczka ta umożliwia łatwą konfigurację strony do pracy w standardzie SSL. Wykrywa ustawienia i sprawia, że strona działa poprzez protokół HTTPS, który szyfruje informacje.
  • Smush — narzędzie dedykowane optymalizacji zdjęć. Dzięki niemu automatycznie zredukujesz rozmiar zdjęć w Twojej witrynie WordPress. Przyspiesza ono proces publikacji obrazów, posiada funkcję Lazy Load, która optymalizuje wczytywanie strony z grafikami. Wykrywa media, które sprawiają problem podczas wczytywania stron i co najważniejsze, nie ma miesięcznych limitów optymalizacji.
  • Redirection — służy do wprowadzania i zarządzania przekierowaniami typu 301, śledzenia błędów typu 404 i pomaga w dbaniu o kondycję SEO w WordPress.
  • WP Super Cache — zapisuje wygenerowane pliki HTML na serwerze, aby WP nie musiał ich za każdym razem tworzyć. Zmniejsza to czas potrzebny do załadowania strony i odciąża serwer.
  • Broken Link Checker — rozwiązanie to testuje i monitoruje zewnętrzne oraz wewnętrzne linki na Twojej stronie w poszukiwaniu błędów. Śledzi również brakujące grafiki, informuje Cię przez maila albo w panelu, umożliwia intuicyjne filtrowanie przez anchor text albo URL. 
  • Wordfence Security – jest to skaner złośliwego oprogramowania i firewall w jednym. Oferuje funkcję uwierzytelniania logowania 2FA. Monitoruje próby włamań, blokuje adresy IP, z których pochodzi zagrożenie. Jest najbardziej popularnym rozwiązaniem tego typu.
  • MonsterInsights — jest ona łącznikiem między Google Analytics a Twoją stroną internetową WordPress. Posiada polską wersję językową. Jest dostępna w wersji bezpłatnej i płatnej. Wersja bezpłatna posiada kilka przydatnych funkcji, takich jak łatwa integracja z Google Analytics i prezentowaniem statystyk w panelu WP. Wtyczka cieszy się dużą popularnością wśród małych i dużych firm.
  • 404page — prosta wtyczka, która pozwala na stworzenie i dowolną edycję strony błędu 404 w taki sam sposób, jak wygląda to w przypadku każdej innej strony. 
  • UpdraftPlus — wtyczka do backupów umożliwia stworzenie kopii zapasowej Twoich danych na WordPress i odzyskanie ich w razie potrzeby. Proces tworzenia kopii można zaplanować i przebiega on automatycznie. Zapisuje Twoje dane w chmurze wybranej przez Ciebie.

Jak wypozycjonować stronę WordPress?

Zacznij pozycjonowanie strony WordPress krok po kroku od przygotowania planu. To, czy Twoja strona jest już publiczna, czy dopiero planujesz ją założyć, wpływa na proces optymalizacji. Gotową witrynę w WordPressie możesz przetestować przy użyciu narzędzi audytowych lub korzystając ze wsparcia specjalistów agencji SEO. 

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozycjonować WordPress, zapoznaj się z naszym instruktażem, który pomoże Ci krok po kroku rozwijać swoją widoczność w sieci. Proces pozycjonowania powinien obejmować audyt SEO, przygotowanie strony do działań, optymalizację techniczną, optymalizację treści, link building, content marketing i zaawansowaną analitykę internetową.

Przygotowanie strony zakłada wdrożenie koniecznych ustawień, aby wyszukiwarka Google widziała Twoją witrynę WP, a roboty wiedziały, jak się po niej poruszać. Jest to też etap, w którym wybiera się motyw i hostingodawcę strony, mając na uwadze szybkość ładowania i bezpieczeństwo. Są to bardzo ważne czynniki w pozycjonowaniu — piszemy o nich poniżej.

Audyt SEO 

Audyt SEO dostarczy Ci informacji, w jaki konkretny sposób możesz udoskonalić swoją witrynę. Wskaże Ci obszary, które wymagają poprawy i blokują możliwości rozwoju. Na rynku istnieje wiele platform oferujących przetestowanie Twojej strony WordPress.

  • Google PageSpeed Insights — bezpłatne narzędzie od firmy Google, dzięki któremu sprawdzisz szybkość ładowania swojej strony w celu ulepszenia procesu WordPress SEO. Masz do niego dostęp przez przeglądarkę, wystarczy, że wejdziesz na stronę i podasz adres swojej witryny WP. Google PageSpeed Insights wystawia ocenę w skali od 0 do 100 dla wersji mobilnej i desktopowej. Dodatkowa diagnostyka pomoże Ci zlokalizować elementy do poprawy. Są to na przykład rozmiary grafik czy nieużywany kod JS.
  • Screaming Frog — narzędzie wykorzystywane przez wielu specjalistów. Darmowa wersja jest ograniczona do przetestowania 500 adresów URL. Narzędzie wymaga instalacji na urządzeniu. Dzięki niemu poznasz problemy swojej witryny, takie jak linki, które zwracają błędy z serwera, błędne adresy URL, meta tagi, duplikacje nagłówków i ich występowanie oraz wielkość i atrybuty ALT grafik. 
  • Google Analytics — jest to kompleksowe narzędzie do gromadzenia statystyk z Twojej strony internetowej na WordPressie. Śledzi ruch użytkowników i źródła, z których trafiają do Twojej witryny. Dzięki niemu stworzysz przydatne raporty i podsumowania. Narzędzie śledzi wyniki na bieżąco, więc audyt otrzymasz po pewnym czasie.
  • Ahrefs — płatny pakiet narzędzi, które oferują przede wszystkim ocenę linków, treści, słów kluczowych zawartych w Twojej witrynie, zbudowanej na podstawie CMS WordPress.
  • GTMetrix — darmowe rozwiązanie, które bada szybkość strony i dodatkowo sprawdza jej zgodność z najlepszymi praktykami odnoszącymi się do struktury strony. Dostarcza tabel i grafów, w których prezentuje na przykład szybkość wczytywania strony. Daje również dostęp do użytecznej rubryki, która analizuje wielkość strony. 
  • Semrush — rozwiązanie oferuje możliwość darmowego sprawdzenia do 100 stron w ramach jednorazowego audytu. Otrzymasz dzięki temu ogólny ranking zdrowia strony, podsumowanie błędów i ostrzeżenia dotyczące możliwych problemów, jakie audyt wykrył na Twojej witrynie. Informacje mogą dotyczyć brakujących atrybutów ALT przy obrazkach albo tagów nofollow w linkach. Raport ten bogaty jest w wiele informacji, a sam proces audytowania prosty — wystarczy podać nazwę domeny i podstawowe opcje sprawdzania strony.
  • Semstorm — to polskie narzędzie, do którego należy stworzyć konto. Po zalogowaniu istnieje dzienny limit darmowych audytów. W wynikach można sprawdzić, jak Twoja strona wyświetlała się na frazy kluczowe w pierwszych dziesięciu wynikach na stronach wyszukiwania. 
  • Senuto — płatne narzędzie z dwutygodniowym okresem próbnym, platforma analityczna, która bada dane strony autorskimi algorytmami. Analizuje na przykład widoczności lub słowa kluczowe i pomaga w optymalizacji WordPress SEO.

Rozwiązania te dostarczają danych, które należy odpowiednio i szczegółowo przeanalizować. Niektóre z tych narzędzi są bardzo kosztowne, a ich obsługa wymaga zaawansowanej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto powierzyć audyt SEO wyspecjalizowanej agencji. 

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać niezobowiązującą analizę Twojej witryny WordPress od doświadczonego Specjalisty SEMPIRE. Dowiesz się, jakie obszary strony musisz udoskonalić w celu poprawienia jej wyników w rankingu Google. 

Przygotowanie strony — pozycjonowanie WordPressa

Przygotowanie strony jest bardzo ważnym elementem całego procesu optymalizacji WP. Bez podstawowych ustawień strona nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki, dlatego nie wyświetli się w SERP-ach. Ważne, aby skonfigurować najważniejsze elementy strony WordPress na początku optymalizacji, ponieważ późniejsze zmiany mogą mieć wpływ na efekty Twojej pracy. 

Jeżeli Twoja strona internetowa na platformie WordPress już istnieje i jest publiczna od dłuższego czasu, przejdź przez poniższe kroki i upewnij się, że są one prawidłowo wykonane. 

Wybierz odpowiedniego hostingodawcę domeny 

Ten krok będzie potrzeby w przypadku wersji wordpress.org, o której pisaliśmy wcześniej i która bardziej nadaje się do pozycjonowania niż wordpress.com. Hosting najprościej oznacza udostępnianie usług internetowych dla Twojej witryny WordPress. 

Nasz tutorial podkreśla istotność wyboru właściwego hostingodawcy dla Twojej strony internetowej zbudowanej na podstawie platformy WordPress. Host powinien umożliwiać instalację certyfikatu SSL (ang. Secure Socket Layer), gwarantując przez to aktywne szyfrowanie przesyłanych danych i bardzo bezpieczne połączenie HTTPS (ang. HyperText Transfer Protocol Secure).

Hosting powinien zapewnić witrynie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, dobrą szybkość ładowania i nieprzerwane działanie. Wszystko to ma odzwierciedlenie w widoczności Twojej witryny WP w naturalnych wynikach wyszukiwania. Wybierając hostingodawcę, miej też na uwadze rozwój swojej strony i skalowalność usług. Czy z biegiem czasu i rozwojem strony dostawca podoła Twoim wymaganiom? Lokalizacja serwera również może mieć wpływ na pozycjonowanie WordPressa dla danego regionu.

WordPress na swojej stronie poleca hostingi od firm DreamHost, Bluehost i SiteGround, jednak na polskim rynku również znajdziesz dobre oferty. Polski dostawca okaże się lepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na supporcie w naszym języku.

pozycjonowanie wordpress polecani hostingodawcy przez wordpressa
Hostingi polecane przez WordPress
Źródło: wordpress.org

Zastosuj odpowiednie ustawienia w panelu administratora strony 

Są to podstawowe konfiguracje witryny WP z perspektywy SEO. Ich znaczenie jest kluczowe dla wyszukiwarek i osób odwiedzających Twoją stronę.

Ustawienia czytania — indeksowanie strony

Strona może być ukryta w trakcie jej budowania, aby nie była widoczna w wynikach wyszukiwania w niepełnej wersji. Kiedy planujesz jej premierę, powinieneś zadbać o to, aby była zaindeksowana przez wyszukiwarkę Google. Zmiana tego ustawienia jest konieczna, aby optymalizacja strony WordPress miała jakikolwiek sens. Aby to zrobić:

  1. otwórz „Ustawienia” w menu po lewej stronie,
  2. przejdź do „Ustawień czytania”,
  3. w sekcji „Widoczność w wyszukiwarkach” upewni się, że odznaczona jest opcja „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”.
seo wordpress Ustawienia czytania
Ustawienia czytania SEO WordPress
Źródło: wordpress.org
Ustawienia ogólne — tytuł, opis i domena

W tej sekcji możesz ustawić tytuł i opis strony. Mówią one odbiorcom, co mogą znaleźć na stronie. Nie mogą być zbyt długie — powinny w prosty sposób przekazywać informacje. Mają większą wartość dla użytkownika, choć można w nich również zawrzeć słowa kluczowe.

  1. Dodaj tytuł witryny — nazwa musi być prosta do zapamiętania, kojarzyć się z zawartością witryny, maksymalna długość to około 60 znaków ze spacjami.
  2. Dodaj slogan (opis) witryny — powinien w prosty sposób przedstawiać, co na witrynie może znaleźć odbiorca i zachęcać do odwiedzenia jej poprzez zastosowanie CTA (ang. Call To Action), czyli wezwania do działania. Warto dodać frazę kluczową.
  3. Ustaw adres URL domeny — unikaj zbyt długiej treści czy spójników, nazwa domeny ma być spójna z nazwą witryny. Możesz wybrać adres z www lub bez www na początku, nie ma to wpływu na SEO.
pozycjonowanie wordpress Ustawienia główne
Ustawienia główne WordPress SEO
Źródło: wordpress.org
Ustawienia dyskusji

Sekcja ta odnosi się do komentarzy na Twojej stronie WP. Optymalizacja WordPress pod SEO dotycząca komentarzy jest ważnym krokiem. Komentowanie postów lub produktów angażuje odbiorców i pomaga poznać ich potrzeby, jednak może to być miejsce narażone na ataki trolli internetowych.

Komentarze w Twojej witrynie mogą mieć wartość z perspektywy użytkownika, ponieważ często pomagają mu w wyborze, ale są również ważne z perspektywy SEO, ponieważ tworzą unikalny content na stronie.

W tym drugim przypadku ważne jest, żeby w adekwatny sposób nawiązywały do tego, co znajduje się na stronie. Aby jednak uniknąć ataków spamerskich, należy zadbać o to, aby istniała możliwość uprzedniej moderacji treści publikowanej przez odwiedzających.

Jeżeli nie chcesz używać wtyczki chroniącej przed spamem, w ustawieniach dyskusji możesz zaznaczyć opcję zatwierdzania ręcznego komentarzy przed publikacją. Istnieje również filtr, który zgłasza do weryfikacji posty w przypadku danej ilości odnośników lub wybranych słów w treści. Możesz też zupełnie wyłączyć możliwość dodawania komentarzy.

Wybierz odpowiedni motyw

Istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając motyw dla dobrego WordPress SEO. Są to:

  • funkcjonalność,
  • wersje językowe,
  • responsywność i wydajność,
  • design — przejrzysty wygląd, intuicyjność, dobry UX.

Przed wyborem lub zakupem motywu, przetestuj go w wersji demonstracyjnej. Najlepiej będzie wybrać prosty motyw, bez rozbudowanych, niepotrzebnych funkcjonalności, które mogą spowolnić pracę strony. Koniecznie zapoznaj się z opiniami użytkowników na temat motywu, który Cię interesuje. Warto wykonać kopię zapasową strony przed instalacją wybranego rozwiązania.

Motyw to wspaniały element WordPress, który w łatwy sposób pomoże Ci stworzyć estetyczną stronę. W Internecie można znaleźć mnóstwo gotowych do wgrania projektów, jednak najbezpieczniej z perspektywy SEO będzie użyć repozytorium w panelu.

  1. Otwórz panel administratora strony WordPress.
  2. Przejdź do „Wygląd” → „Motywy” → „Dodaj nowy motyw”.
  3. Wyszukaj motyw z bazy liczącej prawie 5 tysięcy darmowych motywów.
  4. Zastosuj filtry, które pomogą Ci znaleźć to, czego potrzebujesz.
  5. Włącz podgląd motywu, żeby przekonać się, jak wygląda na Twojej stronie.
  6. Po zainstalowaniu włącz motyw, żeby był widoczny na Twojej stronie.
pozycjonowanie wordpressa widok motywu
Widok motywu WordPress SEO
Źródło: wordpress.org

Po zainstalowaniu motywu możesz go dostosować do swoich potrzeb.

Zainstaluj wtyczkę, która ułatwia proces pozycjonowania

Instalacja i posługiwanie się funkcjonalnościami, jakie dają Ci wtyczki SEO Wordpress, to ogromna pomoc przy optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Umożliwiają one m.in. odpowiednie dostosowanie tekstów w witrynie, jak i przeprowadzenie technicznych zmian pod kątem pozycjonowania.

Do tych drugich należą funkcjonalności do wdrażania linków kanonicznych, przekierowań typu 301 czy mapy strony. W tym poradniku będziemy odwoływać się głównie do wtyczki Yoast SEO.

Większość wtyczek cechuje dosyć podobny zbiór funkcjonalności, jeżeli chodzi o optymalizację. Zwróć uwagę na ich szczególne wyróżniki i na wydajność pracy, aby nie miały negatywnego wpływu na prędkość ładowania strony. Proces instalacji wtyczek przedstawiamy poniżej.

  1. Zaloguj się w panelu admina Twojej strony WordPress.
  2. Używając nawigacji znajdującej się po lewej stronie, przejdź do sekcji „Wtyczki”.
  3. Znajdź interesującą Cię wtyczkę, wpisując jej nazwę w wyszukiwarce.
  4. Kliknij wyszukaną wtyczkę i zainstaluj ją, używając przycisku. Zwróć uwagę, czy wtyczka jest płatna czy nie. 
  5. Po instalacji nazwa wtyczki pojawi się w menu bocznym. Aby dokonać konfiguracji, przejdź do ustawień, wybierając ją z listy. 
seo wordpress Instalacja wtyczki
Instalacja wtyczek SEO na WordPress
Źródło: wordpress.org

Zainstaluj i włącz certyfikat SSL

Wskazane jest, aby certyfikat SSL wdrożyć w momencie, kiedy uruchamiasz nową witrynę. W sytuacji, gdy jest on instalowany na wcześniej istniejącej stronie, konieczne może okazać się wprowadzenie odpowiednich przekierowań 301 z dotychczasowych wersji domeny (bez przedrostka „https”).

Istnieją różne sposoby instalacji certyfikatu SSL na WordPressie. W każdym przypadku powinien być on dostępny lub wykupiony u Twojego hostingodawcy domeny. Jest również dostępny bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, więc jeżeli nie masz innej możliwości, skorzystaj z tego rozwiązania.

HTTPS (ang. Hyper Text Transfer Protocol Secure — Szyfrowany Protokół Przesyłania Dokumentów Hipertekstowych) wykorzystuje szyfrowanie komunikacji za pomocą SSL. Instalacja certyfikatu SSL może różnie wyglądać u różnych hostów, dlatego najlepiej skonsultować się z administratorem strony. 

Bezpieczeństwo witryny WordPress to bardzo ważny czynnik dla użytkowników i Google. Roboty starają się uchronić użytkowników przed zagrożeniem ze strony niezabezpieczonych witryn. Użytkownicy ufają bardziej witrynom, które posiadają zabezpieczenia, widoczne w postaci kłódki przy adresie URL.

Instalacji certyfikatu SSL na stronie można dokonać poprzez dodanie wtyczki Really Simple SSL. Sama wtyczka wymusza jedynie używanie przez stronę „https” we wszystkich adresach URL. Certyfikat musi być uprzednio zainstalowany po stronie hostingodawcy. 

Instalację Really Simple SSL wykonasz następująco:

  1. Zaloguj się do panelu WP. 
  2. W menu bocznym wybierz sekcję „Wtyczki”.
  3. Wyszukaj „Really Simple SSL” i zainstaluj ją.
  4. Włącz zainstalowaną aplikację.
  5. Przejdź do sekcji „Ustawienia” → „SSL”
  6. Kliknij przycisk „Aktywuj SSL”.
wordpress seo konfiguracja Really Simple SSL
Konfiguracja Really Simple SSL
Źródło: wordpress.org

Zainstaluj Google Analytics

Google Analytics to zaawansowane narzędzie analityczne, które pozwoli Ci śledzić szczegółowe statystyki dotyczące promowanej witryny oraz poprawiać ewentualne błędy. Dzięki niej zyskasz wgląd w najważniejsze statystyki związane z odwiedzinami i zachowaniem klientów na stronie. Jak zainstalować Google Analytics na WordPress?

  1. Utwórz konto w witrynie Google Analytics, wypełniając formularz.
  2. Dodaj stronę do panelu.
  3. Połącz stronę WordPress z Google Analytics. Najłatwiej zrobisz to, używając wtyczki. W tym poradniku zastosowaliśmy rozwiązanie MonsterInsights.
  4. Zainstaluj plugin, który obsługuje Google Analytics i skonfiguruj go. 
  5. MonsterInsights w łatwy sposób połączy stronę na podstawie konta Google.
  6. Po konfiguracji możesz zacząć śledzić swoje statystyki i generować raporty.
wordpress seo Konfiguracja strumienia danych w Google Analytics
Konfiguracja strumienia danych w Google Analytics dla WordPress
Źródło: marketingplatform.google.com
seo wordpress monsterinsights
Konfiguracja MonsterInsights dla WordPress
Źródło: monsterinsights.com

Skonfiguruj Google Search Console dla Wordpress

W celu lepszej indeksacji Twojej strony WordPress przez Google zarejestruj ją w Google Search Console. Dodanie strony do konsoli wyszukiwarki pozwala dowiedzieć się, jak Google widzi Twój serwis, a umieszczenie w niej linku do mapy witryny przyspiesza sczytywanie podstron. Narzędzie od Google jest bardzo przydatne w trakcie działań WordPress SEO.

pozycjonowanie wordpress google search console
Dodawanie witryny WordPress do Google Search Console
Źródło: search.google.com
  1. Zaloguj się na swoim koncie Google na stronie Google Search Console (GSC).
  2. Wybierz typ usługi, który Ci odpowiada. Różnią się one wymienionymi punktami i sposobami weryfikacji własności domeny. Opiszemy usługę „prefiks adresu URL” dla najłatwiejszej weryfikacji tagiem HTML.
  3. Skopiuj HTML tag, który otrzymasz w Google Search Console.
  4. Wklej go w kod HTML na stronie głównej między sekcją head a pierwszą sekcją body, albo użyj do tego wtyczki. W drugim przypadku wystarczy, że wejdziesz w Yoast SEO, All in One SEO alb Rank Math w sekcję „Narzędzia webmasterów” i wkleisz go w okno przeznaczone dla Google.
  5. Po dodaniu tagu do kodu HTML lub w Twojej wtyczce kliknij przycisk „Weryfikuj”.
seo wordpress weryfikacja tagiem html google search console
Weryfikacja Google Search Console tagiem HTML
Źródło: search.google.com
seo wordpress Yoast SEO dodawanie Google Search Console
Dodawanie Google Search Console przest Yoast SEO
Źródło: wordpress.org

Stwórz i dodaj mapę witryny

Plik XML ułatwia robotom Google nie tylko przemieszczanie się po serwisie, ale też zrozumienie jego zawartości oraz zaindeksowanie wszystkich ważnych stron. Mapę witryny można wygenerować ręcznie i umieścić ją w Google Search Console, jednak polecamy w tym wypadku użycie wtyczki (np. Yoast SEO), dzięki której będziesz mógł w późniejszym czasie aktualizować mapę.

wordpress seo Yoast mapa XML
Mapa strony XML w Yoast SEO
Źródło: wordpress.org

Po dodaniu wtyczki sprawdź, czy mapa wygenerowała się pod adresem twojadomena.pl/sitemap.xml. Aby dodać sitemap.xml do konsoli wyszukiwarki Google:

  1. otwórz Google Search Console,
  2. przejdź do sekcji „Indeks” → „Mapy witryn”,
  3. dodaj link do Twojej mapy,
  4. kliknij przycisk „Prześlij”.

Skonfiguruj plik robots.txt

Plik robots.txt jest tworzony głównie przez twórców stron internetowych oraz pozycjonerów w celu ograniczania dostępu robotom wyszukiwarek internetowych. Robi się to w celu wyłączenia z indeksacji stron, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie, takich jak polityka prywatności czy formularze logowania. Takie strony mają niską wartość i często mogą prezentować zduplikowaną zawartość. 

Do konfiguracji robots.txt można wykorzystać wtyczkę Yoast SEO, All in One SEO lub Rank Math. W każdym przypadku generowanie pliku robots.txt wygląda podobnie. Poniżej pokazujemy, jak to zrobić przy użyciu Yoast SEO.

  1. Wybierz Yoast SEO z menu bocznego.
  2. Wybierz zakładkę „Narzędzia”.
  3. Wejdź w „Edytor plików’.
  4. Kliknij przycisk „Utwórz plik robots.txt”. Gotowe, roboty same znajdą plik i zaczną go używać.
  5. Po utworzeniu pliku możesz go edytować, korzystając z funkcjonalności wtyczki Yoast SEO.
pozycjonowanie wordpressa konfigurowanie robots txt yoast seo
Konfiguracja robots.txt w Yoast SEO
Źródło: wordpress.org

Pozycjonowanie WordPress — poradnik SEO krok po kroku 

Po dokonaniu podstawowej konfiguracji witryny, obejmującej główne ustawienia w panelu administratora i instalację podstawowych narzędzi, możesz rozpocząć pozycjonowanie strony na WordPressie na szerszą skalę. Przedstawiamy Ci poradnik z najlepszymi praktykami w pozycjonowaniu, wyposażając Cię w potrzebne informacje i przedstawiając wskazówki graficzne.

Stwórz plan słów kluczowych

Słowa kluczowe (ang. keywords) są frazami, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, chcąc znaleźć interesujące ich zagadnienia, produkty czy usługi. Kiedy szukamy słów kluczowych, pomocna może okazać się znajomość branży, potrzeb i problemów klientów, a także najczęściej zadawanych pytań. 

Badając słowa kluczowe w wyszukiwarce Google, weź pod uwagę, jak często wyszukiwana jest dana fraza i jaką ma konkurencyjność. Właściwy dobór wyszukiwanych fraz jest jednym z kluczowych czynników SEO WordPress. Możesz skorzystać z wielu narzędzi do tego przeznaczonych, między innymi:

wordpress seo wyszukiwarka słów kluczowych keyword tool
Wyszukiwarka słów kluczowych Keyword Tool
Źródło: keywordtool.io

Wymienione wyżej narzędzia są przydatne w planowaniu strategii SEO z perspektywy słów kluczowych. Google Search Console daje możliwość śledzenia popularności i statystyk strony internetowej oraz tego, na jakie hasła najczęściej wyświetla się w wyszukiwarce. Pozwala to optymalizować frazy, których używasz na swojej witrynie WordPress. 

Bazując na badaniu słów kluczowych, powinieneś określić, jakie oczekiwania i zamiary ma użytkownik wpisujący określoną frazę. W większości przypadków może chodzić mu o znalezienie interesujących informacji i przejście do konkretnej podstrony w celu zakupienia danego produktu lub skorzystania z jakiejś usługi.

Pierwszy plan oparty na researchu dla Twojej strony WordPress powinien powstać jak najszybciej, aby umieścić najbardziej popularne i wartościowe frazy w różnych miejscach witryny. Tworząc plan słów kluczowych, stosuj się do poniższych wytycznych:

  • umieszczaj frazy kluczowe w nagłówkach i treści;
  • wykorzystuj frazy z długiego ogona (ang. long tail), w tym pytania zadawane przez użytkowników w kontekście danego zagadnienia;
  • stosuj frazy LSI (ang. Latent Semantic Indexing), które nadają kontekst semantyczny treści na Twojej stronie;
  • nie stosuj tanich chwytów, takich jak upychanie słów kluczowych (ang. keyword stuffing), ponieważ Google szybko wykrywa takie nieuczciwe praktyki, traktując je jako Black Hat SEO i nakładając za nie kary.

Optymalizuj adresy URL

Ustawienie właściwych adresów URL dla wszystkich podstron witryny jest bardzo ważnym etapem prowadzenia działań SEO na WordPressie. Zwracają na nie uwagę boty Google, ale są one również istotne dla samych użytkowników. 

Zdecyduj, czy chcesz w swoim adresie stosować „www” na początku czy nie. Nie wpływa to bezpośrednio na SEO, ale jest jednym z elementów strony WP, które wymagają konfiguracji. Korzystając z poniższych wytycznych, stworzysz najlepsze adresy URL:

  • oddzielaj poszczególne słowa adresu myślnikami (nie używaj podkreśleń), 
  • stosuj frazy kluczowe,
  • nie używaj spacji i znaków diakrytycznych,
  • unikaj nadmiernego zagnieżdżania się podstron,
  • stosuj logiczną strukturę,
  • powstrzymuj się przed używaniem spójników.

Strukturę adresów URL możesz zmodyfikować w dwóch miejscach. Pierwszym etapem będzie zweryfikowanie sposobu, w jaki WordPress buduje linki. Zrobisz to, otwierając ustawienia bezpośrednich odnośników. 

  1. Zaloguj się w panelu Twojego WordPressa.
  2. Wykorzystując menu boczne, przejdź do sekcji „Ustawienia” → „Bezpośrednie odnośniki”
  3. Najlepsze wybory to „Nazwa wpisu” lub „Własny format". W drugiej opcji URL możesz dodatkowo wzbogacić o dodanie kategorii, jeżeli będzie to przydatne na Twojej stronie: /%category%/%postname%/

Domyślnie WordPress buduje linki, bazując na tytule strony. Bywają sytuacje, w których tytuł jest zbyt długi, aby zmieścił się w adresie strony. Właśnie wtedy powinieneś skonfigurować go bezpośrednio na stronie witryny WordPress. W edytorze Gutenberg możesz umieścić uproszczoną nazwę URL w bocznym menu, w sekcji bezpośrednich odnośników.

wordpress pozycjonowanie ustawienia bezpośrednich odnośników we wpisie
Ustawienia bezpośrednich odnośników w widoku wpisu
Źródło: wordpress.org

Ustaw zoptymalizowane tagi tytułowe — TITLE

Znacznik TITLE przypisany jest do każdej strony Twojej witryny WordPress. W wynikach wyszukiwania Google wyświetla się jako niebieski link i najbardziej wyróżnia na tle pozostałych elementów strony. TITLE jest jednym z najbardziej podstawowych tagów w kodzie HTML i znajduje się w sekcji head.

Ma kluczowe znaczenie przy pozycjonowaniu strony, ponieważ jest jednym z pierwszych elementów, jakie rozpatruje robot Google. TITLE nie jest tym samym co nagłówek H1 strony, ustawia się je w różnych miejscach.

pozycjonowanie wordpress meta title
Meta TITLE w SERP-ach
Źródło: google.com 

Poniżej kilka wytycznych, dzięki którym stworzysz zoptymalizowany tag TITLE

  • Tworząc TITLE, postaw na krótką i jasną formę, nie twórz długich zdań. 
  • Staraj się przekazać w spójny sposób główne przesłanie Twojej strony WordPress. 
  • Stosuj znaki interpunkcyjne w celu zwiększenia czytelności. 
  • Zawrzyj elementy, które bezpośrednio odwołują się do Twojej marki.

Długość znacznika powinna wynosić około 60 znaków ze spacjami, jednak należy zweryfikować, czy wyświetla się on poprawnie. Znaki mają różną szerokość, więc należy uważać, żeby treść nie została ucięta. Skorzystaj z naszego narzędzia do podglądu tytułu oraz opisu strony w Google, dzięki któremu sprawdzisz, w jaki sposób tagi wyświetlą się w SERP-ach w wersji mobilnej i desktopowej.

Znacznik można dodać ręcznie w kodzie, jednak jest to czasochłonne i nieporęczne. Zdecydowanie szybszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednej z wtyczek. Aby dodać tag TITLE, używając wtyczki Yoast SEO:

  1. W panelu administratora przejdź do wpisu lub strony, do których chcesz przypisać znacznik TITLE.
  2. Przejdź do sekcji "Tytuł SEO". 
  3. Uzupełnij pole tekstowe odpowiednią treścią. Możesz wstawić również odpowiednią gotową zmienną. Zwróć uwagę, że wtyczka podpowiada Ci, czy tytuł jest właściwy poprzez kolorowy znacznik pod polem.
  4. Po wprowadzeniu tytułu zapisz stronę.
seo wordpress dodawanie tytułu seo
Wprowadzanie tytułu SEO w Yoast SEO
Źródło: wordpress.org

Ustaw zoptymalizowane Meta DESCRIPTION

Meta DESCRIPTION, podobnie jak title tag, mieści się w sekcji head. Jest nim krótki opis treści znajdującej się na stronie, do której jest przypisany. W wynikach wyszukiwania wyświetla się pod tytułem strony. Wpływa na decyzję użytkownika i ocenę tego, czy materiał znajdujący się na danej podstronie będzie dla niego przydatny.

pozycjonowanie wordpressa meta description
Meta description w SERP-ach
Źródło: google.com 

Obecnie meta tag ma pośredni wpływ na pozycjonowanie WordPress, nie jest sprawdzany przez roboty pod względem nasycenia frazami kluczowymi, ale powinny one być zawarte z perspektywy użytkownika. Meta DESCRIPTION jest związany ze współczynnikiem kliknięć użytkowników. 

Pisząc idealny opis strony, kieruj się poniższymi wskazówkami.

  • Zadbaj o to, aby Twój meta opis był niepowtarzalny, zwięzły i konkretny.
  • Zawrzyj w nim CTA (ang. Call to Action), czyli wezwanie do działania, w celu zachęcenia użytkownika do kliknięcia Twojego linku. 
  • Pamiętaj, aby nie przekroczyć jego maksymalnej długości, a więc około 160 znaków ze spacjami.

Sprawdź podgląd opisu w wynikach wyszukiwania, korzystając z naszego narzędzia.

Tak jak w przypadku tagu TITLE, najwygodniej będzie użyć wtyczki. Proces dodania tagu przez Yoast SEO wygląda następująco.

  1. W panelu admina przejdź do strony lub wpisu, do których chcesz dodać meta opis.
  2. Przewiń w dół strony do sekcji "Opis".
  3. Wprowadź treść w pole tekstowe. Zwróć uwagę na porady, które plugin Yoast SEO wyświetla odnośnie Twojego opisu. Nad polami tekstowymi pokazuje się symulacja wyglądu pozycji w SERP-ach.
wordpress seo dodawanie meta opisu yoast seo
Wprowadzanie opisu strony we wtyczce Yoast SEO
Źródło: wordpress.org

Optymalizuj strukturę treści — nagłówki

Struktura tekstu w postaci nagłówków jest kluczowym elementem z punktu widzenia zarówno robotów, jak i użytkowników skanujących wzrokiem treść znajdującą się na stronie. W nagłówkach zaleca się stosowanie fraz kluczowych.

Dobra struktura i hierarchia informacji ułatwi odwiedzającym Twoją stronę znalezienie interesującej ich treści i wpłynie pozytywnie na wrażenia płynące z odbioru Twojej witryny WordPress.

Strukturę nagłówków najlepiej przygotować przed rozpoczęciem pisania tekstów na stronę. Jest to element warty wcześniejszego zaplanowania, aby zachować spójność treści. Dzięki poniższym wytycznym stworzysz nagłówki, które dla gości (użytkowników i robotów Google) Twojej strony WP będą najlepsze.

  • Na każdej podstronie utwórz jeden nagłówek H1, który jest zarazem tytułem treści i zawiera główną frazę kluczową. 
  • Stosuj właściwą hierarchię nagłówków: jeden tytuł H1, zagadnienia H2 zawierające podzagadnienia H3, H3 zawierające H4 i tak dalej.
  • Wprowadzaj nagłówki niższego rzędu (od H2 do H6) i stosuj w nich frazy kluczowe.
  • Twórz zwięzłe i czytelne nagłówki.
  • Umieszczaj w nagłówkach frazy długiego ogona (ang. long tail), które odzwierciedlają pytania zadawane przez użytkowników w kontekście danego zagadnienia. Wykorzystaj do tego narzędzia Keyword Tool lub Answer The Public.
  • Przy wpisach blogowych i dłuższej treści dodaj do strony spis treści, który będzie odzwierciedleniem struktury nagłówków.

W WordPressie strukturą treści możesz zarządzać na wiele sposobów. W domyślnym edytorze WordPressa Gutenberg zrobisz to w następujący sposób:

  1. przejdź do sekcji „Strony” w menu bocznym,
  2. wybierz istniejącą stronę bądź kliknij przycisk „Dodaj nową stronę”,
  3. wybierz układ strony,
  4. w widoku edytora tekstu dodaj tytuł i nagłówki używając przycisku „+”,
  5. utwórz prawidłową, hierarchiczną strukturę.
seo wordpress ustawianie struktury nagłówków
Ustawianie nagłówków w edytorze WordPress
Źródło: wordpress.org

Zasada działania edycji nagłówków wygląda podobnie w innych edytorach tekstu. W niektórych przypadkach można posłużyć się znacznikami kodu HTML, wprowadzając np. h1, czyli tytuł strony i h2, a więc zagadnienia treści.

Zajmij się wdrożeniem przekierowań

Przekierowanie 301 przekazuje sygnał robotom Google o trwałym przeniesieniu danej witryny pod inny adres URL. Dzięki temu unikniesz wyświetlenia błędu 404, który jest swego rodzaju ślepą uliczką dla użytkownika. Brak wdrożenia przekierowań 301 wpływa negatywnie na pozycjonowanie strony WordPress. To rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie w przypadku:

  • duplikacji stron — kiedy na przykład istnieją dwa warianty adresu URL z www i bez www na początku, 
  • usunięcia danej podstrony — nawigując na przykład do karty produktowej, która zniknęła ze strony sklepu, użytkownik nie spotka się z błędem 404, tylko będzie mógł przejść do innej sekcji strony, 
  • migracji strony internetowej, bloga czy sklepu na inną domenę czy silnik — dzięki temu użytkownicy nie stracą dostępu do Twojej witryny, używając przestarzałych adresów, 
  • wdrożenia certyfikatu SSL — jest to konieczne, aby strona mogła prawidłowo wyświetlać się zgodnie z protokołem HTTPS.

Redirect 301 wdrażają pozycjonerzy WordPressa w pliku .htaccess. Można to zrobić bezpośrednio w pliku, który znajduje się w folderze serwerowym, edytując go w notatniku. Jest to jednak skomplikowany proces, który ułatwisz sobie, korzystając z płatnej wersji Yoast SEO lub darmowej wtyczki Redirection. Poniżej opisujemy, jak skorzystasz z drugiego rozwiązania.

  1. Zainstaluj wtyczkę Redirection, wyszukując ją w repozytorium WordPress.
  2. Po instalacji przejdź do „Narzędzia” → Redirection.
  3. Dokończ instalację, klikając przycisk „Start Setup” i przejdź przez proces.
  4. Po zakończeniu konfiguracji ponownie wejdź we wtyczkę i uzupełnij pola tekstowe, w celu ustawienia przekierowań. Wprowadź stary (źródłowy — z ang. source) adres URL i nowy (docelowy — z ang. target) adres URL.
  5. Zapisz ustawienia.
pozycjonowanie wordpressa konfiguracja przekierowań z redirections
Ustawianie przekierowań we wtyczce Redirections
Źródło: wordpress.org

Po dodaniu przekierowania będzie ono widoczne na liście powyżej.

Ustaw linki kanoniczne — zabezpieczenie przed duplikatami

Tag kanoniczny rel=”canonical” jest łatwy do wdrożenia od strony technicznej. Nie jest widoczny na pierwszy rzut oka dla odwiedzających Twoją witrynę WP. Informuje roboty o tym, która strona jest główną spośród zbioru stron prezentujących tę samą treść. 

Odpowiada stronie, którą Google ma postrzegać jako reprezentatywną dla danej grupy duplikatów. Dzięki temu atrybutowi roboty Google nie oznaczają treści jako powielonej w obrębie domeny. Stosuje się go również w przypadku adresów URL zawierających filtry podstron sklepu, które wyświetlają wyniki wyszukiwania bez zmian w treści. 

Linki kanoniczne można wdrożyć ręcznie przez dodanie w treści HTML takich samych stron zmodyfikowanego kodu między znacznikami head:

Sposób ten nie będzie jednak optymalny, gdy Twoja witryna składa się z dużej liczby podstron wymagających zastosowania tej metody. Proces usprawnić może użycie funkcjonalności zainstalowanej wtyczki. Dzięki Yoast SEO atrybut rel=”canonical” możesz dodać z poziomu panelu. Aby to zrobić, podążaj za poniższymi krokami.

  1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress Twojej strony.
  2. Przejdź do strony czy posta, dla którego chcesz zmienić kanoniczny adres URL.
  3. Po przejściu do ekranu edycji zjedź do sekcji "Zaawansowane" panelu Yoast SEO.
  4. W polu "Kanoniczny adres URL" wpisz pełny adres URL, nie zapominając o http lub https czy www, jeżeli znajduje się w Twoim adresie. 
  5. Zapisz edytowaną stronę.
pozycjonowanie wordpressa dodawanie linku kanonicznego
Dodawanie linków kanonicznych
Źródło: wordpress.org

Wybierz i zastosuj wartościowe dane strukturalne — schema.org

Dane strukturalne (ang. Rich Snippets) to specjalny rodzaj informacji, które Google wyświetla na liście wyników wyszukiwania. Jest to rodzaj metadanych przynależących do podstrony witryny, które zastąpiły znaczniki HTML z tą samą funkcją. Istnieje wiele typów danych strukturalnych, dzięki którym Twoja strona WordPress wyróżni się w wynikach na tle pozostałych. Używając ich, możesz skategoryzować treści umieszczone na stronie. 

„Schema” porządkuje informacje i sprawia, że wyniki wyszukiwania są spójne i bogate w ważne dane. Do najbardziej znanych typów rich snippets zalicza się: breadcrumbs, oceny w postaci gwiazdek, karuzele rich cards (karty rozszerzone), przepisy kulinarne, strony FAQ, informacje o lokalnych firmach i karty produktów.

Wszystko to są dane kontekstowe, które mówią wyszukiwarkom, czego użytkownicy mogą spodziewać się na stronie. Dzięki temu Twoja witryna WordPress może zająć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Projekt Schema.org to katalog danych strukturalnych, który powstał przy współpracy czterech liderów przeglądarek internetowych. 

Istnieje wiele sposobów na dodanie informacji o danych strukturalnych do Twojej strony WordPress. Przedstawimy Ci najłatwiejsze rozwiązanie. Jest to użycie wtyczki Yoast SEO, dzięki której możesz skonfigurować dane strukturalne zaraz po instalacji. Zrobisz to w dwóch miejscach na swojej witrynie WordPress.

  1. W menu bocznym nawiguj do „Yoast SEO” → „Wyszukiwarki”.
  2. Przewiń do sekcji „Knowledge Graph i Schema.org”
  3. Wypełnij ustawienia i zapisz zmiany.
wordpress seo konfiguracja schema org
Ustawienia danych strukturalnych Yoast SEO
Źródło: wordpress.org

Możesz dodatkowo wprowadzić informacje dla schema.org w konkretnym wpisie:

  1. przejdź do wpisu lub strony Twojej witryny WordPress,
  2. po prawej stronie przejdź do sekcji „schemat” i uzupełnij ją.
wordpress seo konfiguracja schema w widoku wpisu
Ustawienia danych strukturalnych na stronie wpisu
Źródło: wordpress.org

Stopka witryny WordPress jest jednym z kluczowych miejsc do wprowadzenia linkowania wewnętrznego, umożliwiającego nawigację po podstronach. Stosuje się ją również do linkowania zewnętrznego, na przykład do wizytówki Google Maps, utworzonej za pomocą konta w usłudze Google Moja Firma. Footer (z ang. stopka) to bardzo istotne miejsce z punktu widzenia SEO i wrażeń użytkownika.

Główne elementy, które powinny znaleźć się w footerze Twojej witryny ze względu WordPress SEO, to:

  • informacje kontaktowe,
  • mapa strony,
  • polityka prywatności i regulamin,
  • odnośniki do mediów społecznościowych,
  • zapisy do newslettera,
  • informacje marketingowe (np. nagrody lub certyfikaty).

Stopkę edytujesz, przechodząc do „Wygląd” → „Widgety” i wybierając „Stopka” z listy. Możesz ją zmieniać, przeciągając elementy z edytora po lewej stronie.

pozycjonowanie wordpress edycja stopki
Edycja stopki witryny WordPress
Źródło: wordpress.org

Footer z danymi teleadresowymi i wizytówką Google Maps to bardzo cenne źródło informacji dla użytkowników odwiedzających Twoją stronę, jak i robotów, które mogą dostosować wyniki wyszukiwania do lokalizacji użytkownika. Dobrym sposobem na pomoc klientom w znalezieniu Twojego biznesu prowadzonego przy pomocy WordPressa jest dodanie go do Google Maps.

Aby to uczynić, utwórz konto na platformie Google Moja Firma. Proces ten wymaga weryfikacji przez jedną z dwóch dostępnych metod:

  • telefonicznie, gdy podczas rejestracji podasz numer,
wordpress pozycjonowanie weryfikacja firmy przez google telefonem
Weryfikacja firmy przez Google telefonem
Źródło: google.com
  • pocztówkę wysłaną na podany adres firmy, gdy nie podasz numeru.
wordpress pozycjonowanie weryfikacja firmy przez google pocztówką
Weryfikacja firmy przez Google pocztówką
Źródło: google.com

Gdy uda Ci się stworzyć i zweryfikować wizytówkę, możesz dodać ją do footera witryny WordPress. Najłatwiejszy sposób polega na dodaniu kodu HTML do strony. Zrobisz to w poniższych krokach.

  1. Przejdź do widoku Twojej firmy w wyszukiwarce Google Maps.
  2. Kliknij przycisk „Udostępnij” znajdujący się po lewej stronie pod nazwą Twojej firmy.
  3. Wybierz zakładkę „Umieszczanie mapy”.
  4. Skopiuj kod HTML znajdujący się na pop-upie. Wcześniej możesz ustawić rozmiar mapy.
  5. Dodaj kod w panelu WordPress w wybranej sekcji, na przykład w stopce.
  6. Dodaj blok „Własny HTML” w stopce, wchodząc w „Wygląd” → „Widgety” lub w „Wygląd” → „Dostosuj” →„Widgety” i wybierając stopkę. Wklej w niego skopiowany kod HTML.
  7. Zapisz zmiany.
pozycjonowanie strony wordpress Kopiowanie kodu HTML mapy
Kopiowanie kodu HTML mapy
Źródło: google.com

Optymalizuj nawigację strony

Intuicyjna nawigacja strony jest bardzo ważna, kiedy chcesz przedstawić użytkownikom wiele podstron Twojej witryny WordPress. SEO i jakość wdrożenia nawigacji na Twojej stronie ma bezpośrednie odzwierciedlenie we współczynniku konwersji odwiedzających. Im łatwiej będzie się poruszać użytkownikom po Twojej witrynie, tym większe prawdopodobieństwo, że dotrą do oferty, która ich interesuje. 

Przejrzysta nawigacja, oprócz wartości dla użytkowników korzystających z Twojej witryny, w szczególności jeżeli mówimy tu o sklepie internetowym, ułatwia crawlowanie (skanowanie) robotom Google. Jest to jedna z form linkowania wewnętrznego, która sprzyja indeksacji stron i lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania różnych silników.

Dobre praktyki przy tworzeniu nawigacji najwyższej jakości:

  • stosowanie się do reguły 3 kliknięć, mówiącej o tym, że wszystkie podstrony witryny powinny być dostępne, przechodząc przez maksymalnie trzy podstrony;
  • używanie czytelnych i unikatowych etykiet;
  • ograniczenie się do jednego menu nawigacyjnego na stronie;
  • korzystanie ze sprawdzonych sposobów na prezentację nawigacji — staraj się bazować na wiedzy i intuicji użytkowników, nie zmuszaj ich do nauki;
  • wykorzystywanie Sitemaps;
  • wymienianie podkategorii;
  • zadbanie o właściwą hierarchię informacji — najważniejsze umieszczaj na górze.

Nawigację w WordPress możesz edytować w następujący sposób:

  1. Zaloguj się do panelu Twojej witryny WP.
  2. W menu bocznym przejdź do sekcji „Wygląd” → „Menu” lub „Wygląd” → „Dostosuj” → „Menu”.
  3. Edytuj wcześniej utworzone menu lub dodaj nowe menu.
seo wordpress Edycja menu witryny WordPress
Edycja menu witryny WordPress
Źródło: wordpress.org

Włącz menu breadcrumbs — nawigacja okruszkowa

Nawigacja okruszkowa (ang. breadcrumbs navigation), czerpie swoją nazwę z baśni braci Grimm o Jasiu i Małgosi, którzy udając się do lasu, zostawiali na ziemi okruszki chleba, by znaleźć drogę do domu. Element ten wyświetla się na górze stron WordPress. 

Przedstawia zagnieżdżenie witryny, a więc miejsce, w którym aktualnie znajduje się użytkownik. Dzięki temu klienci mogą przejść do innych podstron, które ich interesują, lub zawrócić do poprzednich. Poprawia to User Experience (z ang. doświadczenie użytkownika), odbiorca nie czuje się zagubiony podczas korzystania z Twojej strony.

Oprócz korzyści dla użytkownika menu okruszkowe ma również wpływ na pozycjonowanie WordPressa. Ułatwia robotom skanującym stronę zorientować się w jej architekturze i zrozumieć hierarchię podstron nawigacji. Dodatkowym atutem jest to, że breadcrumbs pojawia się w wynikach wyszukiwania Google, dzięki czemu Twoja strona łatwiej wpada w oko szukającego i dostarcza mu więcej informacji. Menu okruszkowe wpływa również na poprawę struktury linkowania wewnętrznego.

Nawigację okruszkową najłatwiej dodasz do strony, korzystając z bloku wtyczki Yoast SEO.

  1. Wejdź we wpis, post lub widget, do którego chcesz dodać breadcrumbs.
  2. Dodaj do strony gotowy blok wewnętrznego linkowania „Okruszki Yoast”.
  3. Przeciągnij go w miejsce, w jakie chcesz, i zapisz zmiany.
wordpress seo dodawanie menu okruszkowego yoast
Dodanie nawigacji okruszków do WordPressa
Źródło: wordpress.org

Breadcrumbs Yoast SEO można dodać również przez ręczne zmiany w plikach motywu. Mogą one zostać nadpisane przez przyszłe aktualizacje, dlatego poniższe działania są tylko rozwiązaniem tymczasowym. Przed wprowadzeniem zmian należy utworzyć kopię zapasową strony, by uchronić się przed skutkami wystąpienia ewentualnych błędów. 

Aby dodać menu okruszkowe do motywu dzięki aplikacji Yoast SEO, wykonaj następujące kroki.

  1. Przejdź w nawigacji do „Wygląd” → „Edytor plików motywu”
  2. Wklej poniższy kod w miejscu, w którym chcesz, aby breadcrumbs pojawiły się w Twoim motywie.
  3. Następnie przełącz przełącznik Ustawienia okruszków chleba na włączony. Wyświetl podgląd witryny. Jeżeli wyświetla się poprawnie, zapisz.

Używaj kategorii i tagów do Twoich postów na WordPress

Z perspektywy działań SEO na WordPressie dobrym pomysłem może być wprowadzenie na Twoją stronę dodatkowych funkcjonalności, jakie ułatwiają nawigację. Są to kategorie i tagi, które pomagają w grupowaniu treści w logiczne zbiory. Pomaga to lepiej zrozumieć wyszukiwarkom, jak wygląda struktura Twojej strony, ale też pozwala czytelnikom łatwiej się po niej poruszać.

Ustawienia kategorii i tagów znajdziesz, przechodząc do „Wpisy” → „Kategorie” lub „Wpisy” → „Tagi”. Stworzenie kategorii czy tagów jest szczególnie przydatne, jeżeli prowadzisz sklep WordPress lub posiadasz wiele podstron.

pozycjonowanie strony wordpress Dodawanie nowych kategorii w WordPressie
Dodawanie nowych kategorii w WordPressie
Źródło: wordpress.org

Zablokuj podstrony, które nie powinny być indeksowane przez roboty

Roboty Google śledzą Twoją witrynę WP i indeksują wszystkie strony, które nie są przed nimi ukryte. Aby nie skanowały adresów, które narażą Cię na gorszą ocenę, ukryj je przed nimi. Mogą to być strony:

  • z regulaminem, polityką cookies i polityką prywatności — treści zawarte na tych stronach są ustandaryzowane i często powielane w internecie,
  • filtry listingu produktów w sklepie — posiadają różne adresy URL, ale prezentują tę samą treść na stronie,
  • strony koszyka, pustych kategorii, profile użytkowników i formularze — właściciele sklepów WordPress powinni zwrócić na nie szczególną uwagę.

Brak wykluczenia powyższych stron może mieć odzwierciedlenie w wynikach pozycjonowania. Istnieje wiele sposobów, jak wykluczyć stronę z indeksowania. Pierwsza metoda zakłada modyfikację kodu strony.

W sekcji head należy wprowadzić tag meta name=”robots” za pomocą komendy:

Daną podstronę możesz również wykluczyć z indeksowania dzięki funkcjonalności panelu Google Search Console.

Zweryfikuj poprawność strony błędu 404

Z punktu widzenia intuicyjności i pozycjonowania Twojej strony WordPress, ważne jest, żeby informować użytkownika o tym, gdzie się znajduje. W przypadku pojawienia się błędu 404 powinien pojawiać się prawidłowy komunikat, wyjaśniający powstanie błędu. Na stronie powinna również istnieć możliwość przejścia do innej części witryny.

Aby sprawdzić, czy Twoja strona posiada prawidłowo zaimplementowaną stronę błędu 404, dodaj do Twojego adresu URL po znaczniku “/” ciąg znaków nieodwołujących się do istniejącej strony, np. https://TwojaDomena.pl/qwerty123.

Wygląd strony błędu Not found (pol. nieznalezione) zależy od motywu, którego używasz do prowadzenia swojej strony WordPress. Do dowolnej zmiany wyglądu tej strony posłuży Ci wtyczka 404page. Sprawdź wcześniej, czy wtyczka jest kompatybilna z motywem, który używasz.

Jeżeli jest wspierany przez WordPress Template System, w ustawieniach wtyczki w sekcji „Operating method” wybierz Standard Mode (pol. tryb standardowy), w innym przypadku zdecyduj się na drugą opcję.

  1. Stwórz własną stronę błędu, nawigując do „Strony” → „Dodaj nową”.
  2. Zapisz stronę i nadaj jej odpowiednią nazwę.
  3. Zainstaluj wtyczkę 404page.
  4. Przejdź do konfiguracji, nawigując do „Wygląd” → „404 Error Page".
  5. Wybierz wcześniej utworzoną stronę, która ma się wyświetlać w przypadku wystąpienia błędu.
pozycjonowanie wordpressa Ustawienia wtyczki 404page
Ustawienia wtyczki 404page
Źródło: wordpress.org

Weryfikuj występowanie błędów 404

Pojawienie się błędu o kodzie 404 świadczy o tym, że dany adres URL nie prezentuje żadnej zawartości. Jest to informacja dla użytkowników i Googlebotów, którzy nawigują po Twojej stronie bądź dostali link do strony, z której została usunięta cała zawartość. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, kiedy usuwasz podstronę ze swojego WordPressa. Warto wtedy skorzystać z przekierowania. 

Duża ilość niezaadresowanych błędów tego typu wpływa na wzrost współczynnika odrzuceń (ang. bounce rate) i co za tym idzie na gorsze pozycjonowanie WordPress w wynikach wyszukiwania. Czasem 404 pojawia się z błędów występujących po stronie WordPressa lub serwera, dlatego ważne jest monitorowanie ich występowania. 

Żeby uporać się z błędami 404 Not found, zacznij od wykrycia potencjalnych problemowych linków. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy zakłada wykorzystanie wtyczki Broken Link Checker. Monitoruje ona wszystkie linki w obrębie Twojej strony, wewnętrzne i wychodzące. Może automatycznie blokować możliwość śledzenia błędnych linków przez roboty.

Innym rozwiązaniem w celu sprawdzenia witryny pod kątem występujących błędów 404 jest skorzystanie z Google Search Console, przechodząc do sekcji Indeks → Stan.

pozycjonowanie wordpress Stan linków witryny w Google Search Console
Stan linków witryny w Google Search Console
Źródło: search.google.com

Optymalizuj grafiki

Istnieje korelacja między wynikami w pozycjonowaniu a obrazami umieszczonymi w treści. Są one walorem również dla użytkowników, dla których urozmaicona treść jest łatwiej przyswajalna i pomaga zobrazować sobie dane zagadnienie. Optymalizując grafiki w WordPress, zwróć uwagę na poniższe elementy.

  • Dodaj do obrazów opisy alternatywne, czyli krótkie opisy zdjęć zawierające frazę kluczową. Jest to kluczowy element SEO grafik na Twojej witrynie WordPress. Atrybuty ALT są również przydatne ze względu na dostępność. Osoby niewidome korzystające z czytników ekranu mogą w ten sposób dowiedzieć się, co prezentuje dana grafika. Dzięki wtyczce Rank Math wygenerujesz atrybuty ALT automatycznie. Opisy alternatywne ustawisz również w panelu, przechodząc do „Media” → „Biblioteka” i wybierając dany obraz z listy. Po otwarciu w oknie po prawej stronie znajdziesz miejsce do wprowadzenia tekstu alternatywnego.
seo wordpress Ustawienia tekstu alternatywnego obrazów
Ustawienia tekstu alternatywnego obrazów
Źródło: wordpress.org
  • Dodaj tytuł do grafiki. On również powinien zawierać frazę kluczową. WordPress automatycznie generuje go na podstawie pliku przesłanego do biblioteki mediów, ale daje możliwość edycji z poziomu panelu administratora.
  • Zweryfikuj wielkość plików. Grafiki nie powinny przekraczać 300 KB, ponieważ ich rozmiar wpływa na prędkość ładowania strony, co ma bezpośredni wpływ na SEO. Kompresja zdjęć pomoże ograniczyć ich rozmiar. Zwróć uwagę na ustawienia, które sprawią, że zdjęcia pozostaną w odpowiedniej jakości. Do optymalizacji wielkości zdjęć posłuży wtyczka Smush. Dzięki temu pluginowi zoptymalizujesz bezstratnie zdjęcia o maksymalnej wielkości 5 MB.

Popraw szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony to czynnik, bez którego optymalizacja SEO WordPressa się nie obejdzie. Na prędkość wczytywania witryny, określaną również jako jej performance (z ang. wydajność), wpływa wiele czynników. W celu oceny działania Twojej witryny skorzystaj z audytu Google PageSpeed Insights. Dzięki niemu otrzymasz wskazówki, co może mieć wpływ na szybkość wczytywania witryny i co za tym idzie, na SEO WordPress. 

Pozycjonowanie WordPress powinno obejmować również optymalizację prędkości wczytywania witryn w wersji mobilnej, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla robotów Google. Obecnie większość użytkowników używa przecież smartfonów do przeglądania Internetu. 

Kroki, które możesz wykonać w celu poprawy szybkości strony:

  1. zoptymalizuj wielkości grafik — możesz wykorzystać do tego wtyczkę Smush,
  2. usuń nieużywane wtyczki — obciążają one niepotrzebnie Twoją witrynę,
  3. pozbądź się zbędnego kodu JS, HTML czy CSS — pomoże Ci w tym programista lub specjalista SEO,
  4. wykorzystaj wtyczkę WP Super Cache — odpowiada za caschowanie WordPressa i przyspiesza wczytywanie strony,
  5. gdy nic nie pomaga, rozważ zmianę hostingodawcy lub zakupionego planu — technologie wykorzystywane przez hostingodawców mają bezpośredni wpływ na szybkość strony.

Zadbaj o responsywny design i dobry UX

To, jak Twoja witryna jest zaprojektowana, wpływa na doświadczenia użytkowników (ang. User Experience). Pozytywne wrażenia wynikające z korzystania z Twojej strony WordPress sprawiają, że odwiedzający pozostają na niej dłużej i w szybszy sposób mogą znaleźć informacje, produkty czy oferty, których poszukują. Znaczenie UX z roku na rok jest coraz większe, dlatego warto się nad nim pochylić podczas optymalizacji WordPressa. 

  • Responsywność strony odwołuje się do jej przystosowania do różnych urządzeń i różnych wielkości ekranów. Dzieje się to przede wszystkim przez skalowanie wielkości witryny czy wprowadzanie specjalnych rozwiązań ułatwiających obsługiwanie na mniejszych ekranach dotykowych. Niezależnie od wielkości ekranu, treść powinna być widoczna dla odbiorcy.
  • Czytelna nawigacja, która sprawi, że osoby wchodzące na stronę w łatwy sposób będą się po niej poruszać. Zakłada to wykorzystywanie nawigacji okruszków, stosowanie spójnych elementów nawigacji i kolorów, a także stosowanie unikatowych nazw kategorii.
  • Intuicyjny design powinien opierać się na powszechnych rozwiązaniach, które są dobrze znane użytkownikom z życia codziennego. Należy więc odpowiednio rozmieścić elementy nawigacyjne, takie jak np. koszyk, menu czy informacje kontaktowe. 

Zagwarantuj stronie bezpieczeństwo

Przez to, że WordPress udostępnia swój kod otwarcie wszystkim użytkownikom, istnieje wiele osób, które próbują to wykorzystać w zły sposób. Tworzą rozmaite wirusy, które często są problemem dla administratorów stron opartych na WordPressie. Hakerzy najczęściej atakują zgromadzone na stronie dane, włamują się, by edytować treść, czy wysyłają spam w komentarzach lub wiadomościach e-mail. 

Google dokonuje wielu starań, aby w wynikach wyszukiwania nie umieszczać niebezpiecznych odnośników dla użytkowników. Jeżeli nie zadbasz o zabezpieczenie swojej strony, Twoja optymalizacja WordPressa pod SEO może pójść na marne. Wyszukiwarki bardzo doceniają bezpieczne witryny.

Oznacza to, że autorytet i pozycja Twojej strony, a także SEO WordPress wzrośnie, jeśli będzie ona zabezpieczona. Bezpieczeństwo powinno przyświecać Ci na każdym kroku administrowania WordPressem, od wyboru bezpiecznego hostingodawcy, przez dobór motywu, do moderacji komentarzy.

Oto działania, które pomogą uczynić Twoją witrynę WordPress bezpieczniejszą:

  • Aktualizuj wtyczki, wersję WordPress i motywy — w czasach szybkiego rozwoju technologii ilość zagrożeń rośnie w tym samym tempie, a nawet niekiedy szybciej. W odpowiedzi na nowe sposoby forsowania i włamywania się do stron internetowych, twórcy WordPressa, jak i jego wtyczek oraz motywów, rozwijają swoje narzędzia w celu ochrony użytkowników. Aktualizuj je tak często, jak to możliwe, aby nie zostawić otwartej furtki dla hakerów.
  • Ustaw dostatecznie trudne hasło do panelu administratora witryny — dzięki temu będzie ono bardziej odporne na próby złamania przez programy deszyfrujące. Pamiętaj, żeby hasło: 
    • składało się z odpowiedniej ilości znaków; 
    • nie zawierało słów, tylko ciągi znaków;
    • zawierało znaki specjalne, takie jak @#!$%^&*();
    • zawierało cyfry w różnej kolejności.

Możesz również skorzystać z bezpiecznych menadżerów haseł, które wykorzystują szyfrowanie i nie przesyłają Twoich danych. Dają Ci one możliwość wygenerowania trudnych do złamania haseł. Popularny portal o bezpieczeństwie w sieci Niebezpiecznik.pl poleca rozwiązanie KeePass.

  • Ustaw inną nazwę użytkownika niż domyślna „admin” - dzięki temu w większym stopniu utrudnisz zadanie wszystkim próbującym zalogować się do Twojego panelu administratora WordPress. Ważne też, aby nazwa użytkownika była inna niż pseudonim, pod którym publikujesz wpisy na stronie CMS.
  • Zainstaluj wtyczkę, która kompleksowo podchodzi do zagadnienia bezpieczeństwa. Wordfence Security jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o kompleksową ochronę WordPressa. Istnieje w wersji darmowej i premium, lecz nawet w tej podstawowej posiada wiele przydatnych funkcji.

Skanuje system i ruch na stronie w celu wykrycia i zablokowania potencjalnych zagrożeń. Jest zabezpieczona przed wyciekami danych. Ogranicza ilość prób logowania, dlatego wszystkie próby sforsowania hasła będą jeszcze bardziej utrudnione. Dodatkowo daje możliwość wdrożenia weryfikacji dwuetapowej 2FA. Pamiętaj o aktualizacji wtyczki w celu zachowania stałej ochrony.

  • Stosuj weryfikację dwuetapową 2FA - jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie, jeżeli chodzi o ograniczenie możliwości włamania się do panelu Twojej witryny WordPress. Wydłuża nieco proces logowania, jednak w niektórych przypadkach jest to mała cena za spokój. Wordfence Security posiada wbudowaną taką funkcjonalność. Metoda ta wymaga skonfigurowania przez aplikację na smartphone’ie Google Authenticator i połączeniu ją z aplikacją w WordPressie.
  • Regularnie twórz backupy (kopie zapasowe) plików Twojej strony, przez co zapewnisz bezpieczne pozycjonowanie WordPress. Wtyczka UpdraftPlus dostarczy Ci możliwości do tworzenia regularnych kopii zapasowych na serwer w chmurze, taki jak Doodle Drive czy DropBox, oraz na Twój adres e-mail. Pozwoli Ci ona odzyskać wersję strony w przypadku jej potrącenia w wyniku ataku i zrobić plan automatycznych backupów.

Unikaj kanibalizacji słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych to zjawisko, w którym na te same frazy kluczowe pojawia się więcej stron tej samej domeny. Google zazwyczaj przedstawia użytkownikowi wyniki z różnorodnych źródeł, dlatego w wynikach wyszukiwania standardowo nie powtarzają się te same witryny.

Kanibalizacja słów kluczowych może dotyczyć treści na Twojej stronie WordPress, ale i tagów TITLE, opisów stron czy innych elementów bazujących na frazach. Google w swoich wynikach pokazuje naprzemiennie strony dotknięte tym problemem. W efekcie pojawiają się wahania w pozycjach strony, spada ruch i zainteresowanie czytelników.

Kanibalizacja fraz kluczowych ma miejsce również, gdy na stronach występuje zduplikowana treść. W takiej sytuacji najbardziej odpowiednie będzie wdrożenie właściwych przekierowań lub linków kanonicznych opisanych we wcześniejszych etapach optymalizacji SEO WordPressa.

Najlepszym sposobem na uniknięcie kanibalizacji słów kluczowych podczas pozycjonowania strony WordPress jest uprzednie przygotowanie planu fraz, przypisując im konkretne adresy URL. Takie rozplanowanie wymaga czasu, jednak przyniesie duże rezultaty w postaci większej liczby podstron wyświetlanych w wynikach wyszukiwania Google. 

Jeżeli jednak po czasie przyszło Ci się zmierzyć z tym problem, pomocne będzie zastosowanie dostępnych narzędzi w celu weryfikacji pokrywających się fraz kluczowych. Kanibalizację słów kluczowych możesz wykryć na wiele sposobów. W tym procesie przydatne mogą okazać się narzędzia wymienione poniżej.

  • Ahrefs — w tym płatnym narzędziu możesz wprowadzić nazwę domeny, by otrzymać raport, w którym znajduje się przegląd wszystkich podstron, które pozycjonują się na tę samą frazę. 
  • Screaming Frog — pomoże w wykryciu powielonych nazw w tagu TITLE. Przydatne w przypadku sklepów online, które posiadają rozbudowane kategorie. 
  • Senuto — w podobny sposób jak Ahrefs przedstawi strony, które pozycjonują się na tę samą frazę kluczową i dotknięte są kanibalizacją słów kluczowych.

Zadbaj o odpowiednie nazwy podstron 

Stosowanie odpowiednich nazw podstron jest kluczowe podczas pozycjonowania WordPressa. Niezwykle istotne jest, aby każdy wpis, kategoria czy produkt miały unikatowy tytuł z unikatową frazą kluczową. Muszą one być jasne dla użytkownika i w przejrzysty sposób informować go, czego może się spodziewać, przechodząc do danej strony. 

W przypadku branży e-commerce szczególnie często można spotkać tworzenie błędnych, identycznych nazw podstron w obrębie różnych kategorii. Wpływa to negatywnie na SEO. W procesie pozycjonowania strony istotne będzie w tym przypadku zlokalizowanie i naprawienie takich błędów.

Na przykład w sklepie z branży zoologicznej spotkać można dwie podkategorie o nazwie „sucha karma”, podczas gdy jedna z nich znajduje się w grupie kategorii „karma dla kota”, a druga w grupie „karma dla psa”. Optymalne w tym przypadku byłoby zatem utworzenie dwóch unikatowych nazw podkategorii: “sucha karma dla kota” oraz “sucha karma dla psa”. 

Stwórz unikalną i wartościową treść

Tworzenie wartościowej treści bogatej we frazy kluczowe na witrynie czy blogu WordPress nie tylko pozytywnie wpływa na pozycjonowanie, ale również zwiększa zaufanie do witryny. Kiedy tworzysz treść z myślą o użytkowniku, szanując jego czas i w przystępny sposób dostarczając mu niezbędnych informacji, zwiększasz swoją wiarygodność. Dzięki temu będzie on częściej wracał do Twoich treści i więcej czasu spędzi na stronie, co jest pozytywnie oceniane przez Google.

Patrząc z perspektywy użytkownika i stosując się do wytycznych Google, można wypracować zestaw najlepszych praktyk przy tworzeniu treści na witrynę WordPress. Stosując się do tych zasad, przykujesz uwagę swoich czytelników i pozytywnie wpłyniesz na SEO WordPress.

  • Wystrzegaj się duplikowania treści i pisania o tym samym na różnych podstronach Twojej witryny (ang. internal duplicate content), ale kopiowania tego, co ktoś inny napisał już wcześniej (ang. external duplicate content). Takie praktyki wykrywane są przez algorytmy Google i wiążą się z niższą oceną oraz pozycją w wynikach wyszukiwania. Wpływa to też na niższe zaufanie czytelników Twojej strony WordPress.
  • Nie upychaj na siłę fraz kluczowych w swoim tekście. Zadbaj o naturalny wydźwięk tekstu i kieruj się tym, aby był on napisany poprawnie, zgodnie z zasadami języka polskiego.
  • Stosuj zasadę odwróconej piramidy — zawsze umieszczaj najbardziej wartościowe informacje dla Twojego czytelnika na górze strony. Jeżeli w tytule swojego tekstu umieszczasz pytanie, udziel na nie odpowiedzi już w początkowych jego akapitach, szanując czas osoby czytającej. W dalszej części treści poruszaj wątki poboczne.
  • Nie umieszczaj na swojej witrynie WordPress „ściany tekstu”. Formatuj odpowiednio treść, wprowadzając akapity, śródtytuły i wypunktowania. Akapity powinny być krótkie, na około 4-5 wierszy, składające się z prostych w odbiorze zdań.
  • Dodawaj do swoich tekstów grafiki. Pomagają one odbiorcom zwizualizować sobie dane zagadnienie, sprawiają też, że tekst staje się lekki w odbiorze. Mogą to być wykresy, tabele czy zdjęcia, które urozmaicają przekaz.
  • Pamiętaj, aby zawsze wyczerpać temat, dbając przy tym o merytorykę tekstu. Odpowiadaj na pytania, z jakimi przychodzą do Ciebie czytelnicy. Twórz wartościowe i angażujące treści — dzięki temu użytkownicy zostaną dłużej na Twojej stronie, co będzie miało również pozytywny wpływ na pozycjonowanie WordPress.

Treść, która dostarcza cennych odpowiedzi, wskazówek czy porad w prosty i przejrzysty sposób, jest bardzo ceniona przez współczesnego Internautę. Aby zaufanie do Twojej witryny i SEO WordPress rosło, dostarczaj użytkownikom to, czego szukają i potrzebują.

Zadbaj o wartościowy content marketing

Content marketing, inaczej marketing treści, to wielopoziomowe działania mające na celu tworzenie i dystrybuowanie wartościowych oraz przydatnych informacji. W konsekwencji przyczynia się do zwiększenia ruchu, budowania wizerunku eksperta i wzrostu sprzedaży. 

Dostarczając odbiorcom atrakcyjne treści, tworzysz z nim relację – nie jest to krótkotrwała forma reklamy. W efekcie content marketing może być doskonałym narzędziem do reklamowania produktów lub usług przez długi czas. Przybiera on przeróżne formy, od poradników i e-booków, do newsletterów i artykułów sponsorowanych.

Ta forma marketingu ma wiele zalet, ale do najważniejszych zalicza się:

  • zbudowanie stałej grupy odbiorców,
  • minimalizację kosztów,
  • większą sprzedaż usług lub produktów.

Jednym z najczęściej stosowanych narzędzi content marketingu jest blog firmowy. WordPress to CMS, który w bardzo prosty sposób umożliwi Ci założenie i pozycjonowanie bloga dla Twojej firmy. Jest idealnym miejscem do tworzenia artykułów eksperckich, branżowych treści, porad i bardzo popularnych case study.

Edytory tekstu, które możesz wykorzystać w pracy na WordPressie, są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Pozycjonowanie bloga WordPress to ogromna szansa na wygenerowanie dużego ruchu i naturalne wsparcie sprzedaży, jak i budowanie eksperckiego wizerunku w branży.

Zadbaj o linkowanie wewnętrzne 

Linkowanie wewnętrzne (ang. internal linking) to dodawanie do podstron odnośników, które prowadzą do innej strony Twojego serwisu. Jest to niezwykle istotny element optymalizacji każdej witryny, również jeżeli chodzi pozycjonowanie bloga WordPress. 

Odnośniki mogą kierować do artykułów blogowych wyjaśniających głębiej jakiś temat, albo do podstron, na których można kupić wspomniane w tekście produkty czy usługi. W ten sposób łatwiej poruszać się czytelnikom po stronie. Ma to ogromne znaczenie z perspektywy UX i SEO, dlatego doskonale wpisuje się koncepcję SXO (ang. Search Experience Optimization), zakładającą optymalizację doświadczeń użytkownika. 

Oprócz wartości po stronie użytkownika i wzrostu konwersji prawidłowo wdrożone linkowanie ma wpływ na pozycjonowanie Twojej witryny WP. Tworzenie połączeń między podstronami ułatwia robotom Google indeksowanie poszczególnych adresów URL i poznanie struktury całej strony internetowej.

Pozwala też osiągnąć lepsze pozycje fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania Google i innych SERP-ach, takich jak Bing czy Yahoo.

Linkowanie wewnętrzne nie powinno być jednak zrobione bez wcześniejszego planu i zaznajomienia się z najlepszymi praktykami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia właściwego budowania odnośników pomiędzy stronami jednej domeny.

  • Dobierz odpowiedni anchor text (linkowany tekst, tekst zakotwiczony) — to etykieta odnośnika, podświetlone słowo lub zdanie, które może kliknąć czytelnik, aby przejść do innej strony. Anchor text powinien być naturalnie wpleciony w treść i przekazywać wprost to, co znajduje się na stronie, do której prowadzi.
  • Dodaj do linku atrybut TITLE i atrybut dofollow — atrybut TITLE mówi robotom, na jaki temat jest treść, do której prowadzi link, a atrybut dofollow jest informacją, żeby w niego wejść.
  • Zachowaj umiar — wybieraj tylko te odnośniki, które w precyzyjny sposób odnoszą się do tekstu, z którego wychodzą. Czytelnik będzie bardziej skłonny kliknąć odnośnik wtedy, kiedy jego użycie będzie uzasadnione, a liczba linków nie przytłoczy wizualnie treści. Zaleca się używanie jednego odnośnika na około 3000 znaków ze spacjami.
  • Aktualizuj stare wpisy, dodając linki do nowych treści — szczególnie polecane w przypadku, kiedy dany artykuł czy podstrona osiągnęła już wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu ruch, który generuje, przechodzi na nowe wpisy, poprawiając ich widoczność.
  • Używaj atrybutu rel="nofollow", jeżeli nie chcesz, aby roboty używały odnośnika — jeżeli linkujesz do stron, które nie mają wartości z punktu widzenia SEO, w linku umieść powyższy atrybut, aby roboty w niego nie wchodziły. Może być on wartościowy z punktu widzenia czytelnika, na przykład kiedy linkujesz do formularza newslettera.

Linkowanie wewnętrzne strony pozwala przekierować uwagę użytkownika do innej podstrony czy oferty, w celu zaprezentowania mu większej ilości informacji. Można je stosować w przypadku słów czy zdań, ale również grafik umieszczonych na stronach wpisów. W drugim przypadku atrybut ALT stanowi anchor text obrazu.

Jeżeli chcesz dodać link do swojego wpisu lub jakiejkolwiek treści na stronie WordPress, nie musisz instalować żadnych wtyczek. Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki.

  1. Otwórz edytor strony, w której treści chcesz umieścić odnośniki.
  2. Zaznacz słowo będące kotwicą odnośnika i dodaj hiperłącze. W różnych edytorach tekstu ten proces może wyglądać inaczej, jednak kluczowe elementy są takie same.
  3. W edytorze Gutenberg możesz wyszukać wpis na stronie WordPress po nazwie lub wkleić cały adres URL prowadzący do niego. Zatwierdź swój wybór.
  4. Przejdź do edycji kodu HTML. Znajdź w tekście powstały odnośnik i zmodyfikuj go w ten sposób, aby zawierał:
  5. Zobacz podgląd i przetestuj działanie linkowania.
  6. Zapisz stronę.

Zadbaj o linkowanie zewnętrzne — linki przychodzące

Linkowanie zewnętrzne (ang. external linking) odnosi się do tworzenia i pozyskiwania odnośników do witryny WordPress z innego źródła i domeny. Jest to tak zwane działanie SEO off-site czy off-page. Ważnym czynnikiem w przypadku linków zewnętrznych jest autorytet strony.

Kiedy strona o wyższym RankPage udostępnia link z atrybutem dofollow, przekazuje niejako część swojej renomy. 

Istnieją różne formy odnośników zewnętrznych z perspektywy atrybutów, które posiadają. Możemy wyróżnić:

  • linki z atrybutem „nofollow” — nie są śledzone przez Googleboty, ale mają wartość dla użytkowników,
  • linki z atrybutem „dofollow” — dzielą się autorytetem stron i mają duże znaczenie z perspektywy pozycjonowania WordPressa,
  • linki z atrybutem „sponsored” — wskazuje na to, że obecność odnośnika wiąże się z otrzymaniem za niego zapłaty. Najczęściej jest to efekt kampanii marketingowych.

Jeżeli chcesz wdrożyć skuteczne linkowanie zewnętrzne w pozycjonowanie strony w WordPress, skup swoją uwagę na odnośnikach o dużej wartości. Poniżej znajduje się lista miejsc, z których możesz pozyskać odnośniki prowadzące do Twojej witryny WordPress.

  • Portale i blogi o podobnej tematyce — szczególnie w przypadku stron, które istnieją dłużej w cyberprzestrzeni i cieszą się dobrą opinią. Możesz sprawdzić, jakie linkowanie zewnętrzne posiada Twoja konkurencja i postarać się o podobne źródła.
  • Artykuły sponsorowane — jest to forma reklamy — tekst opublikowany w witrynie informacyjnej, na portalu firmy lub osoby prywatnej. Artykuł sponsorowany posiada odnośniki do produktu czy usługi, o której mówi. 
  • Katalogi firm — ich znaczenie z biegiem czasu spada, lecz nadal jest to cenne źródło odnośników prowadzących do Twojej witryny WP. Wybieraj wartościowe katalogi, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.
  • Portale społecznościowe — nie ma to większego znaczenia z perspektywy robotów Google, jednakże wpływa na wiarygodność i świadomość marki. Media społecznościowe są skutecznym źródłem dużego ruchu, ich popularność rośnie z roku na rok. Pozwalają dobrać przekaz do odpowiedniej grupy docelowej. 

Jak pozycjonować stronę w WordPress z użyciem social media?

Social media mogą być dodatkowym źródłem ruchu na Twojej stronie i budować świadomość marki. Ich wpływ na SEO jest pośredni. Platformy społecznościowe są doskonałym miejscem do publikacji wpisów, grafik, zdjęć, a nawet filmów, które w treści umieszczony mają odnośnik do Twojej witryny lub sklepu WordPress. 

Pomóż swoim czytelnikom łatwiej dzielić się treścią, którą umieszczasz na blogu WordPress lub produktami w Twoim sklepie WooCommerce. Zrobisz to, dodając odpowiednie przyciski do swoich podstron przy użyciu wtyczki Social Media Share Buttons and Social Sharing Icons.

Odnośniki do Twoich kanałów społecznościowych umieszczone na stronie WordPress pomogą stworzyć grupę odbiorców na różnych platformach. W aplikacjach społecznościowych możesz informować swoich użytkowników o nowych wpisach w łatwiejszy i szybszy sposób, niż przez samo udostępnienie ich na stronie. Dodaj odnośniki do swoich social mediów w stopce i w górnej części strony.

Jak pozycjonować stronę WordPress w innych wyszukiwarkach?

Google jest najbardziej znanym w Polsce i na świecie silnikiem do wyszukiwania informacji w Internecie. Według danych ze StatCounter globalnie odpowiada za około 92% wyszukiwań, a w Polsce aż za 95%. Jeżeli jednak zależy Ci na dotarciu do grup docelowych z innych regionów świata lub do użytkowników innych wyszukiwarek, skonfiguruj swoją witrynę i dla nich.

pozycjonowanie wordpressa udział google w rynku
Udział Google w rynku wyszukiwarek w Polsce
Źródło: gs.statcounter.com

Yandex jest najpopularniejszą przeglądarką w Rosji. Jeżeli chcesz dodać swoją witrynę WordPress do jej wyników wyszukiwania, skorzystaj z panelu wyszukiwarki Yandex i załóż konto. Postępuj zgodnie z krokami opisanymi na stronie, aby dodać do niej również mapę witryny.

W przypadku tego silnika możesz skorzystać z pomocy wtyczki Yoast SEO i dodać do niej meta tag w celu weryfikacji.

pozycjonowanie wordpress yandex dodawanie witryny
Weryfikacja witryny WordPress w panelu Yandex
Źródło: webmaster.yandex.com

Bing plasuje się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o udział we wszystkich wyszukiwaniach na świecie na urządzenia desktopowych. Żeby dodać do niego swoją stronę internetową WordPress, udaj się na stronę narzędzi wyszukiwarki Bing (Bing Webmaster Tools). Umożliwi Ci ona w prosty sposób konfigurację i wgląd w pozycjonowanie WordPress.

Najłatwiejsza opcja to importowanie witryny wcześniej zweryfikowanej na Google Search Console. Wystarczy zalogować się na to samo konto Google, które było użyte przy rejestracji w GSC.

wordpress seo dodawanie witryny do bing
Weryfikacja witryny WordPress w panelu Bing
Źródło: bing.com

Korzyści i ograniczenia optymalizacji WordPressa 

WordPress to rozbudowane narzędzie, które daje wiele możliwości na rozwijanie i zwiększanie widoczności Twojego biznesu w sieci. Nie istnieją jednak idealne rozwiązania, dlatego należy być świadomym możliwości i ograniczeń, które wynikają z wyboru tego systemu.

WP wykorzystuje się podczas tworzenia wielu stron z przeróżnych branż, jednakże nie jest on w 100% uniwersalny. Poniżej przedstawiamy jego wady i zalety, aby pomóc Ci w ocenie, czy ten system jest właściwy dla Ciebie.

Mocne strony — WordPress a SEO

Pozycjonowanie strony WordPress jest ułatwione dzięki niektórym funkcjom tego narzędzia. Poniżej przedstawiamy najbardziej znaczące z nich.

  • Popularność WordPressa — dzięki temu, że ten CMS istnieje już prawie dwadzieścia lat na rynku i charakteryzuje się otwartym kodem dla użytkowników, powstało mnóstwo rozwiązań w celu jego optymalizacji pod kątem SEO. Istnieje ogromna baza wtyczek i motywów, które są dostępne w wersjach darmowych i płatnych.
    Oprócz tego w Internecie powstało ogromne kompendium wiedzy w postaci poradników i artykułów eksperckich, z której można czerpać podczas działań pozycjonerskich.
  • Elastyczność — WP używa się do wielu witryn internetowych, ponieważ można go dosyć swobodnie modyfikować. Najpopularniejsze zastosowanie to niewielkie sklepy internetowe, blogi firmowe czy portale informacyjne. Istnieją szerokie możliwości integracji systemów w eCommerce (np. z Ceneo czy dostawcami).
  • Łatwość obsługi — zakładając stronę na WordPressie, nie potrzebujesz żadnej wiedzy programistycznej. Może ona okazać się przydatna w późniejszych etapach zarządzania stroną, jeżeli zależy Ci na większym dostosowaniu elementów struktury lub treści. 
  • Responsywność — istnieje możliwość, aby witrynę WP uczynić przyjazną dla urządzeń mobilnych. Posiada ona wiele ułatwień, które pomogą Ci sprawić, aby strony i informacje na nich zawarte, poprawnie wyświetlały się na ekranach różnych rozmiarów. Jest to duża zaleta z punktu widzenia SEO, ponieważ użytkownicy mobilni są najliczniejsi, a performance na przenośnych urządzeniach ma duże znaczenie w ocenie Googlebotów.
  • Wiele wersji językowych — samo narzędzie WordPress zostało przetłumaczone na wiele języków, tak samo jak wtyczki, które obsługuje. Ma również dodatkową opcję stworzenia różnych wersji językowych dla użytkowników odwiedzających Twoją stronę opartą na tym CMS-ie. 

Ograniczenia — WordPress a pozycjonowanie

  • Płatne funkcjonalności wtyczek — wiele z dostępnych pluginów w formie darmowej posiada bardzo ograniczone możliwości. Aby skorzystać z potrzebnych funkcji, często trzeba zakupić wersję premium.
  • Niezoptymalizowane motywy i rozszerzenia — instalując motywy lub wtyczki bez uprzedniego sprawdzenia ich wydajności i użyteczności, możesz narazić swoją witrynę na problemy. Rozbudowane narzędzia potrafią spowolnić witrynę, co bezpośrednio wpływa na gorsze pozycjonowanie WP i odczucia odbiorców. Długo ładująca się strona zwiększa współczynnik odrzuceń
  • Niekompatybilne wtyczki — niekompatybilne wtyczki zainstalowane na Twojej witrynie mogą przeszkadzać sobie w działaniu. Wtyczki mogą być też niezgodne z motywami lub narzędziami do zarządzania stroną WordPress. 
  • Podatność na ataki hakerskie — otwarty kod WordPress jest jego zaletą i wadą, ponieważ są osoby, które wykorzystują to w zły sposób. Istnieje wiele zagrożeń, które mogą zostać przeoczone przez administratora strony opartej na WP. Do najczęstszych z nich zalicza się: nieaktualizowanie WP i jego wtyczek, wybór niebezpiecznego hostingodawcy, nieprzykładanie wagi do zabezpieczeń hasła i danych logowania. 
  • Ograniczenia w obsłudze sklepów internetowych — WordPress nie jest dostosowany typowo pod obsługę rozbudowanych sklepów internetowych. Ograniczeniem samym w sobie jest to, że WordPress nie jest platformą dedykowaną sprzedaży internetowej. WooCommerce jest jedynie wtyczką, która stanowi tylko część dużej platformy, co ogranicza możliwości rozwoju sklepu internetowego.
    Ograniczone możliwości WooCommerce często najlepiej uzupełnić dodatkowymi rozszerzeniami, co obciąża stronę. Twórcy wtyczki nie zapewniają wsparcia technicznego, dlatego kiedy wystąpi problem w jej działaniu, rozwiązania musisz szukać na własną rękę.

Podsumowanie — proces SEO WordPress w SEMPIRE

Proces optymalizacji WordPress jest długotrwały i powinien być nieustannie aktualizowany, tak samo jak wiedza na temat SEO. Nie wystarczy jednorazowe zastosowanie się do najlepszych praktyk, aby utrzymać swoją wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Niewłaściwe wdrożenie procesów pozycjonowania może przynieść odwrotny efekt.

Jeżeli nie chcesz poświęcić całego ogromu pracy i czasu przeznaczonego na odniesienie wymiernych rezultatów, zdaj się na nas. W SEMPIRE specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron WordPress, co potwierdzają setki zadowolonych klientów. Jeżeli chcesz, aby i Twoja strona na WordPressie wyświetlała się na najwyższych pozycjach wyszukiwarek, skorzystaj z naszych usług.

Umów się na rozmowę z naszym konsultantem i wyróżnij się na tle pozostałych witryn WordPress!

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 55 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.